Skocz do zawartości

Nowe rozporzadzenie Dz.U pozycja 2066 zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu badań technicznych


Kryczynski A

Rekomendowane odpowiedzi

To takie trochę ucieranie pupy szkłem, bo w zakresie identyfikacji jest jasno napisane jakie dokumenty mogą do niej służyć, a nigdzie nie pisze że pokwitowanie wydane przez służby o którym mowa w 132, to to samo co zaświadczenie z BT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, michal_k napisał:

Które jest jednocześnie pokwitowaniem zatrzymania DR.

Ale to jest Twoja opinia. Na Zaświadczeniu z BT nie ma żadnej informacji, iż jest to pokwitowanie.

Jak widać z analizy tego wątku, diagności informują iż wydziały komunikacji i ośrodki szkoleniowe mogą mieć inną interpretacje tego przepisu niż Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mirek.g napisał:

można zrobić badanie poprawkowe na zaświadczeniu po zatrzymanym DR.

Dokładnie tak, bo to zaświadczenie jest wtedy pokwitowaniem.

Teraz, radekd2 napisał:

Na Zaświadczeniu z BT nie ma żadnej informacji, iż jest to pokwitowanie.

Ręce opadają. A informacja o zatrzymaniu DR to co? Z jakiego innego dokumentu wynika, że DR został posiadaczowi odebrany???

1 minutę temu, radekd2 napisał:

wydziały komunikacji i ośrodki szkoleniowe mogą mieć inną interpretacje tego przepisu niż Ty.

A co ja na to poradzę, że się głupki ani przez chwilę nie zastanowią nad przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, michal_k napisał:

Ręce opadają.

No własnie ręce opadają.

Dokument, który wydajesz po zatrzymaniu DR nazywa się "Zaświadczenie z przeprowadzenia badania technicznego pojazdu".

Jednocześni zakładam, iż w Wydziałach Komunikacji i ośrodkach szkoleniowych nie pracują same "matoły" i "głupki" jak to dosadnie ująłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2022 o 12:10, dominik_z napisał:

podróbka testera diagnostycznego made in PRC

Żebyś wiedział że by wystarczyła :)

https://allegro.pl/oferta/vgate-icar-pro-bt4-0-interfejs-obd2-elm327-ios-pl-8111141042

i do tego program 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ovz.carscanner 

ogarnia wszystkie nowoczesne auta, dlaczego nasze testery na stacjach nie są takie dobre? Hmmm pewno dlatego że producenci nie mają odpowiednich certyfikatów, a gdyby tak dać znać Chińczykom że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, janx napisał:

Jak ktoś wyprogramuje DPF, EGR, ADBlue albo tabelę błędów, to znaczy, że będzie OK bo nie ma żadnego zarejestrowanego błędu.

Tutaj chodzi o przeprowadzenie testu stwierdzającego sprawność podzespołów mających wpływ na emisję czy zadymienie.

Oczywiście masz rację. Tylko, że diagności mają przeprowadzać badanie zgodnie z rozporządzeniem a tam mamy tylko odczyt błędów z diesla. To nie to samo co "procedura OBD" w benzynie. Widocznie ustawodawca uznał, że tyle wystarczy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, markes30 napisał:

Michał podziwiam twoją cierpliwość w łopatologicznym  tłumaczeniu tak oczywistych kwestii. 

Tia! Szczególnie jak na własne potrzeby wybiera się ustęp czwarty zamiast stosować ten, który został wyraźnie wyartykułowany w identyfikacji, czyli drugi! Wytłumacz, proszę, jak przeskakujesz z dwójki do czwórki?

Gdyby komuś zależało na identyfikacji na podstawie zaświadczenia (pokwitowania) ze stacji, to uważam, że w 'zakresie' położony byłby nacisk, że ustęp czwarty z artykułu 132 ustawy "stosuje się odpowiednio". Powtarzam: w 'zakresie'.  A 'zakres' wskazuje tylko drugi i nie ma żadnych przesłanek aby wyłuskiwać ustęp czwarty. Co oznacza fraza "stosuje się odpowiednio", zwarta w ustępie czwartym, to już wyjaśniłem i wątpię, żebym popełnił skuchę w tym wyjaśnieniu. No ale może jakiś technik prawodawczy się wypowie.

https://eko-akademia.pl/2013/04/jak-przepisy-stosuje-sie-odpowiednio/

Przypomnę, że już były dywagacje na temat "dokumentów odpowiadających", "pokwitowań", "skierowań" i niczego dobrego nie wniosły. Tu jest problem podobny. Według mnie sprawa identyfikacji na podstawie zaświadczenia za stacji tudzież pokwitowania jest deko zamotana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paprock napisał:

już były dywagacje na temat "dokumentów odpowiadających", "pokwitowań", "skierowań" i niczego dobrego nie wniosły

Wniosły. Cała Polska miała bekę z wrocławskich urzędników , dziś tą drogą idzie ITS. W 2015 nastąpiła zmiana w rozporządzeniu. Myślę że i teraz bez problemu znajdzie prawnik który stwierdzi:

https://wartowiedziec.pl/komunikacja-i-transport/21786-pozwolenie-czasowe-nie-dla-pojazdu-z-zatrzymanym-dowodem-rejestracyjnym

Można też zmienić program na SKP PRO,  w którym już lata temu była możliwość wydrukowania pokwitowania. W Łodzi będą strzelały szampany.

Myślę że bez problemu pokwitowanie wystawi Aneta z biura obsługi klienta ,jak zaniosę DR  do wysłania(jakiś dowód przekazania musi być)

Jak wyście do tej pory pracowali skoro zapis o odesłaniu do pkt 2 jest od 25 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DARIO64 napisał:

Jak wyście do tej pory pracowali skoro zapis o odesłaniu do pkt 2 jest od 25 lat?

Jak pracowali... Jak pracowali... Normalnie pracowali. Zapis o odesłaniu jest od 25 lat i zgoda, ale przyczyny zatrzymywania dowodów przez stację były zgoła inne i powroty na poprawkę odbywały się na odmiennych zasadach.

Bądź uprzejmy przypomnieć w jakich przypadkach stacja dowód zatrzymywała i do WK odsyłała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paprock napisał:

powroty na poprawkę odbywały się na odmiennych zasadach.

No na takich, że po sławetnym piśmie podpisanym przez Bogdanowicza można od biedy było zrobić na podstawie papieru toaletowego. Jakoś wtedy nie wołałeś o PC, to i teraz nie wołaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wołam o żadne PC. Ja chcę tylko rozebrać identyfikację, która wskazuje na ustęp drugi i tylko drugi artykułu 132 ustawy PoRD, a przy okazji się dowiedzieć co oznacza fraza "stosuje się odpowiednio" zawarta w ustępie czwartym. Poza tym ja sobie poradzę i nawet na karcie rowerowej przegląd zrobię.

Jak już zostało wcześniej powiedziane, że są różne interpretacje, dlatego męczę bułę. Nie mówię, że mam rację, świętą rację, tylko uważam że z przepisów powinno jasno wynikać co i jak, bez podpierania się pisemkami różnych osobistości.

A według mnie wynika, co wynika, czemu dałem upust w powyższych postach.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj szeryfów jest tu wielu, jak kiedyś na Dzikim Zachodzie, wyginęli, tak więc..... :silent:

Dam UN, wróci klient, przedstawi "Zaświadczenie" wykonam badanie. Reszta już nie należy do mnie. Amen.:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, cezary napisał:

Dam UN, wróci klient, przedstawi "Zaświadczenie" wykonam badanie. Reszta już nie należy do mnie. Amen.:wink:

 

Success-Kid.gif.4fb33a39b7c3bbca306f608e1969631e.gif

Wypisz - wymaluj wypowiedź szeryfa, któremu nikt nie zafika!

:evil: :evil: :evil:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było dziesięć lat temu, kiedy funkcjonował "odpowiadający dokument". Na dzisiaj są wyraźnie wytypowane dokumenty, na podstawie których przeprowadza się identyfikację. 

 

A tu zapodam przykład frazy „stosuje się odpowiednio”.

W dawnym „zakresie” w paragrafie 6. ustęp 2. punkt 2. zapisano:

§ 6.

2. W przypadku gdy wynik badania technicznego jest negatywny, uprawniony diagnosta wystawia zaświadczenie o negatywnym wyniku badania technicznego i jeżeli:

2) stwierdzone usterki stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska lub gdy cechy identyfikacyjne pojazdu są niezgodne z danymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, zatrzymuje dowód rejestracyjny i w zaświadczeniu z badania technicznego dokonuje wpisu „zatrzymano dowód rejestracyjny nr ...”, z zastrzeżeniem ust. 3. Przepis § 5 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

 

A przepis § 5 ustęp 7 brzmi:

§ 5.

7. Podmiot prowadzący stację kontroli pojazdów niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie trzech dni, przesyła zatrzymany dowód rejestracyjny do organu rejestrującego właściwego ze względu na miejsce rejestracji wraz z kopią zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym.

 

No to teraz zainteresowanych poproszę odnieść się do artykułu 132 ustęp 4 ustawy PoRD i przeanalizować czego dotyczy fraza „stosuje się odpowiednio”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Paprock napisał:

No to teraz zainteresowanych poproszę odnieść się do artykułu 132 ustęp 4 ustawy PoRD i przeanalizować czego dotyczy fraza „stosuje się odpowiednio”.

Było już wyjaśniane, a jeśli ktoś nie rozumie prostych rzeczy to trudno - jego strata. Byle tylko klient był kumaty i nie dał się naciągnąć na PC, a stację omijał szerokim łukiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.