Skocz do zawartości

Będą zmiany w systemie Stacji Kontroli Pojazdów? artykuł


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy artykuł na jednym z portali opisano i przytoczono reportaż jednej z TV.

źródło: http://moto.onet.pl/aktualnosci/beda-zmiany-w-systemie-stacji-kontroli-pojazdow/32jmgk

 

Tytuł: Będą zmiany w systemie Stacji Kontroli Pojazdów? Koniec z "gruchotami" na polskich drogach?

 

Jak słyszę: W Polsce jest zarejestrowanych blisko 24.000.000,00 z czego 16.000.000,00 ma ważne badania techniczne a 7.000.000,00 nie jest oddawanych badaniom.

 

Prasa nie idzie w kierunku te gruchoty to 7 mln, które nie wjechało na SKP tylko gruchoty przepuszczają nierzetelni diagności uprawiający turystykę przeglądową.

 

Cóż prasa zawsze powie co chce bo to czwarta władza, jednak trochę racji ma, gdyż ostatnio prawomocnie cofnęliśmy uprawnienia diagnoście za to, że pojazd był na badaniu jednak uzyskał nie właściwy wynik badania i jedno bo tego pojazdu wogóle nie było na SKP.

 

Powiem tak: Panowie Diagności szanujcie się i dawajcie właściwy wynik badania.

 

Czy w Polsce jest SKP, która daje 30% wyniki negatywne w roku? Uważam, że nie. W mojej ocenie wynik negatywny UI lub USZ stanowi góra 2%

 

Aporos procentów 32% nie przechodzi badań technicznych co potwierdzam na podstawie własnej analizy prowadzonej od 2001r. W reportażu podano, że ok. 2% pojazdów w skali kraju otrzymuje wynik negatywny co również potwierdzam na przykładzie własnego miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 101
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Grzegorz Łódź

    20

  • DARIO64

    10

  • kowal

    8

  • JANUSZ60

    8

Panowie Diagności szanujcie się i dawajcie właściwy wynik badania.

A wiemy jaki on jest dla właścicieli SKP..... :x

 

[ Dodano: 12-11-2015, 22:30 ]

gdyż ostatnio prawomocnie cofnęliśmy uprawnienia diagnoście za to, że pojazd był na badaniu jednak uzyskał nie właściwy wynik badania i jedno bo tego pojazdu wogóle nie było na SKP.

A jaka kara dla SKP jeśli mogę wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka kara dla SKP jeśli mogę wiedzieć?

Rozumiem do czego kolega zmierza. Mamy w Polsce taki, a nie inny system prawny w PORD, że jak udowodni się winę za nierzetelne badania albo brak pojazdu na badaniu to przedsiębiorca bądź właściciel stacji zawsze jest niewinny.

Mogę tylko ubolewać, że udowodnienie właścicielowi braku nadzoru nad SKP jest trudne, tym bardziej, że diagności czasami muszą podpisać oświadczenie, że będą wykonywać badania zgodnie z przepisami i jest kryty. A ustnie ma być wynik finansowy na stacji :x Oprócz tego, że jest to trudne to ustawodawca jasno określił, kiedy można wydać zakaz stacji.

Wiem wiem ten system pozwala przedsiębiorcom traktować diagnostów jak pionki do zarabiania i nikt nie myśli o zmniejszeniu liczby stacji do 1 w mieście bo dbanie o BRD nikomu się nie opłaca ani producentom urządzeń ani przedsiębiorcą ani jak się okazuje ustawodawcom bo te zmiany kosmetyczne to faktycznie kosmetyczne. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Polsce jest SKP, która daje 30% wyniki negatywne w roku? Uważam, że nie. W mojej ocenie wynik negatywny UI lub USZ stanowi góra 2%

Osobiście mam ok 20% N, a na terenie postrzegany jestem jakbym co drugiego w kanale zakopał :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy w Polsce taki, a nie inny system prawny w PORD, że jak udowodni się winę za nierzetelne badania albo brak pojazdu na badaniu to przedsiębiorca bądź właściciel stacji zawsze jest niewinny

Uważam,że dopóki system prawny jest taki a nie inny to należy troszkę chęci ze strony WK w celu sprawdzenia SKP (nie diagnostów) nad rzetelnością badań.Jest to trochę rzmudne ale do wykonania-rejestr badań,ilość diagnostów,godziny pracy stacji,średnia dzienna ilość badań.....Kontrola cały dzień i obsrewować ile rzeczywiście SKP wykonała badań w czasie kontroli.Nawet nie patrzyć na ręce co robi diagnosta tylko siedzieć i liczyć....Potem mozna wyciagnac wnioski.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

należy troszkę chęci ze strony WK w celu sprawdzenia SKP
no z tym to bywa różnie - najczęściej wszyscy wiedzą jak jest i ile badań jest robionych i tyle - bo wiesz to mój znajomy ,a to jego znajomy i tak karuzela obłudy się kręci . A jak diagnosta chce coś poprawić ,zmienić to w oczach wszystkich od właściciela po nadzór to on jest tym przemądrzałym - wiem coś o tym........... :shock::shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś to przeczytał / wysłuchał:

Jak wynika z badań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ponad 7 mln jeżdżących po polskich drogach samochodów nie ma ważnego badania technicznego. Te dane są wyjątkowo niepokojące, biorąc pod uwagę, że aż 10 proc. wypadków spowodowanych jest właśnie złym stanem technicznym pojazdów.

Jakie badania - proszę o publikację. Ministerstwo coś robi - o jest mit. Chyba, że znajdą się lobbiści, którzy mają w tym interes. Właśnie się znaleźli. Mówią co chcą, a kto ma się wypowiedzieć w imieniu diagnostów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powiem tak: Panowie Diagności szanujcie się i dawajcie właściwy wynik badania.

 

 

Panie Bogusławie,

 

Niestety jestem żywym przykładem, tego, że w Polsce w naszym zawodzie nie powinno się być uczciwym i rzetelnym. Za 3 miesiące kończy mi się umowa i wiem nieoficjalnie, że mam nikłe szanse na jej przedłużenie. Robiłem przeglądy rzetelnie, nigdy nie brałem łapówek, a klientów traktowałem zawsze z szacunkiem i empatią, starałem się pomóc (za darmo regulowałem światła, wymieniałem żarówki czy bezpieczniki, itp.), tam gdzie było można dawałem zawsze "usterka drobna". Gdy na danym elemencie był jeszcze drobny luz, puszczałem to, z informacją, że trzeba to w najbliższym czasie wymienić- generalnie w przypadkach wątpliwych (typu: lekka nieszczelność wydechu albo pęknięcie szyby w miejscu niezasłaniającym widoczności czy mocno zmatowione reflektory) informowałem klienta i puszczałem.

Ale wiadomo, że wyraźna korozja podwozia czy przewodów hamulcowych, za słabe hamulce lub ich brak, duże luzy w zawieszeniu i układzie kierowniczym, mocne wycieki, łyse opony i podobne mające istotny wpływ na bezpieczeństwo usterki zawsze dostawały "negatywa". Czy to naprawdę tak ostro? taki przegląd samochodu osobowego bez LPG trwa u mnie ok. 15-20min + papiery- a często słyszę, że egzaminuje samochód, albo że trzepie jak celnik. Przecież 15 minut to zaledwie "liźnięcie" a ludzie i tak są przyzwyczajeni, że 5 minut to i tak dużo... A spróbujcie się "przyczepić" do spalin, świecącej się kontrolki (ABS, SRS, itp.) albo mocno zaolejonego silnika ("panie, nic nie cieknie, to mechanik pochlapał przy wymianie oleju).

Szkoda się rozpisywać, bo temat był poruszany wielokrotnie, a życie w Polsce jest jakie jest...

Obroty na mojej stacji spadły o ok. 60%- taka jest cena minimalnej nawet uczciwości i rzetelności w Polsce.

Pracy w zawodzie w najbliższym regionie nie znajdę, bo właściciele stacji już o mnie słyszeli... Zostaje powrót do zawodu mechanika... ale chyba już nie w Polsce...

Jeżeli sytuacja wygląda podobnie w innych odpowiedzialnych zawodach, to źle to wróży Polsce, bo odpowiedzialni i uczciwi ludzie stąd uciekną, a zostaną tacy dla których słowo "uczciwość i odpowiedzialność" równa się "frajerstwo i głupota"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto, kto... Samo. :x

Dyrektywa spotami reklamowymi społeczeństwo korupcyno... uświadomi:

Wdrażanie środków służących zapewnieniu zdatności pojazdów do ruchu drogowego może obejmować kampanie uświadamiające skierowane do właścicieli pojazdów i mające na celu rozwijanie dobrych praktyk i nawyków wynikających z podstawowych kontroli ich pojazdów.

 

Poza zmianami wśród stacji, to podobno chcą uwolnić U-De-Ty, Te-De-Ty i przekazać inspektorów na wolny rynek oraz wpuścić na ten wolny rynek firmy zagraniczne w ramach likwidacji monopolu i szerzenia zdrowej konkurencji. No czyżby wzorując się na zmianach w tym systemie. :hah:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracy w zawodzie w najbliższym regionie nie znajdę, bo właściciele stacji już o mnie słyszeli.
niestety ,ale mam to samo .............. :shock::shock: i szukam roboty dalej -chyba trzeba będzie zostać cieciem ........... :D:D ,albo kopać doły....... :D a uprawnienia oprawić w ramkę i powiesić na ścianie... :D:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzetelny i uczciwy diagnosta = bezrobotny diagnosta
zaraz niektórzy napiszą ,że w ich regionach to nie obowiązuje ....................................... :cool::x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak napiszę.

 

Po pierwsze wypowiadający się nie wiedzą o czym mówią!

 

Jeden Prezes sprzedający urządzenia na stację porównuje skalę sprawdzania pojazdów do wyrywkowej (patrz - wybiórczej) kontroli. Sakle te mają się nijak do siebie, jednakże zastanawiam się czy chciał w ten sposób powiedzieć,

Po pierwsze, że ITD ma za malą wykrywalność, ponieważ uważam, że nie potrzebuję żadnej mobilnego urządzenia, żeby na drodze uzyskać 90 % zabranych dowodów.

Na koniec należy dodać czy 1-2% to jest zabrany DR do ogólnej liczby pojazdów w ewidencji, która podobno zwiera 75% martwych dusz?

 

Po drugi może chcą wskazać, że części zamienne są takiej słabej jakości, że nie wytrzymują roku?

Po trzecie może złe urządzenia dostarczają na Stacje Kontroli Pojazdów - ponieważ wykrywalność jest słaba - przykład koncern VW

 

Zaraz po drugim Prezesie wypowiada się dziennikarz, że co piąta stacja działa nielegalnie!!!! Co to ma wspólnego z jakością badań? A może prezesi posiadają jakąś tajemną wiedzę na ten temat? Jeżeli szacuje się, że działa 4500 stacji/5 to daje w skali kraju 900 stacji działających nielegalnie - Ja się pytam gdzie jest CBŚ?

 

Trzeci Prezes jeździ niesprawnym pojazdem i namawia wszystkich, żeby się tym nie martwili bo skoro on znalazł przychylną stację to i inni ją znajdą.

To tyle na temat tej produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 3 miesiące kończy mi się umowa i wiem nieoficjalnie, że mam nikłe szanse na jej przedłużenie. Robiłem przeglądy rzetelnie,

Witam

Co prawda się nie znamy, ale ja znam wszystkich swoich blisko 130. Mam wiedzę, który z nich w mojej ocenie pracuje rzetelnie. Ta wiedza to nie tylko opinia pracodawcy, ale także ewentualnych postępowań administracyjnych albo wyróżnień (też takie mamy a nawet wnioski do Ministra o medale zasłużonego dla transportu i BRD) a także wiedza zapytań różnych 3 literowych służb.

 

Tak więc jeśli nadzorujący stacje także uważa, że rzetelnie wykonuje Pan badania to doradzam podejść do niego i powiedzieć jaka jest sytuacja, że jeśli będzie słyszał, że jakaś dobra stacja szuka diagnosty aby o nim pamiętać.

 

Z reguły tak jest, że nawet jak pracodawca mówi źle o pracowniku a w oczach nadzorującego jest pozytywnie to proszę się nie przejmować hasłem, że w promieniu województwa nie znajdzie Pan pracy.

W obrębie województwa też się znamy i polecimy :-)

 

Widzimy także stacja, które są nastawione na bisness i częste rotacje i tam nie doradzamy się zatrudniać. Oczywiście nasza rola to nie pośrednictwo pracy i daleko nam od tego.

 

Dobrym rozwiązaniem jest również zamieszczenie informacji tu na forum szukam pracy i obserwowanie dam pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły tak jest, że nawet jak pracodawca mówi źle o pracowniku a w oczach nadzorującego jest pozytywnie to proszę się nie przejmować
tylko tu jest problem ,że to pracodawca zatrudnia i płaci a nie nadzorujący .
Widzimy także stacja' date=' które są nastawione na bisness i częste rotacje i tam nie doradzamy się zatrudniać. [/quote']-a oprócz tego co robicie aby były nastawione na bezpieczeństwo.

 

W obrębie województwa też się znamy i polecimy :-)

a ja się dowiedziałem sięostatnio gdy byłem na ostatniej rozmowie o pracę ,że pan z nadzoru mnie (zareklamował) :shock: ,ze jestem uczciwy i niestety pracodawca powiedział dziękuje :D .... :D:shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się dowiedziałem sięostatnio gdy byłem na ostatniej rozmowie o pracę ,że pan z nadzoru mnie (zareklamował) :shock: ,ze jestem uczciwy i niestety pracodawca powiedział dziękuje

Powinieneś przed każdą swoją dodawać - " U mnie na ścianie wschodniej.......

 

Proponuję również poczytać opinię pod tym artykułem. Dla mnie przerażające jest to , że mądrzej wypowiadają się tam nie związani z zawodem internauci niż diagności ze ściany wschodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wprowadzić w rozporządzeniu w sprawie zakresu i sposobu przep.BT zapis :

 

"Odstęp czasu między badaniami umieszczonych w rejestrze badań wykonanych przez tego samego diagnostę nie może być krótszy niż 20 min"

 

Co o tym Koledzy myślą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez tego samego diagnostę nie może być krótszy niż 20 min"
Co o tym Koledzy myślą?

jestem za :D

tylko taki mały problem mam :-( jak Nas jest 2 i jeden z nas jest na urlopie :x to jak to zrobić :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w czym problem?

SKP wykona w tym czasie mniej badań niż jakby było Was dwóch pracując razem przez 12h.

 

[ Dodano: 13-11-2015, 22:22 ]

jestem 12-gdz. w pracy :oops:

Chyba nie chcesz powiedzieć ,że przez 4h podpisujesz się za kolegę :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak to zrobić :?
normalnie,w godz.max 3 badania razy 12 godz daje max 36 badań.A jeszcze Grześ rozwiń te 20 minut,usterki za brak np kierunkowskazu też taki sam czas jak inne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.