Skocz do zawartości

Trójkołowe Piaggio


klosek

Rekomendowane odpowiedzi

Mówiąc niedawna, miałem na myśli tę zmianę w 2011,

Dz.U. z 2011 nr 36 poz. 182 • Brzmienie od 21 marca 2011

http://prawo.legeo.pl/pra...uchu-oraz/zal2/

, gdyż dopiero ta zmiana zniosła ten zapis;

 

Mylisz się. Zapis został zniesiony już w 2004 r. tym rozporządzeniem http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20042112147

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Marek1

    11

  • michal_k

    11

  • danielg539

    10

  • JANUSZ60

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witam serdecznie.

Jestem tu jak każdy szarak chcący dowiedzieć się na nurtujące mnie myśli przed pierwszym przeglądem w PL.

Otóż, sprowadziłem ze Szwajcarii piaggio mp3 o poj. 250 cm3. Z tego co czytam na forach internetowych, niektórzy mają zarejestrowanego go jako motocykl, inni zaś jako pojazd samochodowy inny. I tu moje pytanie, chciałbym go właśnie tak zarejestrować by można było jeździć nim (żona) na prawo jazdy kat. B. W prawie o ruchu drogowym definicja motocykla brzmi następująco,

"motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy ; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół"

I tak jest w "trajkach". Piaggo MP3 zaś jest pojazdem trójkołowym, ale o niesymetrycznym rozstawie kół, ponieważ podczas skrętu, koła tracą symetrię, w dodatku przednie zawieszenie jest na wahaczach pchanych (nie nam się na tym, ale chyba tu o to chodzi) i przy skrętach jedne koło się chowa i zbliża do pojazdu, drugie zaś jest wypychane do przodu, tak jak np. na tym zdjęciu

01piaggio-mp3400.jpg

 

Czy diagnosta powinien ten argument przyjąć ode mnie, czy muszę mieć papier od rzeczoznawcy samochodowego, by na SKP dostać papiery z pierwszego przeglądu z wpisem o zmianie rodzaju pojazdu? /Lub taki dokument potrzebuję przy rejestracji wydziale komunikacji? W jaki sposób to zrobić fizycznie krok po kroku i dostać wpis o pozytywnym badaniu technicznym? Jakie warunki techniczne musi spełniać MP3ka, by przejść przegląd jako pojazd samochodowy inny. Nadmienię iż posiadam pozwolenie czasowe ( z wpisem motocykl) i czerwone tablice z WK.

Wiem że zaraz mogą polecieć gromy i wielu z Was przeklnie sobie w myślach, "kolejny cwaniaczek" "kombinator" itp., ja zaś uważam, że polskie przepisy są nieprecyzyjne i można je wieloznacznie interpretować i wykorzystywać, by żyło się łatwiej/lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że zaraz mogą polecieć gromy i wielu z Was przeklnie sobie w myślach, "kolejny cwaniaczek" "kombinator" itp., ja zaś uważam, że polskie przepisy są nieprecyzyjne i można je wieloznacznie interpretować i wykorzystywać, by żyło się lepiej.

4. Kategoria L: pojazdy dwukołowe lub trójkołowe, niektóre pojazdy czterokołowe, w tym:

1) kategoria L1e - motorowery dwukołowe;

2) kategoria L2e - motorowery trójkołowe;

3) kategoria L3e - motocykle dwukołowe bez bocznego wózka;

4) kategoria L4e - motocykle dwukołowe z bocznym wózkiem;

5) kategoria L5e - motocykle trójkołowe;

6) kategoria L6e - czterokołowce lekkie;

7) kategoria L7e - czterokołowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki rodzaj pojazdu wpisany jest w dowodzie rejestracyjnym Szwajcarskim?

 

Widziałem dokumenty rejestracyjne podobnego pojazdu, gdzie w dowodzie zagranicznym wpisana była kategoria L5e, czyli motocykl trójkołowy, ale diagnosta sklasyfikował go jako samochodowy inny. W uwagach wyjaśnił, że pojazd nie spełnia polskiej definicji motocykla ze względu na niesymetryczne rozmieszczenie kół. Nie była to zmiana rodzaju pojazdu tylko odpowiednia klasyfikacja według przepisów krajowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu moje pytanie, chciałbym go właśnie tak zarejestrować by można było jeździć nim (żona) na prawo jazdy kat. B

a może byś "zarejestrował" żonę na kurs prawa jazdy kat A :idea::!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie była to zmiana rodzaju pojazdu

Na pewno :?

Według tabeli Klasyfikacja Pojazdów(załącznik 4)jest tak:

-Rodzaj pojazdu-motocykl (L3e L4e L5e)

-Rodzaj pojazdu-samochodowy inny (L6e L7e)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szwajcarskim dowodzie( język włoski) jest wpis motoveicolo. Tłumacz przysięgły przetłumaczył to jako motocykl, chociaż dosłownie to znaczy pojazd silnikowy. I jako motocykl mam wpisane w pozwoleniu czasowym, dlatego też właśnie te moje wcześniejsze pytania, jak ten temat "ugryźć" by był to pojazd samochodowy inny.

Jeśli chodzi o żonę. To po co jej dodawać stres i naukę na 600cm3, do tego egzamin + zwolnienia z pracy na kurs prawka, nie mówiąc już o $, jeśli da się to obejść. Wiem, że fachowców i porad znajdzie się tysiące, ale nie o to pytałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno :?

Według tabeli Klasyfikacja Pojazdów(załącznik 4)jest tak:

-Rodzaj pojazdu-motocykl (L3e L4e L5e)

-Rodzaj pojazdu-samochodowy inny (L6e L7e)

 

Na pewno, bo skoro (zgodnie z uwagami) pojazd nie spełnia polskiej definicji motocykla ze względu na niesymetryczne rozmieszczenie kół to motocyklem nie jest. Nie w każdym kraju stosowane jest L6e i L7e. Bodajże z Austrii miałem DR z wpisem "L5e pojazd czterokołowy", co było odpowiednikiem naszej L7e.

 

[ Dodano: 20-09-2013, 22:23 ]

dlatego też właśnie te moje wcześniejsze pytania

 

Napisałem powyżej jakie dokumenty widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno, bo skoro (zgodnie z uwagami) pojazd nie spełnia polskiej definicji motocykla ze względu na niesymetryczne rozmieszczenie kół to motocyklem nie jest

Czyli zgodnie z naszymi przepisami jaka kategoria homologacyjna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zgodnie z naszymi przepisami jaka kategoria homologacyjna ?

 

Żadna ;) Samochodowy inny, podrodzaj inny.

:ok tylko znajdź mi takiego diagnostę we Wrocławiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ok tylko znajdź mi takiego diagnostę we Wrocławiu.

 

I co jeszcze? :razz:

 

Teoretycznie każdy diagnosta powinien stwierdzić to samo - albo pojazd ma symetryczne rozmieszczenie kół i jest motocyklem albo nie ma symetrycznego i motocyklem nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie każdy diagnosta powinien stwierdzić to samo - albo pojazd ma symetryczne rozmieszczenie kół i jest motocyklem albo nie ma symetrycznego i motocyklem nie jest.

Byłbym diagnostą czy rzeczoznawcą stwierdziłbym (i każdy dzieciak który z matematyki wie co to symetria) że nie podchodzi to pod definicję motocykla, ale dzwoniąc na najbliższą w mojej okolicy SKP, diagnosta mnie pyta czy mam np. klamki i pasy bezpieczeństwa jeśli nie to dostanę N - ręce opadają :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazd ma symetryczne rozmieszczenie kół i jest motocyklem albo nie ma symetrycznego i motocyklem nie jest.

podczas jazdy prosto jest symetryczny - czyli motocykl

na zakręcie gubi symetrię - powstaje pojazd samochodowy

 

to chyba będzie batmobil :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas jazdy prosto jest symetryczny - czyli motocykl

na zakręcie gubi symetrię - powstaje pojazd samochodowy

 

To przed każdym skrętem trzeba wymieniać DR ::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pojazd nie jest motocyklem to musi spełniać wszystkie warunki techniczne dla pojazdu samochodowego wymienione tutaj:

 

http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20130000951

Dziękuję za linka z aktualnym rozporządzeniem. Ułatwia mi to bardzo sprawę na moim SKP, i od razu do Was pytanie. Czy Wy jako diagności, możecie mi odmówić badania, jeśli tak to czy mogę żądać podstawy prawnej, na mocy której mi odmówiono. Pytam dlatego że chciałbym uświadomić Pana, o istnieniu przepisów, których to nie zna. Np. to że klamki czy pasy bezpieczeństwa są niepotrzebne w pojeździe z nadwoziem otwartym. Wiem że po wymianie zdań, z niebędącym na czasie lub nieśledzącym nowo powstałych ustaw i rozporządzeń, Pan diagnosta podejdzie do mnie w sposób "dajcie mi człowieka a znajdę na niego paragraf" dlatego też nie będę u niego robił przeglądu, ale też nie chce tej sprawy ot tak mu zostawić i darować, bo po co ma spławiać kolejnych takich jak ja, jeżeli to on jest niezorientowany w aktualnych przepisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmówię, że nie zakwalifikuję na zasadzie kaprysu jaśnie wielmożnej pani małżonki. :hah:

Tym bardziej, że moja technika kładzenia motoru z wózkiem bocznym przy braniu zakrętu w lewą stronę

powoduje unoszenie prawego koła w powietrze metr nad asfaltu powierzchnię. :hah:

I formalnie Jumbo-Jet mi na szosie wychodzi, a motor mam w dowodzie. :hah:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy jako diagności, możecie mi odmówić badania, jeśli tak to czy mogę żądać podstawy prawnej, na mocy której mi odmówiono.

 

Diagnosta może Ci odmówić badania podobnie jak mechanik naprawy auta czy ksiądz rozgrzeszenia ;)

 

nie chce tej sprawy ot tak mu zostawić i darować, bo po co ma spławiać kolejnych takich jak ja

 

Odmowa badania nie jest żadnym przewinieniem diagnosty, więc nie dziw się, że w takim, powiedzmy dyskusyjnym przypadku, woli mieć spokojny sen. A Ty zawsze masz prawo wybrać inną stację i na tym temat zakończmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był już wałkowany i była nawet podana dyrektywa z której wynikało że należy traktować jako pojedyncze koło. Myślę, że ktoś to odnajdzie :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.