Skocz do zawartości

jak zostać diagnostą ?


arnoldzik

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdzie w przepisach nie jest powiedziane jakiego rodzaju ma być to praktyka i jakim dokumentem należy ją udokumentować. Dokument może wystawić przedsiębiorca, który takiej praktyki udzielał (w postaci stażu, zajęć praktycznych, zatrudnienia itp.).

Jeśli chodzi okres to z obecnym zawodem musisz mieć tak jak pisze

posiada wyższe wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów
Z kierunkiem na którym teraz jesteś będziesz musiał udokumentować 2 lata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 231
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    14

  • Grzegorz Łódź

    14

  • Prospector

    12

  • Mecher

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nigdzie w przepisach nie jest powiedziane jakiego rodzaju ma być to praktyka i jakim dokumentem należy ją udokumentować.

Dlatego można spróbować opcji z napisaniem oświadczenia o odbytej praktyce i jest szansa, że WK to łyknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie w przepisach nie jest powiedziane jakiego rodzaju ma być to praktyka i jakim dokumentem należy ją udokumentować.

Dlatego można spróbować opcji z napisaniem oświadczenia o odbytej praktyce i jest szansa, że WK to łyknie.

No nie do końca, ponieważ taki rodzaj działalności ma odpowiedni numer PKD i WK może zażądać odpowiednich dokumentów od przedsiębiorcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie w przepisach nie jest powiedziane jakiego rodzaju ma być to praktyka i jakim dokumentem należy ją udokumentować.

Dlatego można spróbować opcji z napisaniem oświadczenia o odbytej praktyce i jest szansa, że WK to łyknie.

No nie do końca, ponieważ taki rodzaj działalności ma odpowiedni numer PKD i WK może zażądać odpowiednich dokumentów od przedsiębiorcy.

 

W moim starostwie nie ma opcji z pisaniem oświadczenia , musiałem do świadectwa pracy dołaczyć zakres obowiązków , bo na świadectwie było zbyt ogólne określenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystarczyło moje pisemne oświadczenie o wykonywanych czynnościach.

 

To ja nie napiszę co u mnie wystarczyło bo jeszcze mi ktoś będzie chciał odebrać uprawnienia :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na moje pytania.

 

Niestety w moim przypadku WK 'nie przeskoczę'. Pozostaje umowa o prace i spróbować po 2 latach postarać się o uprawnienia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w moim przypadku WK 'nie przeskoczę'
Poproś o decyzję na piśmie z podstawą prawną i do SKO, jeśli bardzo Ci zależy. Bo z moich informacji wynika, że Twój WK jest w błędzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

jeżeli otworzę warsztat mechaniczny i np. syn będzie mi 10 lat pomagał to jakie ma mieć na to papiery? jeżeli jakieś są to mam obowiązek przechowywać je 5 lat. na jakiej podstawie ten urzędas(który żyje po to żeby przeszkadzać innym) w wk będzie twierdził ,że tej praktyki nie było, bądź była nie wystarczająca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

urzędas

 

urzędnik

 

który żyje po to żeby przeszkadzać innym

 

Jeżeli przestrzeganie prawa jest dla Ciebie przeszkadzaniem, to życzę powodzenia w zawodzie Uprawnionego Diagnosty Samochodowego...

 

jeżeli jakieś są to mam obowiązek przechowywać je 5 lat.

 

To pracownikowi który pracuje 10 lat też świadectwa pracy nie wystawisz? albo tylko za ostatnie 5 lat???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli otworzę warsztat mechaniczny i np. syn będzie mi 10 lat pomagał to jakie ma mieć na to papiery?
Oświadczenie o odbytej praktyce w zupełności wystarczy.
na jakiej podstawie ten urzędas(który żyje po to żeby przeszkadzać innym)
Nieładnie się tak wypowiadać o urzędnikach. Po pierwsze nie wszyscy robią petentom pod górkę' date=' po drugie są również na tym forum i chętnie pomagają takim ludziom jak Ty.
na jakiej podstawie ten urzędas... w wk będzie twierdził ,że tej praktyki nie było, bądź była nie wystarczająca?
Zawsze można skorzystać z odwołania do SKO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tym urzędasem to przepraszam tych nielicznych normalnych. kolego Psuj, (Stoczniowiec Barlinek! :lol: ) młody tu jestem na tym forum uprawnienia mam wydane, wiedzę z zakresu papierologii UDS w zasadzie żadną, na razie param się czymś innym. niepotrzebnie użyłem "na przykład" konkretny przypadek, kiedy nie musi być stosunku pracy, a praktyka jest odbyta. dlaczego ten... urzędnik upiera się i twierdzi że to nie wystarczy. wiem odwołania itd. dla mnie to nie jest przestrzeganie prawa, ale robienie pod górkę. ileś tam lat praktyki (w zależności od przypadku) chyba nie jest od tego żeby "mieć" ale żeby umieć ocenić stan techniczny pojazdu i nazwać daną część. tak na marginesie mam kumpla(nie jest DS) po technikum samochodowym kilka lat pracował w zawodzie i w stosunku do mnie(inne techniczne) jego wiedzę z "mechany" oceniam na 30-40 proc. mojej, a wcale wysoka nie jest :) .kolego aboz gwarantuje Ci ,że u mnie samo oświadczenie nie wystarczy :?:shock: dość tych żali 8) najlepszego i miłego weekendu.pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale urzędnik nie jest po to żeby oceniać kto co więcej umie, kto w szkole załapał więcej, a kto mniej, kto ma lepszą smykałkę i talent, a kto nie... Gdyby tak miało być to wybacz - to by dopiero była patologia :razz:

 

Diagnosta z Tobą w kanale nie będzie siedział, żeby to ocenić. Ty masz to tylko w jakiś sposób udokumentować. A jak twierdzisz, że dokumentujesz, a on tego nie przestrzega, to możesz się od tego odwołać. I przepisy szczegółowo określają jak i do kogo. Na tym polega państwo prawa właśnie.

Dla przykładu - diagnosta może powiedzieć, że nie zrobi badania, bo np. "nie tyka danego tematu" i tyle. Ani się nigdzie nie odwołasz, ani specjalnie nikomu nie pożalisz... Tu jest dopiero wolna amerykanka. Ale tego jakoś nikt nie chce widzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Dla przykładu - diagnosta może powiedzieć, że nie zrobi badania, bo np. "nie tyka danego tematu" i tyle. Ani się nigdzie nie odwołasz, ani specjalnie nikomu nie pożalisz... Tu jest dopiero wolna amerykanka. Ale tego jakoś nikt nie chce widzieć...

 

To grząski temat. Przykład trochę nie trafiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) konkretny przypadek, kiedy nie musi być stosunku pracy, a praktyka jest odbyta. (...)

Kolego jak otrzymałeś to na piśmie - decyzja administracyjna to się odwołaj do SKO - bo i tak nic nie stracisz, a zyskać możesz wiele. Nie zbadane są nieraz decyzje, którymi się kierują urzędnicy, ale ty możesz się tego dowiedzieć :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,

Chcialbym Wam przedstawic moj ,,plan" na zdobycie uprawnien diagnostycznych i poprosic o jego realna ocene powodzenia...

`Ukonczylem technikum mechaniczne-obsluga i naprawa pojazdow sam.

`Mam 2 letni staz (aktualnie) na stanowisku lakiernik samochodowy + zdany egzamin czeladniczy (w rzeczywistosci kompleksowa naprawa powypadkowych sam + mechanika ).

` Moj pracodawca posiada duzy warsztat w ktorym jest zaklad blach-lak, mechanika i stacja kontroli pojazdow. W tym czasie (praca lakiernika) narodzil sie pomysl aby zostac diagnosta. Szef jest ugodowym czlowiekiem i powiedzial ze podpisze ze mna umowe na kolejne 2 lata na stanowisku ktore bedzie promowalo uzyskanie uprawnien diagnosty (mechanik lub asystent diagnosty)

 

 

 

Teraz moje pytania do Was:

 

-Na jakim stanowisku podjac prace? Chodzi mi o lepsze ,,wrazenie'' na urzedniku WK...

-Czy te 2 lata przepracowane jako lakiernik tez sie wlicza do 4 letniego stazu? Rozmawialem z pracodawca i powiedzial ze moze wystawic ogolne zaswiadczenie (to 4 letnie) ze pracowalem na stanowisku obslugi i naprawy poj sam tylko boje gdy urzednik wnikliwie zbada stanowisko i mu sie to nie spodoba czytaj nie bedzie kwalifikowalo...

`Czy wymiar etatu (1/2 lub 1/4 ) ma znaczenie przy rozpatrywaniu wnioskow. Czytalem ze niby nie ale te wypowiedzi padaly w 2009 roku i cos moglo ulec zmianie...

`Czy moge sie teraz zapisac na egzamin (jezeli etat lakiernika wogole sie wliczy...) aby przez te kolejne 2 lata moc pozytywnie ukonczyc kurs (czytalem ze czasem tyle to trwa...)

`W wypowiedzi z 2009 r jeden z powaznych (w moim mniemaniu) uzytkownikow forum napisal: W nowym projekcie rozporzadzenia jest zapis ze praktyka moze byc zastapiona rocznym stazem na SKP. Czy ten projekt wszedl w zycie???

 

Z gory dziekuje za udzielone odpowiedzi/wskazowki i serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Teraz moje pytania do Was:

 

-Na jakim stanowisku podjac prace? Chodzi mi o lepsze ,,wrazenie'' na urzedniku WK...

-Czy te 2 lata przepracowane jako lakiernik tez sie wlicza do 4 letniego stazu? Rozmawialem z pracodawca i powiedzial ze moze wystawic ogolne zaswiadczenie (to 4 letnie) ze pracowalem na stanowisku obslugi i naprawy poj sam tylko boje gdy urzednik wnikliwie zbada stanowisko i mu sie to nie spodoba czytaj nie bedzie kwalifikowalo...

`Czy wymiar etatu (1/2 lub 1/4 ) ma znaczenie przy rozpatrywaniu wnioskow. Czytalem ze niby nie ale te wypowiedzi padaly w 2009 roku i cos moglo ulec zmianie...

`Czy moge sie teraz zapisac na egzamin (jezeli etat lakiernika wogole sie wliczy...) aby przez te kolejne 2 lata moc pozytywnie ukonczyc kurs (czytalem ze czasem tyle to trwa...)

`W wypowiedzi z 2009 r jeden z powaznych (w moim mniemaniu) uzytkownikow forum napisal: W nowym projekcie rozporzadzenia jest zapis ze praktyka moze byc zastapiona rocznym stazem na SKP. Czy ten projekt wszedl w zycie???

 

Z gory dziekuje za udzielone odpowiedzi/wskazowki i serdecznie pozdrawiam.

 

Zdawałem w tym roku, może byc zastąpiona stażem na skp, ale nie wiem jaki minimalnie. Poprostu Starostwo ma łatwiej do weryfikacji takowy staż.

 

Co do reszty kombinacji to napisze tak ........ oprócz dość długiej praktyki (udokumentowanej), musiałem przed odbiorem uprawnień napisać oświadczenie, iz rzeczywiście posiadam opisane doświadczenie. Że pracowałem tyle i tyle jako mechanik, wykonywałem osobiście czynności z zakresu obowiązku mechanika. Że zakład w którym pracowałem posiadał odpowiednie wyposażenie.

 

Pamiętaj, ze podpisując takowe coś bierzesz odpowiedzialność na siebie.

Więc urząd ma z głowy sprawdzanie bo poswiadczanie nieprawdy jest karane i po drugie minimalizuje "lewe poświadczenia". A takowe są, bo na kursie byli i tacy delikwenci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby przez te kolejne 2 lata moc pozytywnie ukonczyc kurs (czytalem ze czasem tyle to trwa...)

`

Sam kurs to około dwa miesiące tak było w moim przypadku a reszta zależy od tego jak szybko uwiniesz się z egzaminami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szef jest ugodowym czlowiekiem i powiedzial ze podpisze ze mna umowe na kolejne 2 lata na stanowisku ktore bedzie promowalo uzyskanie uprawnien diagnosty (mechanik lub asystent diagnosty)

Tylko nie zaczynaj kariery diagnosty od poświadczenia nieprawdy przez szefa,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie zaczynaj kariery diagnosty od poświadczenia nieprawdy przez szefa,,,

Szef zrobi wszystko bo będzie miał człowieka który miedzy przeglądami położy szpachle,coś polakieruje a w ramach jednej stawki godzinowej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szef zrobi wszystko bo będzie miał człowieka który miedzy przeglądami położy szpachle,coś polakieruje a w ramach jednej stawki godzinowej :D

 

I głowe pod Temidę też ?? Boski wiatr

 

A z drugiej strony, nie chciałbym mieć malowanego czegokolwiek między przeglądami. Jeśli zaczniesz malowanie a przyjedzie klient na przegląd, to bedzie czekał aż skończysz lakierowanie ?

 

Ja osobiście z daleka omijałbym taki warsztat, ale to tylko moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.