Skocz do zawartości

Naczepa niskopodwozie z Danii


duchu

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie masy wpisalibyście , naczepa z Danii ,niskopodwozie , na tabliczce pusto. 3 osie, 1-2 szeroki rozstaw ,2-3 bliżej. Ile dokładnie nie wiem , bo na razie jeszcze nie dojechała- ma być jutro.

Klient nie chce odstępstwa na wagi.

Wymiary-w stanie złożonym mieści się w warunkach, -jest mozliwość rozłożenia na boki i do tyłu  ale nie wiedzą czy kiedykolwiek to będą wykorzystywali 

naczepa dania 3 - Kopia.jpg

Rozstaw osi I-II-II :  pierwsza -druga 2.92, druga -trzecia 1.36 . Długość całej ok 13 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, duchu napisał:

Długość całej ok 13 m

Ale pewnie wiesz, że naczepy mierzymy od sworznia po długości do tyłu i wg promienia do przodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczalne naciski po 8000 kg na oś oraz 18000 kg na sprzęg

Maksymalne naciski 11800 kg na oś oraz 18000 na sprzęg

DMC naczepy 42 tony

MMC naczepy 53,4 tony

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, duchu napisał:

pierwsza -druga 2.92, druga -trzecia 1.36

Coś duża ta odległość 1-2.

To by wychodziło 10t oś 1, i potem 18 t dla grupy osi 2-3. Chyba że ja czegoś nie zrozumiałem. Trochę widzę problem jeżeli brak mas na TZ więc wróżenie z fusów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jacdiag napisał:

Ale pewnie wiesz

Wiem , aczkolwiek w niemieckich briefach tez masz całkowitą długość

14 godzin temu, piter1973 napisał:

osi 24000 kg

widziałem  ale przy tym (1-2)rozstawie ?

3 godziny temu, wojteczek napisał:

Coś duża ta odległość 1-2.

na stronie producenta jest taka sama

13 godzin temu, Solaris napisał:

DMC naczepy 42 tony

no ale zespół u nas 40 t...

Edytowane przez duchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz dostosowywać DMC naczepy do aktualnych przepisów o DMC zestawu czyli 40 ton. Nie interesuje Cię DMC zestawu w jakim będzie chodziła ta naczepa.  Naczepa nie ma ograniczeń na DMC. Masz w przepisach wyraźnie napisane, że dopuszczalna masa całkowita 3 osiowej przyczepy to 24 tony - nie dotyczy NACZEP. 

DMC naczepy wynika z sumy nacisków na osie plus nacisk na sprzęg. Obcinając DMC naczepy do 40 ton robisz krzywdę temu właścicielowi który chce mieć dużo więcej i wynika to z możliwości technicznych naczepy. Dostaniesz na badanie 7 osiową naczepę którą lekko licząc ma DMC ponad 70 ton a Ty byś chciał obcinać do 40 ton.

Normalnie w DR wpisuje się DMC naczepy 60-70 ton bo tak wynika z nacisków a właściciel występuje o odstępstwo na DMC pojazdu członowego i wykorzystuje pełne możliwości naczepy. Absolutnie zakaz obcinania DMC naczep do 40 ton jeśli mogą więcej wozić i nigdy nie wiesz w jakim to zestawie z ciągnikiem będzie chodzić.  

tutaj masz DMC wynikające z nacisków na osie i siodło 42 tony i nie obcinasz do 40 bo dwie tony zabierasz bezpodstawnie.

Normalną sprawą jest że przy dużych naczepach przy 1 rejestracji w Polsce wpisujemy DMC po 50-70 ton

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Solaris napisał:

właścicielowi który chce mieć dużo więcej

Ten chce tak żeby było bez odstępstw

2 godziny temu, Solaris napisał:

Dostaniesz na badanie 7 osiową naczepę którą lekko licząc ma DMC ponad 70 ton

Ale w tej chwil rozmawiamy o 3 osiowej , z  dunskim DR , gdzie parę rzeczy mi nie podchodzi

2 godziny temu, Solaris napisał:

nigdy nie wiesz w jakim to zestawie z ciągnikiem będzie chodzić

Wiem,2 i/lub 3 osiowy z zespołem do 40 t

2 godziny temu, Solaris napisał:

DMC naczepy wynika z sumy nacisków na osie plus nacisk na sprzęg

o tym pamietam

16 godzin temu, Solaris napisał:

Maksymalne naciski 11800 kg na oś

Wiarygodne? skąd te dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wychodzi z wyliczeń że będzie 11800 kg maksymalny nacisk na oś. 

Zapomnij o 40 tonach jako wartości granicznej bo tak jak pisałem w przypadku naczep nie istnieje górna wartość graniczna DMC.  Na pojazdy samochodowe masz szablon w przepisach że 3 osiowy ma DMC 26 ton, a 4 osiowy 32 tony, na autobusy też masz szablon a na naczepy nie. Każdą naczepę należy przeliczyć i wyjdzie ile ma DMC.

W tym przypadku 42 tony i nie możesz obcinać na 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Polskie przepisy nie przewidują DMC na naczepy więc ja bym wpisał MMC, naciski starałbym się ustalić maksymalne, później obciął dopuszczalne do naszych przepisów i tyle. Bo za chwilę ustalisz że naciski to np 11/10/10 , wyjdzie 31 to ktoś zapyta skąd DMC 42. Nie wiadomo co z naciskiem na siodło... Szczerze to chyba wolałbym to odesłać, a jeśli nie to niech rzeczoznawca ustali komplet maksymalnych nacisków bo taka zgadywanka to trochę kiepsko. Nawet nie wiadomo do czego się odnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rafi90 napisał:

Nie wiadomo co z naciskiem na siodło

Produkowane są i dziś , podobne, i producent podaje nacisk na siodło 18000

3 minuty temu, Rafi90 napisał:

11/10/10

To chyba nie całkiem ?

24 minuty temu, Solaris napisał:

Tak wychodzi z wyliczeń że będzie 11800 kg maksymalny nacisk na oś

Jeżeli liczysz od  53400, czyli od MMC to powoli, namierzyłemw necie 2 TZ i naciski 10 i 10.5 t a naciski na siodło nawet 25t..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc sam widzisz że tu możesz co najwyżej strzelać, bo nie mając nacisków maksymalnych to w sumie nie masz nic. Cała TZ jest pusta ? Nie ma nigdzie drugiej z naciskami/masami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, duchu napisał:

widziałem  ale przy tym (1-2)rozstawie ?

jest napisane warunkach technicznych jak liczyć naciski przy róznych rozstawach osi - liczymy od mniejszego rozstawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Rafi90 napisał:

Ale Polskie przepisy nie przewidują DMC na naczepy więc ja bym wpisał MMC

Nasze przepisy nie eliminują DMC naczepy tylko jej nie ograniczają, a to zasadnicza różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na DMC naczepy poza naciskiem osi składa się jeszcze nacisk na siodło. Jak go wyczarujesz ? Tylko wedle jakiejś wyliczanki, i każdy to może zrobić po swojemu, byle by nie przekroczył maksymalnego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rafi90 napisał:

Jak go wyczarujesz ?

Ja? Diagnosta, to nie czarodziej, jestem bardzo daleki od zadowalania klienta za wszelką cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Rafi90 napisał:

 

Na DMC naczepy poza naciskiem osi składa się jeszcze nacisk na siodło. Jak go wyczarujesz ?

Niewątpliwie jest to duży problem jak TZ zawiera puste pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Rafi90 napisał:

Na DMC naczepy poza naciskiem osi składa się jeszcze nacisk na siodło. Jak go wyczarujesz ?

Z MMC pojazdu, które jest równe maksymalnym naciskom na siodło i osie. Jeśli naciski na osie znamy to "reszta" to nacisk na siodło. Skoro w Polsce nie ma ograniczenia dopuszczalnego nacisku na siodło to będzie on równy naciskowi maksymalnemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michal_k napisał:

Jeśli naciski na osie znamy to "reszta" to nacisk na siodło.

Ale te z ZDR to naciski maksymalne, czy dopuszczalne u nich? Bo jak dopuszczalne u nich to dalej dupa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, piter1973 napisał:

liczymy od mniejszego rozstawu

Przy takim rozstawie 1-2 to ta 1 oś powinna być liczona jako oś pojedyncza, osie 2-3 jako wielokrotna. 

5 minut temu, Rafi90 napisał:

jak dopuszczalne u nich to dalej dupa

Dlaczego? Moim zdaniem zgodnie z naszym rozporządzeniem będzie więcej.

Dupa to jest bo TZ jest pusta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.