Skocz do zawartości

dokumenty w badaniu powypadkowym


cortez76

Rekomendowane odpowiedzi

w jednym punkcie rozporzadzenia ustawodawcy nazwali- "zakres okresowego" a w innym -"zakres od 0-10"

I tym właśnie zapieprzyli na całej długości ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • wojtek1k

    17

  • Marek1

    13

  • Psuj

    8

  • pentagram

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

podczas kontroli przez TDT - panowie powiedzieli, że na skierowaniu "przez policję" OBT możemy zrobić tylko jeżeli jest napisane że DR został zabrany za "brak badań"

 

Na wniosek klienta możemy okreslić tnbt

 

dlatego, tutaj byłbym ostrożny......... i tego nie stosuję,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na skierowaniu "przez policję" OBT możemy zrobić tylko jeżeli jest napisane że DR został zabrany za "brak badań"

 

:) a jaka to różnica i tak i tak robimy na "skierowanie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka to różnica i tak i tak robimy na "skierowanie"

Raczej na pokwitowanie, skierować policja może tylko na dodatkowe ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jednym punkcie rozporzadzenia ustawodawcy nazwali- "zakres okresowego" a w innym -"zakres od 0-10"

 

Bo to jednak nie jest to samo.

Zakres badania okresowego jest opisany w § 2. 1.

"Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje: (...)"

 

Natomiast w przypadku tabeli mowa jest o wykonaniu sprawdzenie i oceny w sposób określony w pkt 0–10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój WK daje przyzwolenie na wykonanie OBT na pokwitowaniu tylko jeśli DR został zatrzymany za brak badań, w pozostałych przypadkach aby wykonać okresowe wymagany jest DR lub PC. W omawianym przypadku, dotyczącym badania po kolizji wykonuję tylko i wyłącznie dodatkowe (zgodnie ze skierowaniem), WK zwraca DR - nawet gdy wyszło w międzyczasie OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój WK daje przyzwolenie na wykonanie OBT na pokwitowaniu tylko jeśli DR został zatrzymany za brak badań, w pozostałych przypadkach aby wykonać okresowe wymagany jest DR lub PC

No to jakieś bardzo salomonowe rozstrzygnięcie.

Bo w końcu jak jednak mogę OBT na pokwitowaniu, to po co dzielić włos na czworo, że wtedy to tak a wtedy to nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w końcu jak jednak mogę OBT na pokwitowaniu, to po co dzielić włos na czworo, że wtedy to tak a wtedy to nie...

 

Gdyby policjant wpisał "brak ważnych badań, pojazd uczestniczył w kolizji" nie widzę przeszkód aby wykonać obydwa na pokwitowaniu, w omawianym przypadku tryb postępowania opisałem wyżej (zgodnie z tym co wpisał policjant).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z tym co wpisał policjant).

 

Jak różnica co wpisze jeżeli policjant nie może kierować pojazdu na OBT.

Na pokwitowaniu jest napisane, że policjant kieruje pojazd na dodatkowe BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem, że policjant nie może skierować pojazdu na OBT, ale tylko w tym przypadku (brak badań w pokwitowaniu) mogę wykonać OBT bez DR lub PC - ot taki kaprys mojego WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem, że policjant nie może skierować pojazdu na OBT, ale tylko w tym przypadku (brak badań w pokwitowaniu) mogę wykonać OBT bez DR lub PC - ot taki kaprys mojego WK.

No to słaby kaprys.

We Wrocku mamy większy.

Żadnego OBT na pokwitowaniu.

Jedyna droga to PC i tymczasowe TR i dopiero wtedy OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot, co kraj to obyczaj

 

To nie napiszę Wam jak jest u mnie to dopiero jest obyczaj :lol: ,

 

albo napiszę mam pokwitowanie przed sobą za usterki a klient mówi że kończy mu się okresowe i co robię okresowe jak chce z pokwitowania lub KP jak ma ze sobą i WK oddaje DR :D:D:D a potem tylko wbijamy do DR. No ale też to już się zmienia i może WK by to jeszcze teraz łyknął ale ja już nie chce tak łykać i gonię po DR czyli najpierw robię usterki a po odebraniu DR okresowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest o tyle prosta, że ustawodawca źle skonstruował zapis

 

Jesteś tego pewien?

Patrząc na opis dot badania po zmianach konstrukcyjnych, gdzie opłatę za okresowe pobieramy, bo to jest tam wyraźnie napisane:

 

obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych, w sposób określony dla okresowego badania technicznego pojazdu, oraz zakres czynności określonych w pkt 1–2 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia, a także ustalenie nieznanych lub nowych danych technicznych pojazdu,

 

natomiast w przypadku powypadkowego mowa jest o :

obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0–10 działu I zał. nr 1 i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości, ale jak widać zapis ten jest niejednoznaczny. Co zrobisz jeśli w skierowaniu nie jest napisane co zostało uszkodzone i nie masz tak naprawdę pewności, które elementy były naprawiane. Powinieneś sprawdzić zatem wszystkie podzespoły z zał. 1 pkt. 0-10 (czyli zakres okresowego) plus powypadkowe. A skoro tak to czemu nie masz skasować za swoją pracę. Czyli jeśli ktoś skasuje klienta 98+94 to nie zrobi niezgodnie z prawem. Najlepiej byłoby, gdyby klient przyjechał z zaświadczeniem np. ubezpieczalni co było wymieniane/naprawiane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Co zrobisz jeśli w skierowaniu nie jest napisane co zostało uszkodzone i nie masz tak naprawdę pewności, które elementy były naprawiane.

Wtedy wykonujesz BT powypadkowe.

 

 

Powinieneś sprawdzić zatem wszystkie podzespoły z zał. 1 pkt. 0-10 (czyli zakres okresowego)

To nie jest zakres okresowego.

W opisie do DBT powypadkowego masz wyraźnie napisane o sprawdzaniu w sposób określony w punkcie 0-10 tabeli.

 

Tylko w badaniu po zmianach konstrukcyjnych masz napisane, że masz wykonać zakres badania okresowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz wyraźnie napisane o sprawdzaniu w sposób określony w punkcie 0-10 tabeli.
Ale co to wg. Ciebie dokładnie oznacza. Bo dla jednego to będzie wykorzystanie metod określonych w/w pkt. ale wyłącznie do sprawdzanych elementów, a dla drugiego wykonanie wszystkich czynności z pkt.0-10. I obaj będą mieli rację bo zastosowali się wprost do istniejącego zapisu. Pozostawia on dużą, jak na takie przepisy dowolność interpretacji i tyle. Dlatego jeśli ktoś wykona wszystkie czynności z działu I zał. 1 pkt. 0-10 to zrobił zakres OBT, więc może skasować za OBT+BD.

PS. Żeby była jasność, mnie nauczono tej samej interpretacji co Ciebie czyli sprawdzam uszkodzone podzespoły w sposób z pkt.0-10 ale tylko w odniesieniu do tych elementów. Jeśli nie wiem co było robione to lecę całość i kasa za DBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jeśli ktoś wykona wszystkie czynności z działu I zał. 1 pkt. 0-10 to zrobił zakres OBT, więc może skasować za OBT+BD.

 

Przy tym badaniu nie może tak skasować.

Tylko w badaniu po zmianach konstrukcyjnych masz napisane, że masz wykonać zakres badania okresowego.

 

W przypadku powypadkowego masz tylko użyć metody sprawdzania i oceny jak przy okresowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że dział I zał.1 pkt.0-10 to są czynności z zakresu OBT. Wykonanie ich skutkuje wykonaniem zakresu OBT i tyle. To, że ktoś popisał bzdury w przepisach powoduje, że prowadzimy tą dyskusję. Tak jak już wcześniej pisałem, poprosiłem o interpretację tej kwestii w moim WK. I w drodze dyskusji doszliśmy do wniosku, że każda interpretacja z podanych tutaj jest właściwa i co zdumiewające zgodna z prawem. Bo czym różni się stwierdzenie "czynności od a do z" od " zakres czynności od a do z".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że każda interpretacja z podanych tutaj jest właściwa i co zdumiewające zgodna z prawem

 

No właśnie i jak byś nie zrobił będzie dobrze :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tym miejscu bardzo pomocny był by artykuł zamieszczony w Serwisie Motoryzacyjnym nr 1/2013. Na stronie 22 mec. Rafał Szczerbicki w w bardzo rozsądny sposób wyjaśnia, że przepisy pozwalają na wykonanie badania na pokwitowaniu. Pozwolę sobie zamieścić ten artykuł lecz jeśli moderatorzy uznają, że zostały naruszone prawa autorskie proszę o usunięcie.

5ae1a5678ab6d_DSC025081600x1200.thumb.JPG.723a4ff09ec9c24bbec8f5b64c9a36cd.JPG

DSC02506.thumb.JPG.8c6294ff92c0d460bae2602b769d46f2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.