Skocz do zawartości

Diagnosta w SKP na zlecenie?


Włodzimierz

Rekomendowane odpowiedzi

mówi się o co najmniej o dwóch

A gdzie jest taki zapis?

Wiem w PoRD jest zapis że stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca który zatrudnia uprawnionych diagnostów i z tego można domniemywać że dwóch, ale nigdzie to nie jest sprecyzowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • danielg539

    8

  • biker100

    8

  • JANUSZ60

    7

  • Norbert Jezierski

    6

A gdzie jest taki zapis?

Z tego wzięli

zatrudnia uprawnionych diagnostów

diagnostów - znaczy się więcej niż jeden .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem w PoRD jest zapis że stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca który zatrudnia uprawnionych diagnostów
a gdyby było napisane, że zatrudnia uprawnionego diagnostę -to idąc tym krokiem rozumowania mógłby zatrudnić tylko jednego? :x

 

[ Dodano: 19-05-2016, 12:10 ]

diagnostów - znaczy się więcej niż jeden .
diagnosta - znaczy, że nie więcej jak jeden...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idąc tym krokiem rozumowania mógłby zatrudnić tylko jednego? :x

Dokładnie, i nie mógłby zatrudnić drugiego nawet pracując 24/7 dni w tygodniu,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrudnieni na umowie o pracę.

 

jeśli mamy jednego to dajemy go na cały etat a drugiego szukasz choćby na papierze.

 

A który przepis o tym mówi, że zatrudnienie na podstawie Kodeksu pracy? PORD???

 

A cóż to takiego zatrudnienie na papierze? Spisanie fikcyjnej umowy bez obowiązku świadczenia pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłem do stwierdzenia:

 

Osobiście uważam że nie jest to w żadnym momencie łamanie prawa, dopełniasz wszystkich warunków i nikt nie ma podstaw do kwestionowania tego rozwiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max72 napisał/a:

zatrudnia uprawnionych diagnostów

 

diagnostów - znaczy się więcej niż jeden .

 

to teraz odpowiedz mi Dario czy w przypadku gdy właściciel SKP posiada również uprawnienia i zatrudnia tylko jednego "1" to warunek z PoRD jest spełniony czy nie? No bo przecież sam ze sobą nie podpisał umowy prawda? To drugiego żeby spełniony został warunek wykładni językowej (zatrudnia diagnostów czyt. liczba mnoga, więc więcej niż jeden) konieczne jest zatrudnienie drugiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drugiego żeby spełniony został warunek wykładni językowej (zatrudnia diagnostów czyt. liczba mnoga, więc więcej niż jeden) konieczne jest zatrudnienie drugiego?
Tak. Przedsiębiorca zatrudnia diagnostów, czyli mimo iż sam posiada uprawnienia to musi mieć ludzi (nie człowieka) świadczących dla niego pracę. W przypadku gdyby był tylko jeden zatrudniony, warunek zatrudnia + diagnostów nie zostałby spełniony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdyby był tylko jeden zatrudniony, warunek zatrudnia + diagnostów nie zostałby spełniony.
również tak uważam. To tak informacynie:

 

"...Kodeks pracy nie zezwala, aby jednocześnie ktoś mógł być właścicielem firmy i jej pracownikiem. Nie wystąpi wtedy bowiem jeden z niezbędnych elementów stosunku pracy: podporządkowanie. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się przecież do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym (art. 22 § 1 k.p.). Z kolei pracodawca zobowiązany jest do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem."

 

http://archiwum.nf.pl/23164-kiedy-wlasciciel-firmy-moze-byc-jej-pracownikiem/

 

Znam przynajmniej 4 przypadki wariantów jak opisałem powyżej i nikomu to nie przeszkadza... więc dlaczego...

 

To teraz pytanie: czy właściciel SKP może wykonywać badania techniczne w swojej SKP skoro nie jest zatrudniony? skoro:

PoRD Art. 84.

1. Badanie techniczne pojazdów wykonuje zatrudniony w stacji kontroli pojazdów uprawniony diagnosta.

 

Kolejne pytanie mi się nasunęło: czy zapis Art. 84.1 jest zgodny z konstytucją i innymi ustawami np. o swobodzie działalności gospodarczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek, zwaną też "samozatrudnieniem" - czyli można przyjąć, że warunek spełnia. Zwłaszcza, że PORD nie odsyła do Kodeksu pracy, a więc również umowy "cywilne" spełniają warunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to żenujące, że nadzorujący Was Urzędnik jest skłonny przyjąć bardziej korzystną dla Was interpretację, niż sami sobie ją tworzycie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adzorujący Was Urzędnik jest skłonny przyjąć bardziej korzystną dla Was interpretację,
wydaję mi się, że US może szybko zweryfikować czy jest to forma samozatrudnienia czy też nie i wszystko wtedy będzie jasne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forma samozatrudnienia różni się w systemie rozliczeń przed fiskusem od działalności gospodarczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sprawy fiskalne / rozliczeniowe mają do kwestii uznaniowej w sprawie sprawowania nadzoru nad SKP?

Niech rozlicza jak uważa - ja uznałbym (i jak widzę Michał też), że Diagnosta/właściciel + jeden pracownik jest ok.

 

Ale jeśli uważacie inaczej to zwiększajcie sobie koszty - kto bogatemu zabroni? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli uważacie inaczej to zwiększajcie sobie koszty - kto bogatemu zabroni?
to nie w tym rzecz blakop, jestem zdania, że podobnie jak mgr farmacji czy też technikowi zabronić sprzedaży w jego aptece. Podobnie rzecz ma się z właścicielem SKP, tylko mi idzie właśnie (nie wiem dlaczego drażni mnie o słowo) o literalne stosowanie zapisów prawa. Dlatego też zadałem pytanie:

 

Kolejne pytanie mi się nasunęło: czy zapis Art. 84.1 jest zgodny z konstytucją i innymi ustawami np. o swobodzie działalności gospodarczej?

 

co więcej nie stanowi podstawy do szukania kolejnych wybiegów prawnych etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie mi się nasunęło: czy zapis Art. 84.1 jest zgodny

[...] np. o swobodzie działalności gospodarczej?

Należy pamiętać, że prowadzenie SKP to działalność regulowana i podlega pod nieco inne regulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prowadzenie SKP to działalność regulowana i podlega pod nieco inne regulacje.
Problem w tym, że brak jest regulacji co do formy zatrudnienia i faktycznej ilości diagnostów na danej SKP, w tym wykonywania badań przez samego właściciela.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Rozwoju i Finansów oraz Ministra obrony Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie badań technicznych pojazdów szbrojnych Rzeczypospolitej polskiej, policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny

§3. 1. Na wniosek kierownika komórki lub jednostki organizacyjnej, której stacja kontroli pojazdów podlega, kierownicy jednostek nadzorujących, o których mowa w§2, wydają upoważnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, jeżeli stacja ta:

 

1)spełnia wymagania techniczno-organizacyjne określone w załączniku nr1 do rozporządzenia;

2)zatrudnia co najmniej jednego uprawnionego diagnostę;

 

Dnia 3.10.2005 o 16:43, kowal napisał:

przykładowo - ja pracuje na stacji MON i rozporządzenie o badaniu tych pojazdów mówi

że stacja musi zatrudniać minimum 2 uprawnionych diagnostów aby otrzymać możliwośc

wykonywania badań

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.