Skocz do zawartości

Rejestracja motoroweru z Belgii


Razor1996

Rekomendowane odpowiedzi

A co z terminami OBT :? Tak jak dla pojazdu nowego (np.3.2.1)?

 

Terminy liczą się od I rejestracji i nie ma znaczenia, czy pojazd jest nowy czy "stary".

 

Nie gryzie się to wszystko z ustawą :?

3. Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

4. (89) Badaniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega:

1) nowy pojazd, dla którego wydano świadectwo zgodności WE, świadectwo zgodności, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzję o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu;

 

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    19

  • Paprock

    18

  • michal_k

    18

  • Razor1996

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tu się nic nie gryzie!

Jest nowy motorower, a przynajmniej dokumenty świadczą o tym.

Nie ma definicji od kiedy nowy jest używany.

Ta motoryna powinna zostać zarejestrowana z datą pierwszej rejestracji w dniu wniesienia sprawy.

Termin następnego badania powinien urząd wyznaczyć.

A rok produkcji w zależności od widzimisię posiadacza, albo dealer, albo stacja.

I pozamiatane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po co w takim razie OBT?

 

Ja bym to zarejestrował jako nowy na podstawie świadectwa zgodności oraz DBT (rok produkcji). Termin badania 3 lata od dzisiaj.

 

Nie gryzie się to wszystko z ustawą :?

 

Nie - tylko nowy nie podlega OBT, a nie-nowy owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zarejestrował jako nowy na podstawie świadectwa zgodności oraz DBT (rok produkcji). Termin badania 3 lata od dzisiaj.
:ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma definicji od kiedy nowy jest używany.

Można się tylko posiłkować przepisami skarbowymi wg., których za pojazd nowy uważa sie pojazd eksploatowany nie dłużej niż 6 m-cy o o przebiegu nie większym niż 6000 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się tylko posiłkować przepisami skarbowymi wg., których za pojazd nowy uważa sie pojazd eksploatowany nie dłużej niż 6 m-cy o o przebiegu nie większym niż 6000 km.
Tylko jakoś nie widzę korelacji tych przepisów z PORD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprock... :? Zmiana nika była dobrym krokiem... Teraz zmień jeszcze lekarza...

 

Data I rej. będzie bieżąca. Termin OBT - 3 lata. I literalnie to czy będzie uznany za nowy, czy za używany nic to nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się tylko posiłkować przepisami skarbowymi wg., których za pojazd nowy uważa sie pojazd eksploatowany nie dłużej niż 6 m-cy o o przebiegu nie większym niż 6000 km.

Jaśniej poproszę. Czy te dwa przyczynki muszą się zbiec???

No i w przedmiotowej motorynce zdefiniować proszę okres eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(zakładam, że to europejska homo - nie wiem, bo zostało to zamazane na dokumencie)

A tak, żeby nie być dłużnym, na dobry dzień wytłumacz, opisz bardzo obrazowo jakie miałoby być to homo bez zakładania?

Postaraj się. ;)

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krajowa danego kraju 8) Nasza "PL" ma taki sam wzór jak europejska, a jednak europejską nie jest - prawda?? I za granicą możesz ją co najwyżej do toalety zabrać :) Dzień dobry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krajowa danego kraju 8)

Jakiego kraju???

Założyłeś, że ta jest europejska bo coś tam zamazane.

Co miałoby być odmazane, żeby ta homo okazała się nie europejska?

Nie lawiruj między Polską, a Europą tylko o tym dokumencie pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego kraju???

 

Hmmm - z Belgii? 8)

 

Co miałoby być odmazane, żeby ta homo okazała się nie europejska?

 

Numer homologacji - bo na załączonym druku jej nie widać. Zakładam, że jest "e...". A jak nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np.pojazd wyprodukowany w 1990r. za granicą nie podlegał rejestracji.Został sprowadzony do kraju.Jaka będzie jego data pierwszej rejestracji

 

Niestety dzisiejsza, więc żeby został dopuszczony do ruchu to musi spełnić dzisiejsze warunki.

 

Co innego jeśli pojazd posiada dokument dopuszczający do ruchu (ale nie DR, czy literalnie zarejestrowany nie był) - wtedy w mojej ocenie można ustalić datę rejestracji jako 01.01 roku produkcji.

Czyli w związku z powyższym, skoro motorowery nie są rejestrowane w danym kraju, ale z urzędu dopuszczone do ruchu, to należy przyjąć, że data pierwszej rejestracji to jednak 01.01 roku produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca - przepis mówi jednak wyraźnie o wyznaczaniu daty od momentu REJESTRACJI, a nie innej formy dopuszczenia do ruchu, czy też innej formy użytkowania. Zgodnie z naszym prawem też teraz mamy sporą grupę pojazdów zwolnionych z obowiązku rejestracji (budowy, tereny zamknięte), a przecież takie pojazdy nierzadko w przyszłości trafią na "otwarty" rynek. Co wtedy?

Logika podpowiada, aby faktycznie takie pojazdy traktować na równi z zarejestrowanymi, skoro przez lata były przecież eksploatowane. Ale literalnie niestety wypadłoby im nawet 3 lata dać jak będzie się należeć.

Nie spotkałem się jeszcze z żadnym rozstrzygnięciem SKO lub wyższym w podobnej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepis mówi jednak wyraźnie o wyznaczaniu daty od momentu REJESTRACJI, a nie innej formy dopuszczenia do ruchu, czy też innej formy użytkowania.

Czyli te pojazdy powinny spełniać wszystkie wymogi dla nowego pojazdu ( np. norma emisji spalin) w moomencie rejestracji? Jeśli tak, to starszego pojazdu niż 2-3 lata raczej sie nie zarejestruje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te pojazdy powinny spełniać wszystkie wymogi dla nowego pojazdu ( np. norma emisji spalin) w moomencie rejestracji? Jeśli tak, to starszego pojazdu niż 2-3 lata raczej sie nie zarejestruje :(

Dokładnie o to też mi chodzi :? (jeszcze np.wskaźniki skuteczności hamowania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się to czego się spodziewałem... Wysłałem tatę do WK (sam niezbyt mogłem bo szkoła) I poszedł on do kierowniczki z CoC z pytaniem czy jest to dokument wystarczający do zarejestrowania.A to mu na to, pokazała jakiś dokument w którym było napisane, że w Belgii tylko rowery nie podlegają rejestracji. Na co tato, że sprzedawca który zajmuje się tym na co dzień twierdzi inaczej. Odparła tylko, że jeśli on uważa inaczej to niech on zarejestruje...

Co w tym wypadku zrobić? Motoroweru jeszcze nie zakupiłem(bo przewidywałem taki tok zdarzeń). Czy jest jakaś możliwość udowodnienia w WK, że w Belgi nie rejestruje się motorowerów oraz, że dowód rejestracyjny nie jest wymagany? Ja czytałem kiedyś że jedno WK kazało dostarczyć informacje z ambasady Belgii, że u nich nie rejestruje się moto, w co na pewno nie będę się bawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motoroweru jeszcze nie zakupiłeś, więc z wnioskiem o rejestrację nie wystąpisz.

Musisz sam tam się wybrać i poprosić o szczegółowe informacje na piśmie najlepiej, w tym o akty prawne, na podstawie których szefowa tego bałaganu udzieliła tacie, aż tak wyczerpujących informacji.

(Zbieraj, kseruj, kopiuj i na forum wklejaj :D)

W artykule 72 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym masz podane co jest wymagane.

Umowa plus Certyfikat to aż za dużo, żeby ten motorower zarejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega blakop lat temu pięć obiecywał wrzucenie na forum pisma z embassy of Belgium ws. motorowrów. Może znalazłby je w swoich przepastnych jak mniemam zasobach. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w tym wypadku zrobić?

 

Przede wszystkim kupić pojazd, bo musisz mieć dowód własności. Następnie iść do WK i złożyć wniosek. Najlepiej powiedzieć, że jest to pojazd nowy nierejestrowany - stąd brak DR.

 

Albo, najwygodniej, kupić od handlarza już zarejestrowany w Polsce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.