Skocz do zawartości

Ile za badaniae po kolizji


wojtek1150

Rekomendowane odpowiedzi

U nas tylko po kolizji. Wykładania(tutejszego WK) jest taka, że ma być zakres z zał. nr 2z zastosowaniem metod oceny z zał. nr 1 co do kontrolowanych elementów. Przynajmniej takie wytyczne usłyszałem od diagnostów z OSKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 403
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    31

  • Psuj

    27

  • aboz

    25

  • skpauto

    23

Top Posters In This Topic

§3. 1.Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:

 

2) skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego, który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 4, lub noszącego ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego - obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0-10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia i w dziale 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia;...........

 

5) w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem art. 66 ust. 4 pkt 5 i 6 ustawy, z wyłączeniem montażu instalacji do zasilania gazem - obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych, w sposób określony dla okresowego badania technicznego pojazdu, oraz zakres czynności określonych

 

 

 

są tu wyraźne zapisy -trzeba się dobrze wczytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są tu wyraźne zapisy -trzeba się dobrze wczytać
Czyli, że co? Co oznacza stwierdzenie "w sposób określony dla okresowego badania technicznego"? Bo dla mnie obejmuje metody sprawdzenia, a nie zakres badania. I tu jest pies pogrzebany. Niby wszystko wydaje się być oczywiste, a nie jest. Dodam tylko, że wykładnia nie moja tylko osób upoważnionych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Ustawodawca namieszał i nie ma ochoty interpretować. Cennik z 2004r a ma pasować do dwóch kolejnych zmian rozporządzeń co do zakresu badań.

 

Problem z powypadkowym wynika też z duch zapisów co do tego rodzaju badań: §3 ust:

1) skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w których stwierdzono usterki wymienione w skierowaniu, w sposób określony w pkt 0–10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia, odpowiednio do

stwierdzonych usterek;

2) skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego, który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały

uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 4, lub noszącego ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0–10 działu I załącznika nr1 do rozporządzenia i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia;

W pierwszym przypadku pobieramy opłaty z tabeli opłat: 4.1 określone usterki techniczne, warunki techniczne (osobno za każde określone warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu) 4) - 20,00

W drugim zgodnie z zakresem np 98 za zakres okresowego oraz :4.2 wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) - 94,00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawodawca namieszał i nie ma ochoty interpretować.

 

W przypadku cennika, który jest ogłoszony w rozporządzeniu do wykładni wystarczy stanowisko ministra właściwego ds. transportu - autora przepisu. To nie jest ustawa i Ustawodawcy nie ma co tu mieszać nawet :) Tak tylko technicznie chciałem wtrącić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim zgodnie z zakresem np 98 za zakres okresowego

 

Ale zakres okresowego to nie tabelka tylko

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już pisałem. Dostałem wytyczne z WK cena: 98+94.

Cy tak należy(?)- pytanie do ustawodawcy.

 

Tutaj raczej ustawodawca ci nie odpowie :)

Ale chociaż masz to na piśmie?

To przynajmniej nie będziesz odpowiadał za nietrafną interpretację WK.

Jeśli jednak bardziej świadomy klient będzie się domagał zwrotu za nieprawidłowo pobraną opłatę za badanie okresowe, które de facto nie zostało przeprowadzone, to ciekawe kto je zwróci, WK czy SKP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim zgodnie z zakresem np 98 za zakres okresowego

 

Ale zakres okresowego to nie tabelka tylko

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

 

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

1) identyfikację pojazdu, w tym:

a) sprawdzenie cech identyfikacyjnych oraz ustalenie i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu z danymi

zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie,

b) sprawdzenie prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych pojazdu;

2) sprawdzenie dodatkowego wyposażenia pojazdu;

3) sprawdzenie i ocenę prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod wzglę-

dem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska, w tym sprawdzenie i ocenę:

a) stanu technicznego ogumienia, w tym prawidłowości doboru obciążenia, prędkości i przeznaczenia właściwego dla

danego typu pojazdu,

b) prawidłowości działania, ustawienia i własności świetlnych świateł zewnętrznych, w tym prawidłowości działania

urządzeń sygnalizacyjnych,

c) stanu technicznego, skuteczności i równomierności działania hamulców,

d) prawidłowości działania układu kierowniczego, stanu technicznego jego połączeń oraz wielkości ruchu jałowego

koła kierownicy, w tym prawidłowości ustawienia i zamocowania kół jezdnych,

e) stanu technicznego zawieszenia,

f) instalacji elektrycznej,

g) stanu technicznego nadwozia, podwozia i ich osprzętu oraz przedmiotów wyposażenia,

h) stanu technicznego układu wydechowego – w uzasadnionych przypadkach pomiaru poziomu hałasu zewnętrznego

podczas postoju oraz ocenę stanu technicznego sygnału dźwiękowego,

i) emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin, jeżeli pojazd jest napędzany silnikiem o spalaniu wewnętrznym;

 

A wykonujesz go zgodnie z: zał nr. 1 działu IWYMAGANIA DOTYCZĄCE KONTROLI ORAZ WYTYCZNE DOTYCZĄCE OCENY USTEREK PODCZAS PRZEPROWADZANIA OKRESOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU. Tabela nazywa się:Tabela: przedmiot i zakres badania, czynności kontrolne, metody oceny stanu technicznego pojazdu oraz usterki skutkujące uznaniem stanu technicznego. Czy jest coś jeszcze?

 

Za pkt 4) sprawdzenie warunków dodatkowych dla pojazdów, określonych w § 17–22, § 38–42 i § 52 rozporządzenia o warunkach technicznych. (Dz.u 32) i pobieramy w większości opłatę dodatkową. dlatego 98 a nie 98 + np. 63 za gaz.

Takie jest moje zdanie które wynika z przytoczonych przykładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest coś jeszcze?

 

sam odpowiedziałeś

 

Za pkt 4)

 

Tabela to nie wszystko co się powinno sprawdzać przy okresowym. To wszystko określa właśnie

§ 2. 1.

Poza tym przy powypadku masz sprawdzić

warunków technicznych dotyczących zespołów i układów

A jakim zespołem jest wyposażenie dodatkowe?

2) sprawdzenie dodatkowego wyposażenia pojazdu;

A może układem jest porównanie danych technicznych z dowodem którego nie ma przy pokolizyjnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Całkowita opłata za przeprowadzone badanie techniczne pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3, stanowi sumę opłat za przeprowadzone badania techniczne pojazdu i wykonane czynności określone w

tabeli, o której mowa w ust. 1.

Czyli wykonując większość czynności z zakresu 0-10 nie pobierasz ani zeta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wykonując większość czynności z zakresu 0-10 nie pobierasz ani zeta?

 

A czy w tabeli o której mowa ustępie 1 masz wykazane te czynności? Czy jest tam o czynnościach z zakresu 0-10 ????? NIE MA

 

Swobodnie mieszasz dwa różne rozporządzenia!! Tak nie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było ile pobierać za badanie po kolizji.

Według tabeli opłat widzę:4.2 po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) 94,00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było ile pobierać za badanie po kolizji.

Według tabeli opłat widzę:4.2 po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) 94,00

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kciukami to nie tak prędko - jak wszyscy dobrze wiemy istnieją interpretacje ( również w postaci pism z WK) mówiące, że wykonujemy badanie dodatkowe 94zł, które zawiera w sobie czynności od 0 do 10 czyli czynności badania okresowego +98zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawiera w sobie czynności od 0 do 10 czyli czynności badania okresowego
Czynności, a nie zakres a to jest różnica wiążąca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawiera w sobie czynności od 0 do 10 czyli czynności badania okresowego
Czynności, a nie zakres a to jest różnica wiążąca.

2. Całkowita opłata za przeprowadzone badanie techniczne pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3, stanowi sumę opłat za przeprowadzone badania techniczne pojazdu i wykonane czynności określone w tabeli, o której mowa w ust. 1.

 

Pobierasz za badanie 94 zł a za czynności 0-10 98 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierasz za badanie 94 zł a za czynności 0-10 98 zł.

 

A gdzie w tabeli cennika masz opłatę za czynności 0-10? Bo ja nie widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja nie widzę...
Muszę powiedzieć szczerze ze ja kiedys widzialem... ;) Jednak juz od przeszlo 2 lat przestałem widzieć i nie pobieram tych nieszczęsnych 98.-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak juz od przeszlo 2 lat przestałem widzieć i nie pobieram tych nieszczęsnych 98.-

Prawidłowo, czyli wtedy kiedy przestało obowiązywać rozporządzenie z DzU 227. :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak juz od przeszlo 2 lat przestałem widzieć i nie pobieram tych nieszczęsnych 98.-

Prawidłowo, czyli wtedy kiedy przestało obowiązywać rozporządzenie z DzU 227. :ok

 

Ale 155 też już nie obowiązuje.

 

[ Dodano: 21-02-2013, 00:47 ]

Pobierasz za badanie 94 zł a za czynności 0-10 98 zł.

 

A gdzie w tabeli cennika masz opłatę za czynności 0-10? Bo ja nie widzę...

 

Tu Dz.U.04.223.2261 ZAŁĄCZNIK (1) dział 1.

 

To że nie wykonujesz jednej czynności z zakresu OBT nie znaczy, że resztę masz robić za darmo. Bo przecież 1) identyfikację pojazdu, w tym:... robisz.

3) sprawdzenie i ocenę prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska, w tym sprawdzenie i ocenę:..... też wykonujesz.

Więc ewentualnie pomijasz 2) sprawdzenie dodatkowego wyposażenia pojazdu;

 

Ale w okresowym badaniu pojazdu z hakiem hak sprawdzasz, a jak nie ma haka to i tak kasujesz tyle samo.

 

Pkt. 4) sprawdzenie warunków dodatkowych dla pojazdów, określonych w § 17–22, § 38–42 i § 52 rozporządzenia o warunkach technicznych. pomijam, bo jest płatny dodatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam zabrany DR za usterki to też muszę pobrać 98 bo robię czynności 0-10 plus za usterkę?

Koledzy bijemy pianę w kwestii nie jednoznaczności zapisów i póki nie zmieni się ten zapis na konkretny jasny i klarowny póty będziemy dywagować i każdy będzie miał po trosze racji ale nikt do końca i w pełni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.