Skocz do zawartości

Zmiana pojemności w motocyklu


canon125

Rekomendowane odpowiedzi

Pracownik WK nie ma racji

:x:D

 

Nie ma racji bo nie zna dobrze tej ustawy z DzU 155 a zwłaszcza

par.4 ust.3

W przypadku dodatkowego badania technicznego

pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy

pojazdu, dla których, zgodnie z ustawà, następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego.

 

W tym wypadku, gdyby ten pojazd został uznany za motorower to właśnie taka konieczność zachodzi.

W/g Michała byłoby to nadal w ramach badania dodatkowego. :shock:

Ale pewnie będziemy mieli dzięki niemu nową, odkrywczą wykładnię stosowania tych przepisów. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • michal_k

    16

  • Marek1

    15

  • DARIO64

    14

  • canon125

    4

Top Posters In This Topic

Mnie interesują przepisy

Jeżeli naprawdę interesują Cię przepisy to przeczytaj jeszcze raz zakres badania czyli czynności które musi wykonać diagnosta a co za tym idzie pobrać za nie kasę zgodnie z tym co zacytowałeś z cennika.

 

[ Dodano: 12-03-2012, 09:02 ]

Ale pewnie będziemy mieli dzięki niemu nową, odkrywczą wykładnię stosowania tych przepisów

Przecież to już jest ,któryś z kolegów pisał że gdzieś pobierają właśnie tylko 82 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli naprawdę interesują Cię przepisy to przeczytaj jeszcze raz zakres badania czyli czynności które musi wykonać diagnosta a co za tym idzie pobrać za nie kasę zgodnie z tym co zacytowałeś z cennika.

Pewnie w WK też jest tak, że za jakieś zakresy ich czynności się nie płaci pomimo że urzędnik je wykonuje 8)

Na taką "wykładnię" Michała mogę tylko zaproponować każdemu przyjeżdżającemu na OBT żeby żądali od nas badania po zmianach konstrukcyjnych np. MW pojazdu.

Będą mieli DBT i od razu OBT za 82 zł.

W końcu te 16 zł piechotą też nie chodzi.... :lol:

 

[ Dodano: 12-03-2012, 09:02 ]
Ale pewnie będziemy mieli dzięki niemu nową, odkrywczą wykładnię stosowania tych przepisów

Przecież to już jest ,któryś z kolegów pisał że gdzieś pobierają właśnie tylko 82 zł.

No właśnie!

Tylko nie wiadomo dlaczego Tomek D. był taki zdziwiony jak nie dopisałem zakresu OBT do tego badania. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Miałem taką sytuacje , przyjechał koleś z piękną opinią rzeczoznawcy , ze zmieniono silnik , ze motocykl juz nie przekracza dopuszczalnej prędkości i mam mu z NSR 125 zrobić motorower , ja sie pytam jak połączył silnik z oryginalna skrzynia biegów ? Klient do mnie ze sie nie zna , ze robił to " profesjonalny zakład " to ja mu sie z racji tego ze potrafie na motocyklu i mamy duży plac to sobie smigne i sprawdze to ograniczenie prędkości , na 2 -ce dociągnołem do 80 km/h wróciłem i podziękowałem . W motocyklu nie było nic zrobione , miał pecha bo od 18 lat mam różne motocykle i troche sie na tym znam , od tego czasu mam spokój z motorowerami bo fama poszła ze sprawdzam . Nie robie tego złośliwie tylko jak widze smarka co ledwo chodzi a wyprzedza mnie a ja mam 70km/h samochodem to szlag mnie trafia , a potem wszędzie , ze dawcy , ze sezon sie rozpoczoł itp.A kasujemy takie cosik bez kolizji i nie bede wywodów robił czy dobrze czy żle ponieważ kasowanie za badania techniczne w polsce to temat rzeka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku, gdyby ten pojazd został uznany za motorower to właśnie taka konieczność zachodzi.

W/g Michała byłoby to nadal w ramach badania dodatkowego. :shock:

 

Oczywiście, że to w ramach dodatkowego, a nie okresowego. Podstawę prawną podałeś ;)

 

[ Dodano: 12-03-2012, 09:52 ]

Jeżeli naprawdę interesują Cię przepisy to przeczytaj jeszcze raz zakres badania czyli czynności które musi wykonać diagnosta a co za tym idzie pobrać za nie kasę zgodnie z tym co zacytowałeś z cennika.

Przecież to już jest ,któryś z kolegów pisał że gdzieś pobierają właśnie tylko 82 zł.

 

Nie płaci się za zakres tylko za wykonane badanie. Czynności niebędących badaniem (jak np. nabicie numeru) tutaj nie wykonano. Jasna sprawa, że niektórzy zgodnie z prawem pobierają tylko 82 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie płaci się za zakres tylko za wykonane badanie. Czynności niebędących badaniem (jak np. nabicie numeru) tutaj nie wykonano. Jasna sprawa, że niektórzy zgodnie z prawem pobierają tylko 82 zł.

Gucio prawda , nie wykonujesz okresowego badania tylko czynności okresowego i za nie diagnosta ma wziąć kasę.

Tutaj masz ładnie rozpisaną podstawę prawną ,chociaż nad zasadnością wykonywania zakresu pokolizyjnego można drgawek dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gucio prawda , nie wykonujesz okresowego badania tylko czynności okresowego i za nie diagnosta ma wziąć kasę.

 

Nie ma prawa :cool: Katalog badań i czynności zawiera tabela. Nie ma tam "czynności o zakresie badania okresowego" tylko badanie okresowe, którego się nie wykonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prawa

Ma prawo. :D

Katalog badań i czynności zawiera tabela. Nie ma tam "czynności o zakresie badania okresowego" tylko badanie okresowe, którego się nie wykonuje.

To nie jedyny akt prawny który nas obowiązuje . :D

I nie będę się powtarzał i cytował tego co ma zrobić diagnosta i za co wziąć pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A życie weryfikuje to w ten sposób, że klient trafi tam, gdzie nie wymagają ani tej opłaty ani opinii rzeczoznawcy z naciskiem na opinię, bo koszt tego okresowego nie jest duży ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A życie weryfikuje to w ten sposób, że klient trafi tam, gdzie nie wymagają ani tej opłaty ani opinii rzeczoznawcy z naciskiem na opinię, bo koszt tego okresowego nie jest duży ;)

Można i tak, powracać wciąż do argumentów, które zostały już obalone... :shock:

SKP jednak nie istnieją dla wygody klientów.... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prawa
Ma prawo.

Nie chodzi o to, który z Was ma rację,

bulwersujące jest to, iż funkcjonują w kraju trzy różne sposoby pobierania opłat i wszyscy są przekonani, że pobierają zgodnie z przepisami,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rejestrację różne urzędy też pobierają różne opłaty (a cennik przecież ten sam) i jakoś się to wszystko kręci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Miałem taką sytuacje , przyjechał koleś z piękną opinią rzeczoznawcy , ze zmieniono silnik , ze motocykl juz nie przekracza dopuszczalnej prędkości i mam mu z NSR 125 zrobić motorower , ja sie pytam jak połączył silnik z oryginalna skrzynia biegów ? Klient do mnie ze sie nie zna , ze robił to " profesjonalny zakład "

Dlatego w przypadku zmiany rodzaju pojazdu musi być oświadczenie uprawnionego przedsiębiorcy o dokonanych zmianach.

 

W tym przypadku to jednak na nic, bo:

W motocyklu nie było nic zrobione

No było, opinia rzeczoznawcy z naciskiem na opinię.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prawa :cool: Katalog badań i czynności zawiera tabela. Nie ma tam "czynności o zakresie badania okresowego" tylko badanie okresowe, którego się nie wykonuje.

 

Ale w rozporządzeniu o cenach jak byk pisze:

 

"W przypadku wykonania okresowego badania technicznego łącznie z dodatkowym badaniem technicznym, w zakresie którego wykonuje się zakres okresowego badania, opłatę za okresowe badanie techniczne pobiera się jednorazowo"

 

Z czego jasno wynika, że jesli robisz dodatkowe z zakresem okresowego (zmiany konstrukcyjne) to opłata za zakres okresowego się należy jak psu miska, a jesli klient zyczy sobie jeszcze okresowe to już nie płaci drugi raz.

 

Marek1, jesli tnb jest sprzeczny z ustawą to wyznaczasz nowy w zakresie dodatkowego, bez robienia okresowego. Tu ma Michał rację. Ale nie ma racji co do opłaty za zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w rozporządzeniu o cenach jak byk pisze:

"W przypadku wykonania okresowego badania technicznego łącznie z dodatkowym badaniem technicznym, w zakresie którego wykonuje się zakres okresowego badania, opłatę za okresowe badanie techniczne pobiera się jednorazowo"

 

Ale tutaj nie przeprowadzasz łącznie dwóch badań - robisz tylko dodatkowe bez okresowego (wykonujesz zakres okresowego, ale nie samo badanie - tu tkwi różnica).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli tnb jest sprzeczny z ustawą to wyznaczasz nowy w zakresie dodatkowego, bez robienia okresowego.

Nie twierdziłem nic innego, w przypadku tego BT zakres okresowego jest w tym dodatkowym

 

Ale nie ma racji co do opłaty za zmiany.

i w sprawie zbędności opnii rzeczoznawcy w przypadku tej zmiany z motocykla na motorower też nie ma racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i w sprawie zbędności opnii rzeczoznawcy w przypadku tej zmiany z motocykla na motorower też nie ma racji.

 

Marek - dobrze wiesz, że to zależy od diagnosty i żaden przepis prawa nie wymusza na nim żądania takiej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj nie przeprowadzasz łącznie dwóch badań - robisz tylko dodatkowe bez okresowego (wykonujesz zakres okresowego, ale nie samo badanie - tu tkwi różnica).

 

No nie wiem jak można to jeszcze przeinaczyć...

"w zakresie którego wykonuje się zakres okresowego badania, opłatę za okresowe badanie techniczne pobiera się jednorazowo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem jak można to jeszcze przeinaczyć...

"w zakresie którego wykonuje się zakres okresowego badania, opłatę za okresowe badanie techniczne pobiera się jednorazowo"

 

Ja też nie wiem...

 

"W przypadku wykonania okresowego badania technicznego łącznie z dodatkowym badaniem technicznym"

 

Tutaj żadne badania nie są wykonywane łącznie - wykonujesz tylko dodatkowe (obejmujące zakresem te same punkty, które obejmuje badanie okresowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A życie weryfikuje to w ten sposób, że klient trafi tam, gdzie nie wymagają ani tej opłaty ani opinii rzeczoznawcy z naciskiem na opinię, bo koszt tego okresowego nie jest duży

Najwięcej kilentów trafia na BT tam gdzie nawet nie wymagają samochodu na BT. To taka dziwna polska mentalność, że klient chce zapłacić za nic tylko po to aby problem BT mieć z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek - dobrze wiesz, że to zależy od diagnosty i żaden przepis prawa nie wymusza na nim żądania takiej opinii.

Tak, ale tu prędkość max jest podstawowa dla uznania tego pojazdu za motorower.

W sposób jednoznaczny zmierzyć ją w warunkach SKP jest niemożliwe.

 

Np. ładowność pojazdu można prościutko wyliczyć ale WK kieruje w tym celu klienta na SKP...

też niepotrzebnie i złośliwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał ,dałeś diagnostom na piśmie że mają brać tylko 82 ?

To jest z Twojego województwa , chociaż z tego co wiem nie od Ciebie. :D

Kraków by ostro przetrzepał diagnostę który wziął tylko 82

Kraków.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W przypadku wykonania okresowego badania technicznego łącznie z dodatkowym badaniem technicznym"

 

Nie rozbijaj tego na czynniki.

 

W przypadku wykonania okresowego badania technicznego łącznie z dodatkowym badaniem technicznym, w zakresie którego wykonuje się zakres okresowego badania, opłatę za okresowe badanie techniczne pobiera się jednorazowo

bo jak ktoś nadgorliwy to pobrał by i za zakres okresowego i osobno za okresowe.

 

Czyli (zakładając, że zmiana nie wpływa na tnb):

1) klient chce zmiany - rodzaj badania DODATKOWE, zakres DODATKOWE i OKRESOWE, opłata DODATKOWE I OKRESOWE, nie wyznaczany TNB

2) klient chce zmiany i od razu okresowe - rodzaj badania DODATKOWE I OKRESOWE, zakres DODATKOWE i OKRESOWE, opłata DODATKOWE I OKRESOWE (bo płacąc za zakres okresowego przy dodatkowym, okresowe n"na życzenie na już w cenie), wyznaczany TNB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał ,dałeś diagnostom na piśmie że mają brać tylko 82 ?

To jest z Twojego województwa , chociaż z tego co wiem nie od Ciebie. :D

Kraków by ostro przetrzepał diagnostę który wziął tylko 82

 

Ja nie daję diagnostom tego na piśmie, bo to nie mój obowiązek ;) Można to łatwo odwrócić - Kraków by przetrzepał tak, a kto inny by przetrzepał gdyby diagnosta jednak pobrał opłatę za okresowe, uważając to za niesłuszne.

 

Tu jest Polska i tak właśnie to wygląda - co starostwo to inna interpretacja zarówno przy badaniach jak i rejestracji. A każdy robi zgodnie z prawem. Znam powiat, który przy okresowym badaniu po raz pierwszy pojazdu z Anglii wymaga zapisu w uwagach "pojazd został przystosowany do ruchu prawostronnego" - a przecież to już zawiera się w stwierdzeniu, że pojazd spełnia warunki techniczne... Próbowali nawet straszyć diagnostę z mojego powiatu, który odmówił takiej bezpodstawnej adnotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.