Skocz do zawartości

Problem z masami na haku - Seat Alhambra


Bartaz181

Rekomendowane odpowiedzi

chciałbym dopytać : podjeżdża M1; F2 2300; F3 4000; O1 2000; O2 750; dane z dowodu na badanie dodatkowe HAK (świeżo zmontowany na tabliczce 1800)

co wpisuję na zaświadczeniu i jak obliczam DMC p-py

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Bartaz181

    15

  • Grzegorz Łódź

    14

  • Psuj

    6

  • blakop

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

co wpisuję na zaświadczeniu

 

Pojazd NIE spełnia warunków dodatkowych dla: HAK

 

 

 

Hak ma być dostosowany do pojazdu a nie pojazd 2000 kg a hak 1800 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na okolicach wrocławia tamtejsza drogówka szybko " wyjaśn ci sprawe " i masz po dowodzie rejestracyjnym . Ostatni skasowali z tego co mi wiadomo 3 dowody za 2 t

 

Na jakiej podstawie?

hmm wyliczył sobie i zabrał i co ? i nic ! pisałem - skarżyłem-przedstawiałem świadectwo homo i co ? i nic , zawsze dostawałem pismo typu bla bla bla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze dostawałem pismo typu bla bla bla

Może więcej szczegółów :? Podaj konkretny przykład z podstawą prawną a nie na zasadzie

z tego co mi wiadomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze dostawałem pismo typu bla bla bla

Może więcej szczegółów :? Podaj konkretny przykład z podstawą prawną a nie na zasadzie

z tego co mi wiadomo
poczytaj moje stare posty " zabrany dowód za dmc przyczepy " to było 3 lata temu wtedy komenda wrocław robiła takie akcjie na wielką skalę do lipca był spokój ale dzwoniło do mnie kilku kolegów holujących lawety sharan alhambra galaxy że znowu zabierają . Jednemu policjant powiedział że ma o to sprawę w sadzie ale i tak zabrał ok 200 D Rej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobiła fabryka tego się nie dotyka. :D

Hak ma być dostosowany do pojazdu a nie pojazd 2000 kg a hak 1800 ...

A po wymianie silnika z 200KM na 120KM m.m.c. przyczepy zostawiamy?

Tak gdybam kiedy powstaną "lekkie alu-haki" do rowerów oby tylko...

Jeżeli te masy są niższe niż fabryczne nie możnaby w adnotacjach dowodu dopisywać:

/"HAK" -(do przewożenia rowerów: max. load...) -do ciągnięcia przyczepy: z hamulcem... / bez hamulca... data.../

W adnotacjach bez dokonywania zmian w rubrykach [O] na ostatniej stronie dowodu.

A to co zapnie i ile ton, to już jest inna ekipa.

Na dzisiaj postrzega się haki przez pryzmat jakby tu ominąć via TOLL i ze trzy auta na lawecie zestawem do 3,5t pociągnąć.

Stąd zapewne wyżej opisane akcje. :x

Ale czy rzeczywiście należy montować taki byczy hak jak ktoś ciąga tylko łódkę o wadze 150kg?

Ma to sens???

 

 

chciałbym dopytać : podjeżdża M1; F2 2300; F3 4000; O1 2000; O2 750; dane z dowodu na badanie dodatkowe HAK (świeżo zmontowany na tabliczce 1800)

co wpisuję na zaświadczeniu i jak obliczam DMC p-py

Ja też dopytuję co to jest "na tabliczce 1800"???

I gdyby byłoby to rzeczowo odnotowane, to dlaczego nie?

-Tak wiem: :)

Hak ma być dostosowany do pojazdu a nie pojazd 2000 kg a hak 1800 ...

8/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto przeczytać ten temat, wyjaśni dlaczego policja zabiera dowody

Ale Koledze KOTLET chodzi o to że policja zabiera dowody za sam wpis O1,a nie pojazdom ciągnącym lawety.Tak przynajmniej ja zrozumiałem.

 

Tutaj opisał problem

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=7505&postdays=0&postorder=asc&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto przeczytać ten temat, wyjaśni dlaczego policja zabiera dowody

Ale Koledze KOTLET chodzi o to że policja zabiera dowody za sam wpis O1,a nie pojazdom ciągnącym lawety.Tak przynajmniej ja zrozumiałem.

 

Tutaj opisał problem

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=7505&postdays=0&postorder=asc&start=0

Tak ! dokładnie za sam wpis , ja jechałem bez przyczepy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Koledze KOTLET chodzi o to że policja zabiera dowody za sam wpis O1,a nie pojazdom ciągnącym lawety.Tak przynajmniej ja zrozumiałem

Przypuszczam raczej że nie. Policjanci z dolnośląskiego są "uprzywilejowani" gdyż tamtędy biegnie złota nitka przewozu samochodów z niemiec. Staną sobie za bramkami i właściwie każdego holującego lawetę mają na widelcu. Mało laweciarzy wie /albo nie chcą wiedzieć/ że samo wykupienie Viatola nie upoważnia ich do ciągnięcia lawety z samochodem. Dlatego podałem wcześniejszy temat. Trzeba spełnić jeszcze wiele innych warunków w szczególności możliwości ciągnięcia lawety oraz masy pojazdu ciągnącego. Jeżdżę tamtędy kilka razy w roku z dużą przyczepą i nie raz byłem zatrzymany do kontroli, a przy okazji wychodzą takie kwiatki na wierzch o ktoś..komuś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po wymianie silnika z 200KM na 120KM m.m.c. przyczepy zostawiamy?

 

Z łaski swojej - nie mieszaj zmian konstrukcyjnych z montażem haka. Wprowadzasz taki zamęt, że ciężko potem się rozczytać o co chodzi...

 

Jeżeli te masy są niższe niż fabryczne nie możnaby w adnotacjach dowodu dopisywać:

/"HAK" -(do przewożenia rowerów: max. load...) -do ciągnięcia przyczepy: z hamulcem... / bez hamulca... data.../

W adnotacjach bez dokonywania zmian w rubrykach [O] na ostatniej stronie dowodu.

 

Skoncentruj się na obowiązujących przepisach a nie na swojej fantazji i twórczości literackiej, zamęt jak wyżej...

 

Ale czy rzeczywiście należy montować taki byczy hak jak ktoś ciąga tylko łódkę o wadze 150kg?

Ma to sens???

 

Ty na pewno masz uprawnienia?????? Bo czasem czytając twoje posty mam duże wątpliwości...

Art 66.

3. Urządzenia służące do łączenia pojazdu ciągnącego z przyczepą powinny zapewnić

bezpieczne ciągnięcie przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej przewidzianej do

ciągnięcia przez ten pojazd, uniemożliwić samoczynne odłączenie się przyczepy oraz

zapewnić prawidłowe działanie świateł i hamulców, o ile przyczepa jest w nie wyposażona.

 

Ja też dopytuję co to jest "na tabliczce 1800"???

 

Na niektórych hakach oprócz parametru D jest podana maks masa przyczepy jaką może uciągnąć dany hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po egzaminie i uczyłem się również na tym forum i taki cytat:

 

Na stację przyjeżdża sam. osob. na badanie w którym dzień wcześniej zamontowano hak, jakie badanie należy wykonać.

 

Rodzaj badania – badanie dodatkowe polegające na sprawdzeniu prawidłowości przystosowania pojazdu do ciągnięcia przyczep

Wydany dokument: zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu

Zakres badania – prawidłowość montażu, sprawdzenie tabliczki znamionowej i oznaczeń potwierdzających spełnienie wymagań homologacyjnych, sprawdzenie prawidłowości połączeń elektrycznych, sprawdzenie lub ustalenie DMC przyczepy i DMC zespołu pojazdów.

Wynik badania – nie określa się

Przy ustalaniu DMC przyczepy należy wziąć następujące warunki:

 

Dla przyczep z hamulcem

Dmc ciągniętej przyczepy przez pojazd samochodowy nie może przekroczyć

- wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego (wartość podana na tabliczce znamionowej haka)

- DMC tego pojazdu (tabliczka znamionowa),

- maksymalnej masy ciągniętej p-py określonej dla tego pojazdu podanej przez producenta (tabliczka znamionowa pojazdu lub inne wiarygodne dostępne katalogi)

- 3500 kg

Przykład

Dmc pojazdu 1800kg

Dmce zespołu pojazdów 2800 kg

Wartość znamionowa haka 2000 kg

Obliczamy

DMC p-py = Dmc zespołu pojazdu (2800) minus Dmc pojazdu(1800)

DMC p-py = 1000kg.

Podsumowując

1. Dmc przyczepy mniejsze od wartości znamionowej haka – warunek spełniony.

2. Dmc przyczepy mniejsze od 3,5t – warunek spełniony .

Dmc ciągniętej przyczepy z hamulcem dla tego pojazdu wynosi 1000kg

 

moje pytanie czy jeśli O1 jest większe w DR nie trzeba go korygować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że to hak ma odpowiadać wartościom określonym przez producenta pojazdu, a nie na odwrót. Jeśli O1 w DR jest większe niż uciąg haka to hak nie spełnia wymagań. I błędnie liczysz masę przyczepy, o czym była mowa wielokrotnie w niniejszym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przeniosłem ten fragment z innego wątku dotyczącego egzaminów, na forum są dostępne kalkulatory DMC p-py działające tak samo DMC zespołu minus DMC pojazdu = O1 ; O2 < 750

i jeszcze jedno czy masy powyżej 2000 nie zaokrągla się do 50??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmc ciągniętej przyczepy przez pojazd samochodowy nie może przekroczyć

 

- wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego (wartość podana na tabliczce znamionowej haka)

 

- DMC tego pojazdu (tabliczka znamionowa),

 

- maksymalnej masy ciągniętej p-py określonej dla tego pojazdu podanej przez producenta (tabliczka znamionowa pojazdu lub inne wiarygodne dostępne katalogi)

 

- 3500 kg

 

Zgadza się, ale w DR i tak masz MMC przyczepy...

 

DMC p-py = Dmc zespołu pojazdu (2800) minus Dmc pojazdu(1800)

 

wielki błąd robisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurekb napisał/a:

DMC p-py = Dmc zespołu pojazdu (2800) minus Dmc pojazdu(1800)

 

 

wielki błąd robisz...

 

Według mnie dobrze.Tylko O1 to nie DMC przyczepy tylko MMC przyczepy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi tylko o samo równanie :)

 

Równanie też nie zawsze będzie spełnione, bo bywają pojazdy, którym podczas ciągnięcia przyczepy zmienia się DMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.