Skocz do zawartości

Rejestracja przyczepki SAM (DMC 90kg)


naxvavka

Rekomendowane odpowiedzi

A on ciągnie przyczepkę o DMC powiedzmy 200 kg (takie będą wartości w polu F1/F2 DR tejże przyczepki), ale jest to pusta przyczepka, której masa własna to 80kg.

Czyli RZECZYWISTA masa ciągniętej przyczepy wynosi 80 kg. Czyli nie naruszyłem tych 90. I nie naruszę dopóki pociągnę ją pustą, względnie z ładunkiem do 10kg...

 

Dokładnie o to samo mi chodziło zadając moje pytanie. Tak jak mówisz przykładowo przyczepka masa G 80kg + 2 worki fugi do kafelek po 5kg :D jako ładunek. Masa na ładunku jest określona przez producenta towaru więc podczas kontroli nie byłoby problemu z określeniem rzeczywistej masy całkowitej. Na logikę wydaje się, że niby wszystko mieści się w 90kg. Jednak chyba wszystko skłania się ku DMC wpisanego w dowody jako rzecz święta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Grzegorz Łódź

    14

  • naxvavka

    13

  • danielg539

    12

  • michal_k

    12

Oczywiście to czysta teoria, bo niby jak sprawdzić to w warunkach drogowych, ale czy ktoś podziela moje zdanie co do teorii tych rozważań??

 

Na poparcie Twojej tezy - taryfikator przewiduje mandat jedynie za:

 

Ciągnięcie przyczepy o rzeczywistej masie całkowitej większej niż dopuszczalna w odniesieniu do określonego rodzaju pojazdu ciągnącego

 

Co nie oznacza, że ciągnięcie przyczepy o MMC/DMC większym niż ustalone dla danego pojazdu nie zostanie jednak zaliczone do innych wykroczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja rozumiem masy rzeczywiste i ich tolerowanie...

Ja też tak to rozumiem.

Skoro jesteśmy już przy tych masach to: Nie sądzicie że jest tu coś nie tak :?

W ustawie PoRD

Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

3) motocykl lub motorower - nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg.

 

A w dz.u.32

11. Motocykle, motorowery i pojazdy czterokołowe mogą ciągnąć przyczepę o masie określonej przez

producenta, ale nieprzekraczającej 50 % masy pojazdu nieobciążonego.

 

Jak to rozumieć :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzicie że jest tu coś nie tak

Takich przykładów w przepisach jest więcej :( . Ponoć wynika to z tego, że PORD zawiera przepisy ogólne a Dz U 32 je doprecyzowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć wynika to z tego, że PORD zawiera przepisy ogólne a Dz U 32 je doprecyzowuje.

Do pełni szczęścia brakuje mi tylko gdzie to jest napisane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie obydwa te przepisy nawzajem sobie zaprzeczają, jednakże w przypadku quada - czterokołowca - nie ma tego problemu i DMC haka to połowa masy G pojazdu.

 

Ps1. Jak wiadomo przyczepa musi mieć światło p.mgielne i nie ma z tym problemu bym u siebie też taką lampę zamontował. Zastanawia mnie jedno - czy podczas kontroli drogowej gdy zostanę poproszony o sprawdzenie wszystkich świateł - to nie będę miał problemu gdy po prostu tego światła nie dam rady włączyć? Quady jak wiadomo nie mają światła p.mgielnego tak samo jak światła cofania. Czy muszę robić specjalnie jakiś włącznik by móc użyć tego światła? Czy może gdy pojazd ciągnący nie ma takiego światła w oryginale - nie ma obowiązku używania go w przyczepie?

 

Ps2. Czy pojazd samochodowy inny ciągnący przyczepkę musi mieć tak samo jak w przypadku zwykłego samochodu ,,na stanie,, 2 trójkąty ostrzegawcze (jeden dla pojazdu, drugi dla przyczepy) oraz gaśnicę? Szczerze to nawet nie byłem świadomy tego do czasu kontroli drogowej gdy osobówką ciągnąłem przyczepę i miałem pokazać aż 2 trójkąty :-D

Wydaje mi się, że te przepisy odnoszą się jedynie do samochodu, gdyż jakby chciał tak na to patrzeć to w quadzie nie ma pasów bezpieczeństwa itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazd samochodowy inny

Kolejny bubel prawny :x

Skoro jest to rodzaj pojazdu to gdzie jego definicja w UPORD????

Czterokołowiec i czterokołowiec lekki to podrodzaj pojazdu.

Ale to rozmowa już nie w tym temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szkodzi, dzięki za zainteresowanie.

Wydaje mi się że jak będę ciągnął przyczepkę to 1 trójkąt mogę do torby w quadzie wrzucić dla spokoju. Nie słyszałem jednak by ktoś z jadąc quadem pojazd samochodowy inny do 15kw posiadał gaśnicę i trójkąt na wyposażeniu tak samo wiem że nie ma światła cofania i p.mgłowego.

 

Ps. Bardziej interesuje mnie to jak będą się miały sprawy z światłem p.mgłowym z podłączoną przyczepką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy osobówką ciągnąłem przyczepę i miałem pokazać aż 2 trójkąty

Już doczytałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps2. Czy pojazd samochodowy inny ciągnący przyczepkę musi mieć tak samo jak w przypadku zwykłego samochodu ,,na stanie,, 2 trójkąty ostrzegawcze (jeden dla pojazdu, drugi dla przyczepy)

 

Zgodnie z warunkami technicznymi tak - jeden trójkąt w pojeździe samochodowym, a drugi w przyczepie.

 

oraz gaśnicę?

 

Gaśnicę raczej nie sądzę, bo nie dotyczy ona motocykla, a czterokołowiec ma spełniać wymagania techniczne jak dla motocykla trójkołowego. Z drugiej strony czy na pewno "wymagania techniczne" są tożsame z warunkami technicznymi?

 

[ Dodano: 18-05-2013, 21:50 ]

:shock:

 

§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

 

13) w trójkąt do ustawiania na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu; przepisu nie stosuje się do motocykla jednośladowego;

 

2. Przepisy ust.1 pkt 1, 10, 11, 13 i 18 stosuje się również do przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muszę robić specjalnie jakiś włącznik by móc użyć tego światła?

Wygląda no to że tak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czterokołowiec ma spełniać wymagania techniczne jak dla motocykla trójkołowego.

To może taka przyczepka też nie podlega rejestracji :?:?:?:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , czyli jest dokładny przepis odnośnie przyczepy- czyli 1 trójkąt muszę mieć na pewno.

 

Wypowiedź kolegi odnośnie spełnienia warunków jako trójkołowiec dała mi podstawę do szukania dalej i doczytałem, że trójkąt mieć trzeba (nie musi go mieć tylko motocykl jednośladowy) jednak gaśnicy mieć nie muszę.

Dz.U.32 par11 ust1 pkt 14 "w gaśnicę umieszczoną... ... przepisu nie stosuje się do motocykla;"

Dz.U.32 ust1 pkt 13 "w trójkąt do ustawienia na drodze... ...przepisu nie stosuje się do motocykla jednośladowego"

 

Dzięki naprowadzeniu na kierunek poszukiwań i waszej pomocy wyjaśniła się dla mnie kolejna rzecz. Po prostu 1 trójkąt na standardzie a drugi gdy jadę z przyczepką- i jest to moim obowiązkiem. Gaśnicę skoro nie muszę to odpuszczę. Oby tylko podczas kontroli policjant też znał się dobrze na prawie :)

 

 

Została w takim razie ostatnia niewiadoma- co z nieszczęsnym światłem p.mgielnym które musi posiadać moja przyczepka, jednak nie mam fabrycznie szansy jej włączenia gdyż quad jej nie posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

 

Nie wiem, czy można by to podciągnąć pod art. 66 ust. 3 PORD:

 

3. Urządzenia służące do łączenia pojazdu ciągnącego z przyczepą powinny zapewnić bezpieczne ciągnięcie przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej przewidzianej do ciągnięcia przez ten pojazd, uniemożliwić samoczynne odłączenie się przyczepy oraz zapewnić prawidłowe działanie świateł i hamulców, o ile przyczepa jest w nie wyposażona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może taka przyczepka też nie podlega rejestracji :? :? :? :?

 

Raczej nie da się tego zrównać, gdyż to czterokołowiec ma spełniać warunki dla motocykla, ale motocyklem nie jest, a zatem i przyczepę ciężko nazwać "motocyklową".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz już w ogóle się pogubiłem... Jeśli jest opcja bym nie musiał rejestrować przyczepki i móc legalnie jeździć to wtedy darowałbym sobie całą biurokrację. Chyba że to temat taki niezbyt ,,dogadany,, to wtedy jednak zarejestruję by po prostu mieć święty spokój podczas jazdy po drogach publicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest opcja bym nie musiał rejestrować przyczepki i móc legalnie jeździć to wtedy darowałbym sobie całą biurokrację.

 

Moim zdaniem nie ma takiej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak faktycznie rejestrację muszę przejść.

 

Jeśli będę musiał dorobić włącznik do światła p.mgłowego - trudno zrobię- ale wydaje mi się to trochę bez sensowne. Już bardziej sensowny jest fakt iż muszę posiadać 2 trójkąty ostrzegawcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest opcja bym nie musiał rejestrować przyczepki i móc legalnie jeździć to wtedy darowałbym sobie całą biurokrację.

Lepiej jeśli ją jednak zarejestrujesz bo i tak biurokracji nie unikniesz jeśli chcesz legalnie jeździć :-D

3a. Pojazd uczestniczący w ruchu powinien posiadać nadane przez producenta, z zastrzeżeniem art. 66a, cechy identyfikacyjne:

 

[ Dodano: 18-05-2013, 22:51 ]

Jeśli będę musiał dorobić włącznik do światła p.mgłowego - trudno zrobię

Widzisz Twój czterokołowiec nie musi posiadać a przyczepa musi.Ustawodawca nie zrobił wyjątku w tej sytuacji :-( Jest to śmieszne ale prawdziwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.