Skocz do zawartości

Wymiana silnika benzynowego na diesla


scubi206

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    12

  • luka92

    10

  • Marek1

    7

  • Psuj

    5

Top Posters In This Topic

Witam wszystkich, mam pytanie odnośnie wymiany silnika, po kolei

Auto: FSR Tarpan Honker

Silnik fabrycznie: 1.5 pb ten sam co w Polonezie

inne silniki fabrycznie montowane: 2,4 TD Lublin, 2,5 D i TD Iveco , i 1,6pb Polonez.

a ja chciałbym wstawić 1.9D z Poloneza Trucka ,wszystkie łapy silnika itd pasują bez jakich kolwiek przeróbek, czy jest możliwość zlegalizowania takiej przekładki ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest możliwość zlegalizowania takiej przekładki ??

Tak oczywiście bez najmniejszego problemu.

Dokonujesz wymiany silnika z P na D..

Opinia rzeczoznawcy na temat dokonanych zmian

Wizyta na SKP-przegląd na dokonane zmiany

Wizyta do WK w celu legalizacji dokonanych zmian w DR/prawdopodobnie wymiana DR/.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie łapy silnika itd pasują bez jakich kolwiek przeróbek

ale trzeba wymienić też skrzynię biegów i atak w moście

truck ma 14' koła a honker 15"

 

FSO Polonez Caro 1,5 GLI (1991-1996)

 

Tylny most

Przekładnia główna / hipoidalna

Przełożenie 4,10 (41/10)

 

 

FSO Polonez Caro 1,9 GLD (1991-1996)

 

Tylny most

Przekładnia główna / hipoidalna

Przełożenie 3,73 (41/11)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha :) czyli z tego co rozumie to bez problemowo,nie przeszkadza to że fabryka nie montowała takiego w żadnym honkerze?

ale trzeba wymienić też skrzynię biegów i atak w moście

to wiem, mam silnik ze skrzynia, ale mostów nie będę dotykał ,nawet jest mi na rękę że będzie trochę wolniejszy na kożyść mocy, chciałem tylko się dowiedzieć prawnie jak to wygląda,ale dzięki :ok

 

jeszcze tak na marginesie, ile około może kosztować ta opinia rzeczoznawcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tak na marginesie, ile około może kosztować ta opinia rzeczoznawcy?

Różnie w zależności od rzeczoznawcy i regionu o nas ok 250pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok,dzięki myślałem że to troche droższy interes. Mam jeszcze jedno pytanie, czy musze mieć jakieś fakturki,umowę za silnik? za montaż silnika? czy coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, czy musze mieć jakieś fakturki,umowę za silnik? za montaż silnika? czy coś takiego?

Nie jestem pewien dowodu własności silnika, chyba nie (...2. W przypadku zawiadomienia o zmianie innych danych pojazdu zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym zaistniałej w wyniku wprowadzenia zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów, pojazd, zgodnie z ustawą, podlega badaniu technicznemu. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku tego badania potwierdzające, że dokonane zmiany są zgodne z przepisami określającymi warunki techniczne pojazdów, jest podstawą do wydania dowodu rejestracyjnego z nowymi danymi pojazdu... za Dz.U 186 z 2007 poz 1322 paragraf 14 ust. 2 z późniejszymi zmianami), bo w przypadku podwozia lub ramy musisz mieć na pewno. Natomiast na montaż demontaż nie musisz posiadać żadnych "kwitów", wykonanie tego zgodny ze sztuką określi rzeczoznawca w swojej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy musze mieć jakieś fakturki,umowę za silnik

Nie to w chwili obecnej jest częścią zamienną.Jedynie rzeczoznawca musi określić Ci parametry tech.nowego-wymienionego silnika tj:pojemność,moc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę wsadzać coś, co nie było nigdy z pojazdem (danym jego typem) homologowane? Czyli silnik porschaka do malucha też mi klepniecie? :) To o przeróbkę anglika nawet nie pytam bo to pikuś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli silnik porschaka do malucha też mi klepniecie?

Blakop-a widzisz problem...????Sławnemu Zenkowi coś tam co zamontował w rowerze tez klepnęli to czego dla Ciebie nie mozna tego zrobić... :D

To o przeróbkę anglika nawet nie pytam bo to pikuś

A masz coś na oku....???? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..............................................................................................................

 

To o przeróbkę anglika nawet nie pytam bo to pikuś :)

 

PAN PIKUŚ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
mam dokladnie takie samo pytanie.

wlasnie koncze wkladac w miejsce silnika benzynowego 2.3L, silnik diesla 4.2L. nie bylo nigdy takiej konstrukcji fabrycznie.

zakladajac, ze rzeczoznawca pozytywnie sie wypowie na temat poprawnosci takiej przerobki, czy przejde pozytywnie przeglad techniczny?

U mnie nie (...)

Więc uważam, że powinieneś poddać auto badaniom homologacyjnym.

 

Zeby zamknac temat mojej przerobki chcialbym poinformowac, ze przeszedlem badanie techniczne, zmiany mam wpisane w DR i radosnie sobie jezdze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

witam mam pytanie poniewaz chce wymienic silnik w moim samochodzie

posiadam polonez 1.5 na gazniku

w polonezach wystepowaly silniki 1.9d z rodziny xud z citroena zas ja chce wlozyc silnik xud tyle ze o pojemnosci 2.1 konstrukcyjnie to to samo co 1.9 wszystko pasuje do poloneza bez zmian konstrukcyjnych. skrzynia ta sama tylko inny dzwon, belka pod silnikiem tez ta sama, inny jest tylko stabilizator, poduszki silnika, drazek kierowniczy srodkowy i chlodnica, z tego co wiem dodac wystarczy sterownik podgrzewania swiec i wszystko pasuje w wiazke elektryczna z 1.5 bo w dieslu 1.9 poloneza jest taka sama wiec do 2.1 tez. czy w zwiazku z tym musze zalatwiac rzeczoznawce? czy wystarczy zmiana w WK, ubezpieczniu i przeglad z wbiciem do dowodu?

z gory dziekuje za odpowiedz

luka92

przepraszam za brak polskich znakow lecz pisze z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy wyłącznie od diagnosty. Może, ale nie musi, zażądać opinii rzeczoznawcy. WK na pewno nie może jej zażądać sam z siebie - musi wydać nowy DR na podstawie badania z opisem zmian dokonanych w pojeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy wyłącznie od diagnosty. Może, ale nie musi, zażądać opinii rzeczoznawcy. WK na pewno nie może jej zażądać sam z siebie - musi wydać nowy DR na podstawie badania z opisem zmian dokonanych w pojeździe.

 

Raczej nie widzę takiej możliwości.

Jeśli te zmiany miałyby być zrobione teraz to pojazd obowiązywałaby zgodność z dzisiejszymi przepisami.

W przypadku diesla to należałoby go wyposażyć w DPF lub FAP...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakbym założył normalnie montowany silnik 1.9d który występuje w polonezach, też bym musiał montować ten FAP lub DPF? Bo z tego co wiem w poldkach z oryginalnie zamontowanym dieslem tego nie było ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te zmiany miałyby być zrobione teraz to pojazd obowiązywałaby zgodność z dzisiejszymi przepisami.

W przypadku diesla to należałoby go wyposażyć w DPF lub FAP...

 

A dlaczego? Na razie póki co obowiązuje data pierwszej rejestracji.

 

Ja bym raczej widział problem z tym, że te budy nie wychodziły z tymi motorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak jak mówiłem jest tutaj ten problem że montowany był tylko 1.9d, ale i 1.9 i 2.1 są to silniki rodziny xud o takiej samej konstrukcji, więc pasują bez ingerowania w konstrukcje samochodu, należy wymienić tylko kilka części które napisałem wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek1 - coś Ci się znów pokiełbasiło :razz:

 

Jedyny problem jaki tu widzę to to, że choć nie ma przepisu nakazującego takiego postępowanie wprost, to de facto większość diagnostów nie dopuści do ruchu zmiany w pojeździe, która dla danego typu pojazdu nigdy nie była homologowana.

 

Innymi słowy - trudno dopuścić do ruchu Poloneza z silnikiem 2.1D, skoro konstruktor nigdy tak dużej jednostki napędowej dla tego modelu nie przewidział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie to właśnie ponieważ znam sporo osób które posiadają w polonezie i silniki 3.0 tyle że benzynowe i w dowodach mają wszystko git ... :( czyli jednym słowem kicha i nie da rady takiego silnika zamontować, żeby dopuszczono mi do ruchu po przeglądzie rozszerzonym ze wszystkimi pomiarami itp.

Więc pewnie zostanę przy 1.9d, ale to mnie zastanawia bo chyba silnik 2.1 jest taki sam wielkościowo z zewnątrz tylko jest po prostu silnikiem rozwierconym na 2.1, mocą to on też nie grzeszy :D wszak to tylko 83km, a w polonezach montowane były fabrycznie rovery 1.4 105km, silniki z fiata argenty 2.0 122km i przez pewien krótki okres 2.0 z forda też chyba 112 albo na odwrót z fiatem, nie pamiętam już dokładnie.

No ale cóż dowiem się na stacji diagnostycznej u mnie jeszcze, ale chyba nie ma co kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj na stacji - myślę, że znajdziesz diagnostę, który wyda pozytywny opis zmian.

 

Sam mam zarejestrowany pojazd, w którym wymieniono silnik od pojazdu zupełnie innego rodzaju i marki (samochodowy silnik zamontowany w motocyklu) i dostał pozytywny opis zmian. Jeśli coś jest zrobione z głową - nie widzę przeszkód w takiej przeróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zrobione z głową to będzie, planuje to auto odrestaurować :) jest to polonez z 90roku :) blachy na nim są zdrowe, tylko silnik 1.9 wydaje mi się za mało mocny 69km, a 2.1 83km już mi wystarczy i przy okazji jest żywotny. A co do robienia z głową to planuje robić to fachowo, będę zmieniał to we własnym zakresie, w takim sensie że ja jestem mechanikiem pasjonatem, lecz mam bardzo szeroką wiedzę mimo braku wykształcenia, przy wymianie pomagał mi będzie ojciec mechanik z 33letnim doświadczeniem w pracy z silnikami diesla, i brat mechanik z wykształcenia. Narzędzia i kanał też się znajdzie po znajomości :). Więc do całej operacji planuje podejść profesjonalnie. U mnie wszystko musi grać, nie lubię jak są jakieś nie dróbki lub "druciarstwo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.