Skocz do zawartości

QUAD pow. 15KW stanowisko MI WARUNKI TECHNICZNE


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to przecież pojazd samochodowy czyli 98 zł

Po pierwsze nie samochodowy lecz samochodowy inny, po drugie przeczytaj sobie co mówi pkt 1.2 cennika ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie samochodowy lecz samochodowy inny, po drugie przeczytaj sobie co mówi pkt 1.2 cennika ,,,

No tak, zapomniałem "inny" ale chyba wszyscy o tym wiedzieli o co chodzi

Punkt 1.2 cennika mówi:

-samochód osobowy, autobus przeznaczony do przewozu nie więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą, samochód ciężarowy i specjalny do 3,5 t d.m.c., pojazd trójkołowy powyżej 0,4 t m.w

A samochód osobowy to bo pod ten rodzaj jest to pociągnięte :

samochodem osobowym będzie pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jak dla mnie pojazd samochodowy tylko ze inny 98 zł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Witam, posiadam quada Suzuki Vinson 5004x4... Pojazd był ściagnięty z USa.. Pierwszy przeglad w kraju 2005r. 3 przeglądy przeszedł pomyślnie.. Ale problem zaczyna się na podbiciu przeglądu w tym roku... Otóż diagnosta nie chce dać pozytywnego wyniku BT, ponieważ quad ten ma wpisana moc 37kW... W pełni go rozumiem, tyłka nikt nastawiać nie będzie.. ale co w takim wypadku mam zrobic? Oczywiscie kategoria poj. to pojazd samochodowy inny

 

p.s.

wprost powiedzial że nie powinno to przejsć, powinno zostać odrzucone w wydziale komunikacji podczas pierwszej rej, a moc, z wykresami hamownianymi po jej "ograniczeniu" powinny być dołączone do dokumentow.. wtedy mógłby być zarejestrowany popraiwnie...

 

 

Moje pytanie jest takie.. co w takim wypadku zrobic? Jak "zalegalizować" pojazd? żeby zaliczyli przeglad.. bardzo prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie kategoria poj. to pojazd samochodowy inny

Rodzaj pojazdu - samochodowy inny

Kategoria - L7e

Jeszcze trzy, cztery lata temu Grizzly 700 otrzymałby moc 14,9kW, dziś już tego nikt nie chce dotknąć,,,

Zapytaj u siebie w WK, być może mają jeszcze jakieś pomysły ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a opinia rzeczoznawcy o "zmienionym" silniku? dałaby może rade? tylko ciężko z tym bo ten quadzik innych silnikow seryjnie raczej nie mial.. o zdlawienie mocy pytałem juz, ae trzeba szukać hamowni itp.. cięzka droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem jest tego typu, że ieszkam w centrum miasta, wiec przegląd bardzo by mi sie przydal... poza tym męczy mnie ta sprawa, nie lubie zostawiac rzeczy niezałatwionych;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ciężko z tym bo ten quadzik innych silnikow seryjnie raczej nie mial.. o zdlawienie mocy pytałem juz, ae trzeba szukać hamowni itp.. cięzka droga.

Kto powiedział, że musi być silnik seryjny? Musi być o odpowiedniej mocy i poprawnie zamontowany. Mam nadzieję, że reszta czyli numery, tabliczka znamionowa oraz wszelkie wyposażenie jest w porządku. Jeżeli tak, to zmieniasz silnik (dla spokojności sumienia - hamownia na potwierdzenie), wykonujesz zmiany konstrukcyjne i na przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem jest tego typu, że ieszkam w centrum miasta,

 

to tylko została laweta kolego , a co do rzeczy niezałatwionych to trzeba było myśleć przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto powiedział, że musi być silnik seryjny?

 

Wielu diagnostów (w/g mnie słusznie zresztą) nie dopuszcza montażu innego silnika niż seryjnego ( znaczy się takiego który występował w tym modelu ) a że nie występował o innych parametrach niz ten co jest to... życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba było myśleć przed zakupem.

 

W 2005 roku to nie był problem i o tym nie mówiono mniodzio. A trudno od przeciętnego użytkownika wymagać znajomości kruczków z warunków technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu diagnostów (w/g mnie słusznie zresztą) nie dopuszcza montażu innego silnika niż seryjnego ( znaczy się takiego który występował w tym modelu ) a że nie występował o innych parametrach niz ten co jest to... życie

 

Bezprawnie :cool: Żaden przepis tego nie zabrania.

 

 

Zasadnicze pytanie - jaka jest data I rejestracji w kraju tego pojazdu? Być może został zarejestrowany jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezprawnie Żaden przepis tego nie zabrania.

 

Oczywiście, że nie zabrania. Ale jeśli buda nie była homologowana z danym motorem to jak diagnosta, a nawet rzeczoznawca, ma stwierdzić poprawność montażu i że to wszystko wytrzyma???? Nie mam możliwości technicznych stwierdzenia tego faktu - nie podejmuję się wykonania takiego badania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam możliwości technicznych stwierdzenia tego faktu - nie podejmuję się wykonania takiego badania...

 

Skoro się w ogóle nie podejmujesz - ok. Ale gdybyś musiał się podjąć, a opinia rzeczoznawcy wskazywałaby, że to wszystko wytrzyma - to nie znajdziesz paragrafu na wynik N. Zresztą jakich warunków może nie spełniać quad, w którym zamontowano silnik o mniejszej mocy niż była fabrycznie? Skoro konstrukcja wytrzymywała 37 kW to wytrzyma i 15 kW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się w ogóle nie podejmujesz - ok. Ale gdybyś musiał się podjąć, a opinia rzeczoznawcy wskazywałaby, że to wszystko wytrzyma - to nie znajdziesz paragrafu na wynik N. Zresztą jakich warunków może nie spełniać quad, w którym zamontowano silnik o mniejszej mocy niż była fabrycznie? Skoro konstrukcja wytrzymywała 37 kW to wytrzyma i 15 kW ;)

 

Widze że na siłę chcesz zrobić to badanie, zrób a jak się coś stanie bedziesz się wtedy martwił.

A nie gdybasz.

Ja bym tego badania nie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że na siłę chcesz zrobić to badanie, zrób a jak się coś stanie bedziesz się wtedy martwił.

A nie gdybasz.

Ja bym tego badania nie robił.

To nie jest wykonanie na siłę tylko do badania trzeba podejść indywidualnie i na podstawie przepisów. Przepisy nie zabraniają wymiany silnika - więc na dzień dobry nie można powiedzieć nie, bo nie. Ja przy niektórych zmianach konstrukcyjnych stoję na stanowisku aby była opinia rzeczoznawcy wraz z wyliczeniami wytrzymałościowymi konstrukcji oraz układów (np. hamulcowego...) - innej nie przyjmuję, o czym z góry informuję klienta, aby nie robił opinii u pierwszego lepszego kowala tylko u fachowca. Jak klient wróci z takim kompletem dokumentów to nie ma żadnego problemu z wykonaniem badania. Inną kwestią pozostaje wykonanie obliczeń, ale to nie moja kwestia i się niech martwią Ci czyje to jest podwórko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opinia rzeczoznawcy wraz z wyliczeniami wytrzymałościowymi konstrukcji oraz układów

 

Inną kwestią pozostaje wykonanie obliczeń,

 

No właśnie. Wymagania Twoje są na pierwszy rzut słuszne. Pytanie, czy widziałeś już na oczy taką opinię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy widziałeś już na oczy taką opinię?

Miałem chyba ze dwie takie przebudowy rozległe, że chciałem taki rodzaj opinii, niestety żaden z rzeczoznawców w moich okolicach nie chciał podjąć się tego zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.