Skocz do zawartości

Naczepa jako pojazd pomocy drogowej


Marek1

Rekomendowane odpowiedzi

a jeżeli zamontował by pod tylnym zderzakiem widły holownicze chowane to czy nie byłby holownikiem auto specjalne??????. a zresztą są w standardzie sprzedawane auta specjalne ciągniki siodłowe. czasem z hds. i jak jedzie z naczepą lorą zasady specjalnego jak z chłodnią to obowiązują zasady opłat jak zwykły zestaw. ITD w specjalny nie uwierzy. Np. Na sprintera założyć najazd lor to zmieni się przeznaczenie wyjeżdżam z skp i zmieniam na chłodnie. czy dalej jest specjalne?????? nie !!!!!!! i to już ITD rozstrzygnie. wiemy jak. pozdrawiam :evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Marek1

    7

  • michal_k

    7

  • danielg539

    5

  • wojteczek

    5

a jeżeli zamontował by pod tylnym zderzakiem widły holownicze chowane to czy nie byłby holownikiem auto specjalne??????

Byłby pojazdem specjalnym pomocy drogowej.

Tylko, że tam, w ciągniku siodłowym nie ma miejsca na zamocowanie wideł.

 

zresztą są w standardzie sprzedawane auta specjalne ciągniki siodłowe.

Może jakieś przykłady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Panowie odświeżam temat. Według obowiązujących przepisów nie można przerobić ciągnika samochodowego(siodłowego) na specjalny(pomoc drogowa). Informacja Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w załączniku. Ale czy można przerobić naczepę ciężarową niskopodwoziową na specjalną(pomoc drogowa)? Brak przecież klasyfikacji naczepa specjalna / pomoc drogowa.

Proszę o wypowiedź.

20161216074211599.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według obowiązujących przepisów nie można przerobić ciągnika samochodowego(siodłowego) na specjalny(pomoc drogowa)

 

A to niby dlaczego? Taka zmiana jest całkowicie dozwolona i możliwa. "Problem" pojawia się tylko przy tym, czy można zostawić siodło.

 

Brak przecież klasyfikacji naczepa specjalna / pomoc drogowa.

 

Jak to brak? Normalnie jest możliwa taka klasyfikacja - naczepa specjalna + przeznaczenie z tabeli nr 3 klasyfikacji - pomoc drogowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale bez siodła nie będzie już ciągnikiem więc odpada.

 

W chwili zmiany rodzaju nie będzie już ciągnikiem. Całkowicie nie zgadzam się z pismem ministerstwa, bo nie ma przepisu zabraniającego posiadania przez samochód specjalny pomoc drogową haka (siodła). A to, że siodło zostanie (ale dochodzi wyposażenie pomocy) nie powoduje, że ten pojazd będzie przeznaczony WYŁĄCZNIE do ciągnięcia przyczepy, gdyż jego przeznaczeniem jest "pomoc drogowa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

 

Po to siodło w pomocy drogowej.

 

Mam znajomego co faktycznie zajmuje się pomocą drogową i niskopodwoziówką holuje uszkodzone ciężarówki, oraz holuje naczepy odczepione z takich ciągników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jakiej pomocy???

Amerykański wynalazek, który nie wiadomo do czego służy! A na bank nie spełnia polskich warunków technicznych dla pojazdu specjalnego - Pomoc Drogowa! I wcale nie myślę o żółtych kolorkach.

 

Ciąg dalszy do czego to służy. Do manewrów parkingowo-garażowych:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

A czy przyczepa może być sklasyfikowana jako specjalna/pomoc drogowa i jeszcze o DMC 47500 kg.

Bo spotkałem się z takim wpisem w DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem jak czytać 'warunki' ale wyraźnie odnoszą się do kabiny i nadwozia.

Przyczepa specjalna może być. Klasyfikacja przewiduje taki rodzaj bez względu na d.m.c. Ale nad przeznaczeniem jako pojazd pomocy drogowej to grubo bym się zastanowił.

Pewnie niskopodwoziówka targa ponagabaryty, spychacze, koparki i poszło o drogowe opłaty. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszło o drogowe opłaty.

Pewnie tak, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś tym ma zamiar wozić pojazdy uszkodzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przyczepa może być sklasyfikowana jako specjalna/pomoc drogowa

 

Może. Przeznaczenie takie jest przewidziane dla pojazdu specjalnego, a przyczepa nim jest. Inna sprawa, że nie ma dla niej określonych warunków technicznych, więc zostaje "wedle uznania".

 

[ Dodano: 19-03-2018, 13:49 ]

DMC 47500 kg.

 

To ile ma osi i jakie naciski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile ma osi i jakie naciski?

 

Ile ma osi to nie wiem ,bo facet przyszedł się zapytać czy przejdzie przegląd, a nacisk to jak sie nie mylę był 36 kN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, że nie ma dla niej określonych warunków technicznych, więc zostaje "wedle uznania".

- no ale jak już jest pojazdem pomocy drogowej o przystosowanym nadwoziu to i chyba żółte barwy lub wyróżniające pasy są przewidziane dla niej.

Poza tym, sam tytuł dziewiątego rozdziału zaburza mój spokój jakby zamykając furtkę przed pojazdami innymi niż samochodowe.

Jezyk polska trudna sztuka. A jeszcze trudniejsza rozumne czytanie. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby zamykając furtkę przed pojazdami innymi niż samochodowe.

 

Inaczej - on dotyczy samochodowych, a przyczepy to wolna amerykanka, w sensie wedle uznania diagnosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Przyjedzie do mnie klient pogadać na temat naczepy niskopodwoziowej jako pomoc drogowa. Jeśli będzie oznaczony jak w Rozdziale 9 "Warunków... 2022" jest opisane, to ja mu odmówić? Wstępnie, przez telefon, zażyczyłem oświadczenie od przedsiębiorcy 45.20Z i ustalenie masy własnej u Rzeczoznawcy -- nie przestraszył się.

Zapytałem czym będzie ciągał tą naczepę, powiedział że ciągnik-pomoc drogowa już ma. Cuda, cuda...

 

przeniesione z tematu

Edytowane przez Jacdiag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wrc69 napisał:

pogadać na temat naczepy niskopodwoziowej jako pomoc drogowa.

Pogadać sobie możecie , ale takie coś nie istnieje  chyba że 

 

53 minuty temu, yogi1984 napisał:

Czy może coś jeszcze mnie omineło...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wrc69 napisał:

to ja mu odmówić?

Zdjęcia wrzuć jak podjedzie, bom ciekawy gdzie tej naczepie, podmiot  kabinę kierowcy lub nadwozie zamontował, tak na początek ..

Cytat

2. Pojazd pomocy drogowej powinien posiadać:
1) kabinę kierowcy lub nadwozie barwy żółtej lub oznaczone pasem wyróżniającym barwy żółtej spełniającym
warunki, o których mowa w § 36;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wrc69poczytaj temat od początku,

a następnym razem przed wpisaniem poszukaj odpowiedniego, bo co ma wspólnego zmiana naczepy z tematem o 3-osobowym boxerze :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wrc69 napisał:

pogadać na temat naczepy niskopodwoziowej jako pomoc drogowa

Jedziesz zestawem ciągnik samochodowy + naczepa niskopodwoziowa( według klienta pomoc drogowa), pech chciał ciągnik zepsuł się trzeba go odholować, wytłumacz mi jak to zrobisz. Nawet jeżeli ta naczepa ma  wciągarkę żeby wciągnąć ten ciągnik to i tak po załadunku (jak ją podstawisz tyłem do ciągnika aby go wciągnąć)  nie pojedzie, musi przyjechać inny ciągnik.   Naczepa sama z siebie nie może być specjalną- pomoc drogowa, sama nie jest w stanie takiej pomocy udzielić, sama nie dotrze do miejsca w którym stoi uszkodzony pojazd. Musi być podpięta do innego pojazdu, do ciągnika.  Owszem istnieją naczepy specjalne ale to pojazdy które maja na stałe zamontowane jakieś duże urządzenie którego załadunek i rozładunek byłby problematyczny więc lepiej żeby było przymocowane na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojteczek napisał:

Naczepa sama z siebie nie może być specjalną- pomoc drogowa

Może. Nawet ITS łyknął coś takiego i wpisał do katalogu. Tyle tylko, że tym wielkim specjalistom "co to szkolą diagnostów kilkadziesiąt lat" ciężko było wytłumaczyć, że nie ma dla niej określonych warunków technicznych, bo dotyczą one tylko pojazdu samochodowego. Z tego co pamiętam to miała zamontowaną wyciągarkę i ogólnie była przeznaczona do przewozu uszkodzonych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jacdiag napisał:

poszukaj odpowiedniego

Dziękuję za przeniesienie.

2 godziny temu, michal_k napisał:

ITS łyknął coś takiego i wpisał do katalogu.

Możesz Kolego wkleić przykład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał  oni mogą więcej, niech klient jedzie do ITSu. Jak krokodyl zatrzyma taki zestaw do kontroli to niech się kopie z ITSem. To coś jak ze zmianą DMC przez producenta po zmianie rodzaju pojazdu że niby powrót do 1 etapu, SKP nie może bo przepisy zabraniają a producent może lać na przepisy i niewielu się odważy z nim dyskutować.  Uszkodzone pojazdy to każdą naczepą można przewozić , nie musi być niskopodwoziowa. Klient przychodzi na SKP i chce się dowiedzieć. Jeżeli mu powiem że nie są określone warunki to nic nie zrobi, albo zamontuje wyciągarkę z castoramy na korbkę i dwie deski jako najazdy, podstawi naczepę-firankę i będzie twierdził że pomoc drogowa. Co mu wtedy powiem że którego § nie spełnia? Jak już napisałem, dla mnie taka naczepa nie spełnia definicji pojazdu specjalnego, choćby stało tych naczep 10 i miały najazdy, wciągarki i inne cuda to nie przewieziesz nawet motoroweru jeżeli nie ma ciągnika. Definicja specjalnego mówi pojazd, a tu do udzielenia pomocy potrzebny jest zespół pojazdów. Tak właśnie uzasadnił bym klientowi dlaczego nie jest to specjalna.

Edytowane przez wojteczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.