Skocz do zawartości

SZKODA ISTOTNA brak pokwitowania z Policji


koru

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjechał dziś klient( handlarz samochodów), w Cepiku info " szkoda istotna , uszkodzenie układu kierowniczego" DR zatrzymany elektronicznie, klient nie ma zaświadczenia z Policji, odesłałem po duplikat, dzwoni później " jestem na komendzie  Policja mu nie może wydać ,bo nie mają możliwości, mogą tylko numer mu dać" spotkaliście się z taką sytuacją,🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydział Kom. ma kopię.  Przynajmniej ksero dadzą.  A duplikat chyba tylko z komendy w której pracuje policjant zatrzymujący DR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zbitur napisał:

duplikat chyba tylko z komendy w której pracuje policjant zatrzymujący DR.

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem o co kaman. U mnie kiedyś klientka wschodniego pochodzenia zapodziała pokwitowanie i ze słabą znajomością polskiego odkopać aż w Zielonej Górze dała radę. A ten to co, do handlu furami ma smykałkę, ale żeby zdobyć pokwitowanie to już robi się pod górkę.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, michal_k napisał:

A niby skąd

Właśnie. Ludzie nie zdają sobie sprawy że jest coraz większy kłopot , a będzie jeszcze gorzej. 

Klienci zapierają się że nie dostali, ja zawsze mówię że przecież kierowca podpisuje odbiór pokwitowania. Policjant musi mieć na kopii podpis.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ? W cepiku widnieje nr pokwitowania i jak klient ma DR lub KP to w czym problem ? Brak tego świstka z którego często trudno cokolwiek odczytać nie powinien być przeszkodą. Cyfryzacja, lada moment dokumenty z mObywatel mają być honorowane na równi z papierowymi przez wszystkie instytucje. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wyraźnie w zakresie stoi, że identyfikacji dokonuje sią na podstawie:

pokwitowania, o którym mowa w art. 132 ust. 2 ustawy, łącznie z danymi i informacjami, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 i 13 ustawy.

 

A co do mObywatel, to w planach mają 'utwardzić' dowód osobisty jak na razie, coby znaczył tyle samo, co ten plastikowy w portfelu noszony!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, cezary napisał:

w czym problem

W zakresie badania, w usterkach... we wszystkim ;) Ogólne dane z CEP mają się często nijak do usterek wymienionych w pokwitowaniu.

  • Piwo 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mówię, bez pokwitowania nie zrobię, bo na pokwitowaniu jest na jakie badanie pojazd jest kierowany. A w cepiku jakoś tego nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zbitur napisał:

A duplikat chyba tylko z komendy w której pracuje policjant

Miałem podobną sytuacje , klient twierdził że nie dostał pokwitowania, poradziłem żeby wystąpił o duplikat, a wysłali mu poleconym z policji ksero pokwitowania z pieczątką za zgodność z oryginałem i czerwoną pieczątką jednostki  policji. Można -można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy na kogo się trafi w policji, ja osobiście kupiłem samochód uszkodzony (nie pierwszy i nie ostatni) w którym był zatrzymany dowód po kolizji i też nie chcieli mi wydać kopii na policji nawet w jednostce z której byli policjanci co zabrali. Najpierw mieli problem że to nie mnie zabrali- zablokowali ten dowód potem w końcu po długich tłumaczeniach jak do ściany dogadaliśmy się że prześlą jak znajdą a na koniec przesłali mi notkę z zdarzenia drogowego na której były informacje szczegółowe kto jechał gdzie i jak doszło do kolizji, najlepsze że z wszystkimi danymi uczestników kolizji. Odpuściłem temat. Było to około 3 lata temu, wtedy nie pracowałem jako diagnosta i nie wiedziałem że jest z tym jakiś problem. Przegląd mi zrobili ale z kręceniem nosem i z notką w adnotacjach że była notka z policji itd. Ja teraz jako diagnosta nie robię bez pokwitowania z policji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zbitur napisał:

Wydział Kom. ma kopię.  Przynajmniej ksero dadzą. 

Skąd WK ma mieć kopię skoro DR jest zatrzymywany jest elektronicznie...

WK nawet nie ma pojęcie że DR jest zatrzymany, dopóki nie wejdzie na ten pojazd....

 

Kopię to może dać, ale jak DR był zatrzymany za "starych czasów" gdzie przesyłane były fizycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Cenniku znajdują się badania 5.2, 6.9, 6.10 oraz 4.2 - czymś różnią się w swoim zakresie ?? Jeśli użytkownik deklaruję wykonanie badania z pozycji 6.9 w zakresie "jeżeli z dokumentów wymaganych do rejestracji wynika że pojazd uczestniczył w wypadku drogowym... " przeprowadzacie dochodzenie i żądacie dokumentów i innych oświadczeń prócz ustnych oświadczeń o tym że faktycznie pojazd jest w trakcie rejestracji (bo np dopiero co go nabył - to poproszę umowę kupna bo bez tego to nie rozpocznę badania.  ?? Wiem że przyczyna zatrzymania wymaga skutkuje wykonaniem badania 4.2 no identyfikacja w przypadku 6.9 na podstawie trzymanego fizycznie w łapie dokumentu ale zatrzymanego elektronicznie czyli co wycofanego z użycia w prawie ?? Życie przerosło kabaret - tzn pojawiły się nowe rozwiązania które do głowy nie przyszły piszącym prawo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przestrzeni ostatnich kilku lat miałem naście przypadków zgubionych przez klientów zaświadczeń z policji. Generalnie jak klient chciał to nie miał żadnego problemu z załatwieniem duplikatu.

Bez zaświadczenia nie robię badania bo nie znam przyczyny zatrzymania, a zakres czynności badania okresowego i powypadkowego nie wyczerpuje wszystkich możliwych przyczyn zatrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vercyngetoryks napisał:

Wiem że przyczyna zatrzymania wymaga skutkuje wykonaniem badania 4.2 no identyfikacja w przypadku 6.9 na podstawie trzymanego fizycznie w łapie dokumentu ale zatrzymanego elektronicznie czyli co wycofanego z użycia w prawie ?? Życie przerosło kabaret - tzn pojawiły się nowe rozwiązania które do głowy nie przyszły piszącym prawo. 

Nie wiem co, kogo przerosło, bo po pierwsze nie tabela opłat wyznacza rodzaj i zakres badania. Po drugie nie rozumiem frazy "z trzymanym w łapie dokumentem ale zatrzymanego elektronicznie", bo zdaje się zakres dopuszcza identyfikację na podstawie pokwitowania i danych zawartych w centralnej bazie. A po trzecie skoro mam informację, że dowód zatrzymała policja i kieruje pojazd na badanie z przyczyn wyszczególnionych w skierowaniu, to z jakiej racji mam słuchać koncertu życzeń klienta i lawirować po zakresach czy tam wyżej przytoczonych punktów z tabeli opłat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vercyngetoryks napisał:

Życie przerosło kabaret

To ludzie robią z życia kabaret. Nie znając elementarnego prawa starają się grać poszkodowanego klienta, na którego się wszyscy uwzięli. Jak masz zatrzymany dokument, to masz mieć pokwitowanie i nie walać głupa, że nie dostałem, nie wydali, a ogólnie to on ma to w trąbie - chcesz zarobić, to zabaw mnie i zrób badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Vercyngetoryks napisał:

przeprowadzacie dochodzenie i żądacie dokumentów i innych oświadczeń prócz ustnych oświadczeń

Nie przeprowadzam żadnych dochodzeń. A ile jest warte takie "ustne oświadczenie" ?

Na pokwitowaniu jest napisane na jakie badanie pojazd kierują, a gdyby czasem nie było, to jest wpisany powód zatrzymania. I na podstawie tego zakres i cena badania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze idzie zaiste o to, czy przeprowadzamy śledztwo i winszujemy sobie przykładowo umowę kupna samochodu w przypadku wnioskowania przez klienta o badanie w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do rejestracji. Jego wypowiedź to taka niby kontra, że jak do powypadkowego nie ma pokwitowania, to informacja w cepiku nam nie wystarcza. Za to ustalenie danych do rejestracji odbywa się bez przedstawiania dokumentacji, czyli umowy kupna-sprzedaży, czyli bez węszenia za papierami, bez śledztwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zacznę inaczej - winszuję sobie jako klient badanie z pozycji 6.9 umieszczonej w cenniku i podtykam na biurko umowę kupna sprzedaży w której wpisane jest że pojazd brał udział w wypadku w którym uszkodzono elementy nośne konstrukcji i chce zapłacić tyle ile sobie SKP zażyczy 94 a nawet dodatkowe 98 jak za okresowe , oprócz tego w Cepiku istnieje info o zatrzymaniu DR przez Policję - czy odmówi mi się wykonania BT po wypadku na mój wniosek?? Wcześniej postawiony problem wydał się widocznie zbyt złożony wobec tego stawiam tą kwestię wprost. Pozycja 6.9 z cennika i aby nie było że oświadczenie ustne zbyt małą ma moc sprawczą to jest i umowa która uwiarygadnia procedurę rejestracji - kupiłem i chcę do WK zanieść wszystkie kwity, albo i nie zaniosę jak się rozmyślę - bo przecież do zmiany zdania mam prawo nawet przez 30 dni. 

I aby na Świętą Procedurę i Święty Granat Ręczny nikt się nie powoływał bo procedura HAK to jakby jest obecnie mało zgodna z zapisem w rozporządzeniu i jakoś dało się ją zfalandyzować mimo, że katalog zamknięty - a żyje sobie dalej jako badanie albo o zgrozo wstyd powiedzieć - inna czynność. 

Edytowane przez Vercyngetoryks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vercyngetoryks napisał:

czy odmówi mi się wykonania BT po wypadku na mój wniosek??

TAK odmówię.

Raz - już pisałem dlaczego chcę PP, jeśli DR zatrzymany, więc po co się powtarzać.

Dwa - Co potrzebne do wykonania badania, to też chyba wiesz. A tu ani o DR, PC, KP czy nawet PP podtykanym na biurko nic nie ma.

Więc z tymi papierami opisanymi wyżej, to winszować sobie możesz kierunek do WK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z §2 u st 1 pkt1 rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu .... wzorów dokumentów stosowanych w tych badaniach Dz U. z 2015 poz 716 identyfikacji pojazdu można przeprowadzić przy wykorzystaniu jednego z czterech dokumentów:

dowód rejestracyjny

pozwolenie czasowe 

karta pojazdu 

pokwitowanie za zatrzymany dowód rejestracyjny  - no i czytam to kolejny raz z rzędu i nie wiem. Ale dla mnie mieć wątpliwości to rzecz codzienna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.