Skocz do zawartości

Anulowanie badania - patronat


ar

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już sobie jedziemy po programach to pozwolę sobie po raz kolejny pochwalić "stację". Już któryś raz mi się zdarzyło, że program zassał pojazd z CEP, w planszy "dane pojazdu" rozadzj paliwa "P, LPG", natomiast badanie wykonane badanie to: okresowe (bez lpg)... No kur... taki domysły program, ułatwiający życie, roczniki sam wklepije za operatora, a rodzaju badania nie chce mu się określić?

Kolejny temat, rubryka w DIP rodzaj opony. Apka bez problemów łykała 2 rozmiary i nośności (może i więcej nie miałem sposobności się przekonać), Program tylko 1 rozmiar/nośność. I ładowność, ładowność  wszędzie i zawsze oblicza tą ładowność mimo jasnego odznaczenia tego pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cezary napisał:

Rozumiem że tego nie sprawdzałeś.

Przeleciałem wszystkie ustawienia, monitor 22". Efekt jest taki: dedykowana rozdzielczość 1920x1080 - wywala błąd skalowania. Twoje ustawienia sprawiają również wyjechanie poza ekran (bez błędu skalowania) ale nie mam dostępu do wszystkich klawiszy. Muszę walczyć na 800x600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Można wycofać z CEPIK każde badanie techniczne, nawet takie na które już dałeś pieczątkę w dowodzie i pobrałeś pieniądze i klient dawno temu odjechał zadowolony. Natomiast lokalnie na komputerze zostaje ślad

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - wykonujemy wiele przeglądów ale jeszcze nigdy nie anulowałem BT wysłanego do CEP - anulowanie  w celu dokonania korekty i przywrócenie / przy pierwszej się zdarza/ - jak najbardziej - ale anulowanie zakończonego BT jeszcze nigdy - jaki powód takiego działania - to kręcenie bata na swój tyłek - było cacy a jest bee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sam fakt czy system na to pozwala. Tak, opcje CEPIKU na to pozwalają, można wycofać badanie techniczne a klient sobie myśli że je zaliczył i za nie nawet zapłacił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Solaris napisał:

można wycofać badanie techniczne

Owszem, ale musi to mieć bardzo mocne uzasadnienie z tytułu jakiejś kolosalnej pomyłki "operatora" i nie może w żadnym stopniu wpływać na status badania w stosunku do klienta. Natomiast w przypadku :

10 minut temu, Solaris napisał:

klient sobie myśli że je zaliczył i za nie nawet zapłacił.

Takie postępowanie byłoby trochę niewłaściwe, żeby nie napisać patologiczne. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, cezary napisał:

Takie postępowanie byłoby trochę niewłaściwe

Art. 271

§ 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, IVVO napisał:

Art. 271

czasami zaistnieją mocno uzasadnione powody takich operacji - dlatego też są takie prawne możliwości i programowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, nesiasps napisał:

czasami zaistnieją mocno uzasadnione powody takich operacji

Ja takich nie znam - chyba że wykonanie badania przez osobę nieuprawnioną, atak hackerski - bo tłumaczenie o pomyłce to raczej nie. To raczej tylko błąd CEP lub nieprawidłowe przypisanie badania do pojazdu o krótkim nr nadwozia/ramy - tu łatwo zrobić babola - ale w dalszym ciągu to błąd diagnosty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, IVVO napisał:

ale w dalszym ciągu to błąd diagnosty

no tak, a to diagnosta nie ma prawa się pomylić:)? ważne żeby uzasadnienie było tej sytuacji uczciwe i pomyłka była oczywista  - zdarzało się zapisać hak w nowym aucie na okresowym i data za rok poszła...  nie skorygujesz hakiem daty bo do CEP nie idzie a inaczej nie odzyska właściciel trzech lat w salonowym aucie  - no to jest taka możliwość, ostatnio WK prosił o wycofanie pierwszego po tym jak sie okazało że auto wyjechało z pl potem wróciło - a system go nie wyrejestrował i podwójnie weszło a WK nie może wykreślić itp... tak czasem bywa a nikt nic nie ukradł i łapówek nie brał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale my nie rozmawiamy o moralnych aspektach takiego postępowania bo myślę że mało diagnostów tak robi. Pytanie było postawione czy można anulować badanie w systemie. Więc odpowiadam TAK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, IVVO napisał:

ale jeszcze nigdy nie anulowałem BT wysłanego do CEP -

A ja i owszem anulowałem, po poprzednim diagnoście który wpisał do CEP zatrzymanie fizyczne DR, zatrzymał fizycznie klientowi DR, a następnie zwrócił do rąk własnych klienta nie odsyłając do odpowiedniego organu. i w CEP powstała sytuacja bez wyjścia, bo WK nie mógł zwrócić DR którego nie mieli w depozycie, a ja nie mogłem odznaczyć zatrzymania DR... 
Pomagało jedynie anulowanie badania z CEP- 
Oczywiście wszystkie ustalenia z nadzorem mam na piśmie  no i sytuacja dotyczyła BT z 2018r, a mamy 2023... :D 

Edytowane przez dominik_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, dominik_z napisał:

A ja i owszem anulowałem, po poprzednim diagnoście który wpisał do CEP zatrzymanie fizyczne DR, zatrzymał fizycznie klientowi DR, a następnie zwrócił do rąk własnych klienta nie odsyłając do odpowiedniego organu.

I dobrze zrobił, jeśli ustała przyczyna zatrzymania DR a nie został on wysłany do WK. Mówi o tym art. 132 ust. 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cezary napisał:

Ale to ma chyba zastosowanie dopiero od tego roku,

Ten zapis widnieje w ustawie odkąd pamiętam.

Sprawdziłem w tekście pierwotnym uPORD z 1997 i był to ust. 6 z tym, że nie było podziału na OKRD i SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tylko dowód zatrzymuje jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych  a zwraca  organ . SKP nie jest organem. Na dzień dzisiejszy skp dalej nie zwraca zatrzymanego przez siebie dowodu do czasu ogłoszenia tej możliwość w komunikacie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, smaug napisał:

a zwraca  organ

Cytat

8. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie.

Cytat

4. W przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 oraz w przypadku stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność lub uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych.

 

Edytowane przez aboz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stan prawny na 01.06.2023, a obowiązujący z drobnymi zmianami od 1997 roku.

Póki nie wejdzie w życie komunikat, o którym mowa w art. 28 pkt 4 Dz.U. 2023 poz. 1394, art. 132 ust. 8 PORD obowiązuje.

To, że rząd nie wie jakie przepisy obowiązują i nie wprowadza odpowiednich narzędzi do ich realizacji, nie zmienia obowiązku ich stosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.