szymonp Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 Będę miał na czasie samochód z napędem 4x4 dołączanym automatycznie, Audi A4 z rocznika 99 r. Do tej pory miałem pare samochód z napędem 4x4, zawsze je sprawdzałem na rolkach i nie było z tym problemu, a Wy jak podchodzicie do tego tematu? Gość twierdzi że na innych stacjach nigdy mu tego nie sprawdzali na rolkach. Linia diagnostyczna Unimetal, możliwosć badania samochód z 4x4, czyli po prostu każde koło sprawdza się osobno. Jak ogółem podchodzicie do 4x4? Pozdrawiam. Cytuj
danielg539 Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 1 minutę temu, szymonp napisał: miałem pare samochód z napędem 4x4, zawsze je sprawdzałem na rolkach i nie było z tym problemu Ja też sprawdzałem i sprawdzam nadal i też nie miałem problemu. W przypadku automatycznie dołączanego napędu to nawet sprawdzenie nie musi być dokonywane przy pojedynczym załączaniu kół, bo podczas badania sprawdzana oś obraca się tak wolno, że napęd nie zostanie załączony. Jak napęd jest nierozłączalny to siły hamowania należy sprawdzać pojedynczo. 7 minut temu, szymonp napisał: Gość twierdzi że na innych stacjach nigdy mu tego nie sprawdzali na rolkach. Pewnie nie sprawdzali tez opóźnieniomierzem, bo po co sprawdzać hamulce podczas OBT? 1 Cytuj
jast Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 Pracowałem na UNIMETAL-u QUANTUM 5 i pięknie się sprawdza wszystkie 4x4, a i na BEISBARTH tak samo tylko trzeba na początku załączyć. Klienci też nie pozwalali sprawdzać, a potem się dziwili, że można. Myślę, że to wina diagnosty jak nie umie obsłużyć lub lenistwo i wygodnictwo. 1 Cytuj
simple Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 A4 nie ma napędu "dołączanego automatycznie" Cytuj
simple Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 (edytowane) A4 ma torsena. Czyli "stały", ale nie tak, jak w terenówkach, bo audi ma dyferencjał między osiami. Edytowane 4 Marzec 2019 przez simple Cytuj
IVVO Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 Ważniejsze czy automat czy manuał - z automatem nie ma problemu - Cytuj
smaug Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 Maha w opcji 4x4 sprawdzanie każdego koła osobno , przy czym jedna rolka kreci się w prawa a druga w lewa . Cytuj
danielg539 Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 Z Mahą to nie ma problemu, bo nie ma hamulca w rolkach więc włączając jeden zespół rolek nie uszkodzimy napędu w żadnym samochodzie. Trochę gorzej gdy linia ma hamulce w rolkach i pomimo włączenia jednego zespołu rolek drugie koło nie może się obracać. Cytuj
IVVO Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 W Cartec - też bez problemu - mimo braku modułu 4x4 / 1000 euro/ - robisz lewe potem prawe - system wylicza i pokazuje ma monitorze wyniki jak przy normalnym badaniu - tylko trzeba zachować kolejność- L potem P Cytuj
smaug Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 To ze system wylicza to wiadomo , tylko jak jedno koło się kreci a drugie stoi to mechanizm różnicowy nie przekazuje na haldex ? opór nie jest tak duży żeby automatyka wyłączyła rolki a może uszkodzić haldex Cytuj
aboz Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 44 minuty temu, IVVO napisał: W Cartec - też bez problemu - mimo braku modułu 4x4 / 1000 euro/ W moim nie zadziała, bo rolki dają taki opór, że pojazd wyjeżdża. Ale ja mam wersję 4x4. Kilka razy się zagapiłem i uruchomiłem w trybie pomiaru pojedynczego koła, a nie 4x4 i samochód wyjechał z rolek. Cytuj
szymonp Napisano 4 Marzec 2019 Autor Napisano 4 Marzec 2019 3 godziny temu, IVVO napisał: Ważniejsze czy automat czy manuał - z automatem nie ma problemu - Mógłbyś rozwinąć? Cytuj
adamos Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 35 minut temu, aboz napisał: W moim nie zadziała, bo rolki dają taki opór, że pojazd wyjeżdża. Ale ja mam wersję 4x4. Kilka razy się zagapiłem i uruchomiłem w trybie pomiaru pojedynczego koła, a nie 4x4 i samochód wyjechał z rolek. Mam podobne doświadczenia, szczególnie przy stałym nierozłącznym napędem 4x4, z dokładanym tylnym po dłuższej utracie przyczepności jeszcze da się jakoś ogarnąć Cytuj
IVVO Napisano 4 Marzec 2019 Napisano 4 Marzec 2019 W automatach jest mechanizm wyrównujący /taki dodatkowy dyfer/ Cytuj
mirek_handlarz Napisano 5 Marzec 2019 Napisano 5 Marzec 2019 16 godzin temu, IVVO napisał: W Cartec W starszych rozwiązaniach (powyżej 3,5 T) trzeba było doposażyć linię w sterowanie przeciwbieżne rolek. Samohamowność była tak wielka, że mógł być problem przy badaniu osobówek. 15 godzin temu, aboz napisał: bo rolki dają taki opór, Ups nie zauważyłem postu @aboz ☺️ Cytuj
simple Napisano 5 Marzec 2019 Napisano 5 Marzec 2019 17 godzin temu, IVVO napisał: W automatach jest mechanizm wyrównujący /taki dodatkowy dyfer/ Proszę, rozwiń tą myśl Cytuj
soraj Napisano 16 Marzec 2019 Napisano 16 Marzec 2019 wszystkie audi, land rovery, subaru , bmw ii inne, robie nawet bez trybu 4x4 i nic sie nie dzieje, podstawa auto na luzie i nigdy nie mialem problemu, jedyny problem to auta terenowe ze stałym napędem , zaspawanym tylnym dyfrem, blokada róźnicową itp, raz mi się zdarzyło, ze zaczeły opony tylne sie ruszac w hondzie CRV, rozłaczyłem urządzenie, podstawiłem dwie podkładki pod koła z rolkami z unimetalu i po sprawie. niektóre z tych aut były prywatne wiec proszę nie komentować, że się nie znam itp, trzeba znać zasade działania napędu i dopiero się wypowiadać. Cytuj
mike_van_mik Napisano 2 Kwiecień 2019 Napisano 2 Kwiecień 2019 Reasumując mam linie maha (rolki) przyjeżdża auto 4x4 jak postępujecie? a) auto ma rozłączany naped b) auto ma stały naped c) jak rozpoznajecie czy jest rozlaczany Pytam bo nie chciałbym np uszkodzić mostu klientowi. Poprzedni diagnosci unikali sprawdzenia hamulców jak tylko usłyszeli hasło 4x4. Mi się wydaje trochę "paryzantka" bo jak można nie sprawdzić hamulców... widzę w ustawieniach ze jest opcja 4x4 ale szczerze jeszcze nie robiłem tego... Cytuj
Paprock Napisano 2 Kwiecień 2019 Napisano 2 Kwiecień 2019 Opcja może być, ale dobrze sprawdzić czy moduł wykupiony. Też miałem taką opcję w linii diagnostycznej, ale dopiero po dodatkowej opłacie serwis wziął i po ludzku toto odpalił. Poza tym, niektóre rolki potrafią rozpoznawać napędy. Mostu raczej nie rozsypiesz. Prędzej wszystko stanie lub się wyłączy zanim do destrukcji mostu dojdzie. Są zabezpieczenia porobione. Mi się nigdy nie zdarzyło cokolwiek uszkodzić, a kilka razy sprzętem 4 x 4 z partyzanta bez zastanowienia się wjechałem. Szarpnęło, stanęło i po krzyku. Wsteczny i od nowa wjazd z przestawieniem rolek z automatu lub z pilota na osobne koła. Cytuj
yogi1984 Napisano 2 Kwiecień 2019 Napisano 2 Kwiecień 2019 (edytowane) 18 minut temu, mike_van_mik napisał: jak rozpoznajecie czy jest rozlaczany Najprościej to tak: jak ma dwie wajchy jedną od biegów druga od redaktora i wszędzie napis 4h(typowa terenówka) to nierozłączalny (badasz w opcji 4x4) jak będzie coś napisane 2h to na tym ustawieniu badasz normalnie jak zwykły. Jak ma napęd dołączany przez elektronikę czyli brak dodatkowych wajch i pokręteł(SUVy Quatro i inne bulwarówki) to ja badam normalnie bez użycia 4x4. Próbuj na błędach o uszkodzenia raczej się nie martw ciężko coś popsuć? Edytowane 2 Kwiecień 2019 przez yogi1984 Cytuj
Paprock Napisano 2 Kwiecień 2019 Napisano 2 Kwiecień 2019 27 minut temu, mike_van_mik napisał: widzę w ustawieniach ze jest opcja 4x4 ale szczerze jeszcze nie robiłem tego... - taką dziwną zależność miałem, że jak używałem opcji 4 x 4, to kurcze dziób w stronę kanału targało. Nie ważne która strona. Jedyna rada, to szybko wykonać pomiar. Potem podobno coś tam ustawiali, poziomowali, osiowali, lecz z miernym skutkiem. Cztery razy cztery robiło się szybko. Cytuj
mike_van_mik Napisano 2 Kwiecień 2019 Napisano 2 Kwiecień 2019 Raz miałem audi A3 wjeżdżam przednimi kołami na rolki a tu mi się tylne tez kręciły na płytkach... wtedy powinienem ustawić 4x4 i by było git? Cytuj
Paprock Napisano 3 Kwiecień 2019 Napisano 3 Kwiecień 2019 Trzeba też przyswoić to, co zapodał @yogi1984, a więc dać sobie szansę na: 8 godzin temu, yogi1984 napisał: Próbuj na błędach o uszkodzenia raczej się nie martw ciężko coś popsuć? - a czasem potrzebny jest telefon do przyjaciela wedle poniższego przykazania: 4. Badania skuteczności i równomierności hamowania, z zastrzeżeniem ust. 5, dokonuje się przez pomiar sił hamowania na urządzeniu rolkowym lub płytowym do kontroli hamulców. Pomiar sił hamowania pojazdów z napędem na wszystkie koła na urządzeniu rolkowym dopuszczalny jest, jeżeli zezwala na to producent pojazdu. W takim przypadku należy przestrzegać szczegółowych warunków pomiaru producenta pojazdu. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.