Skocz do zawartości

Auto przed pierwszą rej. w PL a liczba miejsc siedzących


AdrianL

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Dziś przyjechał do mnie klient z VW Sharanem sprowadzonym z Niemiec.
W ZDR S1:  5  , a w adnotacjach na dole żadnych więcej info dotyczących miejsc.
Po oględzinach auta wynikło, że auto ma 7 miejsc. Trzeci rząd zamontowany w oryginalne punkty kotwiczenia itp itd - nic nie podpada, żadnej "rzeźby".
Czy w takim przypadku mogę zrobić badanie z s1: 7 dopisując w uwagach "liczba miejsc siedzących stwierdzona na podstawie stanu faktycznego pojazdu" ?
Z góry dzięki za pomoc
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, jestem świeży tu na forum jak i w zawodzie diagnosty stąd te niejasności.
Poczytałem i większość opisywanych przypadków dotyczy poj. ciężarowych i zmian konstrukcyjnych. Dopiero ostatnie posty dotyczą sam. os.
Mój przypadek to jeszcze niezarejestrowany sam. os. M1.
Powinienem zrobić badanie na 5osób -> zarejstrować pojazd -> oświadczenie producenta +zmiany konstrukcyjne?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, AdrianL napisał:

Powinienem zrobić badanie na 5osób -> zarejstrować pojazd -> oświadczenie producenta +zmiany konstrukcyjne?

Tok myślenia dobry.

19 minut temu, AdrianL napisał:

Powinienem zrobić badanie na 5osób

Tak pod warunkiem, że pojazd posiada 5 miejsc siedzących!

Można najpierw:

20 minut temu, AdrianL napisał:

oświadczenie producenta +zmiany konstrukcyjne

a potem OBT ale może być ciężko z oświadczeniem producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej nie jestem pewien co do tego dokładania miejsc w samochodzie  osobowym , bez zmiany rodzaju i oświadczenia producenta podstawowego...

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafi90 napisał:

A ja dalej nie jestem pewien

Dlatego warto stosować bezpieczniejszą strategię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Rafi90 napisał:

bez zmiany rodzaju i oświadczenia producenta podstawowego

Przecież rodzaj się nie zmienia a dla osobówek nikt nie wymaga oświadczeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po telefonie do ośrodka szkoleniowego diagnostów dowiedziałem się, że są dwa wyjścia w taki przypadku:

1. Przegląd przed pierwszą rejestracją s1: 7 w uwagach dopiska "na podstawie oględzin pojazdu stwierdzam, że pojazd wyposażony jest w 7 miejsc siedzących". I tu wszystko zależy od WK czy to uznają czy nie.
2. Czasowa rejestracja ---> przegląd + opis zmian konstrukcyjnych (bez żadnego oświadczenia producenta itp. bo nie zmieniamy rodzaju pojazdu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AdrianL napisał:

uwagach dopiska

Takie postępowanie nie ma mocy sprawczej. To są zmiany konstrukcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, adam1501 napisał:

 rodzaj się nie zmienia a dla osobówek nikt nie wymaga oświadczeń. 

No to właśnie to napisałem.

17 minut temu, AdrianL napisał:


2. Czasowa rejestracja ---> przegląd + opis zmian konstrukcyjnych (bez żadnego oświadczenia producenta itp. bo nie zmieniamy rodzaju pojazdu)

Jak chcesz robić to najpierw PC, później ZK i OBT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpliwości że wielu ludzi nawet tu pisze że potrzeba, ja jednak osobiście trzymam się wersji że nie, i do niej jestem bardziej przekonany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, adam1501 napisał:

Takie postępowanie nie ma mocy sprawczej.

Owszem, ale wykonanie badania z takim dopiskiem nie jest niezgodne z prawem.
Kwestia jak podejdzie do tego WK - jeżeli zarejestrują to "ich problem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochodzie osobowym, bez zmiany rodzaju pojazdu, zmianę liczby miejsc  można dokonać  tylko na podstawie dodatkowego badania technicznego (zmiany konstrukcyjne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, AdrianL napisał:

wykonanie badania z takim dopiskiem nie jest niezgodne z prawem.

Pod warunkiem zapisania usterki 0.2.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, adam1501 napisał:

Pod warunkiem zapisania usterki 0.2.e.

Za co też można dostać po łapach, jeżeli WK stwierdzi, że usterka nie była oczywista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 9i. W przypadku pojazdów, w których wykonano mocowania siedzeń i pasów bezpieczeństwa w procesie produkcyjnym, badanie wykonane przez jednostkę uprawnioną albo Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, o którym mowa w § 9b, 9d, 9f i 9g, może być zastąpione oświadczeniem producenta pojazdu podstawowego potwierdzającym prawidłowość

 zamontowania odpowiednich pasów i siedzeń.”

 

Jak dla mnie w osobowym musi być co najmniej oświadczenie producenta bo nie pisze tutaj że osobowe są zwolnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

43 minuty temu, danielg539 napisał:

, jeżeli WK stwierdzi, że usterka nie była oczywista.

 

Ależ nie była oczywista,tylko:

"Oczywiste omyłki, niezgodności w dowodzie rejestracyjnym związane z danymi technicznymi pojazdu."

Nie ma oczywiste omyłki i niezgodności - tam jest przecinek.

Czytamy rozłącznie:

"

"Oczywiste omyłki w dowodzie rejestracyjnym związane z danymi technicznymi pojazdu."

Lub drugie zdanie:

" Niezgodności w dowodzie rejestracyjnym związane z danymi technicznymi pojazdu."

Edytowane przez Grzegorz Łódź
  • Piwo 1
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, danielg539 napisał:

Za co też można dostać po łapach, jeżeli WK stwierdzi, że usterka nie była oczywista.

Tylko ta usterka nie dotyczy samych oczywistych omyłek, ale również niezgodności danych. Co z tym zrobi WK, to już problem na linii urząd właściciel.

O, Grzesiu był szybszy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rewers napisał:

 pisze w  § 9b, 9d, 9f i 9g.

 

Tak i chodzi tu tylko o  jednostkę uprawnioną albo Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, które wymienione są w tych paragrafach, a nie o rodzaj pojazdu. A w § 9i nie ma wymienionego rodzaju pojazdu tylko pisze pojazdów, w których wykonano mocowania siedzeń i pasów bezpieczeństwa w procesie produkcyjnym więc myślę że chodzi o pozostałe, które nie są wymienione w innych paragrafach. I osobowego to się również tyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, rewers napisał:

Ale pisze w  § 9b, 9d, 9f i 9g.

 

Objaśnij coś zaszyfrował, o czym mowa? Ładnie, prosto, czytelnie i zrozumiale jak czterolatkowi w piaskownicy coby skumał bazę.

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§9i odnosi się wyłącznie do wymagań stawianych w § 9b, 9d, 9f i 9g, a więc dotyczy tylko pojazdów, o których w nich mowa. Pozostałych pojazdów nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.