Skocz do zawartości
Norbert Jezierski

Nowy wzór zaświadczenia z BTP

Rekomendowane odpowiedzi

Paprock

 

16 minut temu, cezary napisał:

[...] "napisanie ręczne" i wszystko jasne. :wink: 

 

Chcesz mi powiedzieć, że to są dwa czytelne podpisy jednej i tej samej osoby z naciskiem na czytelne i na podpisy? Pierwszy złożony na zaświadczeniu, a drugi na DiP-ie.

A jeszcze lepiej, to pierwszy złożony na drugiej stronie, a drugi na pierwszej wiadomego zaświadczenia. :evil:

 

 

 

Czytelny podpis 3.gif

Edytowane przez Paprock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cezary

nie miałbym najmniejszego problemu ponieważ :

Cytat

na na jednym piękny nadruk, na innych piękne pieczątki

 

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

No nie mów, że to drugie jako czytelny podpis pasuje.:-?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wadi

Ten drugi to taki trening przed wyborami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cezary
50 minut temu, Paprock napisał:

No nie mów, że to drugie jako czytelny podpis pasuje.:-?

ktoś już to wklejał, ale jeszcze raz

Cytat

Podpis czytelny – interpretacja prawna. Prawo na temat zagadnienia „czytelności” podpisu milczy, podając w artykule 78 §1 kodeksu cywilnego: Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

 

więc jeżeli jest własnoręczny, to nie mam pytań, poza tym co tak naprawdę nam do tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

Nie wycinaj! Nie wycinaj! Nie wycinaj! Tyle razy o tym było, a każdy pod siebie, na swoją modłę!

Ja to wklejałem i specjalnie wkleję jeszcze raz! zlosc gify, czateria, czat, obrazki, ikony, emotikony

Może warto dalej doczytać, niż pierwsze trzy zdania. A nie, ja pytam o dwa różne podpisy i pada, że brak przeciwwskazań. 

https://www.wprzetargach.pl/kategorie/Umowa-forma-pisemna/Czy-parafa-może-być-podpisem-własnoręcznym

Czy parafa może być podpisem własnoręcznym ?

Taki sposób podpisania zobowiązania co do zasady uznać należy za odpowiadający wymogom formy pisemnej. Obowiązujące przepisy nie określają bowiem znaczenia terminu podpis, który jest niezbędnym elementem zachowania formy pisemnej w rozumieniu art. 78 k.c. Przepis art. 78 § 1 Kc zakreśla minimalne wymagania dla zachowania formy pisemnej. W przypadku oświadczenia woli jest to złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym jego treść. Podpis jest to swoisty dla danej osoby, charakterystyczny, powtarzalny znak graficzny, wywodzący się od jej imienia i nazwiska, niebędący koniecznie pełnym imieniem i nazwiskiem, pozwalający na ustalenie tożsamości osoby, która go złożyła. Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej w zakresie czytelności podpisu jest jednolite i wynika z niego, że podpis powinien być na tyle czytelny, aby pozwolić zidentyfikować osobę, która się nim podpisuje (zob. KIO 1291/12, KIO 1797/11, KIO 1801/11, KIO 1807/11, KIO 1808/11, KIO 1813/11, KIO 1817/11).

Również w orzecznictwie Sądu Najwyższego ugruntowany jest pogląd, że podpis może być nieczytelny, jeśli tylko został napisany w sposób charakterystyczny dla osoby podpisanej. Dla osób, którym taka forma podpisu nie jest znana, złożenie podpisu nieczytelnego jest natomiast podstawą domniemania, że został złożony w formie zwykle używanej przez wystawce. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów CZP 146/93. Pogląd, że podpis w rozumieniu art. 78 k.c. nie musi być czytelny, wyraził również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 1144/05.

Obowiązujące przepisy nie definiują również pojęcia parafy, które pojawia się jedynie na gruncie prawa notarialnego i wekslowego, gdzie rozróżniana jest parafa i podpis. Rozróżnienia takiego nie ma natomiast na gruncie kodeksu cywilnego, który na podstawie art. 14 Pzp stosowany jest do czynności podejmowanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

W orzecznictwie przyjmuje się, że parafa jest znakiem ręcznym składającym się z inicjałów (zob. postanowienie Sądu Najwyższego, II CKN 894/00). Skoro podpis nie musi spełniać żadnych szczególnych kryteriów dotyczących jego treści lub wyglądu, a decydujące znaczenie ma to, czy identyfikuje on osobę, od której pochodzi, to brak jest podstaw do uznania, że podpis zawierający inicjały, ale ujęte w określony, powtarzalny i charakterystyczny dla danej osoby znak graficzny stanowi parafę, a nie podpis. Jeżeli podpis nieczytelny identyfikuje osobę uprawnioną do reprezentowania wykonawcy tego, brak jest podstaw do odrzucenia oferty.

Podpis nieczytelny nie jet parafą. Parafę odróżnia od podpisu przede wszystkim funkcja. Parafa stanowi bowiem sposób sygnowania dokumentu, mający świadczyć o tym, że jest on przygotowany do złożenia podpisu.

Zachowaniem formy pisemnej oferty nie będzie złożenie tylko parafy na formularzu ofertowym.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539

Nawet jak postawisz pieczątkę (a jest to nie do końca zgodne z przepisami) to i tak nikt i nic nie zwalnia cię z obowiązku złożenia czytelnego podpisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock
2 godziny temu, MOTO-BOWIT napisał:

WYPOWIEDŹ USUNIĘTA PRZEZ MODERATORA WPROWADZA W BŁĄD NARUSZAJĄC NOWE ROZPORZĄDZENIE 997

 

Na pierwszej stronie tematu zostało to już przerobione. Czytałeś?

Jak nie, to proszę. Pierwszy link rozwinąć i i odnaleźć sobie, to co w drugim linku:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321892/katalog/12597578#12597578

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/14788-nowy-wzór-zaświadczenia-z-btp-oczekiwanie-na-podpis-ministra/&do=findComment&comment=277924

 

"Dlatego wzór zaświadczenia likwiduje obowiązek identyfikacji przedsiębiorcy prowadzącego stację kontroli pojazdów w obrocie prawnym za pomocą pieczątki stacji kontroli pojazdów (firmowej). Zniesienie obowiązku stosowania pieczątki identyfikacyjnej i imiennej dotyczy także uprawnionego diagnosty. W stosunku do obecnie obowiązującego wzoru zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, nowy wzór zamiast pieczątek wprowadza umieszczenie danych identyfikacyjnych stacji kontroli pojazdów w formie stosownego nadruku, czytelnego podpisu uprawnionego diagnosty i numeru uprawnienia diagnosty. Składanie oświadczeń w formie papierowej, któremu towarzyszy wymóg formalny stosowania pieczątek jest w sprzeczności z nowoczesnym, elektronicznym obrotem prawnym i gospodarczym. Nawet w przypadku dokumentów w postaci papierowej zastosowanie pieczątki nie jest niezbędne dla zapewnienia wiarygodności dokumentu. Jednakże, nie przewiduje się wykluczenia możliwości stosowania pieczątek, jeżeli jest to rozwiązanie wygodne dla przedsiębiorcy."

MODERATOR: WZÓR ZAŚWIADCZENIA NIE PRZEWIDUJE JUŻ MIEJSCA NA STAWIANIE PIECZĘCI W ZAŚWIADCZENIU NR 3.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.