Skocz do zawartości

Wymiana silnika benzynowego na diesla


scubi206

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś przyjechał klient z takim właśnie problemem, że chce wymienić w aucie sprowadzonym z Anglii silnik benzynowy na diesla, przy okazji chce przełożyć kierownice na lewą stronę i do tego jeszcze przemalować auto na inny kolor :-)

Pyta jak to jest procedura. Dla mnie to podpada ewidentnie na zmiany konstrukcyjne a więc rzeczoznawca.

Co wy o tym myślicie?

Pozdrawiam

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    12

  • luka92

    10

  • Marek1

    7

  • Psuj

    5

Top Posters In This Topic

1. Czy aminy konstrukcyjne muszą oznaczać od razu rzeczoznawcę?

2. Czy na pewno mamy do czynienia ze zmianami konstrukcyjnymi w rozumieniu przepisów? (na każda wymianę silnika robisz opis zmian?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(na każda wymianę silnika robisz opis zmian?)

 

Na każdą która wpływa na zmianę danych technicznych w DR a tutaj

 

chce wymienić w aucie ... ... silnik benzynowy na diesla

 

1. Czy aminy konstrukcyjne muszą oznaczać od razu rzeczoznawcę?

 

Nie, tu by się obeszło bez :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj - a na montaż HAK'a też zrobisz opis zmian? ;)

 

No dobra - tak poważnie wiem, że te silniki zawsze były kością niezgody, ale u nas przyjęło się, że wymiana silnika jest tylko opisywana w adnotacjach badania - bez opisu zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj - a na montaż HAK'a też zrobisz opis zmian?

 

A jakie dane techniczne zmienia hak w DR?

 

tak poważnie wiem, że te silniki zawsze były kością niezgody

 

Dlaczego? Naprawdę nigdy się z tym nie spotkałem. Wymiana silnika na taki sam model, o tej samej poj. i mocy, nie skutkuje niczym, a w zasadzie powinna skutkować, ale jak to wykryć? ;P. Ale zmiana mocy, pojemności lub zasilanego paliwa powoduje konieczność zmiany danych w DR. I jest na to odpowiedni rodzaj badania technicznego Dz.U.227

§ 2. 1. Badania techniczne dzieli się na:

5) dodatkowe - dotyczące pojazdu, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub

wymiany dopuszczonych przez prawo elementów powodujących zmianę danych

zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym dotyczących w szczególności:

a) rodzaju, podrodzaju pojazdu, przeznaczenia, masy własnej, dopuszczalnej ładowności, liczby

miejsc, dopuszczalnej masy całkowitej po istotnej zmianie połoŜenia środka cięŜkości

pojazdu lub innej istotnej zmianie konstrukcyjnej, dopuszczalnej masy całkowitej ciągniętej

przyczepy, największego dopuszczalnego nacisku osi po zmianie konstrukcyjnej powodującej

istotną zmianę rozkładu nacisku na osie pojazdu,

b) silnika;

 

Zakres badania - tylko dodatkowe, bez okresowego

 

§ 3. 1. Zakres badania technicznego obejmuje, w odniesieniu do badania:

9) dodatkowego - dotyczącego pojazdu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. b:

a) pomiar i ocenę emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin oraz ocenę stanu

technicznego układu wydechowego, a w uzasadnionych wypadkach pomiar poziomu hałasu

zewnętrznego na postoju,

b) specjalistyczne badanie polegające na sprawdzeniu i ocenie prawidłowości dokonanych

zmian z przepisami ustawy i rozporządzenia o warunkach technicznych, w zakresie, o którym

mowa w pkt 14 załącznika nr 1 do rozporządzenia;

 

Dokumenty wystawiane - zaświadczenie z badania technicznego i opis zmian.

 

14. SPECJALISTYCZNE BADANIE POJAZDU, W KTÓRYM DOKONANO ZMIAN

KONSTRUKCYJNYCH LUB WYMIANY NIEKTÓRYCH ELEMENTÓW

14.1. Zmiany

konstrukcyjne,

przeznaczenia,

wymiana silnika

Oględziny zewnętrzne,

sporządzenie opisu zmian,

ustalenie nowych danych pojazdu

(w uzasadnionych wypadkach

odpowiednia opinia

rzeczoznawcy). W wypadku tylko

wymiany silnika bez zmiany

pojemności silnika ocena jak w

poz. 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

No dobra - tak poważnie wiem, że te silniki zawsze były kością niezgody, ale u nas przyjęło się, że wymiana silnika jest tylko opisywana w adnotacjach badania - bez opisu zmian.

 

Bez opisu??? a rodzaj paliwa a rodzaj zaplonu??? Czy akceptujecie rowniez bez BT zmiany n.p. z silnika 1,2 benzyna na 2.0 diesla??? A co z ekologia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się wtrące - tu nie chodzi tylko o elastyczność - zmiana silnika benzynowego na disla nie jest taką prostą sprawą - Dochodzi do tego nie tylko ekologia, ale przede wszystkim wytrzymałość konstrukcji. Bardzo często jest tak, że rama do benzyniaka nie wytrzymuje drgań disla :idea::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie chyba jeszcze o czymś zapomnieliście. Cytat :przy okazji chce przełożyć kierownice na lewą stronę . Jakie przekładki, Dz. U. z 2003 r. Nr 32 poz. 262 z późn. zm.) parag.9 ust.2 mówi wyrażnie >>Kierownica w pojeździe o liczbie kół większej niż trzy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości

przekraczającej 40 km/h, nie powinna być umieszczona po prawej stronie pojazdu.

i ust 3 >>Przepis ust. 2 stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1984 r.

 

[ Dodano: 12-08-2009, 18:48 ]

No, chyba że jest zgoda od producenta pojazdu na tzw.przekładkę .>>I czy jest u nas w kraju Firma z odpowiednimi papierami uprawniającymi na takie zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka ciekawostka - wczoraj miałem klienta z VW Passatem. Pytam o przeróbkę - facet zaczął się żalić i kląć na czym świat stoi. Autoryzowany serwis, szmery bajery i okazało się, że 10000 na przeróbkę pękło jak nic hehe. Ale patrzę do angielskiego DR i z ciekawości porównuję z katalogiem ITS - okazuje się, że pojazd dokładnie pod tym wariantem i wersją jest w katalogu. I tak dopiero potem sobie pomyślałem - to jak to jest ten sam wariant i wersja jest i w Europie i w GB? Pojazd do ruchu prawo i lewostronnego nie różni się kompletnie niczym w oznaczeniu?

Z relacji faceta wynikało, że wymieniał dosłownie wszystko co można było wymienić przy takiej przeróbce...

 

[ Dodano: 15-09-2009, 08:08 ]

Psuju - wykryłem małą sprzeczność z tabelą zacytowaną przez Ciebie (cytowany pkt 14), a § 13.3. który stanowi, że załącznik w postaci opisu zmian wystawia się tylko do badania o którym mowa w §2.1.pkt 5 lit. a (a wymiany silników są w literce "b") - możesz się ustosunkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam.

 

Nawiązując do tematu. Nie mogę do Forda Focusa 1.6 benzyna zamontować silnika i skrzyni 2.5 V6 benzyna z Forda Mondeo? W seryjnej produkcji takiego homologowanego Focusa nie było.

 

Czy dokonując takich zmian w pojeździe przejdę przegląd pozytywnie kiedy zawitam na Twojej stacji Panie Diagnosto ? :)

 

Jest naprawdę dużo pojazdów po takim tuningu, (przeglądając polski internet) i się tak zastanawiam czy te pojazdy legalnie jeżdżą po drogach publicznych? Czy ja też tak mogę zrobić?

 

 

Pozdrawiam

PGS2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

mam dokladnie takie samo pytanie.

wlasnie koncze wkladac w miejsce silnika benzynowego 2.3L, silnik diesla 4.2L. nie bylo nigdy takiej konstrukcji fabrycznie.

zakladajac, ze rzeczoznawca pozytywnie sie wypowie na temat poprawnosci takiej przerobki, czy przejde pozytywnie przeglad techniczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przejde pozytywnie przeglad techniczny?

 

U mnie nie, bo

 

nie bylo nigdy takiej konstrukcji fabrycznie.

 

Więc uważam, że powinieneś poddać auto badaniom homologacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze rzeczoznawca pozytywnie sie wypowie na temat poprawnosci takiej przerobki,

 

Czynny rzeczoznawca samochodowy z listy ? Poprosimy o skan tego pisma jeśli się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam:)

Mam takie pytanie: Samochod spowadzony np z Niemiec 2005r, 2.8 benzyna. Czy można włozyc do niego silnik 2.0 bebnyzna (od tego samego modelu pojazdu) nastepnie zrobic przeglad a co za tym idzie opis zmioan techniczych - wymiana silnika na silnik o mniejszej pojemnosci i opłacic akcyze 3.6% zamiat 18% ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze motyw jest taki ze wykonujac badanie okresowe (pierwsze badanie jest czy zniesli je dla pojazdu spwadzonego??) przed rejestracja wypełniany jest DIP oraz zaswiadczenie o przeprowadzonym BT a dotego zaswiadczenia jest załacznik opis zmian dokonanych w pojezdzie. wiec ciekaw jestem jak to potem jest podczas opłat akcyzowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zmian nie można zrobić w pojeżdzie nizarejsrowanym w kraju,czyli badanie opłaty a potem zmiany.

 

A ja tak nie uważam. Zgodzę się, że to niedoregulowana kwestia, ale w momencie kiedy zlikwidowano badania pierwsze, a pojazdy z zagranicy przechodzą badania techniczne na takich samych zasadach jak pojazdy zarejestrowane w Polsce, to należy je traktować równo! Który przepis obecnie stanowi, że nie wolno wprowadzić zmian konstrukcyjnych w pojeździe z zagranicy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wcale nie zwalnia diagnosty z czujności. Jest to ewidentny wałek w celu ominięcia większej akcyzy. Teraz UC ma na tapecie "ciężarowe" pseudo terenówki a za chwile zajmie się takimi przypadkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikomu nie zabroni sie takich przeróbek jesli sa fachowo wykonane...

Nikt nikomu niczego nie zabrania jezeli jest to wykonane zgodnie z przepisami.

Jadnak w tym przypadku nie trzeba byc wielce uczonym zeby nie zaskoczyć o

co chodzi.

to należy je traktować równo

Blakop dobrze wiesz o co tu chodzi.Jak się podpiszesz pod tym to mozesz poznać

azymut do instytucji ktora będzie Ci wmawiała ze okradłes państwo...

Jest to ewidentny wałek w celu ominięcia większej akcyzy.

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

franwrc tez cos mi sie obiło gdzies to o uszy ale nie znalazłem nic w Dz.U. zeby sie podeprzec tym ani w zadnych artyktułach :-?:( wiec ni wiem czyu ktos gdzies aby tak chlapnął czy tak jest. czy moze w WK można by sie dowiedziec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.