Skocz do zawartości

Problem ze Starostą


andrzej-w

Rekomendowane odpowiedzi

Idąc tym tropem uprawnienia powinna dostac osoba która:

1 ukończyła technikum samochodowe i posiada 4 lata praktyki

2 ukończyła technikum gastronomiczne i posiada 8 lat praktyki

Jesli potraktować liceum zawodowe jako średnie techniczne to po liceum gastronomicznym 8 lat praktyki i można być diagnostą ?? a po liceum ekonomicznym?? To czy zapis wymagajacy wykształcenia średniego technicznego lub wyższego jest słuszny czy nie to jest inna sprawa ale na chwile obecna taki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 206
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • tomekw33

    25

  • JANUSZ60

    18

  • Psuj

    14

  • sterowiec40

    14

Zapisy o wymaganiach są jasne i jednoznaczne, nie do końca jasną wydaje się być tu definicja wykształcenia technicznego, ale to moim zdaniem powinni wiedzieć urzędnicy WK decydujący o nadaniu uprawnień dla diagnostów, by nie wprowadzać w błąd kandydatów ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam wszystkich.

Pozwolę się podpiąć pod temat z bliźniaczym pytaniem.

 

Mój znajomy, mgr inż. już obecnie (po kierunku samochodowym na polibudzie, w trybie dziennym), po niecałym pół roku od ukończenia studiów twierdzi, że ma już wyznaczony termin egzaminu, w celu zdobycia uprawnień diagnosty. Czy jest to możliwe ? Przecież jest niby wymagane (Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 246 poz. 2469) dwa lata doświadczenia w branży. A on takowego nie posiada. Coś się zmieniło w tym zakresie ? A może zda egzamin i zostanie podobnie zweryfikowany jak autor tego tematu, że nie ma stosownego doświadczenia...

Co o tym myślicie ? Da się w taki sposób zdobyć uprawnienia świeżo po studiach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka jest potrzebna by uzyskać uprawnienia a nie do zdania egzaminu(tam tylko deklarujesz, nie pokazując wymaganych dokumentów)To, że w tej chwili nie spełnia warunków nie przeszkadza mu w przystąpieniu do egzaminu.Być może ma sposób na to, by zaliczyć okres studiów jako praktykę ???dwa lata warsztatów na studiach ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagana jest praktyka! Nie ma żadnych dokładnych wytycznych jak ma być udokumentowana. Większość wydziałów komunikacji żąda świadectwa pracy ale nic nie stoi na przeszkodzie aby praktyke udokumentować oświadczeniem np właściciela że dana osoba odbyła dwu letnią praktyke na warsztacie(jeśli osoba ubiegająca się o wydanie uprawnień nadal pozostaje w stosunku pracy z dotychczasowym pracodawca to jest to wręcz jedyna forma) przepisy nie precyzują zakresu czasu, czyli praca na pół etatu tez jest honorowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest niby wymagane (Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 246 poz. 2469) dwa lata doświadczenia w branży. A on takowego nie posiada.

 

Nie niby a jest wymagane. Po prostu Twój znajomy złożył fałszywe oświadczenie do TDT i oby nie odbiło mu się to czkawką, bo te oświadczenia są składane pod odpowiedzialnością karną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu Twój znajomy złożył fałszywe oświadczenie do TDT

 

spotkałem się na jednym szkoleniu z opinią że TDT poszedł nawet z czymś takim do sądu to chodziło o parę dni w praktyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie niby a jest wymagane. Po prostu Twój znajomy złożył fałszywe oświadczenie do TDT i oby nie odbiło mu się to czkawką, bo te oświadczenia są składane pod odpowiedzialnością karną.

Z tymi wyrokami był bym ostrożny. Znam 2 przypadki studentów studiów dziennych, którzy w wolne dni (sobota + po południami ) na 1/8 etatu pracowali przez ponad 2 lata w warsztacie i wymagana praktykę zdobyli. Czwarty a szczególnie piąty rok chodzi się 3 lub 4 dni w tygodniu na zajęcia ( ostatni semestr tylko jeden dzień ) więc jak ktoś chce albo musi dorobić to i praktykę zdobędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle wszyscy mamy rację, dopóki nie znamy szczegółów.

Możliwości jest kilka, włącznie ze wspomnianym przez Psuja fałszywym oświadczeniem,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

A ja mam takie pytanie. Mam skończone technikum ekonomiczne ze zdanym dyplomem technika ekonomisty, mam dwa lata przepracowane w warsztacie. Czy to wykształcenie wystarczy do ubiegania się o uprawnienia diagnosty.

 

Dodatkowo zaocznie studiuje budownictwo, za niecały rok będę bronił tytułu inżyniera o specjalizacji Konstrukcję Budowlane i Inżynierskie. Czy to wykszztałcenie daje możliwość ubiegania się o uprawnienia diagnosty.

 

Staż na razie pomińmy. Chodzi mi na razie o samo wykształcenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technikum ekonomiczne nie zapewnia wykształcenia technicznego więc nie spełniasz warunków.

§ 2. Diagnostą uprawnionym do wykonywania badań technicznych pojazdów może być osoba, która spełnia jeden z następujących warunków:

 

1) posiada wyższe wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów;

2) posiada średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów;

3) posiada wyższe wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów;

4) posiada średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 8 lat praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w myśl punktu trzeciego ukończenie studiów o kierunku budownictwo umożliwi mi przystąpienie do egzaminu na diagnostę, bo przecież będe miał wyższe techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo przecież będe miał wyższe techniczne.

 

Będziesz miał wyższe techniczne, czyli inżyniera, bo po licencjacie to można zapomnieć o diagnostyce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy fakty:

technika ekonomisty, mam dwa lata przepracowane w warsztacie.
za niecały rok będę bronił tytułu inżyniera o specjalizacji Konstrukcję Budowlane i Inżynierskie.

 

Stan prawny:

3) posiada wyższe wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów; 4) posiada średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 8 lat praktyki

 

 

Z tytułem technika o specjalności innej niż samochodowe z 2 latami praktyki raczej uprawnień się nie uzyska.

Z tytułem inż. o specjalności innej niż samochodowe potrzebne będą 4 lata praktyki.

 

Obecne przepisy nie zawężają ukończenia wykształcenia do szkoły o specjalności samochodowej. Wręcz przeciwnie. Jeśli ktoś ma specjalność inną niż samochodową np. ekonomista albo budowlaniec wówczas przytoczony przepis wymaga dwukrotnie dłuższego okresu praktyki umożliwiając w ten sposób uzyskanie uprawnień. Na dzień dzisiejszy nie są mi znane orzeczenia uniemożliwiające wydanie uprawnień w tym przypadku.

Ostateczną decyzję podejmuje Starosta oczywiście po przedłożeniu oryginałów dokumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam Wszystkich.

 

Przeczytałem cały wątek i kilka innych ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Ukończyłem w 2007 roku 4 letnie technikum mechaniczne o specjalizacji obsługa i naprawa pojazdów samochodowych. Zdałem egzamin maturalny. Ale nie posiadam dyplomu technika. Tak jest to możliwe (gdzieś w wątku ktoś pisał że nie). Posiadam świadectwo ukończenia technikum ale nie posiadam dyplomu technika bo nie podszedłem do egzaminu zawodowego. Z własnej głupoty.

 

I teraz moje pytanie: Czy muszę posiadać dyplom technika czy wystarczy mi świadectwo ukończenia technikum z wyżej wymieniona specjalizacją? Praktyka swoją drogą oczywiście.

 

I czy jeśli to wystarczy na dzień dzisiejszy, to jest opcja że w przyszłości takie uprawnienia zostaną cofnięte po zmianie przepisów?

 

Z góry dziękuje za informacje i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muszę posiadać dyplom technika czy wystarczy mi świadectwo ukończenia technikum

Zapytaj swojego starosty. Ja bym wymagał tytułu technika, bo w tym momencie jesteś w sytuacji jak byś skończył liceum zawodowe.

czy jeśli to wystarczy na dzień dzisiejszy, to jest opcja że w przyszłości takie uprawnienia zostaną cofnięte po zmianie przepisów?

Zakładając, że prawo nie działa wstecz to raczej jest mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się one różnią ?

Jest tam dopisek, że dana osoba zdała egzamin z przygotowania zawodowego i "może posługiwać sie tytułem technika o specjalności..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam dopisek, że dana osoba zdała egzamin z przygotowania zawodowego

To jest możliwość ukończyć szkołę nie zdając egzaminu ???

od kiedy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest możliwość ukończyć szkołę nie zdając egzaminu

O ile dobrze pamietam, to była taka możliwośc, że nie przystepowało sie do obrony pracy dyplomowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.