Skocz do zawartości

Jaki nastepny termin badania


patryk7979

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam auto któremu 26.09.2013 mineło 3 lata od pierwszej rejestracji, dziś 15,10.2013 mam go na przeglądzie i termin w takich przypadkach dopełniacie do 26.09.2015, czy na rok?

bo jak dam od dziś na dwa to w sumie bedzie wiecej niż 5 lat

 

dodam że to najzwyklejsza osobówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dopełnił do pięciu lat.

W innym źródle się dowiesz, że jak przegapił termin "przed upływem 3 lat" to teraz już tylko na rok. Ot takie to dwie szkoły... Ale z pewnością nie ma mowy o pełnych dwóch latach od dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wiem że nie może być wiecej niz pięc, dopełniłem do pięciu więc ale zadzwonili skąd wziąłem okres roku i paru miesięcy, i ze inni robią na rok nawet jak dzień przegapi klijent, a my zawsze dopełnialiśmy , chociaz takich przypadków było kilka dlatego zwątpiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takich przypadkach dopełniacie

Jeśli już to dopełniamy ,,,

jak przegapił termin "przed upływem 3 lat" to teraz już tylko na rok.

Tego nawet szkołą nazwać nie można, to prywatne interpretacje niektórych ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z WK, po konsultacjach przyszło takie coś:

- przed upływem trzech lat - dwa lata od BT,

- po upływie trzech lat, a przed czwartym rokiem - dopełnienie do pięciu,

- po upływie czterech lat - na rok od BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- przed upływem trzech lat - dwa lata od BT,

- po upływie trzech lat, a przed czwartym rokiem - dopełnienie do pięciu,

- po upływie czterech lat - na rok od BT

Już na pierwszy rzut oka widać brak konsekwencji w takich zaleceniach :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjaśnić.

W przypadku przekroczenia terminu albo zawsze dopełniamy albo zawsze dajemy na rok. Niby z jakiego przepisu wynika, że:

- po upływie trzech lat, a przed czwartym rokiem - dopełnienie do pięciu,

- po upływie czterech lat - na rok od BT.

W przepisach nie ma podziału na przed i po upływie 4 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki termin wpiszesz dla pojazdu zarej. np. 12.03.2009, gdy przyjedzie na pierwsze badanie dziś czyli 15.10.2013?

Pewnie taki jak Ty, bo tak zwyczajowo się postępuje ale literalnie nie powinno się tak postępować i dlatego nikt rozsądny nie wyda na piśmie takiego zalecenia jak Twój WK, bo raczej trudno było by w sądzie obronic taka tezę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt rozsądny nie wyda na piśmie takiego zalecenia jak Twój WK
Właśnie zdroworozsądkowe podejście cechuje moich urzędników, z czego się bardzo cieszę. Poza tym nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie kwestionował działania na swoją korzyść. A skoro literalnie obaj działamy poza prawem, to i tak w razie "W" my umoczymy. :cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt rozsądny nie wyda na piśmie takiego zalecenia jak Twój WK
Właśnie zdroworozsądkowe podejście cechuje moich urzędników, z czego się bardzo cieszę. Poza tym nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie kwestionował działania na swoją korzyść. A skoro literalnie obaj działamy poza prawem, to i tak w razie "W" my umoczymy. :cool:

 

6. Okresowe badanie techniczne samochodu

osobowego, samochodu ciężarowego o

dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub

przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się

przed upływem 3 lat od dnia pierwszej

rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od

dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata

od dnia przeprowadzenia poprzedniego

badania technicznego, a następnie przed

upływem kolejnego roku od dnia

przeprowadzenia badania.

 

Jak dobrze mieć mądrych urzędników i wytyczne na piśmie. :)

 

Te nieprecyzyjne przepisy rozwalają człowieka, :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis w tym brzmieniu zawsze będzie budził jakieś kontrowersje. I zawsze będzie prowadził do jakichś różnic interpretacyjnych.

 

W podejściu prezentowanym przez aboz jest swoisty zdrowy rozsądek, choć przyznaję, że trudno znaleźć oparcie na to w przepisach.

Faktem natomiast jest, że jak weźmiemy auto dajmy na to:

- I rejestracja 17.10.2008

- Pierwszy termin badania miał wyznaczony na 17.10.2011

- w tymże dniu (17.10.2011) gdyby przyjechał na badanie dostałby je do 17.10.2013.

 

I do tego momentu wszystko jasne. Ale gdyby nie przyjechał w tym dniu i przegapił ten termin i na badanie przyjechał dziś, to paradoks literalnego stosowania dopełniania polega na tym, że dostanie badanie na jeden dzień!!

 

Dlatego logicznym wydaje się podejście, że przy dopełnianiu stosować zasadę "tam gdzie dopełnianie daje sumę czas-okresu większą niż rok, tam dopełniać - w przeciwnym razie dawać tylko na rok". Szkoda tylko, że nie zostało to wprost w przepisach zapisane...

 

Bo w opisanym przypadku naprawdę żadnej logiki i swoistej "sprawiedliwości" nie widzę w podejściu, że jak przyjadę na badanie powiedzmy nie 17, ale 19.10.2011 to z automatu mam tracić en ciągle niemal dwuletni okres i dostać tylko rok...

 

A jeśli Kolega aboz ma stanowisko swojego organu nadzorującego na piśmie w tej sprawie to już w ogóle nie ma tematu dla mnie :) Ponieważ jest to stanowisko wybitnie "pod klienta" to niby kto miały tu wytknąć nieprawidłowości? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z WK, po konsultacjach przyszło takie coś:

- przed upływem trzech lat - dwa lata od BT,

- po upływie trzech lat, a przed czwartym rokiem - dopełnienie do pięciu,

- po upływie czterech lat - na rok od BT.

znaleźli mój wykres :?: z 23-09-2009 :D

 

download.php?id=2796

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - opisaną wyżej metodę rozumiem, a nawet jestem w stanie zaaprobować, ale wykres Jaca to...

Coś na podobieństwo , jak to profesor matematyki zapomniał ile jest dwa razy dwa,,,

Ten wykres jest jasny i klarowny ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam auto któremu 26.09.2013 mineło 3 lata od pierwszej rejestracji, dziś 15,10.2013 mam go na przeglądzie i termin w takich przypadkach dopełniacie do 26.09.2015, czy na rok?

bo jak dam od dziś na dwa to w sumie bedzie wiecej niż 5 lat

 

dodam że to najzwyklejsza osobówka

 

dopełnienie do pieciu lat czyli 26.09.2015 pod warunkiem ,ze termin badania tez upłynał 26.09

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.