Skocz do zawartości

Jaki nastepny termin badania


patryk7979

Rekomendowane odpowiedzi

Tak należy to rozumieć?

Oto wlaśnie jest konkretne pytanie.Czyli jezeli przyjedzie po 3 latach i 3 m-cach to musimy urwać te 3 m-ce przy wyznaczeniu NTB. Tylko czy dobrze to sobie wykąbinowałem tego nie jestem juz tak calkowicie pewny!!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może do rozwiązania tej zagadki z terminami badań należy przyjąć taką oto podstawową zasadę: diagnosta może wyznaczyć (ustalić, nakazać, czy jak byśmy to nazwali) termin badania nie dłuższy niż 2 lata i nie krótszy niż 1 rok?. Oczywiście rozpatrujemy tu te tzw. badania grupy pojazdów o terminach 3,2, i 1 rok, bo z innymi takich problemów nie ma. Myślę, że warto to przeanalizować, gdyż przy stosowaniu tej zasady spełnimy wszystkie wzajemne zależności terminów określonych w PORD. Przykłady:

1. Na badanie przyjeżdża nowy pojazd zarejestrowany pół roku temu za granicą (np. spoza UE). Wykonujemy badanie i wyznaczamy tnbt za dwa lata. Spełnione są wymagania PORD co do terminu nbt? Spełnione, bo: przyjechał na badanie przed upływem trzech lat i dostał badanie na dwa lata, czyli zapis "i nie później niż 2 lata od przeprowadzenia poprzedniego badania" został spełniony. Również termin 5 lat od daty pierwszej rejestracji nie został "naruszony".

2. Ten sam pojazd przyjeżdża na obt po upływie 2 lat od przeprowadzonego badania, czyli 2 i 1/2 roku od daty pierwszej rejestracji. Dostaje termin nbt za 2 lata od daty badania, gdyż spełnił warunki PORD: przyjechał przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji, wyznaczony termin następnego obt jest nie dłuższy niż 2 lata i nie przekraczamy terminu 5 lat od daty pierwszej rejestracji.

3. Przyjeżdża na badanie np.: po 3 i 1/2 roku (tu mogą być oczywiście inne możliwości, aż do 4 lat) od daty pierwszej rejestracji, wyznaczamy termin do 5 lat od daty pierwszej rejestracji. Spełnione są wymogi z PORD: termin jest nie dłuższy niż dwa lata, termin 5 lat od pierwszej rejestracji nie został przekroczony.

4. Przyjeżdża na badanie po upływie 4 lat (może to być 4 lata i 1 dzień, 4lata i 1 miesiąc, itd), dostaje termin na 1 rok od daty badania. Spełnione są warunki PORD: przyjechał na badanie przed upływem 5 lat od pierwszej rejestracji i dostał termin nie krótszy niż 1 rok. W tym przykładzie ważne jest aby zrozumieć i pogodzić się z tym, że nie możemy wyznaczać terminu krótszego niż jeden rok.

5. Wszystkie następne badania: przed upływem każdego kolejnego roku od daty badania. Brak jest sankcji za przyjazd na badanie po wyznaczonym terminie.

To są takie moje przemyślenia. Jeśli niezbyt jasno napisane to przepraszam, ale może jednak coś wniosą do wspólnych ustaleń w tym temacie.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to jakiś sens.

O ile zaraz ktoś tego nie podważy ;)

Może ja. :D Powiem szczerze skłaniam się do interpretacji podanej przez bohdang`a ale panowie z PISKP na szkoleniu w Bełchatowie 18-09-2009 twierdzili że diagnosta może wyznaczyć tylko terminy 3,2,1,1/2 (nie podali na to podstawy prawnej). I wychodząc z tego założenia dwukrotnie powtórzyli że jak przyjedzie przed upływem 3 lat od dnia 1-szej rej. to na 2lata i jak po 3latach też na 2lata! Podstawa podana była następująca " po przemyśleniach tak uważamy jak pan chce to niech pan wyznacza inaczej"

Miałem szczerze mówiąc nie wypowiadać się co do poziomu tego szkolenia ale nie wytrzymałem. 1/2 szkolenia to była agitacja by się zapisać i straszenie co będzie jak sie nie zapiszemy. 1/4 omówienie raportu NIK 1/4 zmiany PORD na poziomie opisanym wyżej. Na pytanie o rozporządzenia wykonawcze stwierdzili że to tylko projekty i nie będą ich omawiać . W połowie szkolenia przyszła informacja że Minister podpisał rozporządzenia. Należało wówczas przerwać klepanie wyuczonych na pamięć bez zrozumienia wystąpień i omówić chociaż łatę na cennik. Niestety dalej agitowano przyłączcie się do nas. Ogólnie rzecz biorąc jestem zdegustowany tym szkoleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc jestem zdegustowany tym szkoleniem.

 

Jutro jadę na "szkolenie" PISKP do Środy Wlkp..Posłuchamy ,popytamy.... :P ,a może ktoś się wybiera z Poznania???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę na "szkolenie" PISKP do Środy Wlkp..Posłuchamy ,popytamy....
Ja byłem przed 18.09 :sad: ciekawe jak teraz wyglądają ich interpretacje.Spytaj się też o pobieranie opłat czy dalej łaczymy je z dodatkowymi bo na konkurencyjnym forum już pewien pan 8) straszy zabieraniem uprawnień :shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18-09-2009 twierdzili że diagnosta może wyznaczyć tylko terminy 3,2,1,1/2 (nie podali na to podstawy prawnej).

Tak było po "staremu" Po nowemu

- przyjeżdża przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji dostaje na 2lata

- przyjeżdża po upływie 3 lat dopełniamy do 5 lat od pierwszej rejestracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nowemu

- przyjeżdża przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji dostaje na 2lata

- przyjeżdża po upływie 3 lat dopełniamy do 5 lat od pierwszej rejestracji.

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nowemu

- przyjeżdża przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji dostaje na 2lata

- przyjeżdża po upływie 3 lat dopełniamy do 5 lat od pierwszej rejestracji.

Dokładnie tak.

Zapis w ustawie: (...)następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego...

Zapis ten wskazuje, że jeżeli ktoś przyjedzie na badanie np. 2,5 roku (a nie 3 lata) od pierwszej rejestracji zostaje wyznaczony termin następnego badania tylko i wyłącznie za 2 lata a nie jakieś tam dopełnienie do 5 lat. Czy to musiał zrobić badanie wcześniej, czy chciał zrobić wcześniej następny termin za 2 lata. Oczywiście zależy jaki pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jak w większości koledzy się zgadzacie, będzie to tak:

1. Przyjeżdża na badanie w przedziale czasowym pomiędzy 0 do 3 lat od daty pierwszej rejestracji, dostaje na 2 lata.

2. Przyjeżdża na badanie w przedziale czasowym pomiędzy 3 a 4 rokiem od daty pierwszej rejestracji, dostaje termin dopełniający do 5 lat od daty pierwszej rejestracji.

3. Przyjeżdża na badanie po 4 latach od daty pierwszej rejestracji, dostaje termin na 1 rok. Itd. Oczywiście cały czas mówimy o pojazdach, dla których ustawowe terminy badań to:3,2,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę na "szkolenie" PISKP do Środy Wlkp..Posłuchamy ,popytamy.... :P ,a może ktoś się wybiera z Poznania???????
Kolega jedzie tylko nie wiem czy się nie przesłyszałem ale ma być około 600 osób. Gdyby to była prawda to raczej marne szanse na zadanie pytania. Chociaż wiem też że WK od rana a diagności od 10.30.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na szkoleniu PISKP w Sulechowie. Panowie twierdzą co dot erminów,ze nalezy stosować zasadę jeżeli przyjedzie po3 latach to na dwa lata. a jeżeli przez dwa lata jeżdził bez przeglądu to tylko narok bo mineło 5 lat od pierwszej rejestracji. Skracanie czasu przeglądu po przekroczonych trzech latach jest niedopuszczalne bo ustawa zazwala tylko na okreslone limity czasowe czyli 3,2,1,1\2. to jest zdanie pisku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na szkoleniu PISKP w Sulechowie.

 

A o kasce za badania"łączone" okresowe + taxi,gaz,L coś szeptali :-D .Jutro jadę ,moge zabrać kogoś z Poznania -mam "służbówkę" :D (śmiało się zgłaszać,wyjazd 10.30)

JEST TOTALNY BAŁAGAN!!!!! :shock: Kazdy wykonuje "po swojemu" badania .I gdzie na świecie jest tak"wesoło" :evil:

Poznań robi dopełnienia ,PISKP twierdzi że to niezgodne,ITS że..... ,co WK to inaczej .

Takich "cudów" to w tej materii nie pamiętam ,a już trochę w tej branży pracuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc jestem zdegustowany tym szkoleniem.

Albo takie "kwiatki". Cytat ze spotkania:

-"gdyby silnik pracował idealnie to wynikiem jego spalania byłby węgiel i woda"

I inny:

-"jeśli urządzenie do badania stanu zawieszenia pracujące wg metody EUSAMA wskazuje wynik pomiaru 30% to oznacza, że opona przez 30% czasu pomiaru miała kontakt z podłożem a przez 70% unosiła się w powietrzu".

 

Może w takim razie w innych sprawach też ich racje moją podobnie solidne podstawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest przeciek ze szkolenia w Środzie że pierwsze przeglądy będzie można robić bez tablic ale trzeba zaznaczyć w zaświadczeniu " pojazd nie posiada tablic rejestracyjnych". Uprościło by to badanie tym bardziej że z tablicami to co WK to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze przeglądy będzie można robić bez tablic ale trzeba zaznaczyć w zaświadczeniu " pojazd nie posiada tablic rejestracyjnych"

Tylko jak się to ma do par 5 pkt 2 i 5 Dz.U. 155.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest przeciek ze szkolenia w Środzie

 

A ja dopiero przyjechałem :P z e Środy ,a tu już przecieki.normalnie :shock:

osobiscie potwierdzam,że;w opinii MI mozna robić "okresowe przed"-bez DR(trzeba to zaznaczyć w zaswiadczeniu,termin badania jeżeli jest dłuższy -skraca WK-tez opinia MI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.