Skocz do zawartości

Łączenie badań okresowe z dodatkowym


hudy05

Rekomendowane odpowiedzi

Nie PLUS okresowe, tylko:

§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:

5) w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem art. 66 ust. 4 pkt 5 i 6 ustawy, z wyłączeniem montażu instalacji do zasilania gazem – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych, w sposób określony dla okresowego badania technicznego pojazdu, oraz zakres czynności określonych w pkt 1–2 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia, a także ustalenie nieznanych lub nowych danych technicznych pojazdu, podczas przeprowadzania badania technicznego pojazdu w sposób określony w dziale II załącznika nr 2 do rozporządzenia, oraz sporządzenie opisu zmian dokonanych w pojeździe, zgodnie z załącznikiem nr 5 do rozporządzenia; nie wymaga się wykonania czynności określonych w pkt 1 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia, jeżeli zmiany konstrukcyjne lub wymiana elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym nie mają wpływu na działanie układu kierowniczego, skuteczność tłumienia zawieszenia oraz ustawienie kół jezdnych;

"W sposób określony dla okresowego badania technicznego pojazdu" znaczy ni mniej nie więcej tylko tyle, że to, co sprawdzamy, oglądamy, oceniamy robimy tak samo jak czynności kontrolne przy okresowym badaniu. To znaczy ni mniej, nie więcej tylko tyle, że jak ktoś wymieni silnik, to należy pomiarkować analizę tak, jak to się przy okresowym robi.

Jak ktoś przy zmianach przedobrzył i naruszył to, co wytłuściłem, to co, za powypadkowe doliczycie?

Ja bym bardzo się zastanowił i zweryfikował postrzeganie zakresu tego badania, że w każdym przypadku należy cisnąć okresowe po całości. Tu bardziej chodzi o to, że kontrolę zmian wykonujemy tak, jak mówią czynności przy okresowym badaniu. Czynności wybiórczo, a nie po całości.

 

4 godziny temu, danielg539 napisał:

 a robiąc to okresowe po zmianach nie będzie ci przeszkadzać, że w DR  będą już nieaktualne dane i czy wstawisz tam pieczątkę?

Cokolwiek bym nie zrobił, to i tak jeden z dwóch paragrafów naruszę, więc... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Paprock napisał:

"W sposób określony dla okresowego badania technicznego pojazdu" znaczy ni mniej nie więcej tylko tyle, że to, co sprawdzamy, oglądamy, oceniamy robimy tak samo jak czynności kontrolne przy okresowym badaniu.

Czyli śmiało można doliczyć drugą opłatę z cennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rafi90 napisał:

Czyli śmiało można doliczyć

Pewien program ma tak skonstruowany cennik - iż inaczej się nie da - bez względu na te punkty od Paproka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres okresowego jest obligatoryjny, nie widzę tu pola do innej interpretacji. Zakres pokolizyjnego tylko wtedy, kiedy zmiany dotyczyły określonych układów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak. Wbija auto po wymianie silnika. Zamontowali mniejszy, większy - nie ważne. Żeby go wcisnąć w komorę musieli nieco mocowania przerobić modyfikując tym samym układ tłumienia innymi amortyzatorami. No teraz proszę o zakres czynności kontolnych oraz kwoty. Dla jasności podpowiem, że moja organoleptyka skłaniałaby się do oceny mocowania silnika tak jak dla okresowego badania technicznego, układ wydechowy (tłumiki, sondy, katalizatory) tak jak dla okresowego badania technicznego, analiza spalin tak, jak dla okresowego badania technicznego, kontrola tłumienia tak jak mówi punkt pierwszy działu pierwszego załącznika drugiego. Do zapłaty 82 złote + 1 złoty OE.

Także sorry, ale deko 'światopogląd' mi się zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Paprock napisał:

ale deko 'światopogląd' mi się zmienia

To kwestia napisania przepisów. Raz mówi się o dotyczących układach i zespołach a drugi raz o badaniu okresowym, może się poplątać O.o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Paprock napisał:

musieli nieco mocowania przerobić modyfikując tym samym układ tłumienia innymi amortyzatorami

jak musieli przerobić mocowania to chyba trzeba go na homologację wysłać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

No i od dzisiaj OBT osobno i dodatkowe taxi, nauka jazdy osobno, do każdego osobne zaświadczenia. Dlaczego? Ano dlatego, że klient któremu podczas OBT sprawdziłem dodatkowo taxi i wydałem jedno zaświadczenie miał kontrolę ITD, które stwierdziło że pojazd nie został poddany DBT Taxi, ponieważ nie ma zaświadczenia z dodatkowego badania technicznego, a wpis w zaświadczeniu z OBT,  że pojazd spełnia dodatkowe wymagania dla taxi nie jest wystarczający. Wybrnąłem tak, że zrobiłem DBT taxi, wydałem zaświadczenie, wpłaciłem 42 zł do kasy i klient pojechał do ITD pokazać zaświadczenie z badania. :rolleyes:

20240222_143219.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cezary napisał:

Ano dlatego, że klient któremu podczas OBT sprawdziłem dodatkowo taxi i wydałem jedno zaświadczenie

Mógłbyś zapodać to pierwotne zaświadczenie?

A pan inspektor to ma szkołę korespondencyjnie skończoną???

"...W związku z powyższym stwierdzono naruszenie polegające na wykonywaniu przewozu drogowego pojazdem nie posiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego dla pojazdu używanego jako taksówka..."

To w końcu jakiego badania brakowało???

10 minut temu, cezary napisał:

Wybrnąłem tak, że zrobiłem DBT taxi, wydałem zaświadczenie, wpłaciłem 42 zł do kasy i klient pojechał do ITD pokazać zaświadczenie z badania.

To za pierwszym razem nie zapłacił za DBT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, cezary napisał:

Dlaczego?

Nie dlaczego, nie dlaczego, tylko mów jak na spowiedzi, jaki rodzaj badania/badań był w tym zaświadczeniu?

I jeszcze miałbym prosbę, żebyś mi zobrazował, jak w cepiku i historii zapisują/wyświetlają się badania połączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo że na tym pierwotnym zaświadczeniu rodzaj badania to było OKRESOWE, w uwagach wpis że odpowiada dodatkowym warunkom dla taksówki osobowej. Opłata pobrana na jednym paragonie za okresowe i taxi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, cezary napisał:

OBT sprawdziłem dodatkowo taxi

Sprawdziłeś czy wykonałeś OBT + DBT taxi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś się nie może zdecydować czy brakuje okresowego czy dodatkowego. Gdzieś tu krążyło pismo z DTD że badanie pojazdu który nie ma wpisu taxi jest osobno a później , już z wpisem, przy badaniu okresowym sprawdzamy dodatkowe wyposażenie i opłata za takie badanie to SUMA : OKRESOWE+ DODATKOWE TAXI, do mówi raczej jasno że jest to na jednym zaświadczeniu a nie osobno. Wiem wiem, badania dodatkowe wykonujemy niezależnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cezary napisał:

No wiadomo że na tym pierwotnym zaświadczeniu rodzaj badania to było OKRESOWE, w uwagach wpis że odpowiada dodatkowym warunkom dla taksówki osobowej.

Dla mnie skucha, wtopa, przeginka. Miałbym ciepło gdyby nadzór wyłapał taka akcję przy kontroli.

Dla mnie właśnie nie wiadomo dlaczego zaświadczenie nie składało się z badania OKRESOWEGO + DODATKOWEGO-TAXI.

Już wiem. To wina apki. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Paprock napisał:

gdyby nadzór wyłapał

Ale u mnie nadzór przekazał, co prawda ustnie, że może być na jednym zaświadczeniu. Niestety dla ITD nie i jest

 

31 minut temu, Paprock napisał:

skucha, wtopa, przeginka

@IVVO Wykonałem badanie okresowe i dodatkowe taxi, pobrałem opłatę łączną za obydwa badania, wystawiłem JEDNO zaświadczenie z nagłówkiem BADANIE OKRESOWE, w uwagach wpis o spełnieniu dodatkowych wymagań dla taxi. Wszystko jasne? 

35 minut temu, Paprock napisał:

To wina apki.

Nie, to wina operatora, który poszedł na łatwiznę. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, cezary napisał:

Niestety dla ITD nie i jest

Ale w tym piśmie ITD nie ma podstawy prawnej, iż zaświadczenia muszą być oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic nie jest jasne. Dlaczego jeden rodzaj badania do zaświadczenia wybrałeś. Przecież to jest bomba właśnie.

 

 

Obraz Bomb icon, vector illustration. Flat design style. vector bomb na  wymiar • bomba, bezpiecznik, niebezpieczeństwo • REDRO.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paprock napisał:

Dlaczego jeden rodzaj badania do zaświadczenia wybrałeś.

No przecież napisał, że wybrał dwa:

6 minut temu, cezary napisał:

Wykonałem badanie okresowe i dodatkowe taxi,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, radekd2 napisał:

Ale w tym piśmie ITD nie ma podstawy prawnej, iż zaświadczenia muszą być oddzielnie.

A jest coś, że wykonano badanie dla taksówki? Inspekcja nie chce badania okresowego, tylko dodatkowego. Badania, którego, zaiste, w cepiku/historii nie ma, jak i w zaświadczeniu. No co odptaszkowano w uwagach nie znaczy jeszcze, że wykonano dodatkowe badanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paprock napisał:

Dlaczego jeden rodzaj badania do zaświadczenia wybrałeś.

Bo nie można inaczej, sam dobrze o tym wiesz, więc jak przez lata było ok i nikt się nie p...... to się tak tłukło> Teraz będę rozdzielał, robił dwa wpisy do rejestru, dwa zaświadczenia. Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, radekd2 napisał:

No przecież napisał, że wybrał dwa:

Z pierwszego postu mi wynika, że zrobił okresowe i tylko okresowe i coś tam w zaświadczeniu o spełnieniu dodatkowych warunków zapodał. Jak znam życie, to było coś o taksówce osobowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.