Skocz do zawartości

Zmiana roku produkcji przy 1-szej rej.


Kwatermistrz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Koledzy .

Mam następny temat, być może już był na forum. Chodzi o zmianę roku produkcji.

Pierwsza rej. w kraju , z dokumentów przedstawionych przez klienta wynika, że pojazd zarej.

był po raz pierwszy w Niemczech 21.01.1999r i w umowie rok prod. podany jest jako 1999.

Po odczytaniu VIN, innego oznakowania i telefonie do serwisu w obecności klienta określam

rok prod na 1998. Klient ze smutkiem że dał się oszukać zgadza się na moją zmianę rocznika.

Miarka przelewa się w W.K. gdzie NACZELNIK każe wrócić klientowi do Niemiec i zmienić

umowę /r.prod./ -700km w jedną stronę. Czy to jest normalna procedura W.K. czy nadgorliwość ? Przykre słowa usłyszałem od klienta –wspaniała współpraca z WK!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że w tym wypadku trudno oczekiwać, aby klient zrobił co innego niż "spisanie na kolanie" umowy "za rogiem" działanie WK trudno zakwalifikować jako nadgorliwość - bardziej przychylałbym się do opinii kolegi rurka... ;)

Ale niestety WK jest tu na prawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio miałem taki problem opisywałem to było to vw polo mój wk. rok prod. ustalają na postawie zaśw. od przedstawiciela producenta na terenie RP.ale jak klient zgłosił sam w urzędzie celnym i skarbowym to lepiej niech nie przepisuje tej umowy a wracając do vw polo to też od klienta dostałem życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie niech "spisze z Niemcem" aneks do umowy - na tej podstawie + badanie (swoja droga u nas z kolei US i UC nie przyjmą zgłoszenia dopóki badania nie będzie miał) zrobi korektę akcyzy i VAT'u :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ustalacie rok produkcji w japońskich autach

Jeżeli nie masz roku prod. w dokumentach importowych to musisz sięgnąć do:

- literatury,programów komputerowych np :Autobaza, Rory,AUTO VIN lub rosyjskich z

internetu

- jeżeli już wszystkie w/w działania zawiodły piszesz wiadomośc w tym forum i

czekasz od kilku do kilkunastu minut na pomoc Kolegów -z reguły się nie zawiedziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przecież mówiono na tym formu że diagnosta nie jest od ustalania roku produkcji jak są jakieś wątpliwości to rzeczoznawca . mam rację ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli każde pierwsze badanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy robisz wyłącznie z opinią rzeczoznawcy? Zapytam wprost - wielu masz klientów z takimi badaniami? Nie "uciekają" do innych stacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli każde pierwsze badanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy robisz wyłącznie z opinią rzeczoznawcy

Ja odpowiem :-D

Nie każde. A jeśli mam problemy (duże problemy) z ustalenie roku produkcji to ustalam rok .... modelowy. I wtedy nie ja wysyłam do rzeczoznawcy tylko WK :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jakim prawem WK ma kierować gościa do rzeczoznawcy? Przepisy dają takie możliwości tylko diagnoście właśnie... Ja bym skierował z powrotem do diagnosty właśnie :) Dlaczego to ja bym miał być ten zły co naraża na dodatkowe koszty? ;)

Wydział jako organ administracji może jedynie na zasadach ogólnych nakreślonych w kpa powołać biegłego w danej sprawie... Ale dane do m.in. KP - w tym rok produkcji - WK ma obowiązek wpisać na podstawie Badania li tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli każde pierwsze badanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy robisz wyłącznie z opinią rzeczoznawcy

Ja odpowiem :-D

Nie każde. A jeśli mam problemy (duże problemy) z ustalenie roku produkcji to ustalam rok .... modelowy. I wtedy nie ja wysyłam do rzeczoznawcy tylko WK :P

ja teraz robię tak samo jeżeli nie jestem pewny roku prod ale zawsze warto zapytać na forum :ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dane do m.in. KP - w tym rok produkcji - WK ma obowiązek wpisać na podstawie Badania li tylko.

Dla uściślenia , zgodnie z DZ.U.227 , a w następstwie poprawką w DZ.U.249 z 2004 r ,nie wpisuje się roku produkcji [ wpisywało się tak w początkowej wersji przed poprawką ], lecz w DIP poz 44 diagnosta wpisuje rok produkcji lub modelu [ brak jest tam wskazania - niepotrzebne skreślić ]

Zgodnie z tym zapisem , nie jest błędem , przy braku możliwości ustalenia rocznika , wpisać rok modelowy .

Uważam , że reszta należy do WK .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - ale dla WK nadal pozostał obowiązek wpisania roku produkcji, a nie modelowego, a w przypadku braku danych potrzebnych do rejestracji nadal pozostaje nam możliwość skierowania na dod. badanie - taka możliwość PoRD nadal nam pozostawia i skrzętnie z niej korzystamy. Stacjom zaś PoRD pozostawia możliwość skorzystania z usług rzeczoznawcy w przypadku kiedy sami nie czuja sie na siłach coś ocenić :) Prawo wymagania opinii rzeczoznawcy przez WK natomiast nie jest w ogóle usankcjonowane przez przepisy - mówiąc krótko. SKP ma prawo wymagać opinii rzeczoznawcy do wykonania badania - WK takiego prawa w zasadzie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKP ma prawo wymagać opinii rzeczoznawcy do wykonania badania - WK takiego prawa w zasadzie nie ma.

Następna smutna luka w przepisach .

Diagnosta nie potrzebuje , a WK nie może. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak czy owak różne opinie są na ten temat ale lepiej swoje cztery litery chronić jeśli można narobic sobie problemów nie potrzebnie idąc komuś na rękę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jakim prawem WK ma kierować gościa do rzeczoznawcy?

Wydział jako organ administracji może jedynie na zasadach ogólnych nakreślonych w kpa powołać biegłego w danej sprawie... Ale dane do m.in. KP - w tym rok produkcji - WK ma obowiązek wpisać na podstawie Badania li tylko.

 

A na jakiej podstawie diagnosta ma prawo ządać od klienta opini rzeczoznawcy ????? Przeciez ma wpisać jedno LUB drugie, a jak widaomo operator logiczny "v" nie wyróznia anie nie preferuje tego co się znajduje przed nim lub za nim. W niestety tak zostały napisane przepisy ze to WK musi wpisać rok produkcji a daignosta ma dowolność a jak to zrobi WK to już problem WK i gajowego Maruchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kwestię wypełnienia DIP pozostawiam bez komentarza - istotnie nie zmuszę nikogo do takiego, a nie innego wypełnienia tego dokumentu. Natomiast niezależnie od badania pierwszego, skieruje takiego gościa na badanie dod.w celu ustalenia danych niezbędnych do rejestracji na podstawie art. 81.8. pkt 1a jeśli zapis w DIP + dokumenty pojazdu nie dadzą mi jednoznacznej odpowiedzi co do roku jaki mam wpisać do KP i DR :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do kwestii wydziału komunikacji i żądania od strony poprawienia na umowie roku produkcji. Nie ma podstawy prawnej, która mówiłaby o tym, że na dokumencie zakupu musi być podany rok produkcji. WK ma jedynie obowiązek sprawdzić dane właściciela oraz cechy identyfikacyjne pojazdu (jeśli chodzi o umowę, fakturę itp.).To po pierwsze. Po drugie oczywistą sprawą jest, że rok produkcji jest zakodowany w nr VIN. Zatem w tym konkretnym przypadku Naczelnik tego wydziału komunikacji wykazał się wyjątkową nadgorliwością (czytaj głupotą). Ponadto zrozumiałą sprawą jest, że większość pojazdów rejestrowanych w pierwszych dniach nowego roku kalendarzowego jest wyprodukowana w poprzednim roku.

 

Wypowiedź równie obfita co nierzetelna i mylna - wydział komunikacji sprawdza zgodność danych, bez zawężania ich zakresu i określania co się może nie zgadzać, więc korekta np. roku produkcji jest jak najbardziej zgodna z prawem. Oczywistą sprawą NIE jest także kodowanie roku produkcji w numerze VIN, może to być równie dobrze - i tak jest częściej - rok modelowy. Zrozumiałe jest również że pojazd rejestrowany w pierwszych dniach roku mógł być wyprodukowany np. 2 lata wcześniej - same domniemania, niewiele wnoszące do zagmatwanej kwestii wpisywania do dokumentów roku produkcji. Z punktu widzenia przepisów ta kwestia jest jednoznaczna - Dz.U. 2007 nr 137 poz. 968 w rubryce ROK PRODUKCJI wpisuje się rok kalendarzowy, w którym pojazd został wyprodukowany, ustalony przez producenta. Więc DIP, opinie rzeczoznawców itp. dokumenty w zasadzie w kwestii roku produkcji są bezużyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

najgorsze to się samemu zapętlać albo za bardzo wymądrzać ( sorki za wyrażenie ) :D , jeżeli w dokumentach źródłowych jest rok produkcji to problemu nie ma, jeżeli roku nie ma to jest data pierwszej rejestracji i to przyjmuję za rok produkcji i do tej pory zero problemów 8):cool::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli roku nie ma to jest data pierwszej rejestracji i to przyjmuję za rok produkcji i do tej pory zero problemów

To musisz cierpliwie poczekać, aż auto z tak ustalonym rokiem produkcji zmieni właściciela (na cwanego właściciela), który dowie się że zapłacił za auto o rok starsze.

 

A jak już to się stanie (czego Ci nie życze) to będziesz mógł się dopisać do tego tematu

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=3970&highlight=rok+produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektórzy to troche przesadzają- poświadczenie nieprawdy występuje wtedy gdy dokumentacja mówi o czymś wyraźnie a my tego powiedzmy " nie zauważymy " , w przypadku czegoś czego nie ma nie próbujmy być nadgorliwi bo to ani dobre ani praworządne,

to tyle na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.