Skocz do zawartości

Jakie kary może zastosować WK wobec diagnostów


pawel3041

Rekomendowane odpowiedzi

oprócz art 84 Prawa o ... jakie inne kary może zastosować WK wobec diagnosty. wbiłem w dowód hak w 2005 roku, a można było do 2004, zorientował się WK. niezgodnie z prawem to zrobiłem, więc co mi mogą zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Regan55

    7

  • max72

    5

  • ARTUR2214

    5

  • adam1501

    4

Na pewno wpis wykonany przez Ciebie nie będzie traktowany na równi z poświadczeniem nieprawdy. Myślę że nie skończy się to poważnymi sankcjami. Możliwe, że udzielą Ci ustnej reprymendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzialność diagnostów za badania.

 

Odpowiedzialność osób przeprowadzających badania techniczne pojazdów kształtuje się różnie.

Do pierwszej grupy przepisów należy art. 84 ust. 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że starosta na danym terenie cofa diagnoście uprawnienie do wykonywania badań technicznych, jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli zostanie stwierdzone:

przeprowadzenie przez diagnostę badania technicznego niezgodnie z określonym zakresem i sposobem wykonania,

wydanie przez diagnostę zaświadczenia albo dokonanie wpisu do dowodu rejestracyjnego pojazdu niezgodnie ze stanem faktycznym lub przepisami.

Ustęp 4 wyżej cytowanego artykułu mówi, że w przypadku cofnięcia diagnoście uprawnień ponowne uprawnienie nie może być wydane wcześniej niż po upływie 5 lat.

Na uwagę zasługuje tutaj zapis "cofa". Zapis ten obligatoryjnie pozbawia diagnostę uprawnień nawet przy jednym żle przeprowadzonym badaniu technicznym.

Drugim aktem prawnym normującym odpowiedzialność karną osób przeprowadzających badania techniczne jest - kodeks karny gdzie w art. 271 czytamy, że karze podlega funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawiania dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne. Przestępstwo polega zatem na wystawieniu przez osobę upoważnioną dokumentu autentycznego od strony formalnej, lecz zawierającego niezgodną z rzeczywistością treść. Przestępczym działaniem jest zarówno wystawienie dokumentu stwierdzającego okoliczności nieistniejące lub przeinaczające istniejące, jak też zatajenie prawdy, którą należało stwierdzić.

Kolejny art. 179 k.k. obejmuje odpowiedzialność karną osoby, która wbrew szczególnemu obowiązkowi dopuszcza do ruchu pojazd mechaniczny w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu lądowym. Sprawcą tego przestępstwa może być zatem tylko osoba, na której ciąży szczególny obowiązek wynikający z tytułu pełnionej funkcji lub z umowy. Przepis ten dotyczy zatem osób zajmujących się konserwacją pojazdów i diagnozujących je.

Poza odpowiedzialnością administracyjną i karną należy wspomnieć jeszcze o odpowiedzialności cywilnej diagnosty za szkody żle przeprowadzonego badania technicznego lecz ze względu na wąski zakres opracowania zostaje ona pominięta.

Reasumując: nierzetelne badanie lub wydane zaświadczenie o stanie technicznym pojazdu skutkuje wobec diagnosty odpowiedzialnością zarówno karną, cywilną jak i administracyjną Aby nie wejść w kolizję z prawem należy dołożyć wszelkich starań aby badania były przeprowadzane w sposób odpowiedzialny i profesjonalny

 

 

Tak że du.... zawsze bita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź

ale wróce jeszcze do art 84 w którym mowa jest o cofnięciu uprawnienia jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli ..... No własnie nie było kontroli na SKP tylko inny WK przesłał pismo do mojego WK z informacją, że diagnosta o nr ... stacja nr ... przeprowadził badanie wbijając hak do czego nie miał uprawnień, tym samym mój WK posiadł taką informację. I co z tym dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tym dalej?

Przyjdą na kontrolę aby sprawdzić to badanie a następnie art 84 już jest gotowy. Znam przykład z własnego podwórka gdzie koledze cofnięto uprawnienia na podstawie wyroku sądowego, który trafił do WK i przyszli na kontrolę tegoż badania... Oby do tego nie doszło i jak koledzy wspomnieli pozostało na pogrożeniu palcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wpis wykonany przez Ciebie nie będzie traktowany na równi z poświadczeniem nieprawdy. Myślę że nie skończy się to poważnymi sankcjami. Możliwe, że udzielą Ci ustnej reprymendy.
Poswiadczenia nie prawdy 271/1KK i myślę że nie jest to pomachaniem paluszkiem--- aczkolwiek życie zna gorsze przypadki. :x Myślę / i zniknąłem/ że tylko nagana bez konsekwencji :lol::lol::lol: bo brak podstaw można zrzucić na swoje WK /drastyczne/ ale dopuji nie masz żadnego postanowienia to pracuj dalej i się poprostu pilnuj :cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

właśnie mam wszczęte postępowanie administracyjne, przepraszam ale dziś nie chce mi sie rozpisywać

w skrócie

czerwiec 2009 Prezydent Miasta Łodzi wydał decyzję zakazującą prowadzenie SKP (min. brak legalizacji ponownej analizatora, brak detektora gazu - decyzja TDT z 2005-), odwołanie do SKO, lipiec utrzymanie decyzji SKO, listopad wszczęcie postępowania administracyjnego w stosunku do wszystkich diagnostów zatrudnionych na tej SKP

 

pozdrawiam i uważajcie na pracodawców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkich diagnostów zatrudnionych na tej SKP

A dlaczego wszyscy. Przecież musi być ktoś odpowiedzialny (kierownik) za działanie SKP to on powinien odpowiadać.

Przecież Ja jako pracownik wcale nie musze wiedzieć kiedy sprzęt i jak jest dozorowany mam robić swoje czyli przeglądy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Ja jako pracownik wcale nie musze wiedzieć kiedy sprzęt i jak jest dozorowany mam robić swoje czyli przeglądy.

 

Chyba ze masz wpisane w zakresie obowiązków ze masz pilnować terminów urządzeń 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli klient poprosi cię o legalizację analizatora spalin o godzinie 18.00 to wysyłasz go do właściciela SKP? Masz to wpięte w dokumentacji SKP. Ja raczaj wiem kiedy mi sią urządzenia dozorowane (legalizowane) kończą.

 

[ Dodano: 13-11-2009, 19:23 ]

dzięki za odpowiedź

ale wróce jeszcze do art 84 w którym mowa jest o cofnięciu uprawnienia jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli ..... No własnie nie było kontroli na SKP tylko inny WK przesłał pismo do mojego WK z informacją, że diagnosta o nr ... stacja nr ... przeprowadził badanie wbijając hak do czego nie miał uprawnień, tym samym mój WK posiadł taką informację. I co z tym dalej?

pawel

A czy SKP musi mieć specjalne uprawnienia na HAK. Myślę że nie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie uprawnienia na HAK ::? Umnie szef pamieta o wszystkim legalizacjah analizator urządzenie do pomiaru cisnienia w ogumieniu i cała reszta co pół roku zgodnie z przepisami przyjerzdza serwis i robi obsługe na ścieżce

 

[ Dodano: 13-11-2009, 20:14 ]

ja tylko jestem robolem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sankcje takie jak opisali wszyscy powyżej. Oczywiście musi być przeprowadzona kontrola by móc wszcząć postępowanie. Organ nadzorujący decyduje jaki środek zastosuje czy samo cofnięcie uprawnień czy powiadomienie policji o potwierdzenie nieprawdy czy nagana i doszkolenie bo diagnosta nie wiedział, że ten typ nie może mieć haka. Swoją drogą czas ukrócić zrywanie tabliczek po to by pojazd mógł mieć zamontowany hak bo z tabliczki z reguły wynika, że nie ma DMC zespołu.

 

Zgadzam się, że wszyscy diagności jeśli nie ma poświadczenia TDT albo legalizacji. Należy to sprawdzać przed przystąpieniem do badań. Kierowca zdaje się ma obowiązek sprawdzać olej przed uruchomieniem silnika. To, że nikt tego nie robi to inna sprawa. To, że stacja leci za bark poświadczenia i brak legalizacji to jedna bajka a druga bajka, że diagnosta wykonywał badania na nielegalizowanych urządzeniach i w stacji nie dopuszczonej przez TDT. :shock::razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź

ale wróce jeszcze do art 84 w którym mowa jest o cofnięciu uprawnienia jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli ..... No własnie nie było kontroli na SKP tylko inny WK przesłał pismo do mojego WK z informacją, że diagnosta o nr ... stacja nr ... przeprowadził badanie wbijając hak do czego nie miał uprawnień, tym samym mój WK posiadł taką informację. I co z tym dalej?

Wbijając HAK ? gdzie, do dowodu rejestracyjnego?

Sorki ale nie poczytałem od początku tematu.... Pewnie jakieś konsekwencje będą, ale skoro minęło już sporo lat i jeśli poza tym ze wpis był nie uprawniony, hak zamontowany zgodnie z przepisami to konsekwencje raczej nie wielkie będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złozyłem już wyjaśnienia, ale kierownik na pocieszenie powiedział mi, że bez względu co napiszę w wyjaśnieniach i tak będzie wnioskował o cofnienięcie nam uprawnień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diagnosta wykonywał badania na nielegalizowanych urządzeniach i w stacji nie dopuszczonej przez TDT. :shock::razz:

 

A nie może tak byc ,że pracodawca zataił przed diagnostami i z chęci zysku brak legalizacji :?: .Jako pracodawca ma zapewnić itd......nie mam kodeksu pracy przed sobą..Sprawa dyskusyjna :/

Zatrudnia mnie właściciel SKP ,zakres obowiązków znam.Zataił że SKP jest niedopuszczona przez TDT-po miesiącu pracy kontrola,i ja ponosze konsekwencje ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zataił że SKP jest niedopuszczona przez TDT-po miesiącu pracy kontrola,i ja ponosze konsekwencje ????

A myślisz ze taka sytuacja nie moze zaistnieć..!!! :razz:

W lipcu wylapuje pismo na necie ze w przypadku wymiany urzadzenia na SKP fakt ten

nalezy zgłosić do TDT.Dostarczam to pracodawcy /wiem ze wymieniono analizator/

i wszystko zawisa w powietrzu bo oni to olewają.W między czasie dostaje porządnego

kopa od zycia i sam o tym zapominam.Ponownie poruszam ten temat w listpadzie i

widze ze z oporami ale coś dopiero zaczyna się dziać.Na nie zgłoszonym urządzeniu

pracuję od stycznia do chwili obecnej/chyba??? /Czy mam ten fakf zgłosić sam do

TDT,zrezygnować z pracy,sam nie wiem co mozna jeszcze wydumac....!!! :razz:

 

[ Dodano: 14-11-2009, 17:10 ]

Ps.Czy ja tez dotanę kopa w cztery litery.... :x

 

[ Dodano: 14-11-2009, 17:15 ]

Ps.Pisałem o tym wczesniej,wszyscy twierdzili ze mi nic nie zrobią w razie"W"ale czy

to dzisiaj takie pewne...???? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w razie"W"

W razie "W" zawsze dostanie w dupę ten najmniej zainteresowany czyli diagnosta. Bo jak będzie miał oko bądź oczy zamknięte (bo tego wymaga konkurencja) to beknie, jak na obrazku powyżej koledzy pracowali (bo nie mieli innego wyjścia) to też ich wina, czyli "jak się nie odwrócisz tak dupa z tyłu". Analogicznie jak wspomina Regan55 cóż ma uczynić, nie wykonywać badań (dostanie kopa), podkablować do "Magistratu" skończy się jak u max72, nie mówić nic i cicho siedzieć (patrz powyżej). Pasuje jak ulał cytat Regana55 "Co byś nie czynił,jak byś nie czynił i tak piekło i tak piekło!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszelki wypadek zauważę nieśmiało - mniej się rozpisujcie na temat ewentualnych własnych doznań - piszcie raczej o doświadczeniach sąsiadów ...

To to jest jednak forum publiczne i każdy może to przeczytać - Wasz szef także. No i jednostki nadzoru itp. A życzliwych nie brakuje - wiecie to tak samo dobrze jak ja. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby nie być gołosłownym str.1 pisma

pozostałe strony to cytaty ustaw oraz pozostałe zarzuty, które wymieniłem wcześniej oraz informacja o wszczęciu postępowania i wezwanie do złożenia wyjaśnień, złozyłem już wyjaśnienia, ale kierownik na pocieszenie powiedział mi, że bez względu co napiszę w wyjaśnieniach i tak będzie wnioskował o cofnienięcie nam uprawnień

 

i tu WK ma racje.Wykonaliscie duzo BT niezgodnie w wymaganiami-brak legalizacji Analizatora. Panowie mie mowcie mi ze to wina własciciela,kazdy analiztor ma na wyswietlaczu nastepny termin legalizacji inie bedzie wykonywal wpełnej alalizy oraz nie wykonasz wydruku spalin.Poprpstu nie były one wykonywane.I chwała takiej kontroli ze je ujawnia, czas skonczyc z BT DR a nie pojazdów.

Ta sama rzecz ma sie do dymomierzy,Panowie przeceiz w pamieci dymomierza mozan do tylu sprawdzic 3- 60badan i porownac z rejestrem.

Czy myslicie ze w Starostwach ludzie nie mysla a tylko Wy jestescie specjalistami

Panowie diagnosci -przede wszystkim musz grac dokumenty bo wg nich mozna sprawdzic prawidlowosc BT wstecz.

Prosze się nie obrazac tylko stosowc sie do zalecen.

 

CBŚ - obserwuje i nagrywa auta wyjezdzajace na skp do BT,potem bada zgodnei z rej badan i tu sa dopiero wyniki ,ze lepiej nie mowic na forum.

 

Nowicjusz napisał/a:

Przecież Ja jako pracownik wcale nie musze wiedzieć kiedy sprzęt i jak jest dozorowany mam robić swoje czyli przeglądy.

 

Tak kolego maswz robic BT zgodnie zprocedurą badan-zobac zjakie sa przewidziane ze to kary wlasnie dla CIebie art99-101 prpjektu o dop poj do ruchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowicjusz napisał/a:

Przecież Ja jako pracownik wcale nie musze wiedzieć kiedy sprzęt i jak jest dozorowany mam robić swoje czyli przeglądy.

 

Tak kolego maswz robic BT zgodnie zprocedurą badan-zobac zjakie sa przewidziane ze to kary wlasnie dla CIebie art99-101 prpjektu o dop poj do ruchu

 

Nie chodziło mi o to że nie chce wiedzieć. Ale wiem jak jest na stacja diagnosta ma robić badania. A sami widzicie jak to jest zrobili kilkaset przeglądów. Ale o tym nie chcę mówić.

Zawsze jest dobrze jak jest dobrze a jak się coś stanie to :x:x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.