Skocz do zawartości

Przebudowa motocykla, dopuszczalne zmiany


c64club

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to pojazd przeznaczony do łączenia z motocyklem. Pojazd niepodlegający rejestracji i badaniom technicznym. Ilości osób jakie można w wózku przewieźć nie musimy uwzględniać w dowodzie rejestracyjnym bo:

 

Pojazd do łączenia z innym pojazdem to przyczepa, a wózek jak sam napisałeś przyczepą nie jest. Dlatego jest to część składowa motocykla.

 

Ten zapis się wywodzi z dawniejszych dziejów. :D Po części jest to też wina diagnosty ale w szczególności urzędów rejestrowych. :razz:

 

A niby dlaczego czyjaś wina? Motocykl z wózkiem powinien mieć wpisane 3 miejsca żeby można było przewozić tam osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

część składowa
Poproszę o definicję "części składowej". Czy części składowej od jednego pojazdu można używać do innego pojazdu. Czy można używać pojazdu z brakującą częścią składową?
Motocykl z wózkiem powinien mieć wpisane 3 miejsca żeby można było przewozić tam osobę.
Jeżeli jest to motocykl' date=' który konstrukcyjnie nie może jeździć bez bocznego wózka to tak. Taki motocykl ma ustalone wszystkie parametry dla całego "zestawu", a jak ustalisz parametry dla motocykla z odpinanym "koszem"? Jak chcesz ustalić DMC dla niego żeby były trzy miejsca i zgodność danych w dowodzie rejestracyjnym z tabliczką znamionową?
Cytat:

Art. 63. 1. Przewóz osób ......... W pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób

wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.

A co wpisałbyś w dowód motocykla do którego doczepię wózek boczny przeznaczony do przewozu ładunku nie osób?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz napiszecie, że tego nie ma w prawie itd itp, ale robiąc kilka PBT wpisywałem liczba miejsc 2 lub 3 z wózkiem bocznym. WK przepisywał to do uwag i po problemie.

Ale wiem, że niektóre WK tego nie dadzą rady przełknąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o definicję "części składowej". Czy części składowej od jednego pojazdu można używać do innego pojazdu. Czy można używać pojazdu z brakującą częścią składową?

 

Może wystarczy nazwać go po prostu częścią albo dodatkowym wyposażeniem. Na pewno nie jest oddzielnym pojazdem.

 

Jeżeli jest to motocykl, który konstrukcyjnie nie może jeździć bez bocznego wózka to tak. Taki motocykl ma ustalone wszystkie parametry dla całego "zestawu", a jak ustalisz parametry dla motocykla z odpinanym "koszem"? Jak chcesz ustalić DMC dla niego żeby były trzy miejsca i zgodność danych w dowodzie rejestracyjnym z tabliczką znamionową?

 

To już Ty mi powiedz jako diagnosta, ale ja widzę to tak, że za każdym montażem/demontażem wózka będzie zmiana danych w DR. Tak z ciekawości - jaką ustalisz liczbę osi jeśli koło wózka nie znajduje się w osi z kołem motocykla?

 

A co wpisałbyś w dowód motocykla do którego doczepię wózek boczny przeznaczony do przewozu ładunku nie osób?

 

Na pewno zmieni się wtedy masa własna "zestawu" i pewnie też DMC bez zmiany liczby miejsc.

 

Zaraz napiszecie, że tego nie ma w prawie itd itp, ale robiąc kilka PBT wpisywałem liczba miejsc 2 lub 3 z wózkiem bocznym. WK przepisywał to do uwag i po problemie.

 

Wszystko byłoby OK, gdyby ustawodawca o tym pomyślał i przewidział taką adnotację dla motocykla z wózkiem/bez wózka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o definicję "części składowej"

 

Nie ma takowej... Tak samo jak nie ma definicji wózka bocznego. Z pewnością natomiast nie jest to przyczepa, a motocykl z wózkiem to nie "zestaw (pojazdów)"... :)

 

Powiem tak. Czy mogę prosić na Waszej SKP o wpis rodzaj pojazdu ciężarowy, a w adnotacjach "osobowy"? Bo widzicie - ja raz ta kratkę wypinam i jeżdżę z rodziną (ja i trójka dzieci), a innym razem zakładam tą kratkę i wożę ziemniaki do hurtowni (l.miejsc 4). Wszystko to na 4 śrubki motylkowe. Błagam - nie mówcie mi, że to zmiana konstrukcyjna, bo ja te zmiany robię czasami w zależności od potrzeb 3 razy dziennie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zapis się wywodzi z dawniejszych dziejów. :D Po części jest to też wina diagnosty ale w szczególności urzędów rejestrowych. :razz:

 

A niby dlaczego czyjaś wina? Motocykl z wózkiem powinien mieć wpisane 3 miejsca żeby można było przewozić tam osobę.

Warto przeczytać ten temat.

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=115189#115189

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na pewno nie jest oddzielnym pojazdem. (.....)

A na czym opierasz swoją pewność?

 

 

To już Ty mi powiedz jako diagnosta, ale ja widzę to tak, że za każdym montażem/demontażem wózka będzie zmiana danych w DR. Tak z ciekawości - jaką ustalisz liczbę osi jeśli koło wózka nie znajduje się w osi z kołem motocykla?
Ja? Przecież to Twoja teoria. Ja uważam, że nic nie potrzeba ustalać. Prawo nie zabrania montowania wózka więc można to zrobić i jeździć na własną odpowiedzialność.

 

 

 

Na pewno zmieni się wtedy masa własna "zestawu" i pewnie też DMC bez zmiany liczby miejsc.

Zmienić DMC bez oparcia w jakimkolwiek przepisie?

 

Zaraz napiszecie, że tego nie ma w prawie itd itp, ale robiąc kilka PBT wpisywałem liczba miejsc 2 lub 3 z wózkiem bocznym. WK przepisywał to do uwag i po problemie.

 

Wszystko byłoby OK, gdyby ustawodawca o tym pomyślał i przewidział taką adnotację dla motocykla z wózkiem/bez wózka.
I tutaj zgadzam się w całej rozciągłości ::hey

 

[ Dodano: 20-11-2012, 09:15 ]

Powiem tak. Czy mogę prosić na Waszej SKP o wpis rodzaj pojazdu ciężarowy, a w adnotacjach "osobowy"? Bo widzicie - ja raz ta kratkę wypinam i jeżdżę z rodziną (ja i trójka dzieci), a innym razem zakładam tą kratkę i wożę ziemniaki do hurtowni (l.miejsc 4). Wszystko to na 4 śrubki motylkowe. Błagam - nie mówcie mi, że to zmiana konstrukcyjna, bo ja te zmiany robię czasami w zależności od potrzeb 3 razy dziennie
Bardzo zabawne, tylko przykład źle dobrany bo te zmiany o których piszesz to są akurat bardzo szczegółowo opisane w przepisach :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiany o których piszesz to są akurat bardzo szczegółowo opisane w przepisach

Czyli uważasz, ze jeśli czegoś nie ma w przepisach to jest to dozwolone bo nie jest zabronione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taczkę mogę przypiąć z boku do motocykla?? :) Jest samodzielnym pojazdem i nigdzie w przepisach nie znalazłem, że nie wolno podczepić taczki do motocykla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taczkę mogę przypiąć z boku do motocykla?? :) Jest samodzielnym pojazdem i nigdzie w przepisach nie znalazłem, że nie wolno podczepić taczki do motocykla :)
Napisz do kogo kierujesz pytanie i uzasadnij wybór..... :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że my niepotrzebnie próbujemy wmanewrować SKP w sprawę zamontowania bocznego wózka do motocykla......................

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=115664#115664

Proszę także zwrócić uwagę na pokaźną oponę i jej bieżnik.

http://www.motocykle.v10.pl/Modelka,i,custom,czoper,z,ogromna,tylna,guma,galeria,2544.html

Można także przeglądnąc dając sobie trochę czasu a znajdzie się motocykl z wanną.(zdjęcie numer 30)

http://www.motocykle.v10.pl/galeria/sidecars,2,artykul,22139,11,jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żeby było wszystko jasne, ja uważam, że również wydziały komunikacji nie powinny być angażowane w sprawę bocznych wózków. Przynajmniej w obecnym stanie prawnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żeby było wszystko jasne, ja uważam, że również wydziały komunikacji nie powinny być angażowane w sprawę bocznych wózków. Przynajmniej w obecnym stanie prawnym.

 

Niestety muszą być, bo inaczej będzie niezgodność danych w DR ze stanem faktycznym.

 

A na czym opierasz swoją pewność?

 

Na definicjach z PORD.

 

Zmienić DMC bez oparcia w jakimkolwiek przepisie?

 

Są to normalne zmiany konstrukcyjne.

 

Warto przeczytać ten temat.

http://www.norcom.com.pl/...p=115189#115189

 

Niestety piszesz w nim nieprawdę. Wózek boczny to żadna przyczepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszą być, bo inaczej będzie niezgodność danych w DR ze stanem faktycznym.
Nie wyprostujesz i tak wszystkich danych. Nie da rady określić choćby DMC motocykla z "koszem".
Na definicjach z PORD.
No niestety w POrD nie ma definicji wózka bocznego (a szkoda' date=' bo nie mielibyśmy się o co spierać :) ).
Są to normalne zmiany konstrukcyjne.
Niestety Michał, ale nie są to normalne zmiany konstrukcyjne , w których trzeba zwiększyć DMC pojazdu :( .

Ja wiem, że BW trudno na pierwszy rzut oka zaliczyć do przyczep ale gdyby się uprzeć to w którym momencie definicja przyczepy (z PoRD) wyklucza go z tej grupy

50) przyczepa - pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem;

Ja wiem, że w moim podejściu do tematu są "pewne niedociągnięcia", ale wybacz, w Twoim dostrzegam ich znacznie wiecej i znacznie poważniejszych.

Dziękuję za polemikę. Chyba już w tym temacie nie będę się wypowiadał bo zbyt głęboko okopaliśmy się na swoich pozycjach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że BW trudno na pierwszy rzut oka zaliczyć do przyczep ale gdyby się uprzeć to w którym momencie definicja przyczepy (z PoRD) wyklucza go z tej grupy

 

Gdyby był przyczepą to nie można by w niej przewozić osób. Natomiast PORD mówi wyraźnie, że w wózku może się osoba znajdować, co jednoznacznie wskazuje na to, że przyczepą nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast PORD mówi wyraźnie, że w wózku może się osoba znajdować,

Ba nawet pod wpływem alkoholu ;)

Dla mnie zamontowanie wózka bocznego nie jest zmianą konstrukcyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.