Skocz do zawartości

Zmiana ilości miejsc w samochodzie ciezarowym


norbert94

Rekomendowane odpowiedzi

No jeśli przyjeżdża na DBT ZK to do oceny pojazd staje do mnie po zmianach. Oceniam czy spełniają warunki czy nie. Jeśli spełniają to czemu mam dać N ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 25.11.2021 o 09:01, Paprock napisał:

Jeszcze nie spotkałem aby ktoś po nowemu z ciężarówki wykombinował osobówkę, a tym bardziej nie widziałem słusznych producenckich papierów.

Mam w firmie dokumenty z Warszawy potwierdzające zmianę miejsc z 2 na 5 (chyba z PIMOTu). Samochód FORD Transit Connect z Niemiec (N1, BB, 2 miejsca). Jak szef pozwoli to wrzucę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich z PIMOTU czy ITS to mam dużo ;) Ostatnio nawet przy zmianach z ciężarowego na specjalny kempingowy przywożą badania homologacyjne (a chyba w tych przypadkach nie są wymagane). Dodatkowo na tylnych siedzeniach ładnie zamontowane ISOFIXy ;) 

Ale tutaj bardziej rozchodzi się o wyłączenie, które mówi, że jak producent pojazdu potwierdzi poprawność mocowania siedzeń to nie trzeba badań homologacyjnych ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Logen napisał:

przy zmianach z ciężarowego na specjalny kempingowy przywożą badania homologacyjne (a chyba w tych przypadkach nie są wymagane)

Chyba są:

"...9f. W samochodzie ciężarowym o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (kategorii N1) o nadwoziu rodzaju BB mogą być wprowadzone zmiany konstrukcyjne polegające na zmianie liczby siedzeń powodującej zmianę rodzaju pojazdu na samochód osobowy lub specjalny, o którym mowa w przepisach o rejestracji pojazdów, jeżeli są spełnione wymagania techniczne dotyczące wytrzymałości siedzeń i ich mocowania, kotwiczenia pasów bezpieczeństwa, potwierdzone badaniami na zgodność z wymaganiami Regulaminów nr 14 i 17 EKG ONZ, wykonanymi przez jednostkę uprawnioną albo Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. ..."

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem samochód Skoda Fabia Kombi zarejestrowany jako ciężarowy 2 miejsca. Z fabryki wyjechał jako N1 z 4 miejscami potem przerobiony na 2 osobowy - mam tą informacje na świadectwie zgodności od Skody.

W jaki sposób podejść do przerobienia na osobowy 4 miejscowy lub ciężarowy 4 miejscowy. Co będzie tańszym rozwiązaniem. Diagności w OSKP stwierdzili że dokumenty od Skody że zostało przerobione na 4 miejscowe. Czy ktoś miał podobny problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli osobowy to 5 miejscowy. Jeżeli osobowy to 2 siedzenia muszą mieć zaczepy pod ISOFIX.

Który rok produkcji ?? Ogólnie jeżeli skoda wystawi odpowiednie dokumenty na dołożoną tylną kanapę to koszt będzie stosunkowo niski. Jeżeli w skodzie nic nie załatwisz to wtedy trzeba się udać do jednostki uprawnionej do badań homologacyjnych, a wtedy koszty rosną ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Logen napisał:

Jeżeli osobowy to 5 miejscowy.

Tak się nie uda, ponieważ:

38 minut temu, pandaci napisał:

Z fabryki wyjechał jako N1 z 4 miejscami potem przerobiony na 2 osobowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 9b Warunków technicznych o tym mówi. Albo papier od Skody albo badanie przez jednostkę uprawnioną. Ogólnie prędzej da się dogadać ze Skodą (najpierw odwiedzając ASO) a dopiero później pisząc do Skody w sprawie oświadczenia. Z dwoma Seatami problemu nie miałem więc myślę że sprawa w Skodzie też do załatwienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, adam1501 napisał:

Z fabryki wyjechał jako N1 z 4 miejscami

Ja takiej wersji nigdy nie spotkałem i w katalogu też nie widzę - wszystkie Fabie mają 2 lub 5 miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2021 o 10:43, danielg539 napisał:

Ja takiej wersji nigdy nie spotkałem

A ja się na tym nie znam. Natomiast tyle czasu tłucze się o pierwotną homologację i skoro pojazd został pierwotnie homologowany na 4 osoby to znaczy, że więcej mu nie można. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adam1501 napisał:

Natomiast tyle czasu tłucze się o pierwotną homologację i skoro pojazd został pierwotnie homologowany na 4 osoby to znaczy, że więcej mu nie można

Niekoniecznie, bo busy w wersji 2 i 3 osobowej mają taką samą kabinę i te same punkty kotwienia foteli, różnica może być jedynie taka, że śruby wkręcone będą w inne punkty kotwienia w zależności od rodzaju fotela pasażera. W przypadku samochodu osobowego, który występuje w wersji 4 lub 5 osobowej sytuacja może być podobna i producent może potwierdzić poprawność montażu foteli dla jednej jak i drugiej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, danielg539 napisał:

producent może potwierdzić poprawność montażu foteli dla jednej jak i drugiej wersji.

A i owszem, ale jeżeli była 4- osobowa (fabrycznie) to może potwierdzić poprawność montażu tylko i wyłącznie w stosunku do 4 miejsc wątpię żeby w takiej sytuacji potwierdził to dla 5 miejsc. 

Miałem podobny przypadek z Trafikiem, są wersje 2 i 3 osobowe, klient chciał mieć 3 osobową, natomiast producent potwierdził, że ten egzemplarz "wyszedł" z fabryki jako 2 miejscowy i tak musiało zostać. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cezary napisał:

natomiast producent potwierdził, że ten egzemplarz "wyszedł" z fabryki jako 2 miejscowy i tak musiało zostać. 

Bo to reno. Oni tak mają, że potrafią zaprzeczyć fabrycznym rozwiązaniom, byleby nie odejść od pierwotnej homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Panowie coś się zmieniło w temacie oświadczenia od producenta? Na jednej z grup diagnostów ktoś puścił info, iż w tym momencie tylko jednostki uprawnione wchodzą w grę, oświadczenie już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów. Mam mały dylemat i próbuję rozszyfrować zawiły zapis każdy inaczej do tego podchodzi. Samochód ciężarowy 4 miejsca dla pasażerów (Kia Sportage), kanapa w II rzędzie siedzeń fabryczna dla 3 pasażerów. Klient chce osobówką demontaż przegrody i mamy teoretycznie osobówką, ale chodzi o 5 miejsce. 

Czy podpierając się tym zapisem można to zrobić bo nie wiem i nikt nie potrafi wytłumaczyć do czego służy ten przepis i do jakich zmian się przyda. Zmiany pozostawionych siedzeń nie ma a wyłącznie montaż pasa bezpieczeństwa, który i tak jest zblokowany pod zaślepką w oparciu. 

§  9c.  [Zmniejszenie liczby miejsc w samochodzie ciężarowym]

W samochodzie ciężarowym (kategorii N1) o rodzaju nadwozia BB mogą być wprowadzone zmiany konstrukcyjne polegające na zmniejszeniu liczby miejsc (bez zmiany położenia pozostawionych siedzeń), jeżeli pojazd spełnia wymagania, o których mowa w pkt 3.5., pkt 3.6. oraz pkt 3.8. części A załącznika II do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ireneusz2000 napisał:

Witam kolegów. Mam mały dylemat i próbuję rozszyfrować zawiły zapis każdy inaczej do tego podchodzi

Dla mnie zawiłe jest to że ktoś może interpretować ten zapis inaczej, albo że są różne wersje interpretacji. Zmiana rodzaju pojazdu plus dodanie miejsca to badanie przez jednostkę homologacyjną lub oświadczenie producenta podstawowego. Dziś takie oświadczenie to już nie jest duży problem więc powinno pójść gładko. Tylko żeby Ci klient nie przynosił wyciągu z homo za 500zł albo oświadczenia że pojazd "może być 5 miejscowy" bo takimi papierkami to można w piecu palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ireneusz2000 napisał:

W samochodzie ciężarowym (kategorii N1) o rodzaju nadwozia BB...

Nawet gdyby ten przepis miał w tym układzie zastosowanie to nie sądzę, że przedmiotowa Kia została homologowana jako VAN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rafi90 napisał:

 Tylko żeby Ci klient nie przynosił wyciągu z homo za 500zł albo oświadczenia że pojazd "może być 5 miejscowy" bo takimi papierkami to można w piecu palić.

Niestety jest wiele stacji które robią to na podstawie oświadczenia..... bo wiadomo , kasa się liczy...😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.