Skocz do zawartości

Badania pojazdów koncernu VW i dodatkowe obowiązki dla SKP ...


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

No dobrze, bo można zaobserwować swoiste oburzenie, puszenie się na zasadzie ‘nie bo nie’, doszukiwania się podstawy prawnej i tak dalej… Dla jasności sprawy też jestem na NIE!

Ale mi idzie o coś takiego, czy  organy administracji (prezydent, starosta) mogą wydać jakąś uchwałę lub zarządzenia, oczywiście powołując się na szeroko rozumiane bezpieczeństwo ruchu drogowego wynikające wprost z artykułu 66 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, że mając na względzie i tak dalej… zobowiązuje się Stacje Kontroli Pojazdów do… i tak dalej.

Nie wiem, może przesadzam, może takie przyzwolenie na zarządzenie musi wynikać wpierw z aktu nadrzędnego. Coś na zasadzie jak w ustawie, że minister w drodze rozporządzenia określi sposób i zakres przeprowadzania badań…, że minister w drodze rozporządzenia określi warunki techniczne pojazdów…

Ktoś może wie lepiej jak to jest z takimi zarządzeniami w terenie. No w województwie, mieście, gminie, powiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze pamiętam ? to już wcześniej była taka akcja odnośnie oszukaństwa zadymienia , chyba gdzieś Tu na Forum było ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2018‎-‎05‎-‎19 o 21:43, Norbert Jezierski napisał:

jak dostaniesz odpowiednie pismo z WK z 'prosba', aby to robic? 

Sent from my Passport using Tapatalk
 

I właśnie dostaliśmy owe pismo :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy Stowarzyszenie Szefów WK coś na ten temat napisało ? Przecież ta sprawozdawczość przynajmniej 1/4 etatu zabierze im w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w rodzinie kilka samochodów z tymi felernymi silnikami. Niektórzy, już byli w serwisie i tam sprawa polega na tym, że podobno są dwie możliwości poddania się akcji serwisowej:

1.       Głęboka przeróbka układu wydechowego pojazdu, bez utraty mocy silnika.

2.       Przeprogramowanie sterownika silnika z utratą mocy silnika.

Za poddanie się akcji serwisowej klient otrzymuje voucher do przyszłego wykorzystania na części lub naprawę za 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z organem nadzoru. W poniedziałek składam pismo, w sprawie podania podstawy prawnej ponieważ jest to w sprzeczności z nową ustawą dla przedsiębiorców - konkretnie art. 8. Mowa tam jest także o odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych, itp. Poza tym jak Ministerstwo może żądać dodatkowych czynności w ramach przeprowadzenia badania okresowego? Zakres badania jest określony w Rozporządzeniu. Co więcej starosta cofa uprawnienia gdy badanie nie zostało przeprowadzone zgodnie z zakresem - sami mamy na siebie bicz kręcić?Kto zapłaci za te czynności? Praca w godzinach nadliczbowych? Jaki tu ważny interes przedsiębiorcy? To się wszystko " kupy nie trzyma"..

Organ nadzoru ma napisać pismo przewodnie i wysłać bezzwłocznie do Departamentu Transportu Drogowego w MI. Tak mam ustalone. Będziemy czekać co " mądre głowy " z Warszawy odpiszą.Panowie szanujmy siebie i naszą pracę.Pozdrawiam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, cyt.......stosownie do pkt. 3 ww. pisma, nakładany jest na Państwa stację obowiązek przekazywania do 15 dnia każdego miesiąca do WK pisemnej informacji na temat wykonywanych okresowych badań tech. pojazdów podlegających przedmiotowej akcji naprawczej wraz z ich nr VIN.

MI także jedynie zaleca a w pkt 3 piszą że należy przekazać pisemną informację..

Akurat nadzór u nas jest ok i wyśle także pismo do MI wraz z moim, będziemy czekać na sensowną odpowiedź.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Seba1979 napisał:

nakładany jest na Państwa stację obowiązek przekazywania do 15 dnia każdego miesiąca do WK pisemnej informacji

 

Obowiązek może nałożyć ustawa czy rozporządzenie, a nie jakiś nadgorliwy pracownik WK.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal_k napisał:

 

Obowiązek może nałożyć ustawa czy rozporządzenie, a nie jakiś nadgorliwy pracownik WK.

To poco wychodzą takie bzdurne pisma z ministerstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie się z Wami zgadzam. Z tego względu będziemy pisać do MI. Dla ścisłości obowiązki nakłada Ustawa, Rozporządzenie zawsze jest wydawane na podstawie ustawy. Nowe przepisy prawa obowiązujące od 30.04.2018r. są tu szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, więc dziwi mnie ta sytuacja szczególnie, że takie " bezprawie " jest tolerowane przez nasz nadzór. Gdy 15 lat temu kończyłem WPiA na UŚ Katowice to nie pomyślałem, że za ileś tam lat trzeba będzie tracić czas żeby tłumaczyć osobom na stanowisku Dyrektora Departamentu w Ministerstwie, że prikazy skończyły się wiele lat temu a relacje na linii organ publiczny - przedsiębiorca są ściśle uregulowane i nie ma tu miejsca na żadną " prywatę ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Patronacie po aktualizacji (wersja: 12.401) pojawiła się nowa opcja, po wysłaniu badania na samej górze okienka wyskakuje przycisk SERVICE DIESEL, jeszcze go nie używałem i nie wiem co to jest ani do czego służy ale może to mieć jakiś związek z tym wszystkim.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że nie załatwiają tego "niepopularnego" tematu rozporządzeniem, bo ekipa mogłaby się narazić wyborcom.

Próbują cichcem przerzucić na nas kukułcze jajo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Seba1979 - ja nie bardzo Cię rozumiem.

Czyli obowiązek nałożył na Was Wasz WK z tego co piszesz, ale jednocześnie piszesz też, że ten sam WK już szykuje pismo do ministerstwa w tej sprawie.

To o co chodzi? Możesz jaśniej?

I chyba nie jest to tajemnicą, jakie to WK?

 

Dziwię się, że WK jeszcze się w tej sprawie nie skrzyknęły poprzez ZPP chociażby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.05.2018 o 09:27, rewers napisał:

...podobno są dwie możliwości poddania się akcji serwisowej:

1.       Głęboka przeróbka układu wydechowego pojazdu, bez utraty mocy silnika.

2.       Przeprogramowanie sterownika silnika z utratą mocy silnika.

Za poddanie się akcji serwisowej klient otrzymuje voucher do przyszłego wykorzystania na części lub naprawę za 100zł.

Dość ciekawa teza, gdyż na stronie w informacjach: Działania serwisowe dla silników wysokoprężnych, wskazują na nieinwazyjne rozwiązania w zależności od pojemności silnika.

Dodatkowe koszty mogą mieć właściciele którzy dokonali "naprawy" FAP-a oraz zrobili chip-a.

Edytowane przez laptop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.05.2018 o 18:47, blakop napisał:

@Seba1979 - ja nie bardzo Cię rozumiem.

Czyli obowiązek nałożył na Was Wasz WK z tego co piszesz, ale jednocześnie piszesz też, że ten sam WK już szykuje pismo do ministerstwa w tej sprawie.

To o co chodzi? Możesz jaśniej?

I chyba nie jest to tajemnicą, jakie to WK?

 

Dziwię się, że WK jeszcze się w tej sprawie nie skrzyknęły poprzez ZPP chociażby.

WK Rybnik scedował pismo na stacje. Po rozmowie telefonicznej doszliśmy do wniosku, że nie było to najlepsze rozwiązanie głównie za sprawą braku podstawy prawnej oraz niezgodności z pozostałymi przepisami.. W zakładzie pracy musiano by zmienić zakres czynności, bądź wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych ( raporty do WK ). Kto za to zapłaci?Tu nie ma żadnego interesu pracodawcy ( przedsiębiorcy ). Kolejna sprawa to ewentualna odpowiedzialność diagnosty w przyszłości? Kto dzisiaj zagwarantuje w jakim celu informacje te będą wykorzystane? ( sami mamy na siebie kręcić bicz? ) Pismo, które napiszę jako kierownik OSKP - diagnosta zostanie wysłane przez WK do MI - to tyle. Jak dostaniemy odpowiedź to oczywiście napiszę..

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Patronacie  nowy przycisk Serwis Diesel prawdopodobnie powoduje tylko skopiowanie VIN do schowka. Później przez ctrl+v wklejamy go do sprawdzenia czy podlega akcji serwisowej. Można to zrobić szybko również myszką ale może w przyszłości przycisk zostanie rozbudowany do innej funkcji, zobaczymy.

Edytowane przez Kris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jest podobnie - dla "chętnych" również dodaliśmy stosowny przycisk, który wywołuje odpowiednią stronę WWW, inną w dla innej marki.

Numer VIN kopiowany jest do schowka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie w nowej wersji, która pojawi się na dniach, dla części z Was - jeszcze dzisiaj ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie - nie robimy z tego statystyk/raportów, to wszystko we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.