Skocz do zawartości

Jaki nastepny termin badania


patryk7979

Rekomendowane odpowiedzi

, tak jak pisze kol. Psuj :ok

Przeczytałem wszystkie posty z tego tematu - NIE widzę innej mozliwości interpretacji tego przepisu jak tylko taki jak na tym wykresie (nawiasem mówiąc bardzo sensownie i przejzyscie sporządzonego)

Reasumując pamietajmy ,że zapis o terminach badań ma wymuszać na właścicielu pojazdu obecność na SKP , a my specjaliści (co by nie było) mamy ten stan oceniać i kwalifikować.

I to właśnie "autor tych przepisów -miał na myśli"

i dla mnie jak przyjedzie nowiutki pojazd np po pięciu latach pierwszy raz od dnia pierwszej rej.

(bo stał w stodole itp- bo takie przypadki cytowaliście w wczesniejszych postach)-

to dostanie na rok.

A z prostej przyczyny - bo zachodzą chociażby procesy starzenia w podzespołach czy elementach pojazdu. I nikt mi tego nie podważy i poradzę sobie bez adwokata!!! -Pozdrawiam-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zremisować nie można? Och sory sprawy mi się pomyliły :-D

A tak na poważnie. Gdyby przepisy były jasno i przejrzyście napisane to tysiące ludzi poszło by na bezrobocie, bo nagle by się okazało, że radcy prawni i wszelkiej maści adwokaci nie będą potrzebni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby przepisy były jasno i przejrzyście napisane to tysiące ludzi poszło by na bezrobocie, bo nagle by się okazało, że radcy prawni i wszelkiej maści adwokaci nie będą potrzebni.

Mówie o tym cały czas. :evil::evil::evil:

 

[ Dodano: 03-10-2009, 18:27 ]

Gdyby przepisy były jasno i przejrzyście napisane to tysiące ludzi poszło by na bezrobocie, bo nagle by się okazało, że radcy prawni i wszelkiej maści adwokaci nie będą potrzebni.

Co ty chcesz taka "elitę"tego kraju wysłać na bezrobocie!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie podoba mi się ta tabelka.

Dziwi mnie zapis, że w czwartym roku, które zezwalało by na badanie roczne... Jakoś mnie to nie przekonuje. Powinno być dopełnienie moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to drugi czas-okres zawsze będzie dopełnieniem do pięciu lat - nawet jeśli się zgapię i przyjadę tydzień przed badaniem.

 

Tylko jak TY chcesz tu dopełnić do pięciu nie przekraczając dwóch lat ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o sytuację kiedy przyjechałem na badanie nie przed upływem trzech lat (wtedy zgadzam się, że dwa lata od badania) ale np. z uwagi na zagapienie dopiero po 4 latach i 11 miesiącach. Wg wykresu, dajecie roczne, a wg mnie powinien dostać dopełnienie do 5 lat, czyli badanie ważne na... miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wykresu, dajecie roczne

zgodnie z przepisem że badanie przeprowadzamy corocznie

 

a co z klientem, który był po 2 lata 11 miesięcy i ma wyznaczone następne 4 lata 11 mies

jakim prawem teraz ma dostać tylko miesiąc :?::!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla tamtego klienta to już będzie kolejne badanie. On dostatnie coroczne.

 

Mi chodzi o przypadki, kiedy na pierwsze badanie przyjeżdża ktos nie po 3, ale po powiedzmy 4,5 roku. Nie widzę powodow dawania mu badania na rok. To pierwsze badanie i musze zastosować wytyczne definicji. która mówi o nastepnym badaniu przed upływem 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o przypadki, kiedy na pierwsze badanie przyjeżdża ktos nie po 3, ale po powiedzmy 4,5 roku

Przecież w takim przypadku klientowi bardziej opłaca się dostać następny termin za rok, niż na 6 m-cy. Tym bardziej, że wykonujesz badanie na wniosek klienta. W ten sposób przecież nie złamiesz prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za bardzo komplikujecie sobie życie :-D

wg mnie jest tak:

przyjeżdża przed upływem 3 lat dostaje na 2 lata

przyjeżdża po upływie 3 lat NTB wyznaczony zostaje przed upływem 5 lat od 1 rej

 

przypadek badanie po 4,5 roku od 1 rej dostaje na 1 rok ( moim zdaniem nie można wyznaczyć terminu krótszego niż rok) czy jest to logiczne że pojazd 4,5 letni dostaje badanie krótsze niż 10 latek? a gdy przyjedzie na tydzień przed upływem 5 lat to dostanie okresowe badanie na 7 dni? ( badanie wykonywane jest corocznie i tylko przy spełnieniu pewnych warunków dostaje termin dłuższy ale nie może mieć terminu krótszego to nie może być traktowane jak karanie kierowców za nie trzymanie terminów :-D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ustawa przewiduje dla danego pojazdu coroczne badania techniczne to nie można określić TNB wcześniej niż za rok. Jeśli klient pojawia się na badaniu w takim momencie, że można mu dać TNB dłuższy niż rok(auto młodsze niż czteroletnie i niewykonane jeszcze dwa badania okresowe) to wtedy dostaje dłuższy, ale jeśli nie można dać dłużej niż rok wtedy dostaje roczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjeżdża ktoś nie po 3, ale po powiedzmy 4,5 roku.

a wcześniej miał wymieniony DR np. z powodu zmiany adresu i diagnosta nie zna historii BT tego pojazdu

to samo może być np. po likwidacji gazu lub taxi w samochodzie 3 letnim i po wymianie DR - dostanie na 2 lata

chyba że WK umieści adnotację "anulowano taxi" itp. w nowym DR

jeśli nie można dać dłużej niż rok wtedy dostaje roczny.
:ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 3 lat może wymieniać dowód wiele razy a i tak NTB zostanie ten sam. Po trzech latach WK nie wymieni dowodu jeśli klient nie ma ważnego badania.

Jeśli data NTB w dowodzie będzie inna niż 3 lata od 1ej rejestracji znaczy to że pojazd był już na badaniu technicznym, czyli następne badania corocznie. To nie jest takie skomplikowane a takich skrajnych przypadków jak likwidacja gazu czy taxi do trzech lat jest niewiele lub ich nie ma w ogóle ( ja nie spotkałem) WK wpisuje anulowano, nie wymieniają DR na żądanie ( taksówkarze i nauka jazdy specjalnie gubią dowód by dostać czysty przed sprzedażą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jednak jest pierwsze badanie i warunki dla niego określone są jasne - ma być przed upływem pięciu. Będzie dzień przed pięcioma laty - dostanie na dzień. Z literalnej analizy - a czytam to drugi tydzień nic innego mi nie wychodzi. Wiem, że logika mówi co innego. Ale kierując się logika musiałbym naruszyć literalne brzmienie wielu przepisów, a chyba nie do końca tez o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak koledzy podejdą do takiej sytuacji:

Auto było zakupione nowe ale do zabudowy (pojazd do 3,5 T) zrobiona zabudowa no i pojazd po zamontowaniu zabudowy dostał na 1 rok od dnia I rej.

przykładowo data i rej. 10-10-2009 badanie ważne do 10-10-2010 i co dalej na dwa. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jednak jest pierwsze badanie i warunki dla niego określone są jasne - ma być przed upływem pięciu. Będzie dzień przed pięcioma laty - dostanie na dzień. Z literalnej analizy - a czytam to drugi tydzień nic innego mi nie wychodzi. Wiem, że logika mówi co innego. Ale kierując się logika musiałbym naruszyć literalne brzmienie wielu przepisów, a chyba nie do końca tez o to chodzi.

Przed upływem 5 lat wykonuje się badanie po raz drugi, pierwszy raz przed upływem 3 lat

Czyli wykonując badanie przed upływem 5 lat następne ma wyznaczone na rok

żaden przepis czy ustawa nie określi postępowania w różnych przypadkach ( przypadków takich jest bardzo mało i nie należy za bardzo się tym przejmować.

po czterech latach dostaje na rok ( i stosuję tu zasadę równości wobec prawa) nie można bowiem po takim samym badaniu dać mniej niż rok skoro badania są wykonywane corocznie.

Równie dobrze można by interpretować w ten sposób że jak przyjedzie po 5 latach to trzeba by było wykonać mu trzy badania( przepis mówi że pojazd ma mieć wykonane badanie przed 3 laty i następne przed 5 laty potem corocznie)

Myśląc w ten sposób, pojazd ten w ogóle nie mógłby przyjechać na badanie ponieważ nie może się poruszać bez ważnego badania tech itd itp

A jak koledzy podejdą do takiej sytuacji:

Auto było zakupione nowe ale do zabudowy (pojazd do 3,5 T) zrobiona zabudowa no i pojazd po zamontowaniu zabudowy dostał na 1 rok od dnia I rej.

przykładowo data i rej. 10-10-2009 badanie ważne do 10-10-2010 i co dalej na dwa. :razz:

Moim zdaniem badanie na rok, jeśli klient się nie zgadza to do WK i niech poprawią badanie po raz pierwszy przed upływem 3 lat

Prawdopodobnie WK uznał ze jest to pojazd złożony poza wytwórnią i nie ma jednolitej homologacji "taki niby SAM" i badania techniczne corocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek D napisał/a:

Po nowemu

- przyjeżdża przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji dostaje na 2lata

- przyjeżdża po upływie 3 lat dopełniamy do 5 lat od pierwszej rejestracji.

 

 

Panowie czyli jak przyjedzie na BT po upływie 4 lata 11-m-cy od pierwszej rejestracji-to TYLKO wyzanczamy na 1 m-c?

 

wyjade mi sie ze na ROK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czyli jak przyjedzie na BT po upływie 4 lata 11-m-cy od pierwszej rejestracji-to TYLKO wyzanczamy na 1 m-c?

Jezeli chcesz być zgodny z DZ.U.155 to nie inaczej....

Ale czy sumienie Cię nie będzie dręczyło ze musisz przestrzegać "gniota ministera" to

juz Twoja sprawa...!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.