Skocz do zawartości

CEPIK 2.0


Paprock

Rekomendowane odpowiedzi

Możecie powiedzieć, które z tych czterech (prócz 3-go) należy wypełnić?

 

[ Dodano: 31-05-2016, 08:41 ]

Czyżby 1-szy i 4-ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VPN są dwa, ale chyba ten:

 

Wniosek o wydanie certyfikatu dla urządzeń (VPN, PKCS 12) – SKP wypełnia ten wniosek w przypadku, gdy nie będzie generować oddzielnie kluczy prywatnych i zgłoszenia certyfikacyjnego dla certyfikatu VPN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My ten

-SKP wybiera jeden z dostępnych na liście wniosków certyfikacyjnych:

 

Wniosek o wydanie certyfikatu dla operatora na kartę – SKP wypełnia ten wniosek w przypadku, gdy posiada karty kryptograficzne jednego z wymienionych producentów: Enigma, Gemalto lub CryptoTech

 

-SKP podpisuje wydrukowany wniosek i wysyła do MC:

 

Wniosek o wydanie certyfikatu dla operatora na kartę – SKP wysyła wyłącznie podpisany wniosek certyfikacyjny

 

Po zrealizowaniu wniosku przez Centrum Certyfikacji, SKP otrzymuje:

 

jeśli SKP wysłał wniosek o wydanie certyfikatu dla operatora na kartę – SKP otrzymuje na wskazany we wniosku adres e-mail instrukcję postępowania w celu zdalnego wygenerowania kluczy kryptograficznych i certyfikatu na karcie kryptograficznej,

 

Jeśli SKP otrzymał:

 

e-mail z instrukcją dotyczącą certyfikatu dla SKP na kartę, SKP postępuje zgodnie z tą instrukcją – efektem będzie umieszczenie na karcie kryptograficznej klucza prywatnego i certyfikatu SKP,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musi być co najmniej Windows 7?
nie doczytałem tego:

 

Minimalne wymagania sprzętowe i programowe:

 możliwe jest zastosowanie komputera z darmowym oprogramowaniem umożliwiającym

połączenie VPN z użyciem protokołów IPSec zamiast routera. W konsekwencji umożliwi to

wykorzystania dotychczasowego sprzętu, łącza i kart dostępowych do nowej komunikacji bez

dodatkowych kosztów.

Wymagania zalecane dla dużych stacji

 łącze internetowe o minimalnej przepustowości co najmniej 512 KB/s,

 VPN zestawiony programowo lub router obsługujący transmisję VPN z użyciem protokołów IPSec,

 kabel Ethernetowy,

 czytnik kart kryptograficznych (jeżeli SKP już go posiada, nie trzeba kupować nowego

z zastrzeżeniem, że każde stanowisko komputerowe do przeprowadzania badań technicznych

musi posiadać swój zestaw kryptograficzny),

 certyfikat VPN do zestawienia bezpiecznego połączenia IPSec z systemem CEPiK 2.0,

 certyfikat SSL użytkownika (jeżeli SKP już go posiada, nie trzeba występować o nowy

z zastrzeżeniem, że każde stanowisko komputerowe do przeprowadzania badań technicznych

musi posiadać swój zestaw kryptograficzny),

oprogramowanie do komunikacji z systemem CEPiK 2.0 – SKP będą korzystać z oprogramowania,

które dostarczy zewnętrzny dostawca – dostawca musi zapewnić integrację swojego

oprogramowania z systemem CEPiK 2.0.

http://www.cepik.gov.pl/documents/19372/19471/SKP+Cepik+2.0/b85959c3-15b9-48a1-aa64-9902af40ee0e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10.Karta kryptograficzna ma zapewniać wsparcie dla PKCS #11 dla systemów Windows w wersji językowej polskiej lub angielskiej, 32 lub 64 bity (Server, Vista, Windows 7, Windows 8 / 8.1, Windows 10) oraz Unix/Linux 32 lub 64 bity.

 

11.Karta kryptograficzna ma zapewniać wsparcie dla CSP dla systemu operacyjnego Windows w wersji językowej polskiej lub angielskiej, 32 lub 64 bity (Server, Vista, Windows 7, Windows 8 / 8.1, Windows 10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musi być co najmniej Windows 7?
mam również zapewnienie, że na nie wymienianym win xp CEPIK 2.0 jak na razie przechodzi testy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam również zapewnienie

A Ciekawe z jakiego źródła.

 

Bo ja mam informacje, że system, który ma wsparcie producenta, a ten co go nie posiada (np. Windows XP) nie zapewniają komunikacji :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieczęć subskrybenta bez znaczenia jak postawię ?

I na jaki adres w końcu wysyłamy ?? Bo przekazują wyśmienicie... :

 

Wnioski certyfikacyjne należy kierować na adres:

Departament Ewidencji Państwowych

Ministerstwo Cyfryzacji

02-106 Warszawa, ul. Pawińskiego 17/21

 

należy wypełnić wniosek certyfikacyjny, następnie wydrukować go, podpisać i przesłać do Ministerstwa Cyfryzacji na adres:

Departament Ewidencji Państwowych

Ministerstwo Cyfryzacji

ul. Królewska 27

00-060 Warszawa

 

:razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałe wymagania techniczne

 wymagania techniczne dla stanowisk komputerowych określają wymagania techniczne

oprogramowania SKP, z którego SKP korzystają. Ministerstwo Cyfryzacji zaleca stosowanie

systemów operacyjnych posiadających wsparcie producenta, nie zaleca się stosowania

systemów operacyjnych, które takiego wsparcia producenta nie posiadają co najmniej

w zakresie aktualizacji bezpieczeństwa

Więc które systemy operacyjne mają wsparcie producenta?

Windows XP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ciekawe z jakiego źródła.
od dostawcy oprogramowania. Ciekawe jak bez wsparcia producenta (Microsoft) karty krypto hulają, co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dostawcy oprogramowania.
Od tego jedynego?

Widzę, że koniecznie musisz przyjechać na Konferencję to Ci wszystko "pojaśnią" - prosto ze źródła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego jedynego?
:razz: Waldek uważaj "Marian" nie śpi.

 

[ Dodano: 31-05-2016, 13:58 ]

musisz przyjechać na Konferencję to Ci wszystko "pojaśnią"
ketiw38, oczywiście, że na Konferencji OSDS-u w dniu 11 czerwca br. na pewno będę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie nadążam za tymi zmianami
jaka zmiana? tylko nick-u... :cool: po dwóch zdaniach napisanych przez owego gościa wiadomo kto jest ich autorem :razz:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PISKP podpisała umowę o współpracy z IT.NORCOM

Szanowni Państwo,

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów podpisała umowę partnerską z firmą IT.NORCOM – czołowym producentem programu do rejestru badań technicznych pojazdów. W ramach tej współpracy Izba wesprze IT.NORCOM w przygotowaniach programu do współpracy z nowym CEP 2.0 oraz udzieli pomocy w zakresie technicznym i prawnym w dalszym udoskonalaniu programu. W zamian za to IT. NORCOM przygotował dla każdego przedsiębiorcy zrzeszonego w Izbie atrakcyjną ofertę zakupu lub przejścia na program NORCOM.

 

http://www.piskp.pl/aktualnosci-wszystkie/615-piskp-podpisala-umowe-o-wspolpracy-z-it-norcom

 

:ok:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności sprawy - SKP wypełnia:

 

(1) wniosek o wydanie certyfikatu dla operatora na kartę - SKP wypełnia ten wniosek w przypadku, gdy posiada karty kryptograficzne jednego z wymienionych producentów: Enigma, Gemalto lub CryptoTech

(dla potrzeb nowego certyfikatu, dla potrzeb CEP 2.0, dla posiadanej już karty lub planowanego zakupu)

 

(2) wniosek o wydanie certyfikatu dla operatora w pliku - SKP wypełnia ten wniosek w przypadku, gdy posiada karty kryptograficzne innego niż wymieniony w punkcie poprzednim producenta

(uwaga j/w, dla kart innych producentów)

 

(3) wniosek o wydanie certyfikatu dla urządzeń (VPN, PKCS 10) - SKP wypełnia ten wniosek w przypadku samodzielnego generowania kluczy prywatnych i zgłoszenia certyfikacyjnego dla certyfikatu VPN

(w 1% przypadków - dla potrzeb własnego, sprzętowego VPN'a (duże firmy, własne routery; wymagany kontakt z działem IT firmy))

 

(4) wniosek o wydanie certyfikatu dla urządzeń (VPN, PKCS 12) - SKP wypełnia ten wniosek w przypadku, gdy nie będzie generować oddzielnie kluczy prywatnych i zgłoszenia certyfikacyjnego dla certyfikatu VPN

(w 99% przypadków - dla potrzeb systemu operacyjnego i software-owego VPN'a)

 

Reasumując:

- wypełniacie wniosek (1) lub (2) - w zależności od tego, jaką macie kartę lub jaką będziecie kupować (różnica jest w certyfikacji i recertyfikacji zdalnej - ta będzie przez e-mail (jeśli będzie produkowana przez Enigma, Gemalto lub CryptoTech) - lub tak jak dotychczas - wniosek + żądanie certyfikacji na płycie CD)

- wypełniacie wniosek (3), jeśli chcecie się w VPN "bawić sami" (rozwiązanie nie jest rekomendowane przez Ministerstwo) lub (4), jeśli wszystko ma bazować na proponowanych przez Ministerstwo rozwiązaniach nie-sprzętowych

 

Słowem:

- zawsze musi być wniosek (3) lub (4), opcjonalnie - (1) lub (2) (patrz opisy powyżej)

 

 

UWAGA:

Karty i certyfikaty wydane dla CEP 1.0 działają na CEP 2.0 do czasu wygaśnięcia certyfikatu (później wymagane jest wypełnienie wniosku (1) lub (2), przy uwagach jak powyżej)

 

Windows XP jest systemem przestarzałym, niewspieranym przez producenta - i jako taki nie otrzymuje naszej rekomendacji ze względu na nieprzewidywalność w działaniu. to, że coś na nim działa dziś nie znaczy, że będzie działało jutro (zalecamy W7 lub W10).

 

Jeśli nadal czegoś nie rozumiecie - pytajcie, odpowiem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że Windows XP nie otrzymuje rekomendacji nie skreśla go z systemów do obsługi CEPIK 2.0? Pytam bo mam XP-ka i nie wiem czy muszę go zmienić :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na jaki adres w końcu wysyłamy ??
drukując wypełniony wniosek o certyfikat wydrukowana zostanie również instrukcją z adresem na jaki masz wysłać wniosek:

 

Departament Ewidencji Państwowych

ul. Pawińskiego 17/21,

02-106 Warszawa,

 

[ Dodano: 31-05-2016, 15:42 ]

Pytam bo mam XP-ka i nie wiem czy muszę go zmienić
mam również xp i tak jak napisał Norbert -
nie otrzymuje naszej rekomendacji ze względu na nieprzewidywalność w działaniu. to' date=' że coś na nim działa dziś nie znaczy, że będzie działało jutro[/quote'] mnie informowano, że w dotychczasowych testach nie ma problemu ale nie wiadomo jak długo tak będzie.

 

Uaktualnienie win xp do win7:

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows7/help/upgrading-from-windows-xp-to-windows-7#T1=tab01

 

Norbert mam jeszcze jedno pytanie:

- ile trzeba zainwestować pieniędzy aby funkcjonować z oprogramowaniem IT.Norcom w systemie CEPIK 2.0 bo konkurencja "woła" ok. 1500,00PLN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.