Skocz do zawartości

Jak wypełniać dokumenty na SKP- DIP?


markes30

Rekomendowane odpowiedzi

co z odpowiedzialnością za stan techniczny pojazdu ?

Aleś podzielił włos na czworo... :o

Pewnie urzędnik WK powinien za ten stan techniczny odpowiadać :-P

a tak poważnie to przecież PC w takim przypadku /przejazdu na badania/ jest wydawane na wniosek właściciela

Natomiast wiadomo, że za stan techniczny pojazdu odpowiada właściciel!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 290
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    31

  • Paprock

    17

  • pentagram

    16

  • Psuj

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

że za stan techniczny pojazdu odpowiada właściciel!

No to się poprawię , co z ważnością przeglądu w świetle dopuszczenia pojazdu do ruchu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co z ważnością przeglądu w świetle dopuszczenia pojazdu do ruchu ?

 

A jakie to ma znaczenie?

To dopuszczenie do ruchu jest warunkowe, dla określonego celu.

Jedzie na badanie, zgodnie z podstawą wydania PC.

Ma w tym czasie wypadek z powodu niesprawności pojazdu to odpowiada za tę niesprawność.

Zatrzymuje go policja bo np. pękniętą szybę to zatrzymuje mu to PC bo pojazd jest niesprawny.

Więc powtórzę, jakie ma w tym przypadku znaczenie ważność lub nieważność badań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedzie na badanie, zgodnie z podstawą wydania PC.

To jeszcze tylko dodaj , jaki rodzaj badania Twoim zdaniem Okresowe czy Okresowe przed I-szą rejestracją i co z datą pierwszej rejestracji w kraju na PC ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIACH

No to podsumujmy.

Dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy w zalezności od przedstawionego dokumentu diagnosta wykonuje:

1.badanie okresowe przed I rejestracją +DIP -na podstawie zagranicznego DR

……………………………….

czy to wszystkie opcje i zgodne z prawem ? 8)

Tylko ta, którą pozostawiłem.

Jest tak, jak napisał michal_k - trzeba zmienić domyślne ustawienie, a jak się zapomni, to... :-P
Wszystko w tym PC(w innych taki sam wpis) byłoby ok,ale po co ten wpis w adnotacjach?

Po prostu taki wpis "PIERWSZA REJESTRACJA W KRAJU..." drukuje się również w adnotacjach PC wydanego na podst. art.74 ust.2 pkt 2 lit.c dla pojazdu sprowadzonego czy się tego chce, czy nie - inaczej się nie da :)

OLGA jesteś pewna, że na podst. art.74 ust.2 pkt 2 lit.c można skierować na badania związane z "PIERWSZA REJESTRACJA W KRAJU..."

Z tej pierwszej części nie wynika, że dotyczy to tego rodzaju badania technicznego. A czy innego rodzaju badania? jak najbardziej pod warunkiem, że pojazd spełniaArt. 71.1i2. Jest tam też taki zapis „lub naprawy” a więc jaki to ma związek z "PIERWSZA REJESTRACJA W KRAJU...".

Zresztą proponuje zapoznać się z rozporządzeniem, które dotyczy urzędów rejestrowych.

Załącznik nr 1

INSTRUKCJA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDOW

§ 2. 1. Rejestrując czasowo pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2—6, organ rejestrujący:

5. W przypadku czasowej rejestracji pojazdu w celu umożliwienia przeprowadzenia jego badania technicznego lub naprawy, organ rejestrujący przyjmuje do depozytu dotychczasowy dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd jest zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ust. 4 stosuje sie odpowiednio.

:cool:
Mój WK wpis "PIERWSZA REJESTRACJA W KRAJU" wykreśla długopisem :D .

Coś w tym temacie zaczyna się dziać. Przy wolnym czasie nieco więcej w tej sprawie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum ma służyć udzielaniu wzajemnej pomocy a nie wprowadzaniu innych w błąd.

Art. 71.1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki tury-stycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

Art. 72. 1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:

4) zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;

5) dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

 

Potwierdza to także rozporządzenie.

http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20071370968

Załącznik nr 1

INSTRUKCJA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDOW

§ 1. 1. Rejestrując pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2—10 oraz § 3, organ rejestrujący:

3. W przypadku gdy z dokumentów przedstawionych do rejestracji wynika, że upłynął termin następnego badania technicznego pojazdu, organ rejestrujący do czasu otrzymania zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu zatrzymuje złożone dokumenty i tablice rejestracyjne.

§ 9.W przypadku wydawania dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejne wpisy terminów następnego badania technicznego organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu:

1) zamawia spersonalizowany dowód rejestracyjny; przepis § 10 ust. 3b rozporządzenia o rejestracji pojazdów stosuje się odpowiednio;

2) zamieszcza termin następnego badania technicznego na podstawie wpisu w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym, jeżeli termin ten nie upłynał, albo na podstawie przedstawionego zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli termin ten upłynął.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OLGA jesteś pewna, że na podst. art.74 ust.2 pkt 2 lit.c można skierować na badania związane z "PIERWSZA REJESTRACJA W KRAJU..."

Z tej pierwszej części nie wynika, że dotyczy to tego rodzaju badania technicznego. A czy innego rodzaju badania? jak najbardziej pod warunkiem, że pojazd spełniaArt. 71.1i2. Jest tam też taki zapis „lub naprawy” a więc jaki to ma związek z "PIERWSZA REJESTRACJA W KRAJU...".

Wdając PC i TT organ rejestrujący nie kieruje na żadne badania. Dokonuje rejestracji czasowej na wniosek właściciela w określonym przez niego celu, na okres wskazany we wniosku, nie dłuższy niż 30 dni (bez możliwości przedłużenia oczywiście).

 

Jeśli właściciel wnioskuje o rej. czasową w celu umożliwienia przejazdu pojazdu na badania technicznego lub jego naprawy, to nie widzę po prostu (a Ty widzisz :?: ) podstaw odmowy takiej rejestracji jeśli brak jest ważności badań technicznych, bo przecież właśnie właściciel bierze te tablice, bo chce na to badanie pojechać. To ustawodawca dał taką możliwość. Dlaczego? Pytanie nie do mnie. Dlaczego nie wprowadził dodatkowych warunków użytkowania takiego pojazdu? Pytanie nie do mnie.

Wiadomym jest przecież, że o ile na okresowe badanie techniczne jedzie się raczej w pełni sprawnym pojazdem, to do naprawy raczej nie, prawda? Bo chyba nie o naprawę np. radia w samochodzie tutaj chodziło?

A może uznał, że skoro napisane jest w jakim celu jest wydane takie PC, to jest już w tym ujęte pewne ograniczenie...? :-P

 

Twoim zdaniem można wydać PC na podst. art.74 ust.2 pkt 2 lit.c tylko na jakie badania?

No, ale skoro jest tam zapis "dokonania badania technicznego", to chyba każdego. Zatem i okresowego badania technicznego przed pierwszą rejestracją.

 

 

Zresztą proponuje zapoznać się z rozporządzeniem, które dotyczy urzędów rejestrowych.
Załącznik nr 1

INSTRUKCJA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDOW

§ 2. 1. Rejestrując czasowo pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2—6, organ rejestrujący:

5. W przypadku czasowej rejestracji pojazdu w celu umożliwienia przeprowadzenia jego badania technicznego lub naprawy, organ rejestrujący przyjmuje do depozytu dotychczasowy dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd jest zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ust. 4 stosuje sie odpowiednio.

Co z tego wynika? Że jeśli pojazd jest już zarejestrowany w RP, to WK przyjmuje do depozytu DR i TR, a jeżeli nie jest, to nie przyjmuje. Można to jakoś inaczej odczytać?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olgo , twój tok myślenia jest do przyjęcia przez normalnego obywatela , ale dla diagnosty jest to trochę dziwne , dlaczego?

Ano dlatego że wszystkie zaświadczenia z wynikiem N które wystawiam po zabraniu DR przez policje i w innych przypadkach są podstawą do nie wydania DR przez WK.

Na zaświadczeniu musi być wynik badania pozytywny to wtedy WK odda właścicielowi DR.

Mało tego ,klient robi badanie powypadkowe bez okresowego bo nie pamięta kiedy musię ono skończyło,idzie z zaświadczeniem do WK , pani w okienku sprawdza w DR że już się skończył termin BT i nie oddaje dowodu właścicielowi tylko goni go spowrotem do SKP po następne zaświadczenie z ważnym BT.

To ja się pytam na jakiej podstawie WK rejestróje pojazd bez ważnego przeglądu , pisząc w uwagach PC że 'PIERWSZA REJESTRACJA W KRAJU dnia tego i tego?

Tylko niech mi ktoś nie tłumaczy że tak jest w systemie,bo wszystko można zmienić ,tylko potrzeba trochę zdrowego rozsądku i chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie bardzo janmarek Cię rozumiem :?

 

Jeśli robisz tylko dodatkowe, to wiadomo, że wynik badania nie jest ani N, ani P, a dowód odbierzesz. Natomiast:

 

Mało tego ,klient robi badanie powypadkowe bez okresowego bo nie pamięta kiedy musię ono skończyło,idzie z zaświadczeniem do WK , pani w okienku sprawdza w DR że już się skończył termin BT i nie oddaje dowodu właścicielowi tylko goni go spowrotem do SKP po następne zaświadczenie z ważnym BT.

 

to nie wiem jak wszędzie to wygląda, ale u nas oddadzą Ci dowód. Nie ma z tym problemu...

 

To ja się pytam na jakiej podstawie WK rejestróje pojazd bez ważnego przeglądu , pisząc w uwagach PC że 'PIERWSZA REJESTRACJA W KRAJU dnia tego i tego?

 

A ja się pytam na jakiej podstawie diagnosta wymaga tablic na badaniu okresowym PRZED pierwszą rejestracją :)

 

wszystko można zmienić ,tylko potrzeba trochę zdrowego rozsądku i chęci.

 

No chyba jednak nie zawsze... Ustawy raczej samymi dobrymi chęciami nie zmienimy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie wiem jak wszędzie to wygląda, ale u nas oddadzą Ci dowód. Nie ma z tym problemu...

Tu raczej chodzi o te WK, które nie oddadzą, a nie jest ICH mało ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klient robi badanie powypadkowe bez okresowego bo nie pamięta kiedy musię ono skończyło,idzie z zaświadczeniem do WK , pani w okienku sprawdza w DR że już się skończył termin BT i nie oddaje dowodu właścicielowi tylko goni go spowrotem do SKP po następne zaświadczenie z ważnym BT.

 

WK nie ma podstaw aby nie oddać DR, w zaświadczeniu wyraźnie jest napisane "USTAŁY PRZYCZYNY ZATRZYMANIA DOWODU REJESTRACYJNEGO" i nie ma tutaj nic do rzeczy, że w międzyczasie wyszło OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janmarek napisał/a:

klient robi badanie powypadkowe bez okresowego bo nie pamięta kiedy musię ono skończyło,idzie z zaświadczeniem do WK , pani w okienku sprawdza w DR że już się skończył termin BT i nie oddaje dowodu właścicielowi tylko goni go spowrotem do SKP po następne zaświadczenie z ważnym BT.

 

 

WK nie ma podstaw aby nie oddać DR, w zaświadczeniu wyraźnie jest napisane "USTAŁY PRZYCZYNY ZATRZYMANIA DOWODU REJESTRACYJNEGO" i nie ma tutaj nic do rzeczy, że w międzyczasie wyszło OBT.

 

No to dalej powiedzenie "co kraj to obyczaj" jest na topie ,bo mój WK i okoliczne też, nie wydadzą DR jeżeli jest nieważne OBT :-x

Urzędnik musi pokazać ,kto tu rządzi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój WK i okoliczne też, nie wydadzą DR jeżeli jest nieważne OBT :-x

 

Mój też tak robił do momentu jak wytłumaczyłem pani naczelnik WK, że nie mają podstaw nie wydania DR. Ciekaw jestem co zrobiłby wasz WK jeśli klient zażądałby pisemnej odmowy wydania DR po "USTANIU PRZYCZYN ....."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas tez wydawany jest DR bez żadnych problemów,chyba że na skierowaniu(pokwitowaniu) na DBT dopisane że pojazd juz w dniu wypadku nie posiadał badan( a miałem takie niedawno) to wtedy rzecz jasna nie wydadzą

 

 

Mój też tak robił do momentu jak wytłumaczyłem pani naczelnik WK, że nie mają podstaw nie wydania DR. Ciekaw jestem co zrobiłby wasz WK jeśli klient zażądałby pisemnej odmowy wydania DR po "USTANIU PRZYCZYN ....."

 

miałem w ubiegłym roku chyba gdzies w marcu własnie taki przypadek z "Twojego" WK i wtedy jeszcze nie wydawali bo klient wrócił do mnie OBT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem w ubiegłym roku chyba gdzies w marcu własnie taki przypadek z "Twojego" WK i wtedy jeszcze nie wydawali

 

Od października 2012 wydają i nie chwaląc się, jest to moja skromna zasługa :oops: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz S napisał/a:

miałem w ubiegłym roku chyba gdzies w marcu własnie taki przypadek z "Twojego" WK i wtedy jeszcze nie wydawali

 

 

Od października 2012 wydają i nie chwaląc się, jest to moja skromna zasługa .

 

U mnie taka rzecz jest niemożliwa , bo każda dyskusja kończy się dołowaniem.

Co roku mam kontrole z WK i wtedy jestem mały żuczek i jak podskocze to mogę pozbyć się uprawnień :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli musisz podskakiwać zgodnie z §§ ..

No , tak też nie do końca. W końcu w jednym przypadku można mieć rację , w drugim nie.

Ktoś już może czekać, żebyś tej racji nie miał..... . Życie! :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie taka rzecz jest niemożliwa , bo każda dyskusja kończy się dołowaniem.

Co roku mam kontrole z WK i wtedy jestem mały żuczek i jak podskocze to mogę pozbyć się uprawnień :shock:

 

 

Może w Twoim WK powinni przeczytać Art.132 PORD, tylko ze zrozumieniem :D .

U nas za byle gów..o nie zabierają uprawnień ani też nie straszą konsekwencjami - trzeba dużo rozmawiać, pomagać sobie wzajemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janmarek napisał/a:

U mnie taka rzecz jest niemożliwa , bo każda dyskusja kończy się dołowaniem.

Co roku mam kontrole z WK i wtedy jestem mały żuczek i jak podskocze to mogę pozbyć się uprawnień

 

 

 

Może w Twoim WK powinni przeczytać Art.132 PORD, tylko ze zrozumieniem .

U nas za byle gów..o nie zabierają uprawnień ani też nie straszą konsekwencjami - trzeba dużo rozmawiać, pomagać sobie wzajemnie.

 

W każdym WK siedzą ludzie ,jedni lepsi, drudzy gorsi :razz:

Ja widocznie tak trafiłem :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam mam pytanko przyjeżdża klient na ustalenie danych do rejestracji czyli rok produkcji,dmc zestawu , O1 i O2 oraz podrodzaj rozumiem ze przeprowadzam badanie sporządzam DIPA i teraz pytanie wypełniam całego czy tylko te dane które sa na skierowaniu? A i jeszcze jedno ile to moze zająć czasu bo klient byl oburzony ze dłuzej niz 5 minut i pojechał na inna stacje gdzie rzekomo w 5 minut robią dodam ze jestem swiezym diagnosta i te 5 minut to wygurowany czas na moje mozliwosci :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz czym się martwić!

Diagnosta nie może mieć katalogów w głowie.

A....... takiego klienta miej "w głębokim uważaniu" - nie może wywierać na Ciebie presji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.