Skocz do zawartości

termin badania wypada w sobotę lub niedzielę


szyszon

Rekomendowane odpowiedzi

Z jakiego jesteś WK na pomorzu bo ja też dostałem jakieś dziwne pismo na temat terminów badan , ale nasz WK nie ustosunkował się do tego pisma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 189
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    20

  • Psuj

    18

  • blakop

    15

  • michal_k

    15

Top Posters In This Topic

Tak na pomorzu Gdynia i Puck wysłali listem poleconym do stacji wiec na pewno to uwzględniają a niestosowanie się grozi wstrzymanie uprawnień i znowu zamieszanie zrobili ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu zamieszanie zrobili

A może zamieszanie było do tej pory a teraz porządek robią . :D

Ciesz się że w ogóle pochylili się nad sprawą i zajęli stanowisko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesz się że w ogóle pochylili się nad sprawą i zajęli stanowisko

 

A z czego się tu cieszyć? Teraz przed wypełnieniem zaświadczenia trzeba będzie właściciela pojazdu pytać z jakiego zaś WK i urzędu jest ci on, bo w jednym uwalą diagnostę za taki tnb, a w innym za taki!!!

 

Ps. Ten pisemny bełkot do mnie też dotarł, bez zajętego stanowiska WK, ot tak... do wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego się tu cieszyć?

Z tego że starostwo wzięło odpowiedzialność na siebie ,a te które cicho siedzą jak się zacznie robić smród to zwalą na diagnostę stosując regułkę "ma robić zgodnie z prawem".

Kolega Lookasss ma spokojną głowę .

Ma robić tak jak mu zaleciło starostwo pod które podlega obojętnie dla którego WK będzie robił.

I nie musi się martwić o to

trzeba będzie właściciela pojazdu pytać z jakiego zaś WK i urzędu jest ci on

Czemu starostwa które mają odmienne zdanie nie dadzą tego na piśmie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ciężko powiedzieć na tych dokumentach nie widnieją żadne podpisy starosty jedynie tyle ze urząd miasta je wysyłał więc sądzę ze to już jest wiążące w jakiś sposób .

 

W zeszłym roku tdt na kontroli stwierdził ze nie mamy prawa przedłużać terminu badania nawet o jeden dzień.

Dlatego będzie trzeba czekać na oficjalne stanowisko starosty albo niech tdt się wypowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś odebrałem z WK maila podpisanego przez pracownika wyższego szczebla że w związku z uchwałą sądu i pismem otrzymanym z SITK Krosno (które było w załączniku) WK w ......sugeruje aby wyznaczać terminy badań na pierwszy dzień roboczy. Wobec powyższego mail został zarchiwizowany, wydrukowany, schowany do teczki i wyznaczam na pierwszy roboczy :D:D:D

zgodnie z sugestią WK.

 

Ciekawe co by było jakbym nie zastosował się do sugestii :razz::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz wiem co by było po kontroli, ale czy obronili by się (albo ja) w SKO czy w sądzie

To zależy, czy autor tego maila z wysokiego szczebla jest pracownikiem Twego WK, jeśli nie to nikt Cię nie będzie bronił za rok czy dwa, diagnosta ma znać przepisy,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zapytam po co wam interpretacje skoro wystarczy zerknąć do Kodeksu postępowania Administracyjnego:

Art. 57

 

§ 1. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

 

§ 2. Terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

 

§ 3. Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

 

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

 

§ 5. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:

 

1) wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru,

 

2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego,

 

3) złożone w polskim urzędzie konsularnym,

 

4) złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej,

 

5) złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku,

 

6) złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.

 

Całość tu: http://www.ifp.pl/wiki/index.php/Kodeks_post%C4%99powania_administracyjnego#Terminy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zapytam po co wam interpretacje

 

Bo KPA jednak dotyczy nieco innej dziedziny niż BT (art. 1 z Twojego linku) aczkolwiek wcale nie zdziwi mnie jeżeli koncepcja wyznaczania terminów wg KPA wygra za pomocą faksów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzies tam mi się obiło o uszy, że termin badania to termin administracyjny - chyba ze jak się odbijało to się zniekształciło. ;) Jeśli tak to co to znaczy:

Art. 1

 

Kodeks postępowania administracyjnego normuje postępowanie:

1) przed organami administracji publicznej w należących do właściwości tych organów sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych,

 

2) przed innymi organami państwowymi oraz przed innymi podmiotami, gdy są one powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw określonych w pkt 1,

 

3) w sprawach rozstrzygania sporów o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego i organami administracji rządowej oraz między organami i podmiotami, o których mowa w pkt 2,

 

4) w sprawach wydawania zaświadczeń.

 

Ja tam się nie znam... może i się mylę.

 

====

 

I jeszcze to do poczytania: Uchwała SN sobota dniem...

 

Stanowisko SITK Krosno

 

====

 

Z linku:

„Podstawowym przepisem w omawianym przedmiocie jest art. 81 ustawy Prawo o ruchu drogowym , który przewiduje terminy badań technicznych , określając je w latach .

 

Diagnosta dokonujący okresowego przeglądu pojazdu , wpisujący następnie datę kolejnego przeglądu przy wykonywaniu tych czynności jest traktowany jako osoba pełniąca funkcję publiczną ( vide Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22.11.1999 r. II KKN

346/97 ) .

 

Z tych też względów czynności diagnosty w tym zakresie są czynnościami administracyjnymi.

 

Wobec takiego stwierdzenia , czynności te podlegają procedurze administracyjnej określonej w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.

Myślę, że pewniejszym do podparcia się w razie zmoki jest KPA niż jakaś interpretacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to KPA ma zastosowanie tylko do badań 6 miesięcznych, nic tam nie ma o terminach rocznych,(a PoRD wyraźnie mówi o badaniach corocznych) tylko dni, tygodnie, miesiące. A że jest napisane w p.4 że "uważa się" nie znaczy wyznacza

 

A swoją drogą to nawet TDT nie jest zgodny co do wyznaczania terminów decyzji na zbiorniki LPG w latach, nie pamiętam producentów ale jedni mają równo 10 lat a inni 10 lat+ dni do końca miesiąca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to KPA ma zastosowanie tylko do badań 6 miesięcznych, nic tam nie ma o terminach rocznych,(a PoRD wyraźnie mówi o badaniach corocznych) tylko dni, tygodnie, miesiące. A że jest napisane w p.4 że "uważa się" nie znaczy wyznacza

 

A tak właśnie o rocznych terminach OBT jest zapisane w uchwale PoRD.

Rocznych to znaczy rok a nie rok i np. + jeszcze dwa dni!

KPA to jakieś rozporządzenie o randze niższej niż uchwała PoRD.. :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszony o zabranie głosu w temacie tak też czynię. Żeby nie było, że znowu się wtrącam.
2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i c oraz w pkt 6.

 

Ja tam się na tym nie znam ……ale znowu się wtrącę jak już tak nam doradzasz.

 

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

 

Bardzo bym prosił o udzielenie odpowiedzi czy ten wyrok już zastosowaliście w policji.

Jak wyznaczacie ten 7 dniowy termin, jak jego koniec przypadnie na sobotę lub inny dzień świąteczny ?

To tak by wynikało, że wydłużacie go do dnia roboczego przypadającego po dniach ustawowo wolnych od pracy. Zamiast 7 dni dajesz wtedy na 9 a może i 12 dni.

 

Nie widziałem jeszcze takiego pokwitowania a wyrok ten ci już jest bardzo starawy. Poco więc cytowałeś art.132 jak przecież on według Ciebie nie obowiązuje i powołujesz się na KPA. Tak by wynikało, że KPA to ustawa wyższej rangi i nad ustawą PORD.

 

Ja tam się na tym nie znam no, ale czy mogę powołać się na Ciebie i wystąpić z takim zapytaniem do KGP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak by wynikało, że wydłużacie go do dnia roboczego przypadającego po dniach ustawowo wolnych od pracy. Zamiast 7 dni dajesz wtedy na 9 a może i 12 dni.

 

Hehe - dobre :) No ciekaw jestem Twojej odpowiedzi Brodaty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro wystarczy zerknąć do Kodeksu postępowania Administracyjnego:

 

No właśnie zerkamy :) i twierdzimy, że wyznacza się na rok, a jeśli przypada na dzień wolny to UWAŻA się za ważny do pierwszego roboczego. Na interpretacjach to na razie sitk i gk ciągną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W KPA jest napisane, że "uważa się" a nie wyznacza się. A jest to duża różnica.

Uważam, że zapis w Art 81 PoRD jest bardzo klarowny. Ust 1 obliguje właściciela do dostarczenia pojazdu na badanie. Ust. 6 określa dosłownie, że badanie ma odbyć się

( przeprowadza się) "przed upływem": 3 lat. 2 lat, roku, pół roku.

Czyli my musimy określić tak datę kolejnego badania, żeby klient był zobligowany do przestrzegania tego zapisu. Wydłużając termin ze względu na dni wolne od pracy, popełniamy wykroczenie, czy przestępstwo wobec zapisów PoRD.

 

[ Dodano: 13-09-2012, 00:25 ]

Moi zdaniem, dyskusja ta została wywołana, by odciągnąć nas od spraw ważnych. WCHODZI W ŻYCIE NOE ROZPORZĄDZENIE 996. A nas wciągnięto w dyskusję na temat ważki, lecz stary jak świat. Politycy robią tak zawsze, żeby ludzie coś przeoczyli. Może to jest tylko moja teoria, ale zastanówcie się nad tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się na tym nie znam ……ale znowu się wtrącę jak już tak nam doradzasz.

Słowa te są ironią do moich słów, ale w sumie nie powinny takimi być gdyż ja naprawdę nie znam się na tej kwestii i gdy piszę, że w jakiejś kwestii nie mam pewności lub też nie wiem na pewno to tak jest naprawdę. Proszę nie szukać w tym jakiejś ironii, sarkazmu, czy czegoś tam podobnego.

Jak wyznaczacie ten 7 dniowy termin, jak jego koniec przypadnie na sobotę lub inny dzień świąteczny ?
No ciekaw jestem Twojej odpowiedzi Brodaty

Mnie jak i tysiące innych uczono, iż jest to siedem KOLEJNYCH dni. Później po wyjściu ze szkoły człowiek nabierał "własnego" rozumu i szukał. I tak np. można wyczytać z komentarza do PORD:

Pokwitowanie jest dowodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego. W razie uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska, pokwitowanie stanowi jednocześnie skierowanie na dodatkowe badania techniczne (§ 7 ust. 2 cyt. rozporządzenia). Policjant może zezwolić na używanie pojazdu przez czas nie przekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Termin ten powinien być tak określony, aby można było pojazd doprowadzić do miejsca garażowania lub na badania techniczne. Możliwe jest też zezwolenie na czasowe używanie pojazdu przy wprowadzeniu pewnych ograniczeń, np. w zakresie prędkości do 40 km/h. Może to mieć miejsce zwłaszcza wówczas, gdy stan pojazdu zagraża tylko porządkowi ruchu, a jest on niezbędny dla kierującego nim, np. ze względu na to, iż jako osoba niepełnosprawna musi dojeżdżać nim do pracy; w takim wypadku też nie może to trwać dłużej niż 7 dni.

Jak to uczynimy, gdy DR zatrzymany w piątek, a damy pokwitowanie na dwa dni? Wg mnie znawca PORD rozumie przez termin siedmiu dni te siedem kolejnych dni nie rozgraniczając je na robocze.

 

Jeszcze raz powtórzę, że nie znam się w tej kwestii - waszego terminu. Jeśli kontekst poprzedniego posta mógł zabrzmieć inaczej to przepraszam. Czytając Wasze kolejne posty popatrzyłem na inne terminy określone w PORD np.: czas na zgłoszenie kupna-sprzedaży pojazdu... Z tego co widzę i pamiętam to "w życiu" nie liczy się dni roboczych itp. i tak sobie coś pomyślałem....

 

Czy tak naprawdę państwo nałożyło na policjanta, diagnostę itd. obowiązek liczenia dni roboczych w przypadku wykonywania danych czynności?

 

Czy czasem nie jest tak, że sami sobie utrudniamy życie?

 

Czy policjant/diagnosta wystawiając/określając dany termin musi patrzeć w kalendarz?

 

A jeśli ma patrzeć w kalendarz, to czy czasem dając kolejny termin OBT nie powinien policzyć ile dni w danym roku jest świątecznych/wolnych od pracy? Dodać - odjąć-czy jeszcze tam inne działanie zrobić, by określić odpowiedni termin? Przecież tu możemy dojść do pewnej paranoi...

 

Z tego też względu być może odpowiedź leży pośrodku. Czyli nie jest to następny dzień roboczy, nie jest to dzień roboczy poprzedzający 1 rok od daty badania, a jest to termin określający ten sam dzień numeryczny/cyfrowy, ale ze zmienionym rokiem: 01.01.2012 do 01.01.2013. Co dalej? Ano dalej to już leży w gestii posiadacza pojazdu, czy zrobi to w określonym terminie, czy nie?

 

Na przyszłość postaram się jaśniej wypowiadać pewne kwestie byście nie rozumieli tego z podtekstami. ::hey

Tak by wynikało, że KPA to ustawa wyższej rangi i nad ustawą PORD.

Ooooo. To coś nowego jest. Takie rzeczy wyczytałeś z mojego postu? Gratuluję.

Ja tam się na tym nie znam no, ale czy mogę powołać się na Ciebie i wystąpić z takim zapytaniem do KGP?

Wiesz co? Możesz się powoływać na co chcesz, ale tak myślę, że będzie Ci trochę głupio, gdy powołasz się na usera Brodatymazur. W związku z tym przesyłam Ci na p.w. prawdziwe dane co byś na durnia nie wyszedł. Znany z nicku to jestem w swoje komendzie, ale czy w KWP, KGP mnie znają.... Być może i tak skoro jakiś rok temu zacytowali moje słowa w programie telewizyjnym, a rzecznik KGP pan Sokołowski je omawiał. Przy tym dziennikarz zapowiadał się, że dojdą kto jest kto ... ;D:x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W KPA jest napisane, że "uważa się" a nie wyznacza się. A jest to duża różnica.

Uważam, że zapis w Art 81 PoRD jest bardzo klarowny. Ust 1 obliguje właściciela do dostarczenia pojazdu na badanie. Ust. 6 określa dosłownie, że badanie ma odbyć się

( przeprowadza się) "przed upływem": 3 lat. 2 lat, roku, pół roku.

Czyli my musimy określić tak datę kolejnego badania, żeby klient był zobligowany do przestrzegania tego zapisu. Wydłużając termin ze względu na dni wolne od pracy, popełniamy wykroczenie, czy przestępstwo wobec zapisów PoRD.

Brawo. :)

Zgadzam się w 100%. Taki post powinien zostać przefaksowany do niektórych WK. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co? Możesz się powoływać na co chcesz, ale tak myślę, że będzie Ci trochę głupio, gdy powołasz się na usera Brodatymazur. W związku z tym przesyłam Ci na p.w. prawdziwe dane co byś na durnia nie wyszedł. Znany z nicku to jestem w swoje komendzie, ale czy w KWP, KGP mnie znają.... Być może i tak skoro jakiś rok temu zacytowali moje słowa w programie telewizyjnym, a rzecznik KGP pan Sokołowski je omawiał. Przy tym dziennikarz zapowiadał się, że dojdą kto jest kto ... ;D:x

Skoro jesteś tak sławny jak piszesz to mogłem sadzić, że jesteś znany w każdym zakątku kraju nie tylko w KGP.

Kto wyszedł na durnia to niech ocenią czytelnicy i nie jest to dobry sposób na dyskusje merytoryczną.

Czy Ty sam wpadłeś na pomysł reklamy osoby, która z tego forum została usunięta? Czy też ktoś Ci taki pomysł podsunął? Ja uważam, że dobry policjant zanim coś napisze to się upewni u źródła informacji najlepiej u Pani Dyrektor d.tyszkiewicz@transport.gov.pl. Fragment pisma został zamieszczony z jej podpisem w linkach, których mimo woli stałeś się propagatorem. Może wtedy wyjdzie, kto został wystrychnięty na durnia.

Ja tam się na tym nie znam i wolę informacje z pewnego źródła i nie wtrącam się też do tego na ile dni ma wyznaczać termin policjant.

W KPA jest napisane, że "uważa się" a nie wyznacza się. A jest to duża różnica.

Uważam, że zapis w Art 81 PoRD jest bardzo klarowny. Ust 1 obliguje właściciela do dostarczenia pojazdu na badanie. Ust. 6 określa dosłownie, że badanie ma odbyć się

( przeprowadza się) "przed upływem": 3 lat. 2 lat, roku, pół roku.

Czyli my musimy określić tak datę kolejnego badania, żeby klient był zobligowany do przestrzegania tego zapisu. Wydłużając termin ze względu na dni wolne od pracy, popełniamy wykroczenie, czy przestępstwo wobec zapisów PoRD.

Brawo. :)

Zgadzam się w 100%. Taki post powinien zostać przefaksowany do niektórych WK. :x

Tak mówi ustawa PoRD.

( przeprowadza się) "przed upływem": 3 lat. 2 lat, roku, pół roku.

"brodatymazur" co ty nam sugerujesz, wyznaczanie terminów z pominięciem tej ustawy?.

Następnym razem weź to pod uwagę i nie traktuj diagnostów jak durni. Wystarczy, że tak nas traktuje GK, od które zaczerpnąłeś te wieści. Przypatrz się, że z przekroju zatrudnienia w wyrażonych opiniach na tym forum te wieści nie znajdują żadnej akceptacji a więc odpowiedź kieruj do wszystkich nie tylko do mnie.

Nie uważam żeby wszystko było złe, co piszesz ……. [ a jam ci wrogiem żadnym nie jestem]… :lol:

Pozdrawiam.

Ps.

A teraz niechwalac się co ja zrobiłem dla naszej społeczności.Projekt z dnia 6.04.2012r.

http://bip.transport.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_rozporzadzen/rozp_transport_drogowy/proj_rozp_bt/px_proj_rozp_bt_6_04_12.pdf

§ 4.1.Podczas wykonywania dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w § 3………..

4. Przy ustalaniu terminu następnego badania technicznego, jeżeli koniec tego terminu zgodnie z art.81 ust 5 ustawy przypada na dzień wolny od pracy, uprawniony diagnosta, za ostatni dzień tego terminu wyznacza ostatni roboczy dzień przed jego upływem,

No i faktycznie ten fragment został usunięty, ale wiecie, dlaczego? Bo przepis dotyczy badań dodatkowych i był niezgodny z ustawa.

Wystarczył jeden telefon, aby zapis ten został zmieniony z podanych przeze mnie powodów.

http://dokumenty.rcl.gov.pl/DU/rok/2012/pozycja/996

§ 4.1.Podczas wykonywania dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w § 3……..

4. Po zakończeniu przeprowadzania badania technicznego pojazdu uprawniony diagnosta niezwłocznie dokonuje wpisu o wyniku tego badania do rejestru badań technicznych pojazdów, zwanego dalej „rejestrem”, a także dokonuje wpisu do dowodu rejestracyjnego pojazdu albo wystawia zaświadczenie z badania technicznego pojazdu.

Wszystkiego nie pisze bo nawet nie wypada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W KPA jest napisane, że "uważa się" a nie wyznacza się. A jest to duża różnica.

Uważam, że zapis w Art 81 PoRD jest bardzo klarowny. Ust 1 obliguje właściciela do dostarczenia pojazdu na badanie. Ust. 6 określa dosłownie, że badanie ma odbyć się

( przeprowadza się) "przed upływem": 3 lat. 2 lat, roku, pół roku.

Czyli my musimy określić tak datę kolejnego badania, żeby klient był zobligowany do przestrzegania tego zapisu. Wydłużając termin ze względu na dni wolne od pracy, popełniamy wykroczenie, czy przestępstwo wobec zapisów PoRD.

Brawo. :)

Zgadzam się w 100%. Taki post powinien zostać przefaksowany do niektórych WK. :x

Tak mówi ustawa PoRD.

 

 

.

 

Nie muszę Wam kolezy przypominać, że PoRD jest podstawą i wykładnią naszych działań i w razie kłopotów, postępowanie zgodne z nim chroni nam cztery litery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.