Skocz do zawartości

Podział na badania techniczne


slawek78

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jestem w czasie kursu i jeszcze nie wszystko ogarniam ale mam parę pytań bo idzie się mocna zamotać.

W ustawie "prawo o ruchu drogowym" jest podział na badania okresowe, dodatkowe i co do zgodności z warunkami technicznymi.

 

Pytanie, który rodzaj badań należy wykonać i kiedy?

okresowe - wiadomo bo jest dość jasno napisane

Z dodatkowymi jest już gorzej, bo o ile są to badani np. pojazdu skierowanego przez policję to jasne, ale jak podjeżdża samochód to jak się ustala że oprócz badania okresowego należy wykonać jeszcze dodatkowe?

 

I co czego w ogóle nie rozumiem to badanie co do zgodności z warunkami technicznymi. Czyli kiedy? Tu nie jest napisane że każdy pojazd i przy każdym badaniu?

 

 

Przeskoczę jeszcze temat bo jest z tym powiązane. W rozporządzeniu o zakresie badań technicznych jest paragraf 2 ust. 1 pkt 2 w którym jest że zakres okresowego badania technicznego obejmuje ....2) sprawdzenie dodatkowego wyposażenia pojazdu.

Czyi jakiego? Skąd mam wiedzieć że w danym pojeździe ma być i jakie wyposażenie?

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 101
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • adam1501

    22

  • slawek78

    22

  • blakop

    12

  • Grzegorz Łódź

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pytanie, który rodzaj badań należy wykonać i kiedy?

Taki jaki klient chce i wówczas kiedy przybędzie na SKP.

 

I co czego w ogóle nie rozumiem to badanie co do zgodności z warunkami technicznymi. Czyli kiedy?

Czytaj cierpliwie, nie tylko to co dają na kursie, ale całokształt również. Zajrzyj do art. 68 ust. 18, zrobi się jaśniej.

 

2) sprawdzenie dodatkowego wyposażenia pojazdu.

Czyi jakiego? Skąd mam wiedzieć że w danym pojeździe ma być i jakie wyposażenie

Stąd gdzie jesteś w tej chwili, oraz ze znajomości warunków technicznych pojazdów, które musisz mieć w małym paluszku. Pojazd (z wyjątkami) ma mieć trójkąt ostrzegawczy, więc jak się pojawia na SKP to ma go mieć. Jak stoi przed Tobą taksówka, to ma mieć to wszystko, co musi posiadać taki pojazd itd.

 

 

Dziś przeraża Cię to, bo byś chciał po dwóch dniach kursu wiedzieć to wszystko, co my po kilkunastu, kilkudziesięciu latach ciągłej pracy w zawodzie. Spokojnie czytaj przepisy, pytaj jak najwięcej, a zawód stanie przed Tobą otworem. Jak widzisz to nie tylko siedzenie przy biurku i stawanie pieczątek....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co czego w ogóle nie rozumiem to badanie co do zgodności z warunkami technicznymi. Czyli kiedy? Tu nie jest napisane że każdy pojazd i przy każdym badaniu?

 

11a. Badaniu co do zgodności z warunkami technicznymi podlega pojazd zabytkowy przed pierwszą rejestracją na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Czyi jakiego? Skąd mam wiedzieć że w danym pojeździe ma być i jakie wyposażenie?

A tabelkę czytał????

7. INNE WYPOSAŻENIE

Z dodatkowymi jest już gorzej, bo o ile są to badani np. pojazdu skierowanego przez policję to jasne, ale jak podjeżdża samochód to jak się ustala że oprócz badania okresowego należy wykonać jeszcze dodatkowe?

 

11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

 

2. Wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu nie wpływa na termin następnego okresowego badania technicznego

pojazdu określonego w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

 

[ Dodano: 22-06-2016, 10:12 ]

Jestem w czasie kursu i jeszcze nie wszystko ogarniam ale mam parę pytań bo idzie się mocna zamotać

 

Doskonały moment aby jak najwięcej pytań zadawać prowadzącym kurs!Zapłaciłeś jakieś pieniądze to wymagaj kompetencji,dużo pytaj i nie pozwól się zbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurs jest jaki jest. Wiem że tak powinno być, płacisz i czegoś oczekujesz. Niestety tak nie MA, choć powinno być.

 

Rozumiem też że macie doświadczenie, i praktykę zdobywa się latami, lecz egzamin ma swoje prawa, dużo zbędnej teorii, a pytania mam na okrągło, bo im więcej czytam, tym mniej rozumiem.

 

Pytanie do Was, możecie mi jakoś podpowiedzieć na wątpliwości. Przytaczanie art. 68 który jest uchylony nie jest pomocą.

 

[ Dodano: 22-06-2016, 10:52 ]

O i taki przykład.

Badaniu dodatkowemu z ustawy podlega autobus z dopuszczalna prędkością do 100km/h.

Rozumiem że oprócz okresowego ma być jeszcze dodatkowe, ale skąd wiecie że ten akurat ma do 100 i trzeba wykonać dodatkowe, bo przecież w zwykłym nie wykonuje się dodatkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze raz czytamy,czytamy,czytamy.....

Najlepiej zacząć od regulaminu forum!!!! Bo można zarobić "czerwony pasek" (np.za powielanie pytań)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do art. 68 ust. 18, zrobi się jaśniej.

 

Ni wierzę Adam, że to napisałeś... :(

 

Badanie co do zgodności to zasadniczo badania zabytków obecnie.

Ale również pewna grupa innych badań jest w zasadzie badaniami co do zgodności z warunkami technicznymi de facto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A... czyli z papierów. Czy tak samo np taxi?

ale tu widze jedną pułapkę.

Wg tabelki brak wpisu GAZ w dowodzie jest drobną usterką. I teraz np ktos ma wlew gazu przy wlewie benzyny a zbiornik jest schowany to co teraz. Fakt moze byc widac w komorze silnika ale nowe instalacje sa zgrabniej wykonane. Czego nie wiem i nie widze w tym mysleniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A... czyli z papierów. Czy tak samo np taxi?

 

No w przypadku TAXI, hak i itp. to po prostu też fizycznie widzisz co przed Tobą stoi przecież - nawet bez patrzenia w DR.

Z bus100 faktycznie bez adnotacji w DR możesz nie wiedzieć.

 

A opisany przez Ciebie przypadek gazu mogę Ci opisać tak:

 

Czego nie wiem i nie widze w tym mysleniu?

 

Ano tego, że wybrałeś sobie bardzo trudny i ryzykowny zawód do wykonywania 8)

 

Krótko mówiąc - nieźle wtopisz, jeśli nie zauważysz tej instalacji w opisanym przypadku. Po prostu musisz ją widzieć i tyle. Po to są kursy, szkolenia, egzaminy i wymagane doświadczenie zawodowe, że z założenia nie masz prawa przegapić takiego faktu.

Opisany przypadek jest o tyle skrajny, że te "gazy" to ulubione tematy organów nadzoru i prokuratorów i jakbyś zrobił badanie takiego auta na 99% stracił byś uprawnienia, bo to i tak by wyszło prawdopodobnie później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bus100 faktycznie bez adnotacji w DR możesz nie wiedzieć

ZAŁĄCZNIK Nr 10

INNE OZNACZENIA POJAZDÓW

2. Tarcza oznaczająca autobus spełniający dodatkowe warunki techniczne, którego dopuszczalna prędkość na

autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h

 

Opis: a = 20 mm, barwa tła - biała odblaskowa, barwa cyfr - czarna, barwa obrzeża - czerwona odblaskowa.

Po prostu musisz ją widzieć i tyle

:ok:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj cierpliwie, nie tylko to co dają na kursie, ale całokształt również. Zajrzyj do art. 68 ust. 18, zrobi się jaśniej.

 

uchylony przez art.1 pkt 6 ustawy z dnia 10 października 2012 o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czlowiek cale zycie sie uczy a i tak niewiele wie.... ta praca wymaga caly czas doksztalcania sie gdyz przepisy sie zmieniaja... a jak to u NAS bywa kazdy je potrafi interpretowac na swoj sposob, czyli jakie staarostwo taki obyczaj....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do art. 68 ust. 18, zrobi się jaśniej.

 

Ni wierzę Adam, że to napisałeś... :(

 

uchylony przez art.1 pkt 6 ustawy z dnia 10 października 2012 o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym

 

Pytanie do Was, możecie mi jakoś podpowiedzieć na wątpliwości. Przytaczanie art. 68 który jest uchylony nie jest pomocą.

 

Czyż po takim wpisie nie stało się jaśniej, o co się rozchodziło? Chciałeś zrozumieć i chyba cel został osiągnięty. Przy okazji kolega :D zweryfikował stan prawny, więc w tej chwili chyba nie będzie miał już problemów z tym zagadnieniem. Taki sposób nauki jest skuteczniejszy niż podanie prosto na tacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha pojawi się podobne pytanie do tarczy, bo tego akurat w jednoznaczny sposób nie mogę doszukać się

1. na jakich pojazdach jest tarcza z max prędkością (oprócz autobusu)

2. jakie pojazdy mają posiadać tachograf, bo co do ogranicznika prędkości to po trudach znalazłem.

 

3. ale jest pytania ważniejsze. Opis do czynności badan dodatkowych mówi (par 3.1) że dodatkowe badania tech. obejmuje taxi, pojazd uprzywilejowany, do nauki jazdy. Czy te pojazdy maja wpisane do DR takie przeznaczenie. czy jeśli jest wymagany wpis w DR to dokonuje tego starosta czy Diagnosta? A pytanie jest o tyle trudne dla mnie że (wg opisu) przy pojazdach w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie i np dzięki temu zmienia się data badania bo (było np że za 2 lata a po zmianach już ma być za rok) to datę podbija diagnosta ale zmiany wpisuje już starosta w DR, czyli rozumiem to tak że w rubryce następny termin podaje się nową datę ale pozostają stare dane?

 

4 pytanie techniczne, rozporządzenie w sprawie przeprowadzenie badan technicznych w zał. 1 dział II o Szczegółowym sposobie badania skuteczności i równomierności działania hamulców mówi

zmierzone siły hamowania kół po obu stronach osi pojazdu nie różnią się więcej niż o 30%, przyjmując za 100% siłę większą (nie dotyczy hamulca awaryjnego i postojowego);

 

natomiast patrząc do tabelki o wytycznych przeprowadzenie badań (prę stron w górę tego samego rozporządzania) w 1.3.1 o hamulcu awaryjnym

 

Siła hamowania na danym kole wynosi mniej niż 70% największej

zmierzonej siły hamowania na drugim kole tej samej osi.

 

to w końcu jak to jest z tym awaryjnym tu nie dotyczy a tu sprawdzić?

 

A dla uporządkowania, jakie są dopuszczalne różnice w siłach hamowania hamulca roboczego, awaryjnego i pomocniczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. na jakich pojazdach jest tarcza z max prędkością (oprócz autobusu)

Art. 20, ust. 4 i art. 21, ust. 4 Pord. W związku z § 32 rejestracji i oznaczania pojazdów 1522 z 2014.

 

2. jakie pojazdy mają posiadać tachograf, bo co do ogranicznika prędkości to po trudach znalazłem.

Dla diagnosty jak jest, to ma być zalegalizowany. Natomiast może to ci po jaśni zagadnienie: http://www.gitd.pl/jakie-pojazdy-powinny-byc-wyposazone-w-tachograf

 

dokonuje tego starosta czy Diagnosta?

Diagnosta wpisuje tylko terminy BT w DR. Nic więcej.

 

czyli rozumiem to tak że w rubryce następny termin podaje się nową datę ale pozostają stare dane?

Po badaniu, ze względu na zmiany konstrukcyjne, nie stempluje się DR z nieaktualnymi danymi.

 

to w końcu jak to jest z tym awaryjnym tu nie dotyczy a tu sprawdzić?

Musisz czytać całość. Dla awaryjnego, jako oddzielnego układu - nie związanego z hamulcem roboczym masz obowiązek sprawdzenia go tak, jak hamulca roboczego. Natomiast jak awaryjny układ jest częścią układu roboczego, to nie dokonujemy sprawdzenia tym kryterium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz a na kursie było że ten nowy termin wpisuje Diagnosta. Też mi to nie pasowało bo po co wbija coś do dowodu skoro zaraz zostanie wymieniony.

 

Faktycznie jest napisane jak byk, (jeżeli występuje jako oddzielny układ)!

Tylko czy takie połączenie jak np w sam osobowym, zasadniczy hydrauliczny, a awaryjny linka. Oba oddziałują na ten sam bęben lub tarczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest napisane jak byk, (jeżeli występuje jako oddzielny układ)!

Tylko czy takie połączenie jak np w sam osobowym, zasadniczy hydrauliczny, a awaryjny linka. Oba oddziałują na ten sam bęben lub tarczę.

Sam ze sobą rozmawiasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.