Skocz do zawartości

Badanie po kolizji + okresowe


Qnick

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 216
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • adam1501

    28

  • JANUSZ60

    19

  • Qnick

    16

  • Regan55

    12

Top Posters In This Topic

Ja wykonuje tylko 4.2 a zaświadczenie wypełniam tak jak dla każdego badania dodatkowego, czyli obie pozycje na pierwszej stronie wykreślone bez terminu następnego badania (chyba,że klient chce okresowe za jednym zamachem wówczas określam termin i nie skreślam pierwszej pozycji oraz nie wypełniam drugiej strony zaświadczenia i wówczas kasuje za okresowe i dodatkowe), natomiast na drugiej stronie formułuje zdanie w pkt drugim aby brzmiało po polsku, czyli "Pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla: świateł mijania, świateł pozycyjnych, zderzaka przedniego.... wymieniając wszystkie uszkodzone elementy z pokwitowania." Tak jak jest wskazane w opisie do zaświadczenia w 155 dzienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli "Pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla: świateł mijania, świateł pozycyjnych, zderzaka przedniego.... wymieniając wszystkie uszkodzone elementy z pokwitowania." Tak jak jest wskazane w opisie do zaświadczenia w 155 dzienniku.

Jaki opis masz na myśli ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem egzamin po nowemu w lutym tego roku i już to kiedyś opisywałem ale mogę powtórzyć ,pytanie opisowe było o badaniu pokolizyjnym. Opisalem wszystkie czynnosci a na koniec trzeba bylo okreslic ile skasujemy za to badanie. I napisalem że 94 plus 98 i............. Zdałem :), po egzaminie jeszcze były tam jakieś polemiki z egzaminatorami w sprawie tej opisówki i wszyscy odpowiedzieli tak jak ja.

Wiem że są dwie szkoły ale ja od egzaminu trzymam się tej wersji i u mnie już tak zostanie.

:D:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem egzamin po nowemu w lutym tego roku i już to kiedyś opisywałem ale mogę powtórzyć ,pytanie opisowe było o badaniu pokolizyjnym. Opisalem wszystkie czynnosci a na koniec trzeba bylo okreslic ile skasujemy za to badanie. I napisalem że 94 plus 98 i............. Zdałem :), po egzaminie jeszcze były tam jakieś polemiki z egzaminatorami w sprawie tej opisówki i wszyscy odpowiedzieli tak jak ja.

Wiem że są dwie szkoły ale ja od egzaminu trzymam się tej wersji i u mnie już tak zostanie.

:D:D:D:D

 

I tak trzymaj,bo tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki opis masz na myśli ??

Legenda do zaświadczenia (gwiazdki *****)

Ja miałem egzamin po nowemu w lutym tego roku i już to kiedyś opisywałem ale mogę powtórzyć ,pytanie opisowe było o badaniu pokolizyjnym. Opisalem wszystkie czynnosci a na koniec trzeba bylo okreslic ile skasujemy za to badanie. I napisalem że 94 plus 98 i............. Zdałem :) , po egzaminie jeszcze były tam jakieś polemiki z egzaminatorami w sprawie tej opisówki i wszyscy odpowiedzieli tak jak ja.

Wiem że są dwie szkoły ale ja od egzaminu trzymam się tej wersji i u mnie już tak zostanie.

:D :D :D :D

Nie zgadzam się, ponieważ jak dostaniesz pokwitowanie w którym będzie napisane, że pojazd po kolizji - urwane lusterko zewnętrzne to nie wykonujesz wszystkich czynności badania okresowego tylko identyfikację i pkt 9.1.8 zgodnie z zapisem w 155 "...obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących układów, w których stwierdzono usterki wymienione w skierowaniu, w sposób określony w... ". Nie ma tu mowy o badaniu okresowym tylko o jednym z elementów składowych tego badania w którym jest wskazana metodyka badania poszczególnego układu a skoro nie ma mowy o okresowym to nie może być mowy o kasie za takowe. Tak jak chora interpretacja badania amortyzatorów przy każdym badaniu po zatrzymaniu DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie jest wpis - po kolizji drogowej . nie ma żadnych wymienionych części

 

[ Dodano: 04-11-2010, 23:14 ]

i mimo to teraz mam dac tylko 4.2 ??????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinieneś odesłać klienta do sierżanta aby się określił co masz zbadać bo skoro zapis mówi o "...obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących układów, w których stwierdzono usterki wymienione w skierowaniu..." a skoro nie ma usterek to nie ma badania. Równie dobrze mógł napisać - zepsuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak że tak powiem nie da się tego zrobić to co wtedy ??

wtedy robisz badanie dodatkowe pojazdu po wypadku (kolizji) według definicji z dz u 155 par 3.1.2 za 94 zł, sprawdzasz wszystko jak w okresowym plus pkt 1 działu I zał nr 4,,,

 

[ Dodano: 05-11-2010, 07:52 ]

natomiast na drugiej stronie formułuje zdanie w pkt drugim aby brzmiało po polsku, czyli "Pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla: świateł mijania, świateł pozycyjnych, zderzaka przedniego.... wymieniając wszystkie uszkodzone elementy z pokwitowania." Tak jak jest wskazane w opisie do zaświadczenia w 155 dzienniku.

 

Legenda do zaświadczenia (gwiazdki *****)

 

Wybacz Adam, aż tak szczegółowych zaleceń tam nie ma, czy to nie jest nadgorliwość z Twojej strony ??? chyba, że mamy różne wzory zaświadczeń,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za pokolizyjne kasuję 94 zł i jest to zgodne z zaleceniami TDT w Lublinie.

 

Teoretycznie powinieneś odesłać klienta do sierżanta aby się określił co masz zbadać bo skoro zapis mówi o "...obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących układów, w których stwierdzono usterki wymienione w skierowaniu..." a skoro nie ma usterek to nie ma badania. Równie dobrze mógł napisać - zepsuty.

 

To też już było wałkowane. 90% policjantów źle wypełnia pokwitowanie w przypadku zatrzymania DR. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że sam wzór pokwitowania jest bardzo stary i należało by go zmienić wprowadzając przynajmniej takie rubryki jak: termin następnego BT, Data I rejestracji w kraju i za granicą, Pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mamy różne bo ja mam w swoim opisane dokładnie: "...** Pozycje 1 i 2 po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu wypełnia się przez wyraźne skreślenie treści niemającej w danym przypadku zastosowania. W przypadku potwierdzenia przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne pojazdu albo w wyniku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, podczas którego nie wykonuje się zakresu okresowego badania lub nie jest ono przeprowadzane łącznie z badaniem okresowym, pozycje 1 i 2 skreśla się i wypełnia się pkt 2 na drugiej stronie zaświadczenia..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię badanie pokolizyjne za 94 zł.Dziwi mnie że są diagności któży kasują jeszcze za okresowe?

Jestem tego samego zdania co JANUSZ60 i niemam co dodać, bo wszystko już on napisał.

Zastanawia mnie tylko, czy te dodatkowe 98 zł wzięte nieprawnie za okresowe zasilają konto właściciela czy jest to procent z badania który bierze diagnosta?Bo jeżeli ktoś na tym forum upiera się jak osioł że on ma rację, to albo jest przedsiębiorcą, albo ma z tego jakieś korzyści pieniężne.

Robimy badanie pojazdów sprowadzonych za 98 zł i nikt nie dyskutuje,a tu nagle ktoś wyskakuje z jakimiś dwoma interpretacjami? jaja se robicie.

Zobaczymy co powiedza ci co pobierają tą dodatkową kasę jak TDT przy kontroli dobierze się im do d--y?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co powiedza ci co pobierają tą dodatkową kasę jak TDT przy kontroli dobierze się im do d--y?

Wyobraź sobie, że były już przypadki tu omawiane, gdzie to właśnie TDT na kontroli zalecało tak kasować (94 + 98,,, to już nie dwie szkoły a dwie Polski wręcz ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem nawet w starostwie w tej sprawie. Kazali 94+98 bo nie robimy tego za kare.

No to w taki razie okresowe sprowadzonego z zagranicy robimy za kare bo nie pobieramy za DIP :razz:

Wyobraź sobie, że były już przypadki tu omawiane, gdzie to właśnie TDT na kontroli zalecało tak kasować (94 + 98,,, to już nie dwie szkoły a dwie Polski wręcz ,,,

To te nasze przepisy o kant d--y obić :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy dużo mówią, a nikt nie podaje podstaw prawnych:

 

Byłem nawet w starostwie w tej sprawie. Kazali 94+98 bo nie robimy tego za kare.

No to w taki razie okresowe sprowadzonego z zagranicy robimy za kare bo nie pobieramy za DIP :razz:

Zgodnie z Dz.U.155.1232 z 2009 roku

§2.5. Wykonując okresowe badanie techniczne, o którym

mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, uprawniony diagnosta

wystawia dokument identyfikacyjny badanego

pojazdu, który stanowi załącznik do zaświadczenia

o przeprowadzonym badaniu technicznym. Wzór dokumentu

identyfikacyjnego pojazdu określa załącznik

nr 3 do rozporządzenia.

DIP musisz wystawić, jest to załącznik, nie możesz tak jak często bywa sam DIP dać jako ustalenie danych. Nie pobierasz za DIP 60 zł, natomiast za ustalenie danych niezbędnych do rejestracji.

 

Wyobraź sobie, że były już przypadki tu omawiane, gdzie to właśnie TDT na kontroli zalecało tak kasować (94 + 98,,, to już nie dwie szkoły a dwie Polski wręcz ,,,

To te nasze przepisy o kant d--y obić :mad:

 

Sam pobieram tylko 94 zł, natomiast powinno się 98 + 94

 

Dz.U. 2004.223.2261

§ 3. 1. Za przeprowadzenie badań technicznych pojazdów pobiera się opłaty w wysokości określonej w tabeli opłat za badania techniczne pojazdów stanowiącej załącznik do rozporządzenia.

2. Całkowita opłata za przeprowadzone badanie techniczne pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3, stanowi sumę opłat za przeprowadzone badania techniczne pojazdu i wykonane czynności określone w tabeli, o której mowa w ust. 1.

W skład powypadkowego wchodzi zakres okresowego, czyli wykonujemy czynności badania okresowego. Z w/w cytatu wynika, że za wykonane czynności pobieramy opłaty. Czyli 94+98.

Co ciekawsze jak się zagłębić to wg Dz.U.155.1232 §3.1.2) wykonujemy dla osobowego badanie tłumienia drgań, za co również powinniśmy pobrać opłatę. Załącznik nr 4 pkt 1.3

mówi o zbieżności. KTO WYKONUJE ZBIEŻNOŚĆ PRZY POWYPADKOWYM? A trzeba. I tu opłata również powinna być.

Także to nie jest widzi mi się panów z TDT czy kogoś, tylko tak wynika z przepisów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób na forum możemy ustalić prawidłowość pobieranych opłat jak samo TDT nie jest w stanie wypracowac jednej interpretacji. Kontrolujący pracownicy TDT z jednego oddziału TDT daja odmienne zalecenia niz pracownicy z innego oddziału :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skład powypadkowego wchodzi zakres okresowego

Nie wchodzi żaden zakres badania okresowego - nie wykonujemy żadnego badania okresowego.

wykonujemy czynności badania okresowego

Wykonujemy tylko czynności określone w czynnościach badania okresowego jako metodykę badania usterki dla badania dodatkowego. Wykonujemy tylko dany pkt określony w metodyce badania okresowego ale nie wykonujemy badania okresowego a skoro go nie wykonujemy to nie pobieramy opłaty.

Analogicznie jest z amortyzatorami w przypadku zabrania DR, jeżeli mamy zabrany DR za taką usterkę to metodykę badań mamy określoną w pkt badania powypadkowego ale nie wykonujemy żadnego badania powypadkowego a co za tym idzie nie pobieramy opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Arizona krótko i na temat

No nie do końca ,,,

Sam pobieram tylko 94 zł, natomiast powinno się 98 + 94

Dlaczego więc nie robisz zgodnie z przepisami, skoro jesteś do nich przekonany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skład powypadkowego wchodzi zakres okresowego, czyli wykonujemy czynności badania okresowego. Z w/w cytatu wynika, że za wykonane czynności pobieramy opłaty. Czyli 94+98.

Wykonanie czynności a wykonanie badania to dwie różne sprawy.Czynności wykonujemy za darmo a badanie za pieniądze,więc pobieramy 94 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.