Skocz do zawartości

Przegląd wykonywany na skierowanie od policji.


Yeti

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli może robić badanie dodatkowe na podstawie pokwitowania, to tym bardziej okresowe, gdyż w badaniu dodatkowym jeżeli chodzi o zakres identyfikacji jest jedynie odesłanie do tabeli badania okresowego. Jeżeli pojazd ma pokwitowanie, to wiadomo że dowód jest zatrzymany, więc ciężko zatrzymywać coś co jest już zatrzymane.

Mam inne pytanie. Czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego jest jednoznaczne z wysyłką do WK? Niby wysłać należy niezwłocznie, ale niezwłocznie to ile? Kwadrans, godzinę, dzień, tydzień? Jeżeli klient przed wysłaniem dowodu pojawi się na ponownym badaniu i uzyska wynik pozytywny to zgodnie z Art 132 ust 8, mamy obowiązek ten dowód mu niezwłocznie zwrócić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Boguslaw napisał:

Oddaje go organ który go wydał

SKP, czyli diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny wyłącznie w trybie art 132 ust.4 i tu faktycznie jest zapis, że niezwłocznie mamy wysłać dokument do organu który go wydał, ale niezwłocznie to nie znaczy natychmiast, a w najbliższym dogodnym terminie. Zwrot dowodu rejestracyjnego w tym przypadku określa art 132 ust 8, który nie odnosi się w ogóle do instytucji, która ma go zwrócić, a jedynie do czasu, w którym ma to nastąpić. Cytuję: "W przypadku, o którym mowa w ust. 4, zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie". 

Mamy więc sytuację taką, że dowód zatrzymany za UN mamy niezwłocznie wysłać i niezwłocznie zwrócić (jeżeli ustała przyczyna N i jednocześnie nie udało nam się go w tym czasie odesłać do urzędu). Które niezwłocznie jest w/g was ważniejsze :D

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jasiu24 napisał:

Które niezwłocznie jest w/g was ważniejsze

Najważniejsze jest to, że jeśli nie prześlesz do WK i zwrócisz klientowi to w CEP go nie odblokujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, danielg539 napisał:

więc prawo przewiduje zwrot DR (w tym układzie zagranicznego)

Tu nie następuje zwrot, ponieważ nie ma zatrzymania zagranicznego DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku np. SKP za niezwłocznie przyjmuje się nie później niż 3 dnia od zatrzymania.

Wczoraj zatrzymałem DR za wyciek płynu hamulcowego. Auto chwile wcześniej miało zakładane nowe przewody hamulcowe. Po dwóch godzinach był już na poprawkę. Wynik pozytywny. Dowodu oczywiście mu nie oddałem i  kazałem jeździć z zaświadczeniem i za dwa tygodnie zgłosić się do WK po odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezwłocznie to bez zbędnej zwłoki, a nie 3 dni. Jeśli się mylę to proszę o podstawę prawną, a nie regionalną tradycję.

CEPiK wynika z PoRD, ale nie jest źródłem prawa, to że nie przewiduje jakiejś możliwości, nie znaczy jeszcze, że jest to zgodne lub nie z literą prawa (patrz np. badanie haka).

Zresztą nie wiem czy po zaznaczeniu zwrotu przy ponownym, ewentualnie korekty badania podstawowego informacja o zatrzymaniu nie zniknie z bazy CEPiK, nie miałem jeszcze takiego przypadku by po UN gość wrócił wcześniej niż wysłanie dowodu. Dla mnie to raczej problem akademicki niż życiowy i pewnie w przypadku takim jak @radekd2 zrobiłbym tak samo dla świętego spokoju. Tak samo robię z zabytkami, niby można bez tablic, ale przepis nakazuje przesłanie w ciągu 3 dni do CEP, a jeżeli gość nie zarejestruje w ciągu 3 dni to z automatu łamie się przepis, więc nie ryzykuję. Nie ma w CEP to do WK i mam spokój :D 

W Polsce większość przepisów wypadałoby napisać od początku. Taka a nie inna konstrukcja art 132 wynika z tego, że w większości był on wielokrotnie przeredagowywany. Częściowo treść jest jeszcze z przed CEP, z istniejącą KP i wieloma zmianami, które wypaczają sens całości. Tak jak z zaświadczeniem i pokwitowaniem. Jeżeli zatrzymując dowód rejestracyjny zgodnie z art. 132 ust4, który odnosi się do ust2 czyli o konieczności wystawienia pokwitowania, to albo traktujemy zaświadczenie jako pokwitowanie, albo w ogóle nie możemy zatrzymać dowodu rejestracyjnego, gdyż ministerstwo nie dało wzoru pokwitowania dla SKP. Wszystko jest kwestią interpretacji, domysłów i radosnej naszej twórczości.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza nocna też jest niezdefiniowana, a jakoś większość wie o co chodzi. Podobnie jest z terminem "niezwłocznie". Jeżeli nić nie utrudni "możliwości", to należy odesłanie wykonać niezwłocznie.

Podobnie jest z najkrótszą drogą do domu lub przejściem przez pasy - też najkrótszym sposobem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jasiu24 napisał:

Tak samo robię z zabytkami, niby można bez tablic, ale przepis nakazuje przesłanie w ciągu 3 dni do CEP

Udało się przesłać w terminie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież napisałem, że nie robię bez PC, bo nie mam pewności czy mógłbym dotrzymać 3 dni. Jeżeli jednak masz na myśli to, że te 3 dni to definicja dla "niezwłocznie"  w przypadku SKP, to jest to prawda tylko w przypadku wpisu badania do CEP konkretnie mówi o tym  art. 80bc ("niezwłocznie, ale nie później niż w terminie 3 dni roboczych")  i nie ma zastosowania dla art 132. Tak jak napisał @Paprock "niezwłocznie" jest niezdefiniowane prawnie i znaczy tyle co najszybciej jak to będzie możliwe lub bez zbędnej zwłoki. Może się jednak wydarzyć sytuacja taką jak opisał @radekd2 i  wtedy zaczynają się schody bo mamy dwa sprzeczne przepisy, które powinniśmy wykonać - czyli jednocześnie oddać dowód klientowi i odesłać go do WK, obie czynności są niezwłoczne :) , tyle że klienta masz w biurze i jest bardziej niezwłoczny niż poczta, do której trzeba jechać samochodem. I tu pojawia się nieśmiertelny Miś: "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?" :D :D :D

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin “niezwłocznie” nie został zdefiniowany w ww. przepisach prawa. Termin “niezwłocznie” ma charakter względny, nie określa żadnej liczby dni.

Termin “niezwłocznie” należy rozumieć w potocznym brzmieniu taki, który powinien nastąpić w jak najkrótszym czasie, bez nieuzasadnionej zwłoki.

Do terminu “niezwłocznie” można stosować określenie użyte przez Sąd Najwyższy w jednym z wyroków: Terminu „niezwłocznie” nie należy utożsamiać z terminem natychmiastowym, termin „niezwłocznie” oznacza bowiem termin realny, mający na względzie okoliczności miejsca i czasu (wyrok Sądu Najwyższego z 13.12.2006 r., sygn. akt II CSK 293/06).

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Yeti napisał:

Po wyjechaniu ze stacji klient odnajduje DR . Po tygodniu jedzie na inną staje tam wykonują przegląd już po naprawie i podbijają DR.

wg mojej wiedzy (potwierdzonej producentem oprogramowania stacji) UN "z automatu" zaznacza w CEP fizyczne zatrzymanie DR więc żaden diagnosta nie powinien podbić takiego dowodu . w omawianym przypadku w zaświadczeniu wpisać - nie zatrzymano DR , klient oświadczył zagubienie. zaświadczenie wręczyć klientowi i kopię wysłać do właściwego wk . tak bym postąpił. 

 

8 godzin temu, michal_k napisał:

Rozporządzenie jest innego zdania dopuszczając pokwitowanie.

potwierdzam , miałem kiedyś takiego klienta przejazdem . został koło mnie zatrzymany do kontroli za przewinienie , wyszło przy okazji brak badania okresowego ( przegapił po 3 latach ), DR brak przy sobie . jako ,że byłem najbliżej to przyjechał na okresowe , DR odblokowałem ale w uwagach wpisałem z jakiego powodu nie nastąpił wpis do DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piter1973 napisał:

DR więc żaden diagnosta nie powinien podbić takiego dowodu

A to niby czemu? Skoro klient ma DR w ręce, a wynik badania jest P to należy się wpis w DR.

1 godzinę temu, piter1973 napisał:

kopię wysłać do właściwego wk

Po co taka nadgorliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Paprock napisał:

Identyfikację mógł przeprowadzić na podstawie pokwitowania

Czyli kolejny nieprzemyślany przepis, patrząc pod kątem UN. Nie ma dowodu na badaniu, bo może być pokwitowanie, wychodzi UN i nie mamy czego zatrzymać. A wystarczyło by zatrzymanie elektroniczne i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Bartek24 napisał:

Czyli kolejny nieprzemyślany przepis, patrząc pod kątem UN. Nie ma dowodu na badaniu, bo może być pokwitowanie,

Ale ten przepis istniał wcześniej, więc skąd teraz takie zdziwienie ? No fakt, wcześniej była jeszcze karta pojazdu, ale i tak, to wiele nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartek24 napisał:

Nie ma dowodu na badaniu, bo może być pokwitowanie, wychodzi UN i nie mamy czego zatrzymać.

PC też nie możesz zatrzymać i w czym problem? Usterki stwierdziłeś - to najważniejsze, a w dobie braku wymogu posiadania na drodze dokumentu fizyczne zatrzymanie coraz bardziej traci sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, michal_k napisał:

A to niby czemu? Skoro klient ma DR w ręce, a wynik badania jest P to należy się wpis w DR.

bo DR jest zatrzymany fizycznie , taki będzie jego status w cep. nie będę dochodził skąd klient ma DR , ma pozbyć się fizycznego zatrzymania . może zgłosił już wymianę albo wtórnik ? żadne badanie z wynikiem P nie odblokuje fizycznego zatrzymania , może to zrobić tylko WK.

 

21 godzin temu, michal_k napisał:

Po co taka nadgorliwość?

nie nadgorliwość tylko obowiązek diagnosty przy UN wysłać DR i zaświadczenie do właściwego WK . jeśli klient nie miał DR tylko pokwitowanie to jak mam wysłać DR ? wysyłam zaświadczenie i może ksero pokwitowania żeby WK wiedział ,że ten pojazd ma UN i nie jest dopuszczony do ruchu .

 

11 godzin temu, michal_k napisał:

fizyczne zatrzymanie coraz bardziej traci sens.

zgadzam się ale przepis nadal obowiązuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piter1973 napisał:

bo DR jest zatrzymany fizycznie

Widocznie nie jest skoro klient ma go w ręce.

3 godziny temu, piter1973 napisał:

bowiązek diagnosty przy UN wysłać DR i zaświadczenie do właściwego WK . jeśli klient nie miał DR tylko pokwitowanie to jak mam wysłać DR

Więc nie wysyłasz - proste. Co niby WK miałby zrobić z samym zaświadczeniem?

3 godziny temu, piter1973 napisał:

żeby WK wiedział ,że ten pojazd ma UN

WK wie, bo ma dane z CEP. Przesłanie samego zaświadczenia niczego nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2022 o 08:04, Mecher napisał:

Ale ten przepis istniał wcześniej, więc skąd teraz takie zdziwienie ?

Może stąd, że zmiany innych przepisów doprowadziły do kolizji  innych przepisów. 

Mamy parę takich archaizmów jak np:

 

Cytat

W przypadku wydawania zaświadczenia o przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu, należy ten fakt oznaczyć symbolem "Z" w rubryce rejestru "Seria i numer dowodu rejestracyjnego" (numer zaświadczenia jest identyczny z numerem rejestru).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2022 o 23:59, michal_k napisał:

Widocznie nie jest skoro klient ma go w ręce.

czytałeś post nr 1 ? chodzi o hipotetyczną sytuację , mało prawdopodobną ale możliwą. zgubiony DR (wg oświadczenia klienta) ale zaszła konieczność fizycznego zatrzymania z powodu usterki N na badaniu . teoretycznie - nie wysyłam ani dowodu (bo go nie ma) ani zaświadczenia, w razie czego jak mam sie tłumaczyć skoro mam  obowiązek niezwłocznego wysłania DR i zaświadczenia ?

 

W dniu 10.12.2022 o 23:59, michal_k napisał:

Co niby WK miałby zrobić z samym zaświadczeniem?

nie mój problem , może na tablicy informacyjnej powiesić ( żart),  ja wykonałem to co mi nakazuje prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.