Skocz do zawartości

Czterokołowiec (QUAD)


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

To tylko stanowisko ministerstwa. Decyzja wobec niejasności przepisów i możliwości ich różnej interpretacji i tak należy do WK :) Pamiętać należy, iż to samo ministerstwo już ustami innej osoby zapowiada taką nowelizację przepisów, aby wszystkie quady były rejestrowane - właśnie w celu umożliwienia ich kontroli w ruchu poza ulicami, a więc w lasach itd. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 406
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    40

  • Psuj

    33

  • JANUSZ60

    31

  • Marek1

    29

Top Posters In This Topic

Posted Images

To tylko stanowisko ministerstwa. Decyzja wobec niejasności przepisów i możliwości ich różnej interpretacji i tak należy do WK

Czyli z diagnostów ,(w takiej sytuacji nie wiedzą co mają zrobić -dopuścic czy nie-ministerstwo swoje ,WK swoje) robi sie idiotów ,nieuków i co by tam jeszcze......a nie bede sie wkurzał :shock:

Bez urazy "blakop" to nie do ciebie -tylko tak ogólnie do tego co sie dzieje na "naszym podwórku" :-(

K...a ,a wystarczyło by jedno konkretne pismo wysłane z ministerstwa do wszystkich WK i Starostw -"wszyscy maja robić tak i tak" .Za trudne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek - sęk w tym, że ministerstwo tak właściwie nie prawa do wydania takiego pisemka. jeśli ministerstwo widzi, że są pewne luki prawne w ustawie, rozporządzeniach pozwalające na dzień dzisiejszy zakwalifikować "quada" o mocy powyżej 15 kw do samochodowych innych - innych, to ma te przepisy znowelizować, ewentualnie w przypadku rozporządzeń których ministerstwo jest samo autorem może wydać tzw. "wykładnie legalną". Ale tego odkąd pamiętam ministerstwo jeszcze nigdy nie zrobiło... Póki co każdy starosta w obecnym stanie prawnym ma prawo sam wydać stosowną decyzje w oparciu o własna ocenę i interpretacje przepisów. Na tej zasadzie np. rejestrujemy (jak i większość polski) auta z francji (uszkodzone nie posiadające DR), mimo iż ministerstwo stoi na stanowisku, iż robić tego nie wolno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest ten quad? :) Bo quada powyżej 15 kW to może bym i nie puścił, ale jak to nie "quad" tylko pojazd samochodowy inny o podrodzaju nie czterokołowiec, ale "inny" to ja przeszkód nie widze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest ten quad? :)

Quad (wym.: Kład) (inne nazwy: ATV skrót z ang. All-Terrain (motor)Vehicle, wszędołaz) - motocykl na czterech kołach, przeznaczony głównie do sportu i rekreacji. :evil:

 

dodatkowo:

"Policja przypomina więc, że zgodnie z polskim prawem:

 

quad jest pojazdem samochodowym albo motorowerem (decyduje pojemność silnika i prędkość, jaką może osiągnąć), dlatego musi być zarejestrowany - tylko wówczas może poruszać się po drogach;

by kierować quadem - pojazdem samochodowym, trzeba mieć prawo jazdy kategorii B lub B1;

by kierować quadem - motorowerem (pojemność silnika nie przekracza 50 cm3, a konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h) trzeba mieć kartę motorowerową; obowiązek ten dotyczy kierujących między 13 a 18 rokiem życia;

zarejestrowany quad nakłada na jego właściciela obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej;

kierowanie niezarejestrowanym bądź nieubezpieczonym quadem skutkuje odholowaniem pojazdu i niemałymi kosztami (zapłata za holowanie i kara za brak ubezpieczenia OC, równowartość 100 euro)

kierowanie quadem bez uprawnień to mandat w kwocie 500 złotych.

Powyższe zasady dotyczą quadów, które jeżdżą po drogach publicznych. Quad niezarejestrowany i nieubezpieczony może poruszać się po bezdrożach, ale pamiętać trzeba, że wówczas po drogach trzeba wozić go na przyczepie, lawecie, ciężarówką. "

 

Czyli wynikało by z tego, że mr blakop ma rację :) - tylko trzeba mieć prawojazdy na samochód :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo motorowerem

 

:shock::shock::shock:

 

Jak tam w policji ci na stołkach coś czasem pier...lną to jak łysy warkoczykami o kant okrągłego stołu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quady srady - i tutaj macie panowie rację brak konkretnych przepisów prawnych, a nawet jak będą to i tak się znajdzie stacja która zrobi badanie. to samo jest z anglikami które już są na polskich blachach. Wstawiasz N, a on jedzie do innej SKP i ma podbite. To WK powinien moim zdaniem te rzeczy prostować na samym początku, a nie zasłaniać się że diagnosta opuścił to będzie zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

W gazecie " Głos Wielkopolski" z 16,08. jest art. o qadach a w nim wzmianka cyt. Niedawno formę rejestracji quadów ujednolicono ... " Czy ktoś coś wie więcej na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności chciałbym potwierdzenia jak przyjedzie quad do 15kw na pierwsze badanie to dajemy bezterminowo?

:razz: Nigdy w życiu bezterminowo ci nie wyjdzie z taką mocą

:razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego moc .Nie ma poj. powyżej 50cm i nie rozwija wiecej jak 45k/h.I jeszcze jedno pytanko przyszedl klient i chce wyzej wspomianego quada zarejestrowac po raz pierwszy tylko kupiony w salonie ale nie ma homologacji jak postapić z takim przypadkiem.Mam swoje koncepcje ale chcialbym poznac opinie kolegow. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego moc
No ma :o ,

Zmyliłeś mnie tym swoim zagadkowym postem

Trzeba było napisać, że chodzi ci o czterokołowiec lekki L6e

zarejestrowac po raz pierwszy tylko kupiony w salonie

Tu brak koncepcji :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiony w salonie ale nie ma homologacji

więc prawdopodobnie kupił tańszą wersję, która nie jest przeznaczona do rejestracji,

a nie wiem czy zdoła wyposażyć we wszystkie elementy wyposażenia niezbędne do otrzymania pozytywnego wyniku badania, no ale cóż nie ma żeczy niemożliwych więc jeżeli zdoła to proponował bym pierwsze - nowego typu .....itd,

a co do mocy to ministerstwo się rozpisuję że nie można rejestrować powyżej 15kW mocy, a tu sobie wczoraj przyjechał znajomy na przeglądzik okresowy KYMCO MAXXER z 2007r, patrzę w dowód a tu 16.2kW, rejestrował na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji, (kupiony w salonie),

i jaki wniosek wielki bajzel :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym bezterminowo przesadziłem co prawda spełnia quad warunki techniczne dla motoroweru oprócz jednego nie jest jedno ani dwuśladowcem.Ciekawe jaką definicję dla motoroweru mają Niemcy skoro u nich quady są właśnie tak rejestrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam. Ja z kładami miałem straszne przeboje. Nawet mnie straszyli z wydziału komunikacji. Sprawa tyczyła sie quada z niemiec na ich papierku czyli tym popularnym brief'ie zarejestrowanego w niemczech jako ciągnik rolniczy. w tym miejscu zaczął się mój koszmar. najpierw poszperałem w ustawach no i w zasadzie nie doszukałem się przeciwwskazań prócz tego że oczywiście musi mieć trójkąt i gaśnicę no i ograniczenie prędkości do 40 km/h. Dopuściłem to badziewie do ruchu. Najpierw telefon ze starostwa, potem od naczelnika z urzędu miasta z zapytaniem "na jakiej podstawie dopuściłem pojazd do ruchu?". Zacząłem dzwonić do PISKP, ITS i nawet nie zdążyłem dokończyć zdania a w słuchawce otrzymałem odpowiedź że nie ma w ogóle opcji dopuszczenia pojazdu do ruchu jako ciągnik rolniczy. Po pierwsze te pojazdy nigdy nie otrzymały homologacji jako ciągniki rolnicze a po drugie Dz. U. Prawo o ruchu drogowym mówi (definicja ciągnika rolniczego) że jest to pojazd tak zbudowany aby mógł pracować z maszynami rolniczymi!! w tym momencie sprawa się zamyka. Który kład jest do tego przystosowany. Panowie z wyżej wymienionych instytucji radzili mi (wręcz nakazywali )abym się podpierał wszelakimi warunkami jakie musi spełniać ciągnik rolniczy i pod żadnym pozorem nie pchać się w takie badania. Sam na siegie ukręcam bicz!!! Przedstawiciel który nazwoził tego badziewia wręcz mnie straszył że ja musze mu zrobić to badanie. podpierał się nawet jakimiś zdjęciami tych niby "maszyn rolniczych" i opinią rzeczoznawcy. Kolejna sprawa,że opinia rzeczoznawcy jest "tylko " opinią. Nie on odpowiada za to czy spełnia warunki czy też nie. Nigdzie w opini rzeczosnawcy nie ma napisane że pojazd taki może być zarejestrowany. Zatem opinia rzeczoznawcy nie do końca jest dokumentem na którym można się podeprzeć i na jego podstawie coś dopuścić do ruchu. Tu trzeba uważać.

 

Następny przypadek quady bez homologacji. W takiej sytuacji (szczególnie z zagranicy) pojazd nie ma tabliczki znamionowej. Jednym słowem nie do zarejestrowania. Wszystko pięknie ładnie dopóty dopóki nic się nie stanie. W razie jakiegoś wypadku czy zdarzenia drogowego gwarantuje że biorą się w pierwszej kolejności za diagnoste który dopuścił taki pojazd do ruchu. Polak jak to Polak, kombinuje na wszystkie sposoby żeby tylko ktoś to podbił a potem już ma w d..... co zrobią diagnoście jak coś wyjdzie.

 

Jednym słowem jestem wyleczony z quadów bez homologacji i rejestrowanych jako ciągniki rolnicze!! nie mam zamiaru nie spać po nocach z powodu jakiegoś kombinatora.

Jak nie ma homologacji z której wynika że między innymi moc jest ograniczona do 15 kW to nie podejmuje się badania. Inna śliska sprawa to angliki ale to już inny temat.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze te pojazdy nigdy nie otrzymały homologacji jako ciągniki rolnicze

A cóż uczynić z takim pojazdem, który posiada DR jako ciągnik rolniczy i pojawi się na SKP - rozstrzelać naczelnika WK który takowy DR wydał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze te pojazdy nigdy nie otrzymały homologacji jako ciągniki rolnicze

 

I tu się mylisz. Chociaż ITS i Ministerstwo same otwarcie się do tego nie przyznaje, to faktem jest, że w początkowym okresie popularności tych pojazdów (przełom wieków) pewna część tych pojazdów miała wydaną homologację właśnie jako ciągniki rolnicze! Kilkaset egzemplarzy tak poszło - ludzie podchwycili i nim ministerstwo wycofało się z tego pomysłu i zaczęło doprecyzować przepisy w tym zakresie, to niestety wielu naśladowców na stacjach się znalazło... A prawo nabyte, to prawo nabyte...

 

rozstrzelać naczelnika WK który takowy DR wydał

 

Naczelnik sam sobie klasyfikacji nie wymyślił, tylko spisał ją z badania - prawda? To kogo rozstrzelać? No kogo? ;)

 

Z Niemcami ostatnio naprawdę jest niewesoło... To z czym już wydawało się poradziliśmy sobie na naszym podwórku, zaczyna znów pojawiać się w ich dokumentach... W ostatnim czasie pojawiło się naprawdę mnóstwo sygnałów o quadach jako traktory od nich - to już można nazwać nawet zjawiskiem... Osobiście ostatnio miałem nawet dokumenty na mercedesa w sedanie jako LKW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cóż uczynić z takim pojazdem, który posiada DR jako ciągnik rolniczy i pojawi się na SKP - rozstrzelać naczelnika WK który takowy DR wydał?

 

Wynik badania N - niezgodność ze stanem faktycznym, nie odpowiada homologacji jako ciągnik rolniczy.

Mało tego zabieram DR i starosta ma problem co dalej z tym fantem zrobić.

 

ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych

 

A jak będą naciski ze strony WK to odesłać ich do lektury ustaw i rozporządzeń, wiele z nimi nie dyskutować bo w końcu to oni strzelili babola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.