Skocz do zawartości

Rejestracja auta sprowadzonego z Anglii


policjant__

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłeś auto w Anglii? Masz problem!

 

Owszem, możemy w pańskim aucie przestawić kierownicę z prawej na lewą, ale po co? I tak żaden wydział komunikacji nie zarejestruje takiego samochodu - twierdzi bydgoski mechanik, którego dziennikarz “Gazety Pomorskiej” zapytał o możliwość przeróbki. Zgodnie z ustawą o ruchu dro­gowym (art. 71), właściciel pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego Unii Europejskiej musi go zarejestrować w Pol­sce w ciągu 30 dni. Musi, jeśli mieszka na stałe lub czasowo w Polsce. Jednak nie zarejestruje samochodu, jeśli nie będzie posiadał kompletu dokumentów. - Diagnosta nie wyda dokumentu, jeśli pojazd nie spełnia warunków technicznych i prawnych poruszania się po naszych drogach - wyjaśnia Anna Brze­zik-Magdowska, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów i Nadzoru w Wydziale Ewidencji i Re­jestracji Urzędu Miejskiego w Toruniu. - Właściciel, który chce zarejestrować w Polsce pojazd z kierownicą po prawej stronie, musi uzyskać specjalne pozwolenie ministra infrastruktury. Gdy je uzyska, z kompletem dokumentów może zgłosić się do nas. Jak dodała Anna Brzezik-Mag­dowska, urzędu nie interesuje, czy auto było przerabiane i w jakim warsztacie, czy przekładano kierownicę. Ważny jest dokument wystawiony przez stację diagnostyczną, stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu. Podobnie wypowiada się nadkomisarz Wiesław Rzyduch, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Jeśli kierowca ma komplet ważnych dokumentów, nie jest istotne po której stronie ma kierownicę - wyjaśnia. Maciej Olejarz z Okręgowej Stacji Diagnostycznej w podby­dgoskim Lisim Ogonie wyjaśnił, że minister infrastruktury wydaje dokument zezwalający na odstępstwo techniczne od homologacji pojazdu tylko mieszkającym w na­szym kraju właścicielom samochodów dyplomatycznych lub wojskowych należących do NATO. Osoba prywatna nie ma na to szans. - Ostatnio zgłosili się do mnie dwaj właściciele aut - opla i forda - z przestawionymi kierownicami z prawej na lewą - mówi pan Maciej. - Zgodnie z dyspozycją Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy, mógłbym wydać pozytywną opinię techniczną tylko pod dwoma warunkami: gdyby właściciel przedstawił wyciąg z homologacji pojazdu lub oświadczenie producenta, że takie przeróbki są dopuszczalne. Niestety, praktycznie żaden koncern motoryzacyjny nie zgadza się na to. Wyjątki są możliwe, ale tylko wtedy, gdy przebudową zajmie się autoryzowana stacja danej marki pod nadzorem delegowanego specjalisty.

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080717/MOTORYZACJA/204959370

 

W związku z kosztami i formalnościami pytanie czy istnieje możliwość wymiany karoserii tzn chciałbym kupić budę z anglika czy istnieje taka możliwość by zmienić formalnie karoserie w tym numery VIN w dokumentach

 

Nie ma takiej mozliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 509
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • rurek777

    42

  • blakop

    39

  • Psuj

    36

  • szczyl

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...

Tylko jest jedno ale.

Czy części wymontowane z tego samego pojazdu i ponownie do niego zamontowane , można uznać jako części zaliczane do wspomianego wykazu .

Przy anglikach jestem ostrożny .

Pomysl, posiadajac auto nowka z salonu, masz jakis problem np miales lekka stluczke w tyl i co oddajesz do serwisu i tam wedlug sztuki musza zdemontowac z pojazdu airbagi i zabezpieczyc w bezpiecznym miejscu, bo wiadomo nie moga byc w pojezdzie ktory jest "szarpany, spawany, szlifowany, itp" I CO W TAKIEJ SYTUACJI? diagnosto, ustawodawco i inni powiesz, do drobnej naprawy trzeba doliczyc koszty: airbagow, siedzenia z airbagiem itdddddd.

 

Pomyslcie sami co jest lepsze niemiecki przekulkowany grat z 20 kg szpachlu czy anglik w ktorym cos odkrecono i cos przykrecono np tak jak w renault laguna tam nic sie nie tnie nie spawa (sciana grodziowa jest odkrecana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Ale wy piszecie, dorabiam w warsztacie i widzę jak z kilku składają jednego i takie auto ma być bezpieczniejsze od anglika????? a w angliku parę pierdół zmienić trzeba. Jakie auta jeżdżą po polskich drogach, po jakich kolizjach je wyciągają robią i sprzedają. Mogę się założyć że nie jeden śmiga autkiem myśląc że nie bity a tak na prawdę to ostrym bumie był. Z tego się nie robi problemu. a po za tym czemu wszyscy odwołują się do prawa polskiego???? dyrektywy unijne mówią jasno że angliki można rejestrować, a jeśli prawo kraju członkowskiego jest sprzeczne to w pierwszej kolejności stosuje się dyrektywy. Miałem problem z rejestracją anglika ale jak trochę powalczyłem to mam już 2 zarejestrowane w Polsce z kierownicą po prawej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyrektywy unijne mówią jasno że angliki można rejestrować, a jeśli prawo kraju członkowskiego jest sprzeczne to w pierwszej kolejności stosuje się dyrektywy

 

I to niestety prawda, z której niewielu zdaje sobie sprawę... Dotyczy to każdej dziedziny życia... Choć w większości przypadków wymaga to dowodzenia w trybie odwoławczym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Miałem problem z rejestracją anglika ale jak trochę powalczyłem to mam już 2 zarejestrowane w Polsce z kierownicą po prawej stronie.

 

Jak mozesz to wklej tu foto tego anglika zarejestrowanego w Polsce bo to ciekawostka jakich malo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

a propos Anglików, to jest pismo od ministerstwa bodajże z 2005r. dot. wymaganego św. hom.

Jest w nim zdanie, że diagnosta powinien zażądać od producenta pisemnego potwierdzenia, iż dany poj. może być przystosowany do pos. kierownicy po lewej/prawej lub po obydwu stronach

Podobno ktoś z forum chwalił się, że posiada pisemko od producentów(renault, citroen i peugeot),że ma coś na ten temat, ale napisał UWAGA! oni zabraniają!!!

 

Bardzo bym prosiła po raz kolejny o przesłanie czy to mojego maila czy do wiadomości ogólnej tych twierdzeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nigdzie w PORD nie doczytałem sie zabraniania zmian konstrukcyjnych

itp. Co mówi PORD .

Diagnosta zatwierdza czy pojazd spełnia warunki techniczne czy nie i tym trza się trzymać

 

[ Dodano: 07-09-2009, 21:42 ]

Sprawdzaj taksówkę jak Ty nią byś miał zamiar fruwać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta zatwierdza czy pojazd spełnia warunki techniczne czy nie i tym trza się trzymać

Miałem kiedyś zarejestrowanego ML tylko na ustawienie geometrii/oczywiscie Anglik po

tzw.zmianach/Po dokladnych oględzinach wypocin jakiegoś ps.mechanika kazałem jechać im do tego samego czlowieka który im to przerobił i niech on ustawi im geometrie.!!! :shock::shock::shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś zarejestrowanego ML

 

ML - rozumiem Mercedes? Ciekawostka, bo merc koduje w vin-ie położenie kierownicy - czyli rozróżnia auta na RHD i LHD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! w większości samochodów w numerze VIN jest właśnie zakodowane czy pojazd jest przystosowany do ruchu lewo lub prawo stronnego,więc nawet niech to będzie najlepsza przekładka na świecie to i tak My byśmy potwierdzali nie prawdę! Więc niech się zastanowi ten co takie rzeczy podbija i twierdzi że pojazd spełnia wymagania art.66 :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,więc nawet niech to będzie najlepsza przekładka na świecie to i tak My byśmy potwierdzali nie prawdę! Więc niech się zastanowi ten co takie rzeczy podbija i twierdzi że pojazd spełnia wymagania art.66 :razz:

Czy przebudowa pojazdu jest zabroniona w świetle przepisów? Zmian konstrukcyjnych można dokonywać a w tym przypadku zamiast jasno w przepisach zabronić takich przebudów to na siłę próbuje się homologacjami, pismami od producentów, serwisów i kto co tam jeszcze sobie wymyśli cudaczyć, że nie wiadomo jak podejść i ugryść temat jednakowo w całym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przebudowa pojazdu jest zabroniona w świetle przepisów?

Adam nikt tego nie zabronił,wręcz jak piszesz jest zgodne w imię prawa.Tylko nie

będę sie rozpisywał jak wygląda to zrobione"fachowo" a jak robione u wujka czy

szwagra w stodole,bo napisałem o tym wyzej.Zgadzam się z Tobą całkowicie ze powinno być to napisane czarne na bialym zebyś wiedział co w danym przypadku masz

czynić i jak postępować.Ja niestety w to nie wierzę!!!! :evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem Sprintera

Nichil novi-Opel Vectra /zapomnieli taz wymienić reflektory oraz parę innych spraw/

Oczywiście pojazd z DR przyjechał wykonać kolejne OBT!!!! :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem klienta na ustawienie świateł który kupił używane reflektory "jak nowe" a tu jeden europejski a drugi angielski. Wydaje mi się coraz więcej lamp z Anglii krąży na rynku wtórnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem klienta na ustawienie świateł który kupił używane reflektory "jak nowe"

Nie do końca jest prawda ze mozna kupić "anglika" tylko w uzywkach.

Spotkalem się tez z nowymi lampami które prawdopodobnie kupowane sa na alegro

po "okazyjnych"cenach. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkalem się tez z nowymi lampami które prawdopodobnie kupowane sa na alegro

po "okazyjnych"cenach.

 

dokładnie taki sam miałem przypadek, ale facet się wkurzył z tym że on tak mało to nie zapłacił i nie ma mowy o "okazyjnej cenie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując lampę na giełdzie trudno ją rozpoznać. Nie wiem czy wszystkie tak mają ale jeżeli na reflektorze jest nalepka w kolorze czerwonym to jest to anglik( jeśli wcale jej nie ma to można przypuszczać że to też anglik). Nalepka w kolorze czarnym to europejczyk. Tak słyszałem ale czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.