Skocz do zawartości

Zmiany konstrukcyjne z ciężarowy na pomoc drogowa


ozii1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj na stacji przyjechał klient i chciał zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym. W tym momencie jest wpisane samochód ciężarowy przeznaczenie przewóż pojazdów. Chcę mieć wpisane w dowód specjalistyczny pomoc drogowa. Pojazd spełnia wszelkie wymagania w tym względzie ponieważ posiada orginalną zabudowę przystosowaną do holowania i przewożenia pojazdów. Klient twierdzi, że pojazd nie był przerabiany przez żaden warsztat tylko przy rejestracji mylnie wpisano samochód cięzarowy. Czy bezwzględnie muszę żądać faktury od odpowiednoego zakładu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient twierdzi, że pojazd nie był przerabiany przez żaden warsztat tylko przy rejestracji mylnie wpisano samochód cięzarowy.

Na jakiejś podstawie mu określono rodzaj poj.w WK może niech zobaczy tam czy nie zaszła pomyłka chociaż nie sądzę

 

[ Dodano: 15-02-2014, 08:46 ]

a jeżeli chce zmiany kon.rodzaju poj. to tobie nie jest potrzebne oświadczenie od uprawnionego zakładu, tylko jemu jako użytkownikowi poj. żeby go zarejestrować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko przy rejestracji mylnie wpisano samochód cięzarowy.

Dlaczego mylnie, może celowo, skoro przewóz pojazdów 307 to przeznaczenie ze względu na specjalizację z wyjątkiem pojazdów specjalnych,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chce zmiany kon.rodzaju poj. to tobie nie jest potrzebne oświadczenie od uprawnionego zakładu, tylko jemu jako użytkownikowi poj. żeby go zarejestrować

Tylko jak sprawdzi, czy zmian dokonał na pewno uprawniony przedsiębiorca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak sprawdzi, czy zmian dokonał na pewno uprawniony przedsiębiorca...

 

Dokładnie - jak by nie było to przebudowa G 45-20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient twierdzi, że pojazd nie był przerabiany przez żaden warsztat
Tylko jak sprawdzi, czy zmian dokonał na pewno uprawniony przedsiębiorca...

skoro nie był nigdzie przerabiany to i tak nie będzie posiadał takiego oświadczenia to pozostaje sprawdzić pod względem warunków tech. zgodnie z 951 rozdział 9 par38,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient twierdzi, że pojazd nie był przerabiany przez żaden warsztat tylko przy rejestracji mylnie wpisano samochód cięzarowy.
Skoro został źle zarejestrowany, to niech klient zasuwa do WK celem wyjaśnienia. To co klienci mówią trzeba podzielić przez pół, jeszcze raz przez pół, a potem jeszcze przez cztery.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli chce zmiany kon.rodzaju poj. to tobie nie jest potrzebne oświadczenie od uprawnionego zakładu, tylko jemu jako użytkownikowi poj. żeby go zarejestrować

Tu akurat zdanie sa podzielone, ja jestem zdania, że diagnosta powinien żądać oświadczenia przed wykonaniem badania.

Tak na marginesie, to nawet jak konstrukcja pojazdu nie uległa zmianie to zmiana jego oznakowania może powodować możliwość zmiany na pojazd specialny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet jak konstrukcja pojazdu nie uległa zmianie to zmiana jego oznakowania może powodować możliwość zmiany na pojazd specialny.

Dziś to właśnie miałem.

Samochód ciężarowy, w DR przeznaczenie "do przewozu pojazdów " przeróbka na specjalny pomoc drogowa i w opisie zmian: pojazd został oznakowany i wyposażony zgodnie z wymogami dla pojazdu specjalnego pomocy drogowej.

Bo co innego w przypadku takiej przeróbki można wpisać?....

Ale oczywiście oświadczenie dokonującego tej przeróbki przedsiębiorcy obowiązkowo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat zdanie sa podzielone, ja jestem zdania, że diagnosta powinien żądać oświadczenia przed wykonaniem badania.

 

Z jednej strony nie ma prawa, ale z drugiej jak może stwierdzić czy pojazd spełnia art. 66 nie wiedząc kto dokonał zmiany rodzaju? Dlatego bezpieczniej żądać oświadczenia (faktury, rachunku lub tp.) żeby mieć pewność, że zmiany dokonał odpowiedni przedsiębiorca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oczywiście oświadczenie dokonującego tej przeróbki przedsiębiorcy obowiązkowo!

to nie ulega wątpliwość bo bez tego nic nie zarejestruje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oczywiście oświadczenie dokonującego tej przeróbki przedsiębiorcy obowiązkowo!

to nie ulega wątpliwość bo bez tego nic nie zarejestruje

i nie zrobi badania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie zrobi badania...

 

Nawet jak się uprze to co odmówisz badania czy dasz N. Tyle razy było że na SKP to możesz co najwyżej o opinię rzeczoznawcy poprosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak się uprze to co odmówisz badania czy dasz N.

Ja dam N

 

2. Dokonane zmiany nie spełniają wymagań przepisów ustawy i rozporządzenia o warunkach technicznych ze względu na:brak potwierdzenia spełnienia art.66 ust.4 pkt 6b ustawy (4. Zabrania się:6) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.)

 

 

Dokonane zmiany nie spełniają wymagań przepisów ustawy i rozporządzenia o warunkach technicznych.UD UI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądź człowiekiem, to tak jakby dać N za brak tablic w sprowadzonym ,,,

No sorry,ale takie mamy przepisy ;)

 

[ Dodano: 16-02-2014, 21:36 ]

JANUSZ60, daj spokój tu "wszyscy święci" ciekawe czy na żywo też tacy są :razz:

Przyznam się bez bicia :) Miałem klienta,który zarzekał się ,że jego serwis może dokonywać zmian i okazałem się człowiekiem i poprosiłem go,aby to udokumentował stosownym oświadczeniem.Pojechał po nie i .....zadzwonił i bardzo przepraszał,bo jednak nie mogą. Nie wiem co było potem i raczej nie chcę wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się bez bicia

Ja też się przyznam bez bicia :D też wołam o kwity ze zmiany od uprawnionego przedsiębiorcy bo z różnymi klientami miałem do czynienia i żeby nie zdarzyło się aby zmiana nastąpiła później niż badanie (chodzi o daty na dokumentach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że zapis o przedsiębiorcy dotyczy WK a nie SKP. Klient wykonał zmianę i przyjeżdża na BT i ja je wykonuję, to jest część składowa procesu zmian. Następnie klient szoruje do WK z dokumentem ze stacji, że pojazd spełnia wymagania oraz potwierdza, że zmiany dokonał odpowiedni organ, kolejny krok w zmianach. WK weryfikuje otrzymane dokumenty i dokonuje odpowiednich zapisów, kolejny etap. Każdy z tych etapów jest jakoby niezależny od siebie natomiast musi być zachowana kolejność. Jeżeli WK stwierdzi, że oświadczenie przedsiębiorcy jest po dacie BT to co ma zabierać diagnoście uprawnienia, że wykonał BT zgodnie z przepisami (bo tak się ono odbyło)? Czy też przetrenować klienta i wysłać jakiegoś organa do przedsiębiorcy aby mu jakiś mandacik zafundować za podpisywanie fałszywych dokumentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klient szoruje do WK z dokumentem ze stacji, że pojazd spełnia wymagania oraz potwierdza, że zmiany dokonał odpowiedni organ,

Właśnie o to chodzi że diagnosta potwierdza że " Dokonane zmiany spełniają lub nie wymagania przepisów ustawy i rozporządzenia o warunkach technicznych"

Czyli potwierdza spełnienie wymagań art 66 ustawy który zawiera między innymi że zmian konstrukcyjnych może dokonywać odpowiedni przedsiębiorca.Jeśli tego nie udokumentuje diagnosta nie może potwierdzić że pojazd spełnia wymagania art 66.Ale to tylko moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapis ten weryfikowany jest za pomocą dwóch organów - SKP w kwestii technicznej a WK w kwestii formalnej. Dlatego też uważam, że diagnosta ma (powinien) odpowiadać za kwestie techniczne dokonanych zmian a WK za kwestie formalne (papierowe). Połączenie obu tych kompetencji w konsekwencji powoduje zmianę w dokumentach dla klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też uważam, że diagnosta ma (powinien) odpowiadać za kwestie techniczne dokonanych zmian a WK za kwestie formalne (papierowe).

A z czego to wynika :? Bo zapis " Dokonane zmiany spełniają lub nie wymagania przepisów ustawy i rozporządzenia o warunkach technicznych" według mnie jest jednoznaczny i ja nie widzę w nim podziału na kwestie techniczne i formalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.