Skocz do zawartości

Przegląd wykonywany na skierowanie od policji.


Yeti

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, piter1973 napisał:

w razie czego jak mam sie tłumaczyć skoro mam  obowiązek niezwłocznego wysłania DR i zaświadczenia ?

Tak masz się tłumaczyć, że nie możesz zatrzymać dokumentu, którego nie ma.

2 godziny temu, piter1973 napisał:

ja wykonałem to co mi nakazuje prawo.

Prawo nie nakazuje wysyłania zaświadczeń bez zatrzymania DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze panowie i Panowie i Panie a ja mam inne pytanie
Mianowicie UN dowód zatrzymany odesłany do WK, klient auto naprawił i przyjechał na badanie i teraz moje pytanie na podstawie czego wykonamy idetyfikacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Rubel napisał:

na podstawie czego wykonamy idetyfikacje ?

Na podstawie pokwitowania, którym w tym przypadku jest zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu z informacją o zatrzymaniu DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal_k napisał:

Na podstawie pokwitowania, którym w tym przypadku jest zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu z

a widzisz - inne stanowisko ma ITS , wg nich w takim przypadku pozwolenie czasowe bo zaświadczenie to nie pokwitowanie , nie spełnia wzoru pokwitowania wg rozporządzenia . 

 

11 godzin temu, michal_k napisał:

Prawo nie nakazuje wysyłania zaświadczeń bez zatrzymania DR.

ale DR wg zostal zatrzymany , taki będzie jego status w cep ( fizycznie go brak ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, piter1973 napisał:

a widzisz - inne stanowisko ma ITS

Te głupki to niech się lepiej z przepisami zapoznają.

17 minut temu, piter1973 napisał:

ale DR wg zostal zatrzymany ,

A jakim prawem?

 

17 minut temu, piter1973 napisał:

taki będzie jego status w cep

J/w? Jak może być fizycznie zatrzymany jeśli go fizycznie nie zatrzymałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, michal_k napisał:

że sporo tam głupków pracuje :P

jak wszędzie , bez obrazy dla nikogo - w urzędach ( posady po znajomości ) , stacje kontroli , kierowcy itd itp

 

33 minuty temu, michal_k napisał:

Jak może być fizycznie zatrzymany jeśli go fizycznie nie zatrzymałeś?

zgoda ale usterka z automatu nadaje status fizycznie zatrzymanego , przynajmniej w programie jaki opracował jeden z zacytowanych wcześniej dostawców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, piter1973 napisał:

usterka z automatu nadaje status fizycznie zatrzymanego , przynajmniej w programie jaki opracował jeden z zacytowanych wcześniej dostawców

To niech głupki zmienią program :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Panowie, SKP, a tym bardziej diagnosta nie jest właścicielem DR. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego nie możemy dokonać jak nam się podoba, niezależnie od programu, CEPiK'u czy wiadomości na forum :), ale zgodnie z przepisami PoRD.  Jedynym artykułem który pozwala nam zatrzymać dowód rejestracyjny jest art.132, konkretnie ust 4, który wprost mówi że możemy to zrobić tylko w sytuacjach opisanych przez ust 1 pkt 1 tegoż artykułu (tak to ten sam punkt, który dotyczy policji, ITD itd.) lub w przypadku zniszczenia dokumentu. Dalej nakłada na nas obowiązek wynikający z ust2, czyli wydanie pokwitowania. I tu pojawiają się dwie możliwości interpretacji: albo zaświadczenie jest pokwitowaniem i mamy możliwość zatrzymania DR (uważam, że ta wersja jest poprawna), albo z powodu braku aktu wykonawczego (brak wzoru pokwitowania dla SKP) w ogóle nie możemy takiego dowodu zatrzymać, niezależnie od innych rozporządzeń (wyższość aktów prawnych), no chyba, że uznamy, że wzór pokwitowania może sobie ustalić SKP we własnym zakresie (żart oczywiście) :)

Tak samo jak ust. 8 tegoż aktu, który nakazuje nam niezwłocznie zwrócić posiadaczowi pojazdu DR jeżeli ustała przyczyna jego zatrzymania. Wiem, nikt, w tym ja nie będzie się kłócił w razie co z nadzorem i oświadczy klientowi, że DR jest już wysłany, przekazany do wysłania (nie mamy pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobi), ale gdyby się gość uparł, to po wykonaniu badania ponownego z wynikiem P, mamy obowiązek mu ten dokument oddać jeżeli jesteśmy w jego posiadaniu.

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jasiu24 napisał:

Dalej nakłada na nas obowiązek wynikający z ust2, czyli wydanie pokwitowania

SKP nie wydaje żadnego pokwitowania. Wydaje "Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli nie możesz wystawić pokwitowania to nie możesz zatrzymać dowodu nie łamiąc ust 2 art 132 ustawy. Zapis tego artykułu wykonujemy odpowiednio, tak jak ITD, my na podstawie ust. 4, a ITD na podstawie art 134a, też odpowiednio, więc nie pisz, że ust 2 nas nie dotyczy.

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, no to odpowiedz mi na pytanie. Jakie pokwitowanie wystawiasz zatrzymując fizycznie dowód rejestracyjny?

Nic nie jest wyjaśnione. Zatrzymujesz dowód rejestracyjny masz obowiązek wystawić pokwitowanie. Takie jest prawo póki co w Polsce. Jeżeli nie rozumiesz słowa odpowiednio, to przeczytaj Art 134a, PoRD. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez ITD w całości art 132 jest realizowanie odpowiednio.

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jasiu24 napisał:

Jeżeli nie rozumiesz słowa odpowiednio, to przeczytaj Art 134a, PoRD. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez ITD w całości art 132 jest realizowanie odpowiednio.

Ja rozumiem, ale Ty nie rozumiesz:

2 godziny temu, piter1973 napisał:

inne stanowisko ma ITS , wg nich w takim przypadku [...] zaświadczenie to nie pokwitowanie , nie spełnia wzoru pokwitowania wg rozporządzenia .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wynika z rozporządzenia, ale ustawa nakazuje wystawić Ci pokwitowanie zatrzymując DR, a jak wiesz Ustawa jest aktem nadrzędnym. Więc albo traktujemy zaświadczenie jako pokwitowanie i zatrzymujemy dowód rejestracyjny, albo w ogóle nie możemy zgodnie z PoRD DR zatrzymać. Innych możliwości nie ma.

To niech ITS wyjaśni w jaki sposób masz zastosować art 132 ust 2 ustawy PoRD

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój WK konsultuje to z działem prawnym Urzędu Miejskiego. Teraz są zawaleni innymi tematami i w styczniu będę miał ich decyzję. Obecnie wysyłam po PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, @radekd2 zadam pytanie inaczej. Zacytuję cały ust 4:

"4. W przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 oraz w przypadku stwierdzenia
zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu
powodującym jego nieczytelność lub uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub
przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), dowód
rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do
przeprowadzania badań technicznych. Zatrzymany dokument przesyłany jest
niezwłocznie organowi, który go wydał. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio."

Wszyscy się zgodzimy, że jest to jedyna przewidziana prawem możliwość zatrzymania DR przez SKP - tak?

No to odpowiedz jakie czynności z ust 2, mamy wykonać zatrzymując DR, bo ewidentnie jest do tego ustępu odwołanie, prawda?

Zacytuję ustęp 2:

"2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego)
policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby CelnoSkarbowej wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie
pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w
pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa
w ust. 1 pkt 1 lit. a i c, a także w ust. 1a pkt 1 lit. a i c oraz pkt 6."

Nadmienię że Art 134a, nakłada ten obowiązek odpowiednio również na ITD.

@Solaris, racja, ja też nie mam zamiaru kopać się z koniem, ale tak jak wcześniej wspomniałem WK, forum, ITS, nie są źródłami prawa w Polsce. Co nie znaczy, że i tak robię tak jak chce nadzór :(  takie życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.