Skocz do zawartości

Hyundai i20 zmiana z ciężarowego na osobowy


kisielsrem

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie było o podrodzaj pojazdu.

13 godzin temu, Gofer napisał:

 Czy potrzebuję od niego zaświadczenie z pimotu?

Nie. Może być oświadczenie od innego uprawnionego podmiotu, lub producenta pojazdu, co do spełnienia wymagań.

Ja bym tak wymagał. jest ciężarowy 4 miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gofer napisał:

Gość ma poszukać homologacji (...)

Ale po co ? Skoro : 8/

14 godzin temu, Gofer napisał:

Sprawdziłem w homologacji, że wyprodukowany jako 5 osobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtórzę. Niech klient wyjaśni z WK ile ten pojazd ma faktycznie miejsc, z tego co ja zrozumiałem to w DR jest 4, ale w KP jest 5. Jest błąd, ale w którym dokumencie tego nie wiemy, więc nie wiemy czy pojazd łapie się pod § 9f.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wpis w DR ciężarowy to też pomyłka ? A może pomyłką w DR jest tylko kategoria M1, którą stracił po zmianach konstrukcyjnych ?

W DR jest ciężarowy 4 miejsca, więc zmiany konstrukcyjne. Na stacji nie ma zmiłuj, skoro tak dbał to tak ma, bez względu czy rzeczywiście zmiany były czy nie. A wiele wskazuje, że były.  Dobrze klientowi to mogą zrobić na parkingu pod lasem, a nie na SKP  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient może przyjechać na SKP i zamiast DR do identyfikacji pojazdu okaże KP a tam mamy 5, jakie dane są w CEPiku nie wiem. Wygonisz klienta po oświadczenie do producenta czy innej instytucji a może się okazać że nie jest ono potrzebne bo zmienia się tylko rodzaj pojazdu bez zmiany liczby miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w DR stoi ciężarowy 4 miejsca, to i w CEP tak jest.

Więc życze powodzenia w badaniu na podstawie KP

Przecież autor tematu pisze tylko to co chce a nie to o co jest pytany. Więc nie zamierzam takiemu klientowi wchodzić do tyłka. Niby skąd się wziął ciężarowy 4 miejscowy ? Jestem w stanie zrozumieć jeden błąd czyli M1 w DR. Dla mnie były wykonane zmiany konstrukcyjne.

Czy autor tematu napisał jak sprawa wygląda w CEP ? Nawet nie chce napisać jaki podrodzaj pojazdu jest, więc albo kombinuje jak obejść przepisy albo może wykonał już badanie bez oświadczenia podmiotu uprawnionego czy producenta pojazdu i szuka wyjścia z sytuacji ... choć w to ostatnie akurat nie chce wierzyć.

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak. Dziś mi gość przesłał dokumenty i się okazuje, że zmiany były bo w KP został dokonany wpis: samochód ciężarowy, liczba miejsc 4, ładowność 492kg. 
W DR jest samochód ciężarowy, M1, liczba miejsc 4, ładowność 492kg. 
Prowadziłem z klientem rozmowę telefoniczną i nie był w stanie sprawdzić czy są jakieś wpisy w kartę. Jak się okazało na zdjęciu, to jest wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie ma rozbieżności w dokumentach. No to spawa prosta, prawdopodobnie klient odpuści i dalej będzie jeździł ciężarowym 4 osobowym. Potwierdzają się przypuszczenia kolegi

47 minut temu, Mecher napisał:

Dla mnie były wykonane zmiany konstrukcyjne.

Gdyby jednak klient dalej chciał zmian konstrukcyjnych to w temacie było już powiedziane od kogo oświadczenie ma dostarczyć na badanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gofer napisał:

w KP został dokonany wpis: samochód ciężarowy, liczba miejsc 4, ładowność 492kg. 
W DR jest samochód ciężarowy, M1, liczba miejsc 4, ładowność 492kg. 

Podobno były WK, które nie usuwały wpisy kat. hom. po dokonaniu zmian konstrukcyjnych, bo niby z przepisów taki tok postępowania nie wynika (kiedyś zdaje się Michał o tym pisał) i może właśnie z takim przypadkiem mamy doczynienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam, pytanie KIA Ceed HB N1 ciężarowy 4 miejscowy- klient ma "klienta" na auto więc chciał załatwić od ręki - z miejscami sprawę wytłumaczyłem, ale czy bez zmiany miejsc nie ma przeciwwskazań na zmianę rodzaju pojazdu na osobowy. Miał oświadczenie ale kazałem opisać jakie zmiany zaszły - kratka, że nie zmienione masy itp.  Naszły mnie wątpliwości czy kratka była, a czy miejsca maj a isofixy jeszcze nie widziałem...na co zwrócić uwagę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, szym1234 napisał:

4 miejscowy- klient ma "klienta" na auto więc chciał załatwić od ręki - z miejscami sprawę wytłumaczyłem, ale czy bez zmiany miejsc nie ma przeciwwskazań na zmianę rodzaju pojazdu na osobowy.

jak bez zmiany miejsc? na osobowy musisz dołożyć piąte miejsce bo nie spełnia paragrafu 9F

W przypadku zmiany rodzaju pojazdu na samochód osobowy:

1) zaczepy ISOFIX oraz liczba siedzeń wyposażonych w takie zaczepy powinny być zgodne z wymaganiami Regulaminu nr 14 lub 145 EKG ONZ;

2) pojazd nie powinien spełniać wymagań, o których mowa w pkt 3.6 części A załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 oraz uchylającego dyrektywę 2007/46/WE

Nie może spełniać wymagań z punktu 3.6 czyli zdolność do przewozu ładunków nie może być większa

Musisz dołożyć miejsce

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak też mi sie wydawało że proporcje muszą być zachowane skoro osobowy, to kpl osób ale jak człowiek nasłucha się tych gadek handlarzy to juz sam czasem zgłupieje, wiadomo tych zmian przyjeżdża mało, znaczy przyjeżdżałoby więcej gdyby robić to tak jak "handlarze chcą "...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Solaris napisał:

na osobowy musisz dołożyć piąte miejsce bo nie spełnia paragrafu 9F

A czy obu zdań w tym paragrafie nie należy czytać łącznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ta zmiana §9 f dotyczy zmiany rodzaju pojazdu poprzez zmianę liczby miejsc a nie poprzez demontaż przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, adam1501 napisał:

Wydaje mi się, że ta zmiana §9 f dotyczy zmiany rodzaju pojazdu poprzez zmianę liczby miejsc

Dokładnie na to wychodzi - mowa jest tam o zmianie liczby lub położenia siedzeń powodującej zmianę rodzaju na osobowy lub specjalny. Przy czym dla osobowego w kolejnym zdaniu dodano dodatkowe warunki (Isofixy i wzór).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a co z badaniem przeróbki przez - cytuję z obowiązującego rozporządzenia "wykonanym przez jednostkę upoważnioną" ? ( art. 9 ww. rozporządzenia + następny przepis z listą tych jednostek) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co, co? Jakaś Tele-Tombola, Koło Fortuny czy Zgaduj-Zgadula? :confused:

6. Opisuj problem precyzyjnie!

Postaraj się o jak najrzetelniejszy opis problemu. Scharakteryzuj sytuacje, w których występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: czy wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu podstawowego wypełnia przesłanki oświadczenia z § 9i dla pojazdu ciężarowego 2miejscowego, przy zmianie na osobowy 5miejscowy?

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o którym mowa w § 9a, § 9b, § 9d, § 9f, § 9g i § 9j, może być zastąpione oświadczeniem producenta
pojazdu podstawowego lub jego upoważnionego przedstawiciela potwierdzającym konstrukcyjne do tego przeznaczenie.”;

Według mnie tak ale nie do końca bo  słowo oświadczenie trochę może kolidować. Gdyby producent wystawił pismo jak za "dawnych czasów" że pojazd o tym  numerze VIN fabrycznie posiadał 5 miejsc to już w ogóle byłoby cacy i wtedy bym się podjął

 

 

Sam odpis z homologacji, sprawia że klient ma możliwość skorzystania z par 9i, jednak par 9i mówi o oświadczeniu , więc przydałoby się żeby producent/ przedstawiciel takowe wystawił

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadectwo homologacji jest wystawione przez producenta ;) Pytanie czy data dokumentu musi być po zmianach, czy może być przed zmianami...Nic takiego nie jest sprecyzowane w tym paragrafie, więc wydaję mi się, że ŚH spełnia ten warunek. Niemniej jednak, może ktoś ma inne zdanie i dlatego pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.