Skocz do zawartości

Badanie po kolizji + okresowe


Qnick

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Czy możemy wykonać badanie pojazdu po kolizji oczywiście jeśli klient sobie życzy :) badanie okresowe + badanie dodatkowe specjalistyczne bo "wyszedł" mu termin okresowego. Robimy to bez dowodu rejestracyjnego tylko na podstawie pokwitowania z Policji. Czy można zrobić badanie okresowe + dodatkowe jak to było do 22.09. Co z identyfikacją i porównaniem danych zawartych w DR ze stanem faktycznym ? Czy jest jakieś podstawa w prawie po 22.09.2009 dla takiego przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 216
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • adam1501

    28

  • JANUSZ60

    19

  • Qnick

    16

  • Regan55

    12

Top Posters In This Topic

Witam !

 

Czy możemy wykonać badanie pojazdu po kolizji oczywiście jeśli klient sobie życzy :) ?

 

tak

 

badanie okresowe + badanie dodatkowe specjalistyczne bo "wyszedł" mu termin okresowego. Robimy to bez dowodu rejestracyjnego tylko na podstawie pokwitowania z Policji. Czy można zrobić badanie okresowe + dodatkowe jak to było do 22.09

 

tak

 

. Co z identyfikacją i porównaniem danych zawartych w DR ze stanem faktycznym ? Czy jest jakieś podstawa w prawie po 22.09.2009 dla takiego przypadku

 

jak nie będzie grał stan faktyczy z DR to albo pani z WK nie odda DR albo jak klient odbierze DR , a ty zauważysz nie zgodności to mu nie podbijesz DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ak nie będzie grał stan faktyczy z DR to albo pani z WK nie odda DR albo jak klient odbierze DR , a ty zauważysz nie zgodności to mu nie podbijesz DR.

 

A jak Pani w WK ma sprawdzić stan faktyczny z zapisami w DR przecież do samochodu nie pójdzie :D . W zaświadczeniu z badania też nie wpisujemy wszystkich danych zawartych w DR więc co ma porównać, pokwitowanie z policji też nie zawiera wszystkich danych (brak mas, nacisków, itp. oraz brak zapisów o warunkach dodatkowych typu gaz, hak,L,Taxi ).

 

Ja tak piszę bo miałem taki przypadek, że zrobiłem badanie pojazdu z pokwitowania policyjnego po kolizji. Klient powiedział że chce również okresowe bo się skończyło, wykonałem OBT+DBT skasowałem 192 i dałem zaświadczenie do WK z rodzajem badania okresowe+dodatkowe po kolizji z wynikiem P. Po powrocie z WK po wpis do DR klient stwierdził że strasznie się Pan Urzędnik obruszył takim obrotem sprawy bo ja jako diagnosta nie powinienem wykonać badania okresowego tylko i wyłacznie mogłem wykonać samo dodatkowe. Po jakimś czasie zadzwonił do mnie sam naczelnik WK bo sprawa poszła wyżej i powiedział mi jaka ma być procedura wg. nich przy takim badaniu. I teraz kolejna zagwozdka kto wpadnie jak wg. Pana Naczelnika powinno się to odbyć ::?

 

Powiem szczerze, że po przemyśleniu chyba muszę mu przyznać rację w tej kwestii, ale wolę się jeszcze tu zapytać. Na szczęście jest to WK w miarę daleko od mojej SKP więc badań do nich nie ma za wiele.

 

Czekam na propozycję jak powinno się to odbyć . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na propozycję jak powinno się to odbyć . Pozdrawiam

Wg. mnie sprawa prosta.Jezeli klient zyczy sobie wykonac badanie okresowe to

dajesz mu wniosek zeby Ci podpisał i myślę ze wtedy nie będziesz miał zadnych

problemów jezeli bedzie tel. z WK :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zZaraz wnioski zaświadczenia i co jeszcze :?:

(.....)Ja tak piszę bo miałem taki przypadek, że zrobiłem badanie pojazdu z pokwitowania policyjnego po kolizji. Klient powiedział że chce również okresowe bo się skończyło, wykonałem OBT+DBT skasowałem 192 i dałem zaświadczenie do WK z rodzajem badania okresowe+dodatkowe po kolizji z wynikiem P. Po powrocie z WK po wpis do DR klient stwierdził że strasznie się Pan Urzędnik obruszył takim obrotem sprawy bo ja jako diagnosta nie powinienem wykonać badania okresowego tylko i wyłacznie mogłem wykonać samo dodatkowe. Po jakimś czasie zadzwonił do mnie sam naczelnik WK bo sprawa poszła wyżej i powiedział mi jaka ma być procedura wg. nich przy takim badaniu. I teraz kolejna zagwozdka kto wpadnie jak wg. Pana Naczelnika powinno się to odbyć ::?

 

Powiem szczerze, że po przemyśleniu chyba muszę mu przyznać rację w tej kwestii, ale wolę się jeszcze tu zapytać. Na szczęście jest to WK w miarę daleko od mojej SKP więc badań do nich nie ma za wiele.

 

Czekam na propozycję jak powinno się to odbyć . Pozdrawiam

Przepraszam za obcięcie początku, ale na jakie propozycje czekasz i o co WK się obruszył :razz:

Ciekawe jak Pan urzędnik WK wyda DR nawet po badaniu po kolizji jeśli "wyszły" BO.

Pewno pogoni klienta na stację i każe gamoniowi diagnoście wykonać BO.

I ja tu szczerze nie przyznam Panu z żadnego WK nawet po przemyśleniu racji, i nie będę dawał tu propzycji jak to się powinno odbyć, a dlaczego, a po co.

Postąpiłeś jak najbardziej słusznie i całe szczęście (klienta), że pamiętał o tym terminie badania bo by ganiał dwa razy do WK :evil::ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

nie wiem czy dobrze myślę, ale napisałeś, że zrobiłeś na jednym zaświadczeniu obt+dbt pokolizyjne

Panu z WK pewnie chodziło, żeby te badania były zrobione każde na osobne zaświadczenie

ale to tylko moje domysły, bo zabronić wykonania badania na wniosek klienta nie mogą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię zawsze na jednym zaświadczeniu OBT+DBT po kolizji

 

Nie będę już ukrywał. W skrócie chodziło o to że nie możemy zrobić OBT na podstawie pokwitowania bo tam nie ma zawartych wszystkich danych do poprawnej identyfikacji pojazdu typu gaz, hak, moc, nacisk, pojemność, L, Taxi itp. możemy zrobić samo dodatkowe a jak klient chce okresowe to do WK po PC powinien się zgłosić i dopiero można okresowe +pokolizyjne. Trochę to dziwne bo do tej pory robiłem to z pokwitowania i nie było problemu aż do wczoraj.

 

Może ktoś z WK się wypowie jak podchodzą do takiego badania po kolizji +okresowe.

A jeszcze jedno zagadnienie czy jak jest zatrzymany DR za brak aktualnych badań i wydane zostało pokwitowanie to też nie możemy zrobić OBT :D (paranoja jakaś chyba) bo przecież nie mamy z czym porównać a może porównać z kartą pojazdu jako dokumet odpowiadający DR. K..wa jakie te przepisy są chore tak samo jak ta cała Ojczyzna :( . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z WK się wypowie jak podchodzą do takiego badania po kolizji +okresowe. A jeszcze jedno zagadnienie czy jak jest zatrzymany DR za brak aktualnych badań i wydane zostało pokwitowanie to też nie możemy zrobić OBT :D (paranoja jakaś chyba) bo przecież nie mamy z czym porównać a może porównać z kartą pojazdu jako dokumet odpowiadający DR. K..wa jakie te przepisy są chore tak samo jak ta cała Ojczyzna :( . Pozdrawiam

Jak chcesz uderzyć psa to kij zawsze znajdziesz, jak była dyskusja o tablicach dla pojazdu sprowadzonego to tłumaczyli, że nie ma do czego porównać w związku z tym jest poprawnie i musi być wynik pozytywny, jak tak to mówili, że w zasadzie to się nic nie zmieniło w przepisach i jak do tej pory wykonywało się na pokwitowaniu okresowe to było dobrze a teraz niby się nic nie zmieniło a wykonywać na pokwitowaniu nie można... :faint:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K..wa jakie te przepisy są chore tak samo jak ta cała Ojczyzna

:?

Ehhh.... hopie...

Zawsze możesz wyemigrować i zmienić swoją Ojczyznę, możesz też zmienić Matkę, płeć, orientację seksualną...

Przepisy na pewno są chore, ale co ma do tego Ojczyzna?

Ojczyzna jest całkiem zdrowa, chore są natomiast elementy społeczeństwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie można wykonać OBT pojazdu z pokwitowaniem policji? A jeśli DR został zatrzymany za brak OBT, to co? Oczywiście jest to przykład na to, że do wykonania OBT nie zawsze musi być DR. To, że pojazd nie ma DR, a tylko pokwitowanie, nie jest dobrym argumentem do odmowy wykonania OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz też zmienić Matkę

 

Niemożliwe :-D

 

Na pokwitowaniu miałem-brak badań technicznych-dojazd do SKP celem wykonania badania technicznego.To co jeszcze mam mieć aby wykonac bt? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie można wykonać OBT pojazdu z pokwitowaniem policji? A jeśli DR został zatrzymany za brak OBT, to co? Oczywiście jest to przykład na to, że do wykonania OBT nie zawsze musi być DR. To, że pojazd nie ma DR, a tylko pokwitowanie, nie jest dobrym argumentem do odmowy wykonania OBT.

 

No właśnie ja nie odmówiłem i wykonałem a potem miałem telefon z WK że tak nie powinienem zrobić. A co do sprawy zatrzymania DR za brak aktualnych BT to zgodnie z tokiem rozumowania Kierownika WK klient powienien pojawić się w WK po PC i dopiero na przegląd :D co uważam również za przegięcie p..y :x Ale cóż zrobić ilu kierowników tyle intepretacji jedni nic nie mówią a inni się burzą :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja nie odmówiłem i wykonałem a potem miałem telefon z WK że tak nie powinienem zrobić

W tym co zrobiłeś nie widzę nic zlego bo caly czas tak robiłem wczesniej i robię to

samo obecnie bez zadnych problemów i tel. z WK.... :razz:

Robię zawsze na jednym zaświadczeniu OBT+DBT po kolizji

Podejrzewam ze nikt tego nie robi inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym co zrobiłeś nie widzę nic zlego bo caly czas tak robiłem wczesniej i robię to

samo obecnie bez zadnych problemów i tel. z WK....

 

Ja też tak robiłem do tej pory ale po telefonie z WK i zastanowieniu się nad sytuacją dotyczącą porównania zapisów w DR ze stanem faktycznym przy OBT bo w DZ.U. 155 jest zapis:

 

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego

obejmuje:

1) identyfikację pojazdu, w tym:

a) sprawdzenie cech identyfikacyjnych oraz ustalenie

i porównanie zgodności faktycznych danych

pojazdu z danymi zapisanymi w dowodzie

rejestracyjnym lub odpowiadajàcym mu dokumencie,

 

i teraz pytanie czy pokwitowanie z Policji jest dokumentem odpowiadającym DR ?, przecież nie ma tam wszystkich danych (w pokwitowaniu) .

 

Podejrzewam ze nikt tego nie robi inaczej...

 

Ja też tak podejrzewam :x , ale mnie się WK czepił o to :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież nie ma tam wszystkich danych (w pokwitowaniu) .

Oczywiście ze tak.Nigdy nie sugeruję się tym co jest napisane na pokwitowaniu/no z

wyjątkiem kiedy to raz zrobiłem-pozniej był tel./w zakresie nr.rej. nr.vin.itp.

Jasne ze zaczynasz wykonywać OBT czy tez inne bad.od identyfikacji...

Czy wtedy nie zobaczysz ze ma np:hak,instalację gazową czy tez inne dodatki....????

Oczywiście spisuję tez dane z TZ i wpisuję sobie dod.w kompie...

Kwestia czasu,klient i tak powróci a wtedy mozesz sobie to wszystko porownać....

i teraz pytanie czy pokwitowanie z Policji jest dokumentem odpowiadającym DR

Hmmm...trudno powiedzieć.W jednym pokwitowaniu masz wpisane ze mozesz

się poruszać nawet 7 dni a w innym tylko zjazd do miejsca garazowania czy wręcz

zakaz poruszania....???

Na pewno jakiś dokument to jest ale to nie DR....!!!! :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... identyfikacja jest przy każdym pojeździe skierowanym (bez czy z DR)

czyli biorąc pod uwagę w/w WK to nie można by było zrobić żadnego badania po zatrzymaniu DR

Poza tym policjant zatrzymując pojazd do kontroli ma obowiązek sprawdzenia ( identyfikacja) pojazdu tak samo jak my i jeśli były by jakieś nieścisłości to wpisałby to na skierowaniu, czyli to on odpowiada za zgodność danych z dowodem rej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie można by było zrobić żadnego badania po zatrzymaniu DR

Można, ponieważ badanie ma być przeprowadzone na podstawie DR, PC lub odpowiadającemu mu dokumentowi. Skoro na skierowaniu można poruszać się po drogach publicznych zgodnie z prawem to znaczy, że ten dokument jest odpowiednikiem DR lub PC czyli dokumentem mu (im) odpowiadającym i wówczas takowe badanie jest wykonane zgodnie z zapisami w Dz. U. 155. Porównamy zapisy danych te, które tam są zawarte tak jak porównujemy zapisy w PC w którym również nie zawsze występują wszystkie parametry tak jak w niektórych DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na skierowaniu można poruszać się po drogach

Nie zawsze.Zalezy co jest wpisane na pokwitowaniu....

Moze być adnotacja:zakaz jazdy i co....???? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ponieważ badanie ma być przeprowadzone na podstawie DR, PC lub odpowiadającemu mu dokumentowi. Skoro na skierowaniu można poruszać się po drogach publicznych zgodnie z prawem

 

Niekoniecznie... kodeks drogowy: Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Kolejne niejasności i sprzeczności, w tym artykule nie ma żadnych wyjątków. A pokwitowanie zezwala na użytkowanie pojazdu, ale na pewno nie jest odpowiednikiem dowodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pokwitowanie zezwala na użytkowanie pojazdu, ale na pewno nie jest odpowiednikiem dowodu.

Skoro ten dokument pozwala na poruszanie się po drogach publicznych tak jak DR lub PC to jak to inaczej określić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie słowem odpowiednik... czasami pozwala, czasami nie, na pewno ma ograniczenia czasowe, o zakresie danych nie wspomnę. Więc jaki to odpowiednik? Na tej zasadzie można powiedzieć że odpowiednikiem motoroweru Komar jest Porsche 911 - też coś je łączy, ale na pewno to nie odpowiednik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym policjant zatrzymując pojazd do kontroli ma obowiązek sprawdzenia ( identyfikacja) pojazdu

Tak sądzisz..??Moze i ma taki obowiązek ale czy to wykonuje-roznie z tym bywa

patrząc nie raz na to co jest "napisane"w tym pokwitowaniu....

A pokwitowanie zezwala na użytkowanie pojazdu, ale na pewno nie jest odpowiednikiem dowodu.

Nie raz zezwala nie raz nie.Ale jak by na to nie patrzył DR lub PC to jednak nie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowan napisał/a:

Poza tym policjant zatrzymując pojazd do kontroli ma obowiązek sprawdzenia ( identyfikacja) pojazdu

 

Tak sądzisz..??Moze i ma taki obowiązek ale czy to wykonuje-roznie z tym bywa

patrząc nie raz na to co jest "napisane"w tym pokwitowaniu....

zgadzam się, podobnie bywa z diagnostą czy panią z WK :-D

Ale jest to argument na takie tłumaczenie WK że nie możemy robić badania okresowego skierowanego przez KRD bo nie wiadomo czy ma zgodne dane z DR ( gdyby nie miał policjant miał obowiązek to wpisać na skierowaniu, a jak nie zrobił to on za to odpowiada)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postanowiłem "zgrać na nosie" urzędnikom z WK w którym chcą dawać czasówki do pojazdów skierowanych przez policję i za następnym razem przy badaniu okresowym ze skierowania w uwagach wpiszę że identyfikacji oraz porównania ze stanem faktycznym dokonano na podstawie pokwitowania nr .... oraz karty pojazdu nr KP/......... (o ile pojazd będzie posiadał kartę) i zobaczymy jaka będzie reakcja WK. :D Nie bedę nabijał kasy WK i bardziej zależy mi na tym aby klienta nie ganiać w tą i z powrotem. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.