Skocz do zawartości

Rejestracja przyczepki SAM (DMC 90kg)


naxvavka

Rekomendowane odpowiedzi

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;

Ale:

2. Przepisów ust. 1:

1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

Skoro te pojazdy nie muszą mieć światła przeciwmgielnego a mogą ciągnąć przyczepy to z czterokołowcami jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Grzegorz Łódź

    14

  • naxvavka

    13

  • danielg539

    12

  • michal_k

    12

Skoro te pojazdy nie muszą mieć światła przeciwmgielnego a mogą ciągnąć przyczepy to z czterokołowcami jest podobnie.

Tak zgadza się ale my tu mówimy o świetle przeciwmgielnym w :) przyczepce

 

Gdyby była zarejestrowana przed 1986r też mogła by nie mieć.Ale teraz niestety ma mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówimy o świetle przeciwmgielnym w przyczepce

 

Gdyby była zarejestrowana przed 1986r też mogła by nie mieć.Ale teraz niestety ma mieć.

Przyczepka ma mieć światło przeciwmgielne ale ciągnący ją pojazd nie musi posiadać tego światła czyli działać ono nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i skoro ma mieć to pewnie musi być sprawne tzn ma być możliwość włączenia - czyli czeka mnie dołożenie włącznika bo widzę że bez tego się nie obejdzie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli działać ono nie musi.

Niby tak ale z przepisów to nie wynika :?

A jak policja na drodze będzie chciała sprawdzić czy działa :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak policja na drodze będzie chciała sprawdzić czy działa

To niech podopnie przyczepę do pojazdu, który świtło przeciwmgielne musi mieć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech podopnie przyczepę do pojazdu, który świtło przeciwmgielne musi mieć :D
:ok

Albo "na krótko" :-D

 

[ Dodano: 18-05-2013, 23:31 ]

:piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3a. Pojazd uczestniczący w ruchu powinien posiadać nadane przez producenta, z zastrzeżeniem art. 66a, cechy identyfikacyjne:

 

Rowery pewnie nie mają, a jeżdżą :P Ale nie powinny :razz:

 

czyli czeka mnie dołożenie włącznika

 

Dla świętego spokoju możesz założyć. Ja bym zamontował przy samym gnieździe przyczepy wyłącznik, który zwierałby światło przeciwmgielne z pozycyjnymi - rozwiązanie najprostsze z możliwych i nie trzeba ciągnąć daleko dodatkowych przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zamontował przy samym gnieździe przyczepy wyłącznik, który zwierałby światło przeciwmgielne z pozycyjnymi - rozwiązanie najprostsze z możliwych i nie trzeba ciągnąć daleko dodatkowych przewodów.

michal_k, zapomnialeś o kontrolnym sygnale włączenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal_k, zapomnialeś o kontrolnym sygnale włączenia :D

 

Celowo go pominąłem, uznając, że sygnał dotyczy pojazdu, a w tym przypadku światło będzie w przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sygnał dotyczy pojazdu, a w tym przypadku światło będzie w przyczepie

Nie tędy droga! Skoro światło jest włączone, to kierowca powinien być o tym informowany niezależnie od tego czy pojazd ciągnie przyczepe czy nie. W nowszych pojazdach połaczonych z przyczepą po włączeniu światła przyciwmgielnego zapalane jest ono tylko w przyczepie natomiast nie świeci się w pojeżdzie ciągnącym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując 5 stron rozważań :

- z rejestracją przyczepki SAM na DMC 90 kg nie będzie problemu

- przyszłościowo jest możliwość zmiany DMC na wyższe (np. poprzez zmiany konstrukcyjne)

- mimo iż nie posiadam światła p.mgielnego muszę dorobić dodatkowy włącznik dla światła

w przyczepce (najlepiej gdzieś na kierownicy bym był informowany o tym czy jest włączone)

- mogę podłączać przyczepki o masie G do 90kg TYLKO gdy jednocześnie DMC przyczepy

nie przekracza 90KG (nie liczą się rzeczywiste masy)

- na wyposażeniu muszę mieć obowiązkowo trójkąt + drugi dla przyczepki

- nie mam obowiązku posiadania gaśnicy

 

Dziękuję wszystkim za pomoc

 

[ Dodano: 05-06-2013, 19:04 ]

PEŁEN SUKCES

Mam zarejestrowaną przyczepkę na DMC 90kg i za 2 tygodnie twardy dowód do obioru :-)

Dorobiłem w quadzie włącznik do światła przeciwmgielnego i zaopatrzyłem się w 2 trójkąty więc śmiało mogę jechać drogą publiczną.

 

PS. 22 czerwca zmieniają się przepisy odnośnie rejestracji SAM i tyce co mnie poinformowali w WK to będzie trzeba jakoś przez Warszawę załatwiać homologację i wzrosną koszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.