Skocz do zawartości

Łączenie badań okresowe z dodatkowym


hudy05

Rekomendowane odpowiedzi

Ja robię tak:1.dodatkowe taxi,2.okresowe.Zawsze osobno i nigdy samo okresowe bo dlaczego?Ale może nie jestem elastyczny.

I tak nie jest ok.

A  nie raz miałem pytanie od złotówy czy biorę za dodatkowe taxi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 tygodni temu dodatkowe TAXI a teraz przyjeżdża na badanie techniczne to znowu niestety dla niego płaci za TAXI i za okresowe. I tak trzeba było zrobić. Dodatkowe i okresowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Solaris napisał:

I tak trzeba było zrobić. Dodatkowe i okresowe

A podstawa prawna jaka? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Solaris napisał:

Gdzie podstawa że zakazane?

Skoro napisałeś, że trzeba - to podaj podstawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Solaris napisał:

Okresowe nie obejmuje paragrafu 24

A który przepis nakazuje okresowe powtarzanie badań dodatkowych? I który reguluje ich terminy?

A skoro, jak twierdzisz, okresowego czegoś nie obejmuje, to dlaczego się tym przejmować? Czemu nie można wykonać okresowego, na które przyjechał pojazd, bo to nakazuje mu ustawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie ma przepisu że badań dodatkowych się nie powtarza. 

Na stacji decyduje diagnosta i zarządził wykonanie obydwu badań bo przepisy mu nie zabraniają. Klient może się zgodzić albo odjechać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Solaris napisał:

Na stacji decyduje diagnosta i zarządził wykonanie obydwu badań

Szkoda tylko, że nie potrafi podać podstawy na to "wymuszenie" ;)

43 minuty temu, Solaris napisał:

Nigdzie nie ma przepisu że badań dodatkowych się nie powtarza. 

Ale jest przepis regulujący, które się powtarza - to OBT - są nawet wskazane terminy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na jakiej podstawie ITD i Ministerstwo robi zadymę i wymusza "aktualny" wpis w CEPiKu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, radekd2 napisał:

Więc na jakiej podstawie ITD i Ministerstwo robi zadymę

Bezpodstawnie - może tak się przyjęło - zobacz na podstawę wskazaną we wklejonym piśmie (nie odnosi się zupełnie do DBT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, michal_k napisał:

nie odnosi się zupełnie do DBT

No właśnie to czytałem i wyciągnąłem wnioski takie jak Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas np, jak przyjeżdża pojazd z Inspekcji Transportu Drogowego to od razu mówią że potrzebują zrobić okresowe i na osobnym zaświadczeniu dodatkowe- pojazd uprzywilejowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego robię dodatkowe przy okresowym? Bo to wynika z obowiązującego cennika - pojazd ma adnotacje urzędowe wskazujące, że spełnia dodatkowe warunki techniczne i ja sprawdzam czy te dodatkowe warunki techniczne dalej spełnia. Z jakiegoś powodu tylko hak znalazł się w zakresie badania okresowego z informacją w cenniku o niepobieraniu opłaty i tylko o haku jest odnośnik z taką informacją w cenniku. Pobieram również opłatę za sprawdzenie dodatkowych warunków dla pojazdu wykonującego czynności na drodze nawet jeśli jest pojazdem pomocy drogowej - wystarczy, że pojazd wyposażony jest tego typu oświetlenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Vercyngetoryks napisał:

Bo to wynika z obowiązującego cennika - pojazd ma adnotacje urzędowe wskazujące, że spełnia dodatkowe warunki techniczne i ja sprawdzam czy te dodatkowe warunki techniczne dalej spełnia.

Ale sprawdzasz na podstawie czego? Jakiej podstawy? Zakresu okresowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby chcieli aby badania dodatkowe były jednorazowe to mogli takie zdanie zamieścić w przepisach. Mimo, że badanie okresowe jest co roku to klient jak chce może co klika dni przyjechać i wykonać okresowe i tak samo jeśli będzie co klika dni przyjeżdżał na dodatkowe np. TAXI też nie ma przeszkód aby wykonywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Solaris napisał:

Gdyby chcieli aby badania dodatkowe były jednorazowe to mogli takie zdanie zamieścić w przepisach.

Gdyby chcieli aby badania dodatkowe były cyklicznie z okresowym to mogli takie zdanie zamieścić w przepisach.

Ale na ten temat przepisy milczą.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek się zrobi, to jedni będą za, a drudzy przeciw. Nie ma sensownego wyjścia z tych badań dodatkowych, bo wiadomo jak jest. Jedni łaczą, inni rozdzielają, a są i tacy co kasy nie pobierają. Jedni cyklicznie z okresowym powtarzają, inni w nosie mają. Ciekawe też dlaczego te badania dodatkowe wybiórczo się traktuje. TAXI tak, ADR nie. BUS100 tak, VAT nie. L tak,... i tak dalej.

Uważam, że nie może tak być jak zrobił autor wątku, a to dlatego, że wykonał dwa zakresy i wyszedł z zaświadczenia swoisty misz-masz. Wykonał dwa zakrsy, bo pocisnął okresowe łacznie z dodatkowym pobierając za to 98 + 42 złote. Ten misz-masz, to nie tylko zaświadczenie, ale i rejestr i centralna baza, bo jedno i drugie informacji o taksówce nie otrzymało. OK - mogło nie otrzymać. Ale jak już się coś zrobiło i pobrało za to kasę i wiadomo, że w tabeli opłat i zakresie jest to tytułowane dodatkowym badaniem, to ten sam tytuł powinien widnieć w zaświadczeniu. Malo tego, bo z takiego sposobu wykonania badania, chociażby na potrzeby statystyk, nikt niczego nie jest w stanie wyliczyć. Po prostu wychodzi okresowe z luźnymi dopiskami, a zgubiła się taksówka.

Ministerstwo też jest dobre, bo jak ognia 'dodatkowego' unika. Trzeba im zadać pytanie, co cepik mysli o ich interpretacji. Bo może się okazać, że wzorem dopalaczy katalicznych, poginą z bazy taksówki. :lol:

Cezary, czy byłbyś uprzejmy wykopać z historii.pl zapis tego badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paprock napisał:

Cezary, czy byłbyś uprzejmy wykopać z historii.pl zapis tego badania.

To musisz poczekać do poniedziałku bo stacja na której pracuje Cezary jest dzisiaj nie czynna . Wiem bo z nim pracuje 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BOY96 napisał:

od razu mówią że potrzebują zrobić okresowe i na osobnym zaświadczeniu dodatkowe- pojazd uprzywilejowany.

U nas tak sobie straż pożarna życzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

byłbyś uprzejmy wykopać z historii.pl zapis tego badania

No fakt, dziś nie jestem w katorżniczej pracy, na szczęście, ale w domku sobie włączyłem forum, więc odpowiem, sprawdzałem `historię.pl` i słowa o DBT Taxi tam nie ma, jest tylko OBT. Dlatego, żeby już nie kopać się z koniem (a przede wszystkim żeby nie tracić dudków)  następny taki przypadek to już rozdzielenie jednego od drugiego.

P.S. Sprawdziłem sobie rejestry i q.....a, w 2022 zacząłem łączyć badania i wiem dlaczego, odszedł drugi diagnosta, zostałem sam, przybyło mi trochę roboty, kasy niestety nie to się zbiesiłem. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
25 minut temu, cezary napisał:

P.S. Sprawdziłem sobie rejestry i q.....a, w 2022 zacząłem łączyć badania i wiem dlaczego, odszedł drugi diagnosta, zostałem sam, przybyło mi trochę roboty, kasy niestety nie to się zbiesiłem. :wink:

Na szczescie teraz masz mnie do pomocy 😀 sprawdziłem na naszej OSKP oprócz mnie pozostali też tak robili badania że w historipojazdu widac tylko okresowe . 

OSKP pracuje na wersji SQL . 

Edytowane przez Dawid_J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2024 o 10:01, Vercyngetoryks napisał:

Z jakiegoś powodu tylko hak znalazł się w zakresie badania okresowego z informacją w cenniku o niepobieraniu opłaty

Pewnie dlatego, że nie jest on badaniem dodatkowym.

W dniu 24.02.2024 o 11:13, Paprock napisał:

. Ciekawe też dlaczego te badania dodatkowe wybiórczo się traktuje. TAXI tak, ADR nie. BUS100 tak, VAT nie. L tak,... i tak dalej.

To jest bardzo ciekawe. Dlaczego nikt nie wykonuje corocznie badań VAT i kasy za nie nie pobiera? Gdzie tu jakakolwiek konsekwencja? Dlaczego prawo stosuje się wybiórczo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2024 o 16:29, IVVO napisał:

Adnotacja Hak,Gaz, L .... są zarezerwowane dla DR nie zaświadczenia - w zaświadczeniu powinno być przystosowanie do ....

Z tym HAK-iem to tak nie do końca... 

 

Cytat

8. W przypadku gdy badaniu technicznemu podlega pojazd silnikowy, o którym mowa w art. 71 ust. 4 i 4a ustawy,
uprawniony diagnosta po wykonaniu badania technicznego pojazdu zamieszcza w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu
technicznym pojazdu wpis o spełnieniu przez pojazd dodatkowych warunków technicznych oraz dokonuje w prowadzonym
rejestrze adnotacji o treści „HAK”.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formalnie to do cepiku nie trafia również informacja o tym, że BT wykonano w zakresie poszerzonym o pozycję 1.15 cennika. Przed wprowadzeniem komunikacji z CEPIKIEM jedynym medium mogącym zawierać szczegółowe informacje o zakresie czynności wykonanych na SKP był (i dalej jest) rejestr prowadzony przez stację. Stąd pewnie pozostała konieczność przepisywania do rejestru adnotacji np HAK - po co ?? - aby było po urzędasku. Najważniejsze, że w rejestrze się zgadzają wpisy, a w nim już widać co w trakcie pobytu na SKP diagnosta zadekretował i poświadczył w zaświadczeniu oraz czego w CEPIKU także nie widać czy użył w końcowej fazie pieczątki, czy nie miał na nią miejsca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.