Skocz do zawartości

Pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych.


luk

Rekomendowane odpowiedzi

Jedynie co to w przeznaczeniu dopiszemy ze pojazd został przystosowany do osób niepełnosprawnych.

 

To jest to w końcu zmiana konstrukcyjna czy nie ?

klient chce miec wpisane przewóz pieczywa

Do czego to potrzebne i w czym mu to pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    16

  • blakop

    13

  • ketiw38

    7

  • aboz

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

To jest to w końcu zmiana konstrukcyjna czy nie ?

jak dla mnie żadna

 

Do czego to potrzebne i w czym mu to pomoże ?

w rozwikłaniu czy to sa jakies zmiany czy nie maja wpływ na zmianę homologacji i sposobu badania, rejestracji pojazdu

W pojeździe o którym tu mówimy zostało zamontowane "urządzenia" zmieniające jego przeznaczenie i trzeba robić Badanie okresowe + dodatkowe a co trzeba zrobić w podobnej sytuacji gdy nic sie nie robi dokłada ?

Co zrobi osoba rejestrująca w WK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam1501

 

jak dla mnie żadna

 

To teraz "pójdę po bandzie" Nie dało by rady podciągnąć tego pod "uzupełnienie danych ?"

Jak dla mnie to też żadna. Mówię o drobiazgach bo nie o windzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego robimy okresowe +DIP

 

Bo tak stanowi przepis - do okresowego przed rejestracja ma być DIP. I dopóki go nie przepiszesz, to WK nie będzie wiedział, że te parametry są takie jak w pierwotnej homologacji... Homologacji, której klient już nie musi pokazywać w WK - bo to już jest produkcja jednostkowa. Ostatni etap kompletacji pojazdu, jako jednostkowy nie ma homologacji, tylko badanie... Oj widzę, że tego nie łapiecie.

 

Zapamiętajcie - zmiany są tylko w pojeździe zarejestrowanym - nie nowym przed rejestracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Odświeżę trochę temat. Jak by to wyglądało, na dzień dzisiejszy, dla pojazdu nowego, zarejestrowanego (PC)?

- przebudowa pojazdu (przystosowanie do przewozu osób niepełnosprawnych), oznaczenia

- badanie dotyczące zmian konstrukcyjnych

- wizyta w WK

Zmienia się przeznaczenie, a nie rodzaj pojazdu, więc faktura za przebudowę niepotrzebna?

Jeżeli coś pominąłem, proszę mnie poprawić.

Pracuję na podstawowej, więc proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie po zmianach i do WK. Faktura nie potrzebna. Jeśli jest urządzenie dozorowe to dokument z dozoru. Z reguły są najazdy więc nie trzeba dozoru. Upewnij się czy możesz robić zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły są najazdy więc nie trzeba dozoru.
- z reguły do dwie dechy można położyć i też będzie dobrze.

aboz Ty mi uprzejmie wytłumacz co wyróżnia pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych jak w nadwoziu nie będzie ani jednego miejsca do umocowania inwalidzkiego wózka. Bo jak sobie kulawą laskę na "stopa" wezmę to PFRON dotacją nie sypnie za wiele. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co wyróżnia pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych

tablica :x o której mowa w:

 

Art. 58. Oznaczenia pojazdu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych

1. Pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej. Tablice te powinny być wykonane z materiału odblaskowego. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych (...)
- to poproszę rozwinąć.

Konstrukcję, czyli szynę, pasy lub inne rozwiązanie ułatwiające przewóz wózka oraz jego mocowanie.

Czy sam sposób pakowania do wnętrza czegokolwiek i kogokolwiek poprzez najazdy, rampy załatwia sprawę i lepimy oznakowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- to poproszę rozwinąć.

 

strona 212, DYREKTYWA 2007/46/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 5 września 2007 r. ustanawiająca ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów W₃

Miejsce na wózek inwalidzki jest traktowane jako miejsce siedzące. Na każdy wózek inwalidzki przewidziana jest wystarczająca przestrzeń.

Wzdłużna płaszczyzna przestrzeni specjalnej jest równoległa do wzdłużnej płaszczyzny pojazdu.

Właścicielowi pojazdu udostępnia się stosowną informację, że wózek inwalidzki używany jako miejsce siedzące w pojeździe musi wytrzymywać obciążenie wynikające z sił przekazywanych przez mechanizm mocujący w różnych warunkach jazdy.

Siedzenia pojazdu mogą zostać odpowiednio zaadaptowane, pod warunkiem że mocowania, mechanizmy i zagłówki gwarantują poziom funkcjonowania identyczny z określonym w dyrektywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biker100, szacun kurde, ale idzie o to, że w tym aucie najprawdopodobniej nie będzie wyżej opisanego miejsca na inwalidzki wózek!!!

 

Tak przynajmniej po wpisach grzegorz70 wnioskuję:

W przypadku opisanym przeze mnie, osoby niepełnosprawne, nie będą przewożone na wózkach.
Jak pisałem, osoby nie będą przewożone na wózkach, więc ten temat mnie nie dotyczy.

A może kawę wypić? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biker100, szacun kurde, ale idzie o to, że w tym aucie najprawdopodobniej nie będzie wyżej opisanego miejsca na inwalidzki wózek!!!

 

Siedzenia pojazdu mogą zostać odpowiednio zaadaptowane, pod warunkiem że mocowania, mechanizmy i zagłówki gwarantują poziom funkcjonowania identyczny z określonym w dyrektywie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej adaptacji mowa?

Mam kombiaka dajmy na to, a w nim siedzenia z pasami, zagłówkami. Dwie sztachety wożę zamiast najazdów. Biorę trzech inwalidów spod przystanku, a ich wózki pakuję do bagażnika i co mam pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych, czy nie bardzo?

 

Męczy pytanie; czy busik, vanik z rampą lub najazdem, a bez miejsca na wózek inwalidzki może nosić oznakowanie dla pojazdu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych???

Bo raczej pomocnicze urządzenie załadowcze oraz stan psychofizyczny pasażera tego nie warunkuje.

 

Coś mi się zdaje, że odpowiedź padła już tu ze cztery lata temu w drugim poście tematu:

pewnie "ktoś, coś" kręci np. dofinansowanie z PFRON

:razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczy pytanie; czy busik, vanik z rampą lub najazdem, a bez miejsca na wózek inwalidzki może nosić oznakowanie dla pojazdu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych???
To ja zapytam trochę przewrotnie, czy wszyscy niepełnosprawni muszą poruszać się na wózkach? Są ośrodki pomocy, opiekuńcze czy zdrowia, które mają kilka pojazdów i przewożą nimi osoby z różnym stopniem niepełnosprawności np. na rehabilitację czy badania. Tam sprawa pewnie rozchodzi się o warunki stawiane np. przez samorządy jeśli chodzi o finansowanie takich pojazdów. De facto brak warunków dodatkowych dla takiego pojazdu za wyjątkiem oznaczania go odpowiednimi tablicami. Poza tym taki pojazd ma pewne dodatkowe uprawnienia w ruchu drogowym, chociażby odpowiednie miejsca parkingowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy tu rozróżnić dwie sprawy:

Oznakowanie samochodu kierowanego przez osobę niepełnosprawną reguluje art. 37 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.). Przepis mówi, że pojazd ten może być oznaczony nalepką barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, umieszczoną na przedniej szybie w prawym górnym rogu.

oraz

W myśl przepisu art. 58 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej. Tablice te powinny być wykonane z materiału odblaskowego

A co najważniejsze:

Zarówno oznaczenie pojazdu – kierowanego przez osobę niepełnosprawną – nalepką barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, jak również pojazdu – przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych – tablicą barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego nie zezwala osobie niepełnosprawnej oraz osobie przewożącej takie osoby na korzystanie z ulg i uprawnień z jakich może korzystać osoba, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.

No to tyle :ok źródło: http://www.motosprawni.pl/index.php/oznakowanie-pojazdu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ketiw38, ale w przypadku posiadania takich uprawnień jakie wymienia PORD sprawa jest czysta. Poza tym art. 58 mówi również o zachowaniu się innych kierujących widzących taki pojazd. I tak jak pisałem wcześniej, posiadanie oznakowanego pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych może być warunkiem do otrzymania refundacji kosztów czy nawet zgody na funkcjonowanie takiego ośrodka. A, że miałem styczność z takimi ośrodkami to wiem jakich pacjentów mają i wielu z nich nie porusza się na wózku, więc nie ma sensu kupować pojazd z miejscem dla wózka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytam trochę przewrotnie, czy wszyscy niepełnosprawni muszą poruszać się na wózkach?
- nie, nie muszą.
aboz' date=' w pełni się z Tobą zgadzam, bo niepełnosprawność to nie tylko ta ruchowa, która się najbardziej w oczy rzuca.[/quote']- czy dla tej mniej rzucającej się samochód potrzebny jest???

 

Zespół orzecznictwa się znalazł, a przewodniczący Pap... :hah:

 

Panowie:

nie rozmawiamy o stopniu ułomności czy to fizycznej, czy umysłowej osoby podróżującej,

nie rozmawiamy o niebieskiej karcie parkingowej z symbolem inwalidzkiego wózka i ze zdjęciem osoby upośledzonej, którą to kartę przekłada się z samochodu do samochodu dowolnie w zależności od potrzeb,

nie rozmawiamy o małym białym inwalidzkim znaku zatykanym na szybie informującym o ograniczeniach ruchowych osoby kierującej.

 

Mówimy o pojeździe z artykułu 58 ustawy, który spełnia opisane tam wymagania na podstawie drugiego etapu homologacji gdzie z automatu jest wyposażany w dwie tablice barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej.

 

A nie! Budowlana samowolka!

Szczegółowiej bardzo proszę: → ITS, AMZ Kutno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprock, powtarzam raz jeszcze. Pojazd przystosowany do przewozu osoby niepełnosprawnej nie musi być przystosowany do przewozu osoby na wózku. Art. 58 ustawy mówi tylko o oznakowaniu takiego pojazdu i zachowaniu innych kierujących w stosunku do niego. I tyle. Warunków technicznych też jakichś innych brak. Jest dyrektywa, która mówi o sposobie zabezpieczenia miejsca dla wózka i traktowaniu go jako miejsce siedzące. Ale w przypadku gdy jego brak, pojazd ma spełniać pozostałe wymagania tech. jak dla innych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.