Skocz do zawartości

Zmiana liczby miejsc w samochodzie osobowym 2023


WuPe

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, GABIUSZ napisał:

A demontaż to demontaż, tak samo ponowny montaż nieważne czy po tygodniu, miesiącu lub później.

Ale demontaż np. klocków i zacisku hamulca oraz sworznia wahacza przez mechanika podczas naprawy osłony półosi (i ponowna kompletacja tych samych elementów) to coś innego niż demontaż tych samych elementów w firmie pod szyldem "Stacja demontażu pojazdów"

i to takiej firmy dotyczy Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko

 

szrot.png.89b348023d154373381210634a4c4790.png

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mecher napisał:

to nie moje słowa

Wiem, ale za późno się zorientowałem i nie mogłem edytować  

Edytowane przez nesiasps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
W dniu 28.11.2023 o 07:07, nesiasps napisał:

 

Co w przypadku gdybym chciał zmniejszyć liczbę siedzeń w samochodzie osobowym? Paragraf 9 nic nie mówi o takiej sytuacji. Czy mogę to zrobić przez stacje diagnostyczną, jak do 1.07.23 wszystkie zmiany konstrukcyjne, czy ustawodawca nie przewidział takiej możliwości. Mam Citroena C8 z siedmioma fotelami, a w dowodzie 8. Zmiana liczby miejsc w tym aucie nie wymaga żadnych przeróbek. Sytuacja jak że wspomnianym wcześniej Peugeotem tylko na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2023 o 04:38, Lolek12345 napisał:

czy ustawodawca nie przewidział takiej możliwości

ważne żeby producent przewidział taką opcję 

9j. Zwiększenie liczby siedzeń lub zmiana położenia siedzeń w samochodzie osobowym lub specjalnym - coś tam przewidział

Edytowane przez nesiasps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego tematu nie rozumiem. Gdzie ty chcesz zmniejszyc ilość tych foteli, bo kumam, że na pokładzie zamontowanych jest siedem, tak? I wszystkie po legalu fabryczne, żedne trzyosobowe kanapy/ławki nie podmienione na dwuosobowe, tak? Fotele, jak dobrze pamiętam, demontuje sie łatwo bez użycia specjalistycznych narzędzi, tak?

 

No to trzeba opisać, że w pojeżdzie zdemontowano kompletny fotel wraz z trzypunktowym pasem, zagłówkiem... no takie tam różne. Poddać pojazd badaniu, którym diagnosta potwierdzi obecność siedmiu miejsc do siedzenia i udać się z zaświadczeniem ze stacji kontroli do wydziału komunikacji celem wpisania aktualnych danych.

Nie widzę jakiejkolwiek potrzeby potwierdzania tych czynności pismem od producenta, tym bardziej nie zauważam potrzeby wykonywania jakichkolwiek badań przez dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. 

Warunek konieczny! Usunięto jedno miejsce bez zmiany położenia pozostałytch foteli!

Tak to widzę w przypadku tego samochodu,

A po prawdzie, skoro producent przewidział mieszanie fotelami, to wolałbym wyposażyć samochód w tem ósmy fotel i byłoby po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Paprock napisał:

to wolałbym wyposażyć samochód w tem ósmy fotel i byłoby po kłopocie

dokładnie tak:) tylko kwestia nowy bo pasy zintegrowane czy używany...

Edytowane przez nesiasps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Paprock napisał:

 

A po prawdzie, skoro producent przewidział mieszanie fotelami, to wolałbym wyposażyć samochód w tem ósmy fotel i byłoby po kłopocie.

Musiałbym kupić trójosobową kanapę, która jest droga i ciężko dostępna. Gdyby nie to, pewnie bym tak zrobił. Też myślałem że można zgłosić usunięcie jednego fotela, tylko to nie jest do końca prawda, bo jednak jest to zamiana kanapy trojosobowej, na dwa fotele, co prawda montowane w te same punkty kotwiczenia. Chyba że liczymy na to że urzędnicy o tym nie wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinuj tak, jak pisałem: Warunek konieczny! Usunięto jedno miejsce bez zmiany położenia pozostałych foteli!

Podejdź na okręgówke i konkretów się dowiedz. Nie chwal się wiedzą, niewiedzą. W słowach bądź oszczędny.

 

A tak poza konkursem, to którego fotela brakuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem na okręgówke, mieli te same wątpliwości, to znaczy sugerowali zrobić tak jak Ty, ale stwierdzili też że nie mogą być problemy jak ktoś się dopatrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego się dopatrzy. Tych wersji C8 jes od cholery a może i jeszcze więcej, zaczynając od pięciu poprzez sześć, siedem i osiem miejsc. Jak w aucie nie było rzeźby, to czego się dopatrywać, obawiać. Pozbyto sie jednogo fotela, a równie dobrze można i dwa i trzy siedzenia wyeliminować. Był ośmioosobowy a jest pięcioosobowy. No nic nie stoi na przeszkodzie żeby tak zrobić. Z głową, z pomyślunkiem, z rozumem. Bo jak jakaś lipa to tematu ni ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i GiT, że oryginał.

Na dzień dzisiejszy to jest nezgodność parametrów dotycząca ilości siedzeń między dowodem a samochodem. Trzeba poddać samochód badaniu i diagnosta oceni co i jak. On nie wie, co w aucie było wczoraj i miesiąc temu. Ma wykonać badanie na tu i na teraz z opisem, że: Przedstawiony do badania pojazd posiada tyle a tyle miejsc do siedzenia. Wszyskie fotele wyposażone są w pasy i zagłówki a ich montaż wykonano w punktach fabrycznych mocowań. Rok produkcji z pasów opiewa na 1984. Ponadto producent przewidział dowolną konfigurację siedzeń. No i tak dalej, bo dokładnie nie wiem, czy na przykład fotel pasażera od strony kierowcy można wkomponować w rząd drugi albo trzeci i na odwrót. No ale to już są drobnostki. Diagnosta ma to mądrze opisać, fotek nacykać, podłączyć pod zaświadczenie i dalej to już droga prosta. Azymut na WK i korekta danych. 

Może też pisać, że: w trakcie badania stwierdzono dwa osobne fotele w pierwszym rzędzie (kierowca i pasażer), trzy osobne fotele w drugim rzędzie oraz dwa osobne fotele w trzecim rzędzie. Każdy fotel zamontowano wykorzystując fabryczne punkty mocowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dokładnie zgłosić usunięcie jednego fotela? Jeśli miałbym się posłużyć dodatkowo pismem od producenta, jakie informacje powinno zawierać? Czy jakaś faktura na przeróbkę od mechanika?

Edytowane przez Lolek12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne faktury, oświadczenia od mechaników, z warsztatów, z serwisów są w tym przypadku całkowicie zbędne. Co do pisma od Citroena, to dobrze byłoby zawrzeć jedo sensowne zdanie, że podłoga umożliwia w fabrycznych punktach (szynach, uchwytach, zaczepach) dowolną konfigurację siedzeń w ilości od jednego do ośmiu foteli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2023 o 13:14, Lolek12345 napisał:

Czyli dokładnie zgłosić usunięcie jednego fotela?

Tak i nic więcej. Wykonaj DBT na zmiany konstrukcyjne i idź do magistratu wymienić DR.

W dniu 30.12.2023 o 13:14, Lolek12345 napisał:

Jeśli miałbym się posłużyć dodatkowo pismem

Po co sobie robisz problemy? Pamiętaj, że im mniej wynika z dokumentów tym się krócej siedzi. Ta zmiana konstrukcyjna ich nie wymaga więc po co chcesz tworzyć dodatkową nikomu nie potrzebną makulaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adam1501 napisał:

Tak i nic więcej. Wykonaj DBT na zmiany konstrukcyjne i idź do magistratu wymienić DR.

Po co sobie robisz problemy? Pamiętaj, że im mniej wynika z dokumentów tym się krócej siedzi. Ta zmiana konstrukcyjna ich nie wymaga więc po co chcesz tworzyć dodatkową nikomu nie potrzebną makulaturę.

Co znaczy DBT? Badanie w okręgówce? Kontaktowałem się z okręgową stacją kontroli i to oni proponowali pismo od producenta. Twierdzą że ktoś może podważyć taką zmianę konstrukcyjną, bo jednak dwa fotele są ustawione inaczej niż potrójna ławka. Choć na zdrowy rozum nikt nie będzie do auta zaglądał w wydziale komunikacji. Kto miałby się dopatrzeć. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DBT to dodatkowe badanie techniczne. I właśnie na okręgówce masz je zrobić bez dodatkowych kwitków od producenta czy kogoś innego. Zmiana liczby miejsc w dół nie wymaga dodatkowych kwitków jak Adam napisał. Ci na okręgówce to chyba nie wiedzą co im wolno robić a co nie bez kwitów. Kolejna udana brygada się zebrała na stacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Lolek12345 napisał:

Twierdzą że ktoś może podważyć taką zmianę konstrukcyjną

Kto??? Pani Krysia z okienka, która nie ma zielonego pojęcia o co poszła rzecz i musi tylko formalnie przejrzeć dokumenty i wydać drugi DR. Takie badanie techniczne jest najbezpieczniejsze od jakiejkolwiek zmiany, ponieważ konstrukcyjnie nic się nie zmieniło (poza masą własną i liczbą miejsc). Na co dzień możesz mieć dowolną konfigurację, bo wieziesz plazmę 150" albo teściową w dywanie... i przy każdej kontroli drogowej masz spokojną głowę. No chyba, że zajrzą do dywanu... 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam. Temat się trochę odwlekł z braku czasu. Dzwoniłem na inne stacje. W jednej chcą zobaczyć zdjęcie dowodu rejestracyjnego, żeby porównać z homologacją. W sumie to mam pewne obawy wysyłać komuś zdjęcie dowodu. Inni mówią że bez opinii rzeczoznawcy się nie obejdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lolek12345 napisał:

Inni mówią że bez opinii rzeczoznawcy się nie obejdzie. 

Diagnosta ma takie prawo, by zażądać takiej opinii. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , widzę że była tu spora dyskusja na interesujący mnie temat 😊 to spytam jeszcze raz posiadam 5 osobowego VW Sharana i muszę wstawić do niego trzeci rząd foteli - rodzina idzie w siłę! To mam możliwość to zrobić na oryginalnych fotelach jeśli tak to gdzie to mam zrobić po dodaniu foteli ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych tematów było już tyle, że nie ma chętnych do gadania. Zaiste były podane tu rozwiązania wraz z aktualnym przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2024 o 22:43, Wazdan83 napisał:

posiadam 5 osobowego VW Sharana i muszę wstawić do niego trzeci rząd foteli

Jak ma fabryczne punkty mocowania foteli w 3 rzędzie to nie widzę problemu a jak ich nie ma to odpuść temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny temat w samochodzie osobowym; Citroenie C4 obecnie jako 2 os. ale mam "Świadectwo odwracalnej adaptacji..."

Wystawione dla tego pojazdu z nr VIN (w 2019r.) przez wyznaczonego przez producenta dewelopera... (jakkolwiek to brzmi).

Jak wyglądają procedury przywrócenia 6 miejsc w takim przypadku?

*dokument tłumaczony przez google translator ;)

 

attstation PLb.VIN.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.