Skocz do zawartości

dokumenty w badaniu powypadkowym


cortez76

Rekomendowane odpowiedzi

"dopóki Pan wie co pan robi i potrafi pan uzasadnić swoje działanie zgodnie z przepisami, to ja zawsze stanę po stronie takiego diagnosty"

 

Czyż to nie jest dobre podejście?

Oczywiście, że dobre. Ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak mam wykonać badanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • wojtek1k

    17

  • Marek1

    13

  • Psuj

    8

  • pentagram

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

U mnie jeden "kwit" i samo badanie dodatkowe

 

 

u mnie też - badanie które nie przedłuża terminu obt i wykreślone dwie pozycje na zaświadczeniu, ale czy robimy dobrze - bo jaj już zaczynam mieć wątpliwości.

 

zakres jest obt+dodatkowe, czy to nie jest tak jak przy I - że identyfikacja gratis?

 

proszę o wypowiedź znawców prawa :)

Według mnie - jeżeli jest wyznaczenie NTBO powinno się robić na dwóch wpisach do rejestru (Art 81 u.11 PORD mówi ,że badania dodatkowe wykonuje się niezależnie od badań okresowych). To ,że niektóry program pozwala łączyć badania (O+D) nie znaczy ,że jest to zgodne z prawem. A co z kasą? Za dodatkowe pokolizyjne ( wykreślone punkty 1i2) 94+98 , jeżeli jest wyznaczenie NTOBT czyli okresowe- drugie zaświadczenie ale ogólnie kasa zostaje taka sama z tym, że jeżeli jest to możliwe to do badania okresowego można by wystawić paragon na 0 zł a w uwagach własnych wpisać sobie ,że jest to badanie wyznaczające NTOBT do badania nr....po to żeby podczas kontroli jeżeli trafią na na ten nr. badania i zapytają dlaczego pobrałem 0 zł móc się wytłumaczyć. Lub żadnego paragonu nie wystawiać ponieważ jest zapis w Dz.U 223 poz.2261, par. 3 u.3 że opłatę za OBT w przypadku wykonywania DBT w którego zakres wchodzi OBT, opłatę za OBT pobiera się tylko raz.

Nie wiem czy dobrze myślę ale czekam na Wasze zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewien czy dobrze rozumiem, ale nie zgadza się w ten sposób ilość badań w rejestrze z ilością paragonów na kasie,

kontrola tdt może i nie będzie się czepiać, ale US może. myślę że tłumaczenie się przed skarbówką naszymi przepisami byłoby mętne. wg mnie jeżeli już tak byśmy poszli, że dwa osobne badania to dwa osobne paragony.

tylko teraz pytanie czy na skierowaniu przez policję gdzie piszę:" zarządzam skierowanie pojazdu na DODATKOWE badanie pojazdu z powodu:" można wykonać OBT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ,że niektóry program pozwala łączyć badania (O+D) nie znaczy ,że jest to zgodne z prawem.

 

Jest to zgodne z prawem, gdyż zezwala na to Dz.U.996 - wzór zaświadczenia z BTP, adnotacje

 

** Pozycje 1, 2 po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu wypełnia się przez wyraźne skreślenie treści niemającej w danym przypadku zastosowania. W przypadku potwierdzenia przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne pojazdu albo w wyniku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, podczas którego nie wykonuje się zakresu okresowego badania lub nie jest ono przeprowadzane łącznie z badaniem okresowym, pozycje 1 i 2 skreśla się i wypełnia się pkt 2 na drugiej stronie zaświadczenia.

 

Ten zapis wyraźnie wskazuje, że można te badania łączyć (O i D) i opisuje sposób wypełnienia pierwszej strony zaświadczenia w takim wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyż to nie jest dobre podejście?

Przynajmniej w ogóle jakieś jest,,,

Ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak mam wykonać badanie.

Nie przejmuj się, u nas na pytanie jak robić, padła odpowiedź "zgodnie z przepisami",,,

PORD mówi ,że badania dodatkowe wykonuje się niezależnie od badań okresowych).

Nie znaczy to, że nie można ich łączyć,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zapis wyraźnie wskazuje, że można te badania łączyć (O i D) i opisuje sposób wypełnienia pierwszej strony zaświadczenia w takim wypadku.

I kolejny raz mamy dylemat co stosować czy rozporządzenie do ustawy czy ustawę, chociaż ustawa jest aktem wyższego rzędu.

nie jestem pewien czy dobrze rozumiem, ale nie zgadza się w ten sposób ilość badań w rejestrze z ilością paragonów na kasie,

No dlatego napisałem, że jedno badanie i jeden paragon na 94+98 a drugie badanie i drugi paragon na 0 zł. a jeżeli nie ma możliwości wystawić paragonu na 0zł to zostaje tylko

tłumaczenie się przed skarbówką naszymi przepisami.
pytanie czy na skierowaniu przez policję gdzie piszę:" zarządzam skierowanie pojazdu na DODATKOWE badanie pojazdu z powodu:" można wykonać OBT?

No diagnosta nigdy nie będzie policjantem a policjant diagnostą (poza może odosobnionymi przypadkami), żeby z sensem napisać na jakie badania kieruje pojazd.

Puki co zostaje chyba zrobić OBT na jego skierowaniu na

" zarządzam skierowanie pojazdu na DODATKOWE badanie pojazdu z powodu:"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z kasą? Za dodatkowe pokolizyjne ( wykreślone punkty 1i2) 94+98 , jeżeli jest wyznaczenie NTOBT czyli okresowe- drugie zaświadczenie ale ogólnie kasa zostaje taka sama z tym, że jeżeli jest to możliwe to do badania okresowego można by wystawić paragon na 0 zł a w uwagach własnych wpisać sobie ,że jest to badanie wyznaczające NTOBT do badania nr....

Polak jest chyba mistrzem świata w utrudnianiu sobie roboty ,,,,

 

[ Dodano: 26-01-2013, 11:40 ]

No dlatego napisałem, że jedno badanie i jeden paragon na 94+98 a drugie badanie i drugi paragon na 0 zł. a jeżeli nie ma możliwości wystawić paragonu na 0zł to zostaje tylko

Jeśli już musisz robić dwa oddzielne wpisy, to dodatkowe 94 plus okresowe 98 ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejny raz mamy dylemat co stosować czy rozporządzenie do ustawy czy ustawę, chociaż ustawa jest aktem wyższego rzędu.

 

Ale rozporządzenie nie jest sprzeczne z ustawą. Ustawa mówi, że badania dodatkowe robimy niezależnie od okresowych, czyli przyjeżdża uprzywilejowany , to robisz okresowe i niezależnie od niego dodatkowe (bo nie jest w zakresie okresowego). A rozporządzenie mówi, że możesz te oba badania zrobić na jednym kwicie i pod jednym nr rejestru.

I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już musisz robić dwa oddzielne wpisy, to dodatkowe 94 plus okresowe 98 ,,,

Tylko chodzi o to czy w zakresie dodatkowego robimy zakres okresowego czy tylko sprawdzamy usterki w zespołach i układach w sposób określony dla okresowego (początek 2 strony tego tematu). Jeśli przyjąć, że w zakresie DBT robimy zakres okresowego to sensowne wydaje się pobrać 98+94 a jeżeli przyjąć że sprawdzamy tylko usterki w zespołach i układach w sposób określony dla okresowego to jak najbardziej 94. Jak zawsze gdzie dwóch diagnostów tam trzy zdania :lol:

Ale rozporządzenie nie jest sprzeczne z ustawą. Ustawa mówi, że badania dodatkowe robimy niezależnie od okresowych, czyli przyjeżdża uprzywilejowany , to robisz okresowe i niezależnie od niego dodatkowe (bo nie jest w zakresie okresowego). A rozporządzenie mówi, że możesz te oba badania zrobić na jednym kwicie i pod jednym nr rejestru.

I tyle.

Jeżeli ktoś tak robi i jest podczas kontroli OK. to w porządku. Ja pisałem z własnego "podwórka" , że każdą czynność mam rejestrować pod osobnym nr. w rejestrze. Np.OBT dla uprzywilejowanego -najpierw dodatkowe dla uprzywilejowanego, potem OBT. Dwie pozycje w rejestrze. Wykonanie nr. nadwozia i TZ na skierowaniu też dwa wpisy i nic na to nie poradzę. Po prostu mój WK tak zinterpretował "niezależność " badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zakresie obt jest także sprawdzenie haka i nie pobieramy za to opłat,

dlatego tutaj w zakresie "pokolizyjnego" jest okresowe, niektórzy pobierają plus 98, inni nie, jedni piszą na pierwszej stronie obt+dodatk i wyznaczają termin, inni tylko dodatkowe i nie wyznaczają, każdy robi jak chce.

 

jak policjant napisze "pokolizyjne" to nie jest to samo co za "określone usterki" i robimy zakres obt(cały) + dodatk

 

 

zakres badania jest jasny - opisany dokładnie w dz.u. natomiast jak pobrać kasę i jak wystawić zaświadczenie to już interpretacja każdego diagnosty.

 

sensownie byłoby 98+94, zaświadczenie obt+dodatk i wyznaczyć termin, ale.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zakresie obt jest także sprawdzenie haka i nie pobieramy za to opłat,

Bo za haka na OBT nie pobieramy (objaśnienia pod tabelą opłat)

dlatego tutaj w zakresie "pokolizyjnego" jest okresowe, niektórzy pobierają plus 98, inni nie, jedni piszą na pierwszej stronie obt+dodatk i wyznaczają termin, inni tylko dodatkowe i nie wyznaczają, każdy robi jak chce.

 

jak policjant napisze "pokolizyjne" to nie jest to samo co za "określone usterki" i robimy zakres obt(cały) + dodatk

Dokładnie tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

należało by dodać do tabeli opłat że badanie 5.2 (pokolizyjne) wykonać należy razem z obt i pobrać sumę opłat i sprawa jasna, a tak........jest jak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

należało by dodać do tabeli opłat że badanie 5.2 (pokolizyjne) wykonać należy razem z obt i pobrać sumę opłat i sprawa jasna, a tak........jest jak jest

 

Niby proste ale problem zaczyna sie kiedy wykonujesz powypadkowe i badanie okresowe.

Np. pojazd z zagranicy Na OBT i ma wpisane uszkodzenia na fakturze czy w umowie.

 

I wtedy jak?

Tylko powypadkowe z zakresem okresowego czy to plus jeszcze raz okresowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale racja - wg rozumowania powyższego 98+94+98 - dla mnie może być

 

Nie może być!!!

 

§ 3. 1. Za przeprowadzenie badań technicznych pojazdów pobiera się opłaty w wysokości określonej w tabeli

opłat za badania techniczne pojazdów stanowiącej załącznik do rozporządzenia.

3. W przypadku wykonania okresowego badania technicznego łącznie z dodatkowym badaniem technicznym, w

zakresie którego wykonuje się zakres okresowego badania, opłatę za okresowe badanie techniczne pobiera się

jednorazowo.

 

Panowie !! to są podstawowe przepisy które wiszą na każdej SKP na tablicy. Nie róbcie jaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego stawiam ten problem bo tej "wyliczance" można się właśnie tak zagalopować.

Ostatnio robiłem OBT, samochody sprowadzonego, razem z DBT po zmianach konstrukcyjnych.

Opłata za OBT oczywiście pobrana jeden raz, przy badaniu po zmianach.

I przy tym badaniu wykonany także DIP.

 

Polecam taki mix tym co uważają że OBT i DBT mają być wykonane oddzielnie.

W przypadku takiego zestawu badań jest to w ogóle niewykonalne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy badaniu po wypadku nie wykonujemy całego zakresu badania okresowego bo nie sprawdzamy dodatkowego wyposażenia pojazdu (według Starostwa jest to wystarczający powód aby nie było uzasadnienia do pobrania 98PLN :) ), ale sprawdzenie tłumienności zawieszenia i geometrii to jest roboty dużo. Kwestią dyskutowaną wielokrotnie jest też identyfikacja pojazdu, która znajduje się w zakresie okresowego a nie jest wpisana wprost w zakres powypadkowego. Pośrednio wrzucona jest poprzez wskazanie sposobu wykonywania takiego badania zaczynającego się od punktu zero słynnej "tabelki". Moim zdaniem takie badanie powinno kosztować w granicach 150-160PLN (przy założeniu niewykonywania całego zakresu badania okresowego) aby opłata była adekwatna do nakładu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestią dyskutowaną wielokrotnie jest też identyfikacja pojazdu, która znajduje się w zakresie okresowego a nie jest wpisana wprost w zakres powypadkowego.

Uprościłeś potężnie ,,,

Nie ma badania, które bez identyfikacji mogłoby się znaleźć w rejestrze ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprościłeś potężnie ,

Bo rozporządzenie prosto to reguluje (pozornie).

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

1) identyfikację pojazdu,

....

2) sprawdzenie dodatkowego wyposażenia pojazdu;

3) sprawdzenie i ocenę prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska, w tym sprawdzenie i ocenę

§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:

...

2) skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego, który uczestniczył w wypadku drogowym,(.....); obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0–10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia;

Co do identyfikacji przy badaniu to podzielam Twój pogląd, natomiast niepokojąca jest swoboda w żonglowaniu tymi elementami przez ustawodawców (lepiej rozporządzeniodawców) :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=162389#162389

Dlatego stawiam ten problem bo tej "wyliczance" można się właśnie tak zagalopować.

Ostatnio robiłem OBT, samochody sprowadzonego, razem z DBT po zmianach konstrukcyjnych.

Opłata za OBT oczywiście pobrana jeden raz, przy badaniu po zmianach.

I przy tym badaniu wykonany także DIP.

Polecam taki mix tym co uważają że OBT i DBT mają być wykonane oddzielnie.

W przypadku takiego zestawu badań jest to w ogóle niewykonalne!

To jest niezwykły przypadek, dlatego pozwolę się zapytać czy jest jeszcze drugi taki diagnosta w Polsce, który takie badanie wykonał?

Czy ja to dobrze rozumiem?

1. Właściciel składa wniosek o zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy do wydziału komunikacji na podstawie wymaganych dokumentów.

2. Otrzymuje PC na przejazd w celu dokonania „PIERWSZA REJESTRACJA „

3. Zgłosił się do „Marka 1” jak sam pisze z PC i samochodem, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych a więc zapisane dane nie są zgodne z tym dokumentem.

 

Może zechcesz nam wyjawić, jakie to były zmiany konstrukcyjne w tym pojeździe sprowadzonym z zagranicy?

1.Czy tych zmian dokonano za granicą?

2.Czy też w Polsce przed zgłoszeniem do rejestracji?

3.Czy w trakcie trwania PC?

 

Jak sam piszesz zrobiłeś okresowe badanie techniczne razem z DBT-, czyli dodatkowym badaniem technicznym po zmianach konstrukcyjnych dla pojazdu posiadającego PC.

W jaki sposób wprowadziłeś wynik tych badań do rejestru i czy pod tym samym numerem?

Opłatę pobrałeś za okresowe badanie po zmianach i nie pobierałeś opłaty, za DBT?

Z tego by wynikało, że wystawiłeś zaświadczenie tylko dla badania okresowego i potwierdziłeś, że dokonane zmiany są zgodne z zapisami wynikającymi z Pozwolenia Czasowego, mimo że dokonano zmian konstrukcyjnych???

 

Napisz czy też do tego zaświadczenia wystawiałeś - Załącznik nr 5 OPIS ZMIAN DOKONANYCH W POJEŹDZIE – i także Dokument Identyfikacyjny Pojazdu ze zmianami konstrukcyjnymi.

 

Jak sam piszesz w Twojej pracy spotykają cie szczególne przypadki np. z motorowerem-może już nie pamiętasz, albo z przeglądem samochodu przerobionego na bankowóz, dobrze by było abyś zdradził tajemnicę, którą to stacje takie szczególne przypadki nawiedzają?

Możesz też podać wydział komunikacji, który zrejestrował ten pojazd na podstawie tego, co opisałeś.

To wszystko będzie można zweryfikować, aby mogło się stać przydatne dla wszystkich diagnostów.

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

1) identyfikację pojazdu, w tym:

a) sprawdzenie cech identyfikacyjnych oraz ustalenie i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu z danymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie,

b) sprawdzenie prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych pojazdu;

2) sprawdzenie dodatkowego wyposażenia pojazdu;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja to dobrze rozumiem?

Już wielokrotnie okazało się że to co inni rozumieją wprost i od razu, ty pojmujesz opacznie i mnożysz bezsensowne pytania.

CIACH

 

 

Może zechcesz nam wyjawić

To "was" jest tam więcej praktyk?

CIACH

 

Jak sam piszesz w Twojej pracy spotykają cie szczególne przypadki

Mam ciekawą pracę, CIACH

Ani też nie zamierzam być twoim darmowym korepetytorem.

 

Więc po raz kolejny apeluję: daruj sobie!!!

No chyba że to do ciebie też nie dociera!!!

 

[ Dodano: 28-01-2013, 15:47 ]

..........i teraz się zacznie

Raczej: skończy! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja to dobrze rozumiem?

Już wielokrotnie okazało się że to co inni rozumieją wprost i od razu, ty pojmujesz opacznie i mnożysz bezsensowne pytania.

Przy tej ilości którą tutaj namnożyłeś wydaje się, że najlepiej jak zaczniesz przygodę z zawodem diagnosty od początku.

Czyli kurs, egzamin etc.

 

Dlaczego mnie obrażasz zamiast udzielić sensownej odpowiedzi?

CIACH

Lustracje mojej osoby już przeprowadziłeś na tym forum a więc to, na jakiej ty stacji pracujesz i do którego WK takie dokumenty złożyłeś nie powinno być tajemnicą.

 

CIACH

Ja też jestem uczestnikiem tego forum i wszystkie pytania dotyczą stricte tematu badania, które wykonałeś a teraz nie potrafisz uzasadnić, dlaczego tak zrobiłeś.

 

Niech pozostali diagności ocenią twoją odpowiedź, ale w temacie i skończ z wycieczkami osobistymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.