Skocz do zawartości

Nowe podstawy prawne VAT od 01.04.2014


Grzegorz Łódź

Rekomendowane odpowiedzi

Słabo kumam... trudno.

- a może idzie o to, że przy najbliższym okresowym należy na okręgówce ten NEWS VAT wykonać (jutro, za tydzień, za miesiąc... do 30 czerwca), a do 30 czerwca sam NEWS VAT jako tylko dodatkowe też na okręgowej w tych samochodach, które mają dluuugo ważne badania w dowodzie?

(jakby co patrz pierwsze zdanie postu :>)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 604
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    68

  • Marek1

    55

  • Grzegorz Łódź

    38

  • michal_k

    37

Top Posters In This Topic

Posted Images

że przy najbliższym okresowym należy na okręgówce ten NEWS VAT wykonać (jutro, za tydzień, za miesiąc... do 30 czerwca)

 

Wykonać go niezależnie od badania okresowego!

Póki co, badanie VAT-owskie nie jest ani obligatoryjne ani połączone z OBT.

 

Jeśli ktoś już nie chce tego "vat-u", to po co mu to dodatkowe BT na VAT?!

DBT za dodatkowe 50 zł w którym stwierdza się, że tych warunków pojazd nie spełnia i jeszcze dodatkowo, z tego powodu nie spełnia warunków OBT :shock:

 

A teraz jeszcze kolejny dylemat, jak miałoby wyglądać badanie poprawkowe po takim badaniu? 8)

Więc może wcale nie tak "słabo kumasz".. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonać go niezależnie od badania okresowego!

Póki co, badanie VAT-owskie nie jest ani obligatoryjne ani połączone z OBT.

No racja!

Badania dodatkowe zawsze wykonuje się niezależnie od okresowych.

Art. 81. ustęp 11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3 -5 dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:(...)

------------------------------------------------------------------------------------

A teraz jeszcze kolejny dylemat, jak miałoby wyglądać badanie poprawkowe po takim badaniu?

Można podciągnąć jako N do porównania zapisów w dowodzie rejestracyjnym, albo myknąć P i odwołać się do drugiej części zdania: ustalić faktyczne dane na podstawie oględzin i badań. Nie wiem - trza z WK dogadać. Zaświadczenie, uaktualnienie wpisu VAT w dowodzie i po sprawie.

Jakoś tak. Bo nasz zakres za ustawy vatowskiej nie dogania. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz jak sobie tak poczytałem te posty o vatach to albo rano do pracy pakuje ćwiarteczkę albo idę na wolne bo ciężko będzie przeżyć ten dzionek spokojnie, normalnie.

Spełnienie warunków do nowych badań pojąłem, ale czy podczas gdy na badanie okresowe przyjedzie mi jutro skrzyniówka z jednym rzędem foteli, to nie wiem czy od razu powinienem mu robić badanie dodatkowe bo mi pisze w Art. 9.1. "w terminie najbliższego badania okresowego" , a termin mu wypada jutro. Termin badania ma wpisany w dowodzie, to mi coś nie leży że może sobie po OBD za kilka dni zrobić badanie dodatkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podciągnąć jako N do porównania zapisów w dowodzie rejestracyjnym

 

Zapis brzmi, że badanie to - VAT-owskie- należy wykonać w terminie najbliższego OBT.

 

Więc jeżeli już literalnie, to ma być wykonanie tego dodatkowego badania a nie "podciąganie" pod jakieś inne badanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony, czy jeśli przedsiębiorca ma ochotę sobie prowadzić ewidencję przebiegu to że tak nazwę idzie sobie z punktu 4.1 tejze ustawy i badania mu nie będą potrzebne.

Badanie wykonuje się dla pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2.

Nawiasem mówiąc to to cała ta ustawa to Ustęp (tak mi przyszło właśnie do głowy) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony, czy jeśli przedsiębiorca ma ochotę sobie prowadzić ewidencję przebiegu to że tak nazwę idzie sobie z punktu 4.1 tejze ustawy i badania mu nie będą potrzebne.

 

Do tego właśnie zmierzam!

Nie dość, że nie ma tam wewnętrznej spójności pomiędzy tymi zapisami w ustawie o VAT to dodatkowo są one nielogiczne i sprzeczne z obowiązującymi nas innymi przepisami. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spełnienie warunków do nowych badań pojąłem, ale czy podczas gdy na badanie okresowe przyjedzie mi jutro skrzyniówka z jednym rzędem foteli, to nie wiem czy od razu powinienem mu robić badanie dodatkowe bo mi pisze w Art. 9.1. "w terminie najbliższego badania okresowego" , a termin mu wypada jutro. Termin badania ma wpisany w dowodzie, to mi coś nie leży że może sobie po OBD za kilka dni zrobić badanie dodatkowe?

Jutro okresowe i niezależnie od niego dodatkowe vatowskie. Problemem pozostaje wynik P/N, bo nie ma do czego się odnieść. Nasze rozpiski w sprawie zakresu odnoszą się do starego vatu:

§ 1. Badanie techniczne polega na:

1) sprawdzeniu, czy pojazd odpowiada warunkom technicznym określonym w: (...) no i tu mamy numery dzienników wymienione, niestety bez ostatniej zmiany noweli vat-ustawy. Podobnie z resztą w tabeli o dodatkowym na vat. :?

No ale wiemy, że Vat-Ustawa się zmodyfikowała i trza zalawirować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro okresowe i niezależnie od niego dodatkowe vatowskie.

I co z wynikiem tego okresowego jeśli "N" na dodatkowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jeżeli już literalnie, to ma być wykonanie tego dodatkowego badania a nie "podciąganie" pod jakieś inne badanie!

Nie podciągam dodatkowego vat-badania pod jakieś, tylko pod badanie dodatkowe wykonane niezależne od badania okresowego (nie szkodzi, że w tym samym czasie, łącznie, razem, ale jednak niezależnie), a tylko wynik i usterki naciągam, bo to na dziś jest zagmatwane: → zakres → tabela → objaśnienia do zaświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja mam dwa pytania:

1) Znów dzwonią właściciele pomocy drogowych czy to może być VAT 1b (kabina a za nią otwarta przestrzeń ładunkowa)

2) Mam mały mętlik (może za krótka noc) i czytam i nie dostrzegam, pojazdy mają od 1 kwietnia 90 dni by zawitać na stacji na badanie VAT to skąd się wzięło np. http://superksiegowa.pl/blog/ponowne-badania-techniczne-samochodow-po-1-kwietnia-2014-r/ gdzie napisane jest : cyt." Zawróć uwagę, że badania techniczne przeprowadzone do końca marca 2014 r. dla pojazdów wielozadaniowych czy van zachowają po tej dacie swoją ważność – pod warunkiem, że w pojazdach tych nie dokonano zmian, które spowodowałyby, że nie będą one spełniać warunków ustawowych."

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zawróć uwagę, że badania techniczne przeprowadzone do końca marca 2014 r. dla pojazdów wielozadaniowych czy van zachowają po tej dacie swoją ważność – pod warunkiem, że w pojazdach tych nie dokonano zmian, które spowodowałyby, że nie będą one spełniać warunków ustawowych."

W tym cytacie idzie o tak zwany na wczoraj VAT-1, który na dzisiaj nie uległ zmianie w nowej vat-ustawie dla samochodów wielozadaniowy i van.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc klient robi OBT na PSKP a " w dacie badania okresowego" na DBT VAT jedzie na OSKP...

proszę o wybaczenie ale tego to nie kumam :razz: głupi już jestem :?

No zamotałem ;)

Powinno być że "w terminie najbliższego badania okresowego"

Więc jak robi okresowe dzisiaj na PSKP to także i dzisiaj robi VAT na OSKP...

 

 

A swoją drogą co nas obchodzi kiedy klient to badanie wykona :? Według mnie to jest w gestii klienta.Znając życie to i tak najwięcej badań wykonamy 30.06.2014r.Podobnie jak ze składaniem PITów :)

 

A co będzie od 01-07-2014r ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz będę miał Jumpera z wpisem VAT-1. Mam rozumieć, że ten wpis zachowuje ważność i tu żadnego dodatkowego wykonywać nie trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz będę miał Jumpera z wpisem VAT-1. Mam rozumieć, że ten wpis zachowuje ważność i tu żadnego dodatkowego wykonywać nie trzeba?

 

U nas też księgowe mimo ,że VAT 1 zachowuje ważność to chcą z nową podstawą prawną,widać ,że one ,te księgowe też są lekko wypłoszone,jak tak chcą to będę robił owe badanie,zawsze to 5 dyszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem klienta, który odliczał paliwo na vana, ale nie miał wpisu w DR więc przyjechał na VAT-1, a teraz będzie tez chciał po nowemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz będę miał Jumpera z wpisem VAT-1. Mam rozumieć, że ten wpis zachowuje ważność i tu żadnego dodatkowego wykonywać nie trzeba?

- wpis w dowodzie zachowuje ważność, ale...

U nas też księgowe mimo ,że VAT 1 zachowuje ważność to chcą z nową podstawą prawną,widać ,że one ,te księgowe też są lekko wypłoszone,jak tak chcą to będę robił owe badanie,zawsze to 5 dyszek.

- czy na pewno o nowe badanie za 5 dyszek idzie, czy o samą nową formułke w zaświadczeniu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy na pewno o nowe badanie za 5 dyszek idzie, czy o samą nową formułke w zaświadczeniu???

Więc do tego zmierzam. Znając życie to przy kontrolach US i tak będą chcieli nowych regułek :razz: Piłka po ich stronie. Jednak OSKP ma powody do zadowolenia bo to przecież 50 zł. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz wrzucę pismo z MI. Podały mi dziewczyny z WK

Dzięki za to pismo. Wiemy dzięki niemu, że w WK będą zaznaczać (bo podobno w systemie nie można wpisać) VAT1 i VAT2. VAT1 będzie wpisywany dla VAT1a i VAT1b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłka po ich stronie. Jednak OSKP ma powody do zadowolenia bo to przecież 50 zł.

Myślę, że nie sztuka zrobić badanie i pobrać 5 dyszek, a sztuka zrobić to zgodnie z objaśnieniami do wzoru zaświadczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.