Skocz do zawartości

Zmiana pojazdu ciężarowego na specjalny


DIAGNOSTA__

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam takie pytanko czy można przerobić samochód ciężarowy sprowadzony z Niemiec na samochód specjalny. W tłumaczeniu jest to pojazd ciężarowy wywrotka z urządzeniem załadowczym. A posiada zamontowany pług śnieżny i żuraw załadowczy ( dokumenty dozorowe na żuraw są w trakcie załatwiania ). Pytanko jest takie czy można go zarejestrować jako samochód specjalny przeznaczenie oczyszczanie dróg.

Mam dylemat tego typu bo wydaje mi się że samochody specjalne nie mają ładowności a klient chce przewozić na nim towar i ciągnąć przyczepę czy to sie nie gryzie ze sobą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałby być rodzaj specjalny - przeznaczenie zimowego utrzymania dróg, to musi być bez żurawia z pługiem i nie z paką a ze zbiornikiem na piasek i rozrzutnikiem (piaskarka potocznie)

 

W tej chwili to jest samochód ciężarowy podrodzaj skrzynia/żuraw. Pług niczego nie zmienia, a klient chce się wyłgać od podatku drogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za pomoc a tak na marginesie to jak jest z tymi ładownościami dla specjalnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sama definicja w PoRD jak najbardziej przewiduje możliwość posiadania ładowności przez pojazd specjalny (w przeciwieństwie do poprzednie obowiązującej definicji), przy czym ładowność ta musi być wykorzystana do wypełniania specjalnej funkcji, do jakiej jest przeznaczony pojazd. Polewaczka ma ładowność - wodę którą przewozi do polewania ulic, a to polowanie jest jej specjalną funkcją decydująca o rodzaju i przeznaczeniu - analogicznie ma się pisakraka itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisakraka
Dobre :shock:

 

I stąd się biorą babole w DR :x

Nie ma ludzi nieomylnych a do tego kiedy jest wskazany pośpiech mogę dożucić to:

- w drodze do WC. ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czepiaki

 

Czepiaki (Atelinae) – podrodzina małp szerokonosych z rodziny czepiakowatych, dawniej włączana do rodziny płaksowatych (Cebidae). Blisko spokrewnione z wyjcami, od których są znacznie smuklejsze. :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiaki (Atelinae) – podrodzina małp szerokonosych z rodziny czepiakowatych, dawniej włączana do rodziny płaksowatych (Cebidae). Blisko spokrewnione z wyjcami, od których są znacznie smuklejsze. :D :D :D

 

Dokładnie o to mi chodziło! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak załatwić zmianę z ciężarowego na specjalny konkretnie chodzi o śmieciarkę oraz o samochód z urządzeniem bramowym do kontenerów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jak? Oddać auto do przebudowy w uprawnionej firmie. Uzyskać opinię rzeczoznawcy po przebudowie i pojechać na badanie po zmianach na uprawnioną SKP. Ot i wsio! :D Oczywiście nie śmieciarkę, bo nie jest ona zaliczona do specjalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak załatwić zmianę z ciężarowego na specjalny konkretnie chodzi o śmieciarkę oraz o samochód z urządzeniem bramowym do kontenerów

ale bardziej konkretnie pewnie chodzi o kasę

 

Dz. U. Nr 192 poz. 1878

Załącznik nr 4

 

06 samochód ciężarowy

99 inny

306 przewóz kontenerów

 

06 samochód ciężarowy

99 inny

308 wywóz śmieci

 

innej możliwości nie ma

 

dodano 16:15

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 27 września 2003 r.

w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach

Dz. U. Nr 192 poz. 1878

 

zastąpione przez tekst jednolity

Dz.U. 2007 nr 137 poz. 968

Status aktu prawnego: obowiązujący

Data ogłoszenia: 2007-07-31

Data wydania: 2007-07-06

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071370968

 

ps. cytowany fragment jest identyczny w obu Dzu

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam może trochę nieprecyzyjnie zapytałem chodzi o to że w dowodzie jednej śmieciarki mam samochód specjalny a w drugiej ciężarowy podobnie z samochodem z urządzeniem bramowym do kontenerów. Chyba że pomyliłem wpis specjalny z specjalistyczny ale w tej chwili nie mam dostępu do dowodu rejestracyjnego.

Tak jak ktoś wspomniał chodzi o kasę z podatku drogowego i niech nikt mi nie mówi że śmieciarka to samochód ciężarowy bo na podstawie wyroku sądowego zdaje się a Bielsko Białej odzyskałem podatek Od Urzędu Miasta za trzy lata wstecz, bo również twierdzili że śmieciarka to sam. ciężarowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazdy służące do wywozu śmieci SĄ POJAZDAMI CIĘŻAROWYMI - tylko i wyłącznie, a zwolnienie z podatku następuje z powodu ich przeznaczenia właśnie.

 

Tylko samochody zarejestrowane jako specjalne przed marcem 2001 roku jako specjalne (w kontekście śmieciarek) mogą mieć pozostawiony taki wpis - po tym terminie zawsze będzie pojazdem ciężarowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledze za rzeczową odpowiedź proszę jeszcze tylko jakie przepisy to regulują i co zmieniło sposób wpisywania w dowodzie rej z specjalnego na ciężarowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Dz. U. Nr 192 poz. 1878

Załącznik nr 4

 

06 samochód ciężarowy

99 inny

306 przewóz kontenerów

 

06 samochód ciężarowy

99 inny

308 wywóz śmieci

 

Już padło. Proszę sprawdzić sobie w LEXie poprzedzający go Dz.U. - obowiązywał od 21, lub 26 marca 2001 roku. Od tego momentu obowiązuje w tej kwestii obecna klasyfikacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze dziękuję a co jeśli ten samochód był zarejestrowany jako ciężarowy przed 2001 rokiem a moim zdaniem powinien jako specjalny czy można to jakoś sprostować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.